تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۱۹:۱۳ کد مطلب 101133

کاهش استفاده از ویندوز با وجود عرضه نسخه ۱۰

بر اساس آخرین آمار و ارقام ارائه شده از سوی موسسه Net Applications، با افزایش عرضه محصولات با ویندوز ۱۰، سهم ویندوز محبوب ۷ در بازار به زیر ۵۰ درصد کاهش یافته، این در حالی است درصد دستگاه‌های فعال با ویندوز ایکس‌پی نیز تک‌رقمی شده است.  به گزارش مشرق، هم‌اکنون سهم ویندوز ۷ به زیر […]

بر اساس آخرین آمار و ارقام ارائه شده از سوی موسسه Net Applications، با افزایش عرضه محصولات با ویندوز ۱۰، سهم ویندوز محبوب ۷ در بازار به زیر ۵۰ درصد کاهش یافته، این در حالی است درصد دستگاه‌های فعال با ویندوز ایکس‌پی نیز تک‌رقمی شده است.

 به گزارش مشرق، هم‌اکنون سهم ویندوز ۷ به زیر ۵۰ درصد و ویندوز XP به زیر ۱۰ درصد سهم بازار سیستم‌عامل‌ها رسیده است. اگرچه این یک خبر مسرت بخش برای ردموندی‌ها که سرمایه‌گذاری ویژه‌ای بر روی جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل ویندوز انجام داده‌اند می‌باشد، با این حال جالب است که بدانید برای اولین بار سهم ویندوز در بازار سیستم‌عامل‌ها به زیر ۹۰ درصد افت کرده است.
 
ویندوز ۱۰ در ابتدای سال ۲۰۱۶ بر روی ۱۱٫۸۵ درصد از رایانه‌های دسکتاپ نصب بود و حالا با پذیرش بیشتر این سیستم‌عامل توسط کاربران عادی و همچنین کسب‌وکارها این سهم به ۱۴٫۳۵ درصد رسیده است. مایکروسافت در زمان معرفی ویندوز ۱۰ اعلام کرد که با کمک شرکای سخت افزاری خود در نظر دارد ظرف ۴ سال آینده یک میلیارد گجت مجهز به این سیستم‌عامل را عرضه نماید. در همین رابطه نیز شاهد ارتقا سیستم‌عامل ۷۵ میلیون پی سی تنها ظرف یک هفته پس از معرفی ویندوز ۱۰ بودیم که این رقم در ماه نهم پس از عرضه به ۲۷۰ میلیون نسخه رسیده است.
 
با نگاهی به زمان باقی مانده (۲ تا ۳ سال) تا موعد مقرر توسط مایکروسافت ، می‌توان خوش‌بین بود که وعده مایکروسافت با روند افزایش محبوبیت کنونی ویندوز ۱۰ حتی ممکن است خیلی زودتر محقق شود. البته آمار ارائه شده از سوی Net Applications نشان می‌دهد که در ماه اخیر تنها ۰٫۲۰ درصد به سهم ویندوز ۱۰ در بازار سیستم‌عامل‌ها افزوده شده است.
 
نگاهی به سهم سایر سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر موجود در بازار نشان می‌دهد که ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ایکس‌پی به ترتیب ۹٫۱۶ درصد و ۹٫۶۶ درصد سهم بازار را در اختیار دارند که خوشبختانه این نسخه‌ها برخلاف ویندوز ده شاهد کاهش سهم خود بوده‌اند. علاوه بر این ویندوز ۸ هم‌اکنون بر روی ۲٫۹۵ درصد پی‌سی‌ها فعال است که نسبت به ماه گذشته ۰٫۵۰ درصد کاهش داشته است.
 
در سوی دیگر سهم ویندوز ۷ که در ابتدای سال جاری میلادی بر ۵۲٫۴۷ درصد این بازار تسلط داشت، اکنون به ۴۸٫۲۷ درصد رسیده است. البته توجه داشته باشید که از انتهای سال ۲۰۱۴ پشتیبانی از ویندوز ایکس به پایان رسیده، از این رو دیر یا زود کاربران این سیستم‌عامل به ویندوز ۱۰ مهاجرت خواهند کرد زیرا به طور مستقیم در معرض هدف حملات هکرها قرار گرفته‌اند.
 
همچنین بیان می‌شود که سهم ویندوز ویستا با کاهش ۰٫۰۷ درصدی به ۱٫۳۴ رسیده است که بدون شک تأثیری بر سهم ویندوز ۱۰ نخواهد گذاشت زیرا امکان ارتقا رایگان از این سیستم‌عامل به جدیدترین نسخه از ویندوز میسر نیست. به طور کلی سهم ویندوز از بازار سیستم‌عامل‌ها نسبت به ماه گذشته با کاهش ۱٫۲ درصدی اکنون به ۸۹٫۲۳ درصد رسیده است و Mac OS X نیز بر ۹٫۲۰ درصد بازار تسلط دارد. ناگفته نماند که سهم لینوکس نیز از این بازار با کاهش ۰٫۲۲ درصدی اکنون به ۱٫۵۶ درصد بازار رسیده است.
 
این نکته را در نظر داشته باشید که سهم ویندوز هیچ‌گاه لااقل از زمانی که نام سیستم‌عامل شکل واقعی به خود گرفته است به زیر ۹۰ درصد نرسیده، بلکه در مواقعی به ۹۵ درصد هم رسیده است. البته اغلب کارشناسان این حوزه بر این عقیده‌اند که بدون شک کاهش سهم ۱ درصدی ویندوز موقتی بوده و انتظار می‌رود این کاهش در آینده‌ای نزدیک جبران شود.

لازم به ذکر است که آمار و ارقام ارائه شده از سوی Net Applications پس از ردگیری کوکی‌های بیش از ۱۶۰ میلیون بازدیدکننده از ۴۰۰ وب‌سایت مختلف به دست آمده و این یعنی آنکه اطلاعات کاربرانی که از وبسایت های مورد قبول Net Applications بازدید نکرده اند در آمار نهایی درج نگردیده است.

منبع: فارنت

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: