تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۲۱:۵۵ کد مطلب 100650

انتظار از جریانهای سیاسی عراق چیست؟

به گزارش مشرق، اتفاقات اخیر در منطقه سبز بغداد که موقتا پارلمان این کشور را به تعطیلی کشاند و فضای سیاسی این کشور را تحت الشعاع قرار داد یکبار دیگر رجوع به آرا و نظرات مرجعیت این کشور را برای برون رفت از بن بست های سیاسی و امنیتی مطرح می کند. از زمان سرنگونی […]

به گزارش مشرق، اتفاقات اخیر در منطقه سبز بغداد که موقتا پارلمان این کشور را به تعطیلی کشاند و فضای سیاسی این کشور را تحت الشعاع قرار داد یکبار دیگر رجوع به آرا و نظرات مرجعیت این کشور را برای برون رفت از بن بست های سیاسی و امنیتی مطرح می کند.

از زمان سرنگونی رژیم بعثی صدام در سال ۲۰۰۳۶ تا به امروز عراقی ها مشکلات زیادی به خود دیده اند. مصیبت بار ترین این مشکلات اشغال این کشور توسط ائتلاف غربی به رهبری آمریکا بود که با محوریت مرجعیت عراق و طی یک توافق نامه ای نیروهای آمریکایی (۱۳۰ هزارنیرو) از این کشور خارج شدند.

پس از سرنگونی رژیم بعث صدام جریان های شیعی بواسطه برتری نسبی جمعیتی بر سایر طوایف عراقی در محوریت جریان های سیاسی عراق قرار گرفتند و براساس قانون اساسی دولت در اختیار این بخش عظیم از جامعه عراقی قرار گرفت. اخراج نیروهای آمریکایی از عراق پیروزی بزرگی برای جریان های سیاسی و مرجعیت عراق بود که کمتر ناظر سیاسی بین المللی آن را پیش بینی می کرد. چه اینکه سابقه حضور اشغالگرانه آمریکا در ویتنام، ژاپن، کره و افغانستان و… هرگونه پیش بینی در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از عراق را در اینده ای نزدیک غیر قابل تصور می کرد.

مرجعیت درتحقق این دستاورد بزرگ نقشی محوری و حکیمانه بر عهده داشت. محور  مطالبات مرجعیت از ابتدا حول مبارزه با مداخله گری خارجی، ‌تاکید بر تمامیت ارضی عراق، خدمت رسانی و سازندگی برای مردم، مبارزه با فساد و سهم خواهی بوده و این مطالبات در دستور کار همه دولت های بغداد فارغ از گرایشات حزبی قرار گرفت. توجه کنید به برنامه های دولت اقای ابراهیم جعفری در سال های نخستین پس از سرنگونی صدام (۲۰۰۵-۲۰۰۶) و یا دو دوره دولت آقای نوری مالکی(۲۰۰۶ – ۲۰۱۴) و حتی این اواخر در دولت اقای حیدر العبادی.

با رهنمودهای مرجعیت معظم، عراقی ها نوع جدیدی از دولت سازی  را تجربه می کردند. برگزاری انتخابات پارلمانی (دو دوره) و شوراها در چند مورد گواهی بر حرکت عراق پس از اشغال در مسیر ثبات بود. در همه این دستاوردها مرجعیت محور بود و جریان های سیاسی عراق بویژه شیعیان و اهل تسنن در پیرامون آن قرار داشتند.

دومین مصیبت بزرگ عراق پس از سرنگونی صدام بی شک هجوم مغولانه گروههای تروریستی- بعثی به کمک برخی جریان‌های وهابی منطقه و آمریکای زخم خورده از مرجعیت بود. هجومی که بخش هایی از پیکره این کشور را تحت اشغال سازمان تروریستی داعش قرار داد.

در این آزمون سخت نیز مرجعیت نقش تاریخی خود را با اعلام فراخوان عمومی برای بسیج نیروها جهت مقابله با این مداخله گری به خوبی ایفا کرد. نام نویسی بیش از ۲ میلیون نیروی داوطلب و ساماندهی بخش عظیمی از این نیروهای مردمی در وهله اول مانع از پیشروی تروریست ها به سمت پایتخت سیاسی عراق شد و در مرحله دوم تلاش های  زیادی برای آزاد سازی مناطق اشغالی صورت گرفت . اینک دولت عراق در استانه یک اقدام تاریخی برای بازپس گیری استان نینوی از دست تروریست های داعشی است.

اگر امروز عراق توانسته با اقتدار تمامیت ارضی خود را به رغم زمزمه هایی مبنی بر جدایی طلبی و تجزیه حفظ نماید به یمن حرکت مردم و سیاسون در مسیر نقشه راهی است که مرجعیت دینی این کشور ترسیم کرده اند.
به رغم اشتغال دولت در مباحث امنیتی و رفع تهدیدات تروریستی اما ماموریت مبارزه با فساد و ایجاد اصلاحات حقیقی  درهمه ساختار برای خدمت رسانی  بهتر به مردم در دستور کار دولت قرار داشته است. تقریبا همه جریانهای سیاسی بیت شیعی خواستار اصلاحات بوده اند. از جریان حکیم و مالکی گرفته تا جریان العبادی و مقتدی صدر و اساسا همه این گروهها به تاسی از مطالبه مرجعیت برای تحقق این مهم خواستار اصلاح امور شدند. شرایط حساس امروز عراق نیز می طلبد تمامی این جریانها در کنار هم مطالبه حقیقی مرجعیت دینی را مد نظر و مطلوب خود قرار دهند.

پیگیری امور مربوط به انجام اصلاحات به عنوان یکی از مطالبات مهم مرجعیت شیعی جهت تسهیل در خدمت رسانی به ملت رسالتی است که در وهله اول برعهده بیت شیعی است و همه جریان های شیعی باید با حس مسئولیت پذیری نسبت به برآورده شدن آن گام بردارند.

حذف سهم خواهی، مبارزه با تروریسم، ایجاد اصلاحات حقیقی ، مبارزه با مداخله گری خارجی و مبارزه با فساد، مطالبه مرجعیت دینی عراق و مردم بوده است و بویژه جریان های شیعی باید از آن دفاع کنند.

عراق موجودی چند سر به نام داعش را پیش روی خود دارد که از توبره همه طرف های منطقه ای و بین المللی  ارتزاق می کند. نابودی این موجود نیازمند همراهی همه جریانهای سیاسی عراق و نه فقط شیعیان است لیکن جریان های شیعی بواسطه انتساب حکومت به انان ماموریت و وظیفه ای بیشتر دارند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: