تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۰۷:۵۵ کد مطلب 100792

تغییر موضع واشنگتن درباره ارتباط عربستان با ۱۱ سپتامبر

به دنبال سفر باراک اوباما به ریاض و تهدید عربستان مبنی بر خارج کردن سرمایه های خود از بانکهای آمریکایی، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت که انتشار اسناد موسوم به ۲۸ اشتباه است! به گزارش مشرق، جان برنان رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت که انتشار اسناد […]

به دنبال سفر باراک اوباما به ریاض و تهدید عربستان مبنی بر خارج کردن سرمایه های خود از بانکهای آمریکایی، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت که انتشار اسناد موسوم به ۲۸ اشتباه است!

به گزارش مشرق، جان برنان رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت که انتشار اسناد طبقه بندی شده ۲۸ صفحه درباره حادثه ۱۱ سپتامبر یک اشتباه است چرا که اطلاعات دقیقی ندارد و ارتباط آن با عربستان سعودی دقیق بررسی نشده ست.

برنان افزود: اطلاعات موجود در اسناد ۲۸ صفحه مورد بررسی قرار نگرفته و هنوز تایید نشده است. وی اضافه کرد که انتشار این اسناد در چنین شرایطی بهانه لازم را در اختیار آنهایی که قصد دارند عربستان را با ۱۱ سپتامبر مرتبط کنند قرار خواهد داد.

کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا قبل از سفر اخیر باراک اوباما به ریاض به صراحت اعلام کرده بودند که قصد دارند اسناد موسوم به «۲۸ صفحه‌» را از حالت محرمانه خارج کنند. انتشار این اسناد از حمایت عربستان سعودی از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر مشارکت داشتند.

اوباما در سفر خود به عربستان با ملک سلمان پادشاه این کشور پشت درهای بسته در این زمینه گفتگو کرد. بعد از سفر اوباما به ریاض اظهارات مقامات آمریکایی درباره انتشار اسناد به کلی تغییر کرد.

عربستان در واکنش به احتمال انتشار این اسناد تهدید کرده بود که سرمایه های خود را از بانکهای امریکایی خارج خواهد کرد.

سناتور سابق آمریکا موسوم به «باب گراهام» که به نوشتن این گزارش کمک کرد، اخیرا در مصاحبه ای گفته بود که این اطلاعات محرمانه، یک طرح کلی از شبکه‌ای از افرادی را نشان می‌دهد که به اعتقاد وی از هواپیماربایانی که در حادثه ۱۱ سپتامبر مشارکت داشتند، حمایت می‌کردند.

وی تصریح کرد که هواپیماربایان هنگامی که در آمریکا بودند «به طور قابل ملاحظه‌ای» مورد حمایت عربستان سعودی و مؤسسات خیریه و افراد ثروتمند عربستان بودند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: