تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۰۲:۰۰ کد مطلب 100043

چه جریان‌هایی از حمله به پارلمان عراق نفع می‌برند؟

شکی نیست که همه با این گفته مقتدی صدر که سفر جوبایدن به عراق مشکوک بوده، موافقند لیکن آیا مقابله با طراحی مشکوک آمریکا با سنگ اندازی در مسیر روند سیاسی و تضعیف دولت مرکزی و تعطیلی نهادهای این کشور خصوصا پارلمان حاصل خواهد شد؟ به گزارش مشرق، سرانجام تظاهرات امروز طرفداران «مقتدی صدر» در […]

شکی نیست که همه با این گفته مقتدی صدر که سفر جوبایدن به عراق مشکوک بوده، موافقند لیکن آیا مقابله با طراحی مشکوک آمریکا با سنگ اندازی در مسیر روند سیاسی و تضعیف دولت مرکزی و تعطیلی نهادهای این کشور خصوصا پارلمان حاصل خواهد شد؟

به گزارش مشرق، سرانجام تظاهرات امروز طرفداران «مقتدی صدر» در مقابل منطقه سبز بغداد، به شکست دیوار امنیتی و ورود آنان به این منطقه منجر شد.

بنا به اعلام منابع خبری، معترضان پس از ورود به منطقه سبز بغداد، وارد پارلمان شدند و دست به تحصن در مقابل دفتر رئیس پارلمان زدند.
مرکز فرماندهی عملیات بغداد، در پی ورود حامیان مقتدی صدر به منطقه سبز بغداد و در پی آن به پارلمان، از اعلام وضعیت فوق‌العاده در شهر بغداد، پایتخت عراق خبر داد.

از سوی دیگر همراه با ورود معترضان به منطقه سبز بغداد، سفارتخانه‌ها و وزارتخانه‌ها به حالت آماده‌باش در آمده‌اند. و مقامات سیاسی بویژه غربی در اقدامی هماهنگ مواضعی را در خصوص این اتفاقات اتخاذ کردند که نگرانی ها در خصوص بحرانی تر شدن اوضاع را افزایش داده است.

عراق دو سالی است از دردهای متعددی رنج می برد. دشنه داعش که با کمک نیروهای غربی و وهابیون سعودی در پیکره این کشور فرورفته است و هنوز هم چاره ای برای بیرون کشیدن این دشنه سمی اندیشیده نشده و درگیریهای سیاسی و سهم خواهی های جناحی به همراه فساد هم مجالی برای درمان آن یافت نشده است.

در چنین اوضاعی حمله به پارلمان به عنوان عصاره ملت عراق توسط هواداران مقتدی صدر گره ای دیگر بر کلاف سردرگم اوضاع در این کشور زده است.

شکی نیست هرکه خیر عراق را می خواهد با این گفته مقتدی صدر مبنی براینکه سفر جوبایدن به عراق مشکوک بوده چون آمریکایی ها همواره خواستار نابودی عراق، ریختن خون مردمش،  گرسنه نگه داشتن آنان و بازگرداندن این کشور به چند دهه قبل  بوده اند، موافقند لیکن آیا مقابله با طراحی مشکوک و توطئه های آمریکا با سنگ اندازی در مسیر روند سیاسی این کشور و تضعیف دولت مرکزی و تعطیلی نهادهای این کشور خصوصا پارلمان حاصل خواهد شد؟ یا اینکه شکست طراحی های آمریکا در عراق نیاز به وحدت بیشتر و ترجیح منافع عمومی بر مصالح حزبی دارد. بی شک این راهبرد مطلوب همه جریانهای عراقی است نه فقط جریان صدر.

 از ناحیه امنیتی ، عراق در حال حاضر در مرحله بسیار دشواری به سر می برد چه اینکه بسیاری از شهرهای آن در اشغال تروریست های داعشی است و انفجاری که امروز شنبه در نزدیکی بغداد رخ داد و دهها شهید و مجروح از زائران برجا گذاشت تاکیدی بر آشفتگی اوضاع امنیتی در این کشور است. با این وصف آیا اولویت در عراق مقابله با اشغالگری داعش و مبارزه با تروریسم و ناامنی است یا ورود به درگیری های سیاسی؟ جواب روشن است.

عدم اشاره ما به اشتباهاتی که برخی سیاسیون عراقی مرتکب شدند به این معنی نیست که ما به ضرورت بهبود عملکرد سیاسیون و گروههای سیاسی  و مبارزه با فساد  ایمان نداریم بلکه خطر بزرگتر که عراق را تهدید می کند خطر دخالت های خارجی است که تروریسم و تروریست ها را تقویت می کند. چه کسی می تواند تضمین کند که از هم اینک سرویس های اطلاعاتی و استخباراتی بیگانگان در این اعتراضات دخالت نمی کنند و پول هنگفت برای دامن زدن به آن خرج نمی کنند و اوضاع از دست عراقی ها خارج نمی شود؟

مقتدی صدری که موفق به انحلال دولت نشد اینک به اردوکشی در کف خیابانها پناه آورده است لیکن این اقدام برای سرویس های اطلاعاتی بیگانه و تروریستها فرصتی مهیا خواهد کرد که با سهولت بیشتری در عراق فعالیت نمایند و شک نداریم که این چیزی نیست که مورد رضایت مقتدی صدر باشد. براین اساس آرزو می کنیم همه آنانی که دوستدار عراق و ملتش هستند و همه سیاسیون عراقی با حکمت و تدبیر نسبت به رویدادهای ریز و درشت برخورد کنند زیرا حساسیت مرحله کنونی از آنان «موضع ملی» را می طلبد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: