تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۱۷:۵۱ کد مطلب 100461

ساحل عاج؛ سومین پایگاه خارجی ارتش فرانسه

وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد: شمار نیروهای فرانسه در ساحل عاج از ۵۰۰ به ۹۰۰ نفر افزایش می یابد. به گزارش مشرق، «ژان ایو لو دریان» در بازدید از نیروهای فرانسوی در پایتخت ساحل عاج گفت: تابستان امسال نیروهای فرانسوی در این کشور با افزایش به ۹۰۰ نفر، پایگاه عملیاتی پیشرو در غرب آفریقا را […]

وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد: شمار نیروهای فرانسه در ساحل عاج از ۵۰۰ به ۹۰۰ نفر افزایش می یابد.

ساحل عاج؛ سومین پایگاه خارجی ارتش فرانسهبه گزارش مشرق، «ژان ایو لو دریان» در بازدید از نیروهای فرانسوی در پایتخت ساحل عاج گفت: تابستان امسال نیروهای فرانسوی در این کشور با افزایش به ۹۰۰ نفر، پایگاه عملیاتی پیشرو در غرب آفریقا را تشکیل خواهند داد.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به این که این نیروها ذخیره ای برای عملیات در منطقه در صورت بروز بحران، محسوب می شوند، افزود: تصمیم فرانسه به افزایش نیروهایش پس از تهدیدهای تروریستی فزاینده در منطقه به ویژه پس از عملیات مارس (اسفند/ فروردین) در ساحلی نزدیک به ابیجان، اتخاذ شده است.

وزیر دفاع فرانسه همچنین پایگاه ابیجان را یکی از سه پایگاه نیروهای فرانسوی در دنیا (پایگاه جیبوتی و امارات متحده عربی) و یکی از «نقاط ورود و عملیات در مناطق مختلف» خواند. این نیروها می توانند از نیروهای فرانسوی در عملیات خارجی پشتیبانی نظامی به عمل آورند و یا در بحران های تازه مداخله کنند.

‘نیروهای فرانسه در ساحل عاج ( FFCI)’ که در ژانویه ۲۰۱۵ (دی/ بهمن ۹۴) جای نیروهای موسوم به «لیکورن» را گرفتند در تعدادی از بحران های ساحل عاج از جمله «نبرد ابیجان» پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۱ میلادی این کشور، حضور داشتند.

به گفته ژان ایو لو دریان، پس از ناآرامی های ۲۰۱۱ میلادی در ساحل عاج، بازسازی ارتش به اولویتی برای تامین ثبات و رفاه این کشور تبدیل شد.

این گزارش با بیان این که نظامیان فرانسوی سالانه ۶۰۰ نظامی ساحل عاج را آموزش می دهند، افزود: نیروهای فرانسوی در ساحل عاج ممکن است از طریق فرودگاه بین المللی ابیجان برای تقویت قوا در منطقه «ساحل» و پشتیبانی از عملیات «برخان» در این منطقه و یا برای تقویت نیروهای عملیات «سانگری» در جمهوری آفریقای مرکزی، اعزام شوند.

هدف عملیات برخان که به بهانه ای برای باقی ماندن نیروهای فرانسوی در کشورهای آفریقایی تبدیل شده است، برقراری ثبات در منطقه ساحل و مبارزه با تروریسم اعلام شده است. این عملیات زمینه حضور سه هزار و ۵۰۰ سرباز فرانسوی را در کشورهای آفریقایی مالی، موریتانی، نیجر، چاد و بورکینافاسو فراهم کرده است.

شمال مالی از ماه مارس (اسفند / فروردین) سال ۲۰۱۲ میلادی به تصرف گروه های افراطی درآمد. مداخله نیروهای بین المللی در مالی از ژانویه ۲۰۱۳ میلادی و به ابتکار فرانسه آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

هم اکنون در چارچوب عملیات سانگری نیز حدود ۹۰۰ سرباز فرانسوی در جمهوری آفریقای مرکزی مستعمره سابق فرانسه، مستقر هستند. این در حالی است که این نیروها بارها به سوء استفاده جنسی از کودکان متهم شده اند.

شمار نیروهای فرانسوی در جیبوتی نیز قابل توجه است. فرانسه با امضای پیمانی در سال ۲۰۱۱ میلادی متعهد شده از تمامیت ارضی جیبوتی دفاع کند. هر چند تعداد نیروهای فرانسوی مستقر در جیبوتی در حال کاهش است و از حدود دو هزار نفر در سال ۲۰۱۴ قرار است به هزار و ۳۵۰ نفر در سال ۲۰۱۷ برسد، این کشور همچنان پایگاه اصلی فرانسه در آفریقا به شمار می رود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: