تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۱۱:۲۹ کد مطلب 101004

سخنگوی وزارت امور خارجه:

تشکیل کمیته ویژه برای استیفای حقوق ملت ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه از تشکیل کمیته ویژه به ریاست وزیر اقتصاد برای استیفای حقوق ملت ایران درباره بلوکه شدن ۱٫۸ میلیارد دلار در آمریکا خبر داد و گفت: مجموعه اقدامات حقوقی و سیاسی در دستور کار دارد.

به گزارش میدان۷۲، حسین جابر انصاری روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات انجام شده نسبت به رای دیوان عالی آمریکا بیان کرد.
وی افزود: نتیجه بررسی های این کمیته توسط وزیر اقتصاد به رییس جمهوری ارسال خواهد شد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین به نامه رسمی وزیر امور خارجه به دبیر کل سازمان ملل هم اشاره کرد و گفت: متن کامل این نامه در رسانه ها منتشر شد که مبتنی بر استدلالات روشن است. سخنگوی دبیر کل هم آمادگی سازمان ملل و دبیر کل را برای به کارگیری مساعی جمیله مابین دو کشور به طور کلی اعلام کرد.
جابری انصاری فراخوان سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و ادامه داد: یادداشت رسمی اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدام غیر قانونی ایالات متحده تحویل شد که آن ها هم قول دادند این اعتراض را ارسال و پاسخ دریافتی را اعلام کنند.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس جمع بندی های کمیته شکل گرفته، مجموعه اقدامات حقوقی و سیاسی لازم برای استیفای حقوق ملت ایران در دستور کار خواهد بود.
**دعوت طرف های سیاسی عراق به آرامش و گفت و گوی سیاسی
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص تحولات عراق اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران همه طرف های سیاسی عراق را به آرامش و ایجاد فضای مناسب حل و فصل مسائل جاری کشور از طریق گفت و گو و تفاهم سیاسی فرامی خواند.
جابری انصاری اضافه کرد: معتقدیم حفاظت از روند سیاسی و دستاوردهای سیاسی ملت عراق در دو دهه گذشته و احترام به حاکمیت قانون در عراق، ضامن ثبات و تداوم توسعه و تحکیم وفاق ملی در عراق است.
وی ابراز امیدواری کرد: مسائل جاری عراق با درایت دولت، ملت و جریان های سیاسی این کشور و رهنمودهای مراجع تقلید به نفع آحاد ملت عراق حل و فصل شود و زمینه تحقق عزم ملی برای مبارزه با تروریسم و فساد به عنوان مطالبات عمومی مجموعه جریانات و اجزای ملت عراق فراهم شود.

**مبارزه با تروریسم و فساد دو مساله اصلی عراق
سخنگوی وزارت امورخارجه ادامه داد: تمرکز بر دو مساله اصلی مبارزه با تروریسم و مبارزه با فساد نیازمند گفت و گوی جدی میان جریانات و احزاب عراقی است.
جابری انصاری گفت: جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری می کند هر چه سریع تر زمینه توافق سیاسی میان جریان های سیاسی عراق فراهم شود و اعلام آمادگی می کند از همه روابط خود در جهت تسهیل گفت و گوها و حصول به نتیجه استفاده کند.

**امضای ۴۴ تفاهمنامه بین ایران و کره جنوبی
وی همچنین با اشاره به سفر سه روزه رییس جمهور کره جنوبی به ایران اظهارداشت: این سفر سه روزه از دیروز آغاز شده، ۴ وزیر و بیش از ۲۳۰ تاجر و بازرگان و فعال اقتصادی کره جنوبی، وی را در این سفر همراهی می کند.
جابری انصاری گفت: قرار است ۴۴ تفاهم نامه بین دو کشور به امضا برسد که از این تعداد، ۲۰ تفاهم نامه در حضور روسای جمهوری و بقیه در چارچوب تجاری بین فعالان اقتصادی امضا خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین ملاقات هایی در عالی ترین سطوح با رهبر معظم انقلاب و همچنین همتای خودشان خواهند شد.

**۱۸ اردیبهشت سفر رییس کابینه ترکمنستان به ایران
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی همچنین به سفر رییس کابینه و وزیرامورخارجه ترکمنستان به تهران اشاره کرد و گفت: این سفر که ۱۸ اردیبهشت ماه انجام می شود برای فعال سازی همکاری ها و روابط دو کشور انجام می شود.
به گفته جابری انصاری برخی تحرکات دیپلماتیک هم از سوی جمهوری اسلامی ایران و هم کشورهای خارجی در جریان است که در خصوص آن اطلاع رسانی خواهد شد.
خبر در حال تکمیل است

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: