تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۰۸:۲۴ کد مطلب 100154

محاکمه معترضان به واگذاری جزایر مصر به عربستان

منابع قضایی مصر از شروع محاکمه نخستین گروه از فعالانی خبر دادند که در اعتراض به واگذاری دو جزیر مصری به عربستان سعودی، علیه عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری این کشور دست به تظاهرات زده بودند. به گزارش مشرق و به نقل از خبرگزاری رویترز، شمار محاکمه شدگان ۲۳۷ نفر و برای اولین بار از زمان […]

منابع قضایی مصر از شروع محاکمه نخستین گروه از فعالانی خبر دادند که در اعتراض به واگذاری دو جزیر مصری به عربستان سعودی، علیه عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری این کشور دست به تظاهرات زده بودند.

به گزارش مشرق و به نقل از خبرگزاری رویترز، شمار محاکمه شدگان ۲۳۷ نفر و برای اولین بار از زمان اعتراضات ماه جاری پرونده آنها در دستگاه قضایی به جریان افتاده بود.

هزاران نفر از مصری های خشمگین از تصمیم سیسی به واگذاری دو جزیره به عربستان سعودی به بزرگترین تظاهرات از زمان روی کار آمدن این ژنرال سابق ارتش در سال ۲۰۱۴ دست زدند و خواهان برکناری وی شدند.

دیده بان حقوق بشر هفته جاری در گزارشی گفت که نیروهای امنیتی، تظاهرات بزرگ دیگری را به هم زدند و دستکم ۳۸۲ نفر را دستگیر کردند.

این ۲۳۷ نفر در چهار دادگاه قاهره و حومه جیزه به اتهام تظاهرات بدون مجوز حضور یافتند؛ جلسات بعدی دادگاه به وقت دیگر موکول شد و آنها در صورت محکوم شدن تا سه سال باید پشت میله های باشند.

سیسی در پی یک توافق دولتی که جزایر غیر مسکونی تیران و صنافر در دریای سرخ را جزو سرزمین عربستان دانسته، با انتقاد و اعتراض مردم و مقامات روبه رو شده است.

مقامات سعودی و مصری می گویند این جزایر متعلق به این پادشاهی بوده و به دلیل درخواست ریاض از قاهره در سال ۱۹۵۰ برای حفاظت از این جزایر، تحت کنترل مصر قرار گرفته است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: