تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۱۹:۴۶ کد مطلب 101161

عملیاتی شدن ناتو در جمهوری شوروی سابق

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در حالی امروز (دوشنبه) رزمایش ۱۷ روزه ای را در استونی جمهوری شوروی سابق آغاز کرد که روسیه بارها نسبت به حضور پیمان ناتو نزدیک مرزهای خود هشدار داده و اعلام کرده که اقدام های تلافی جویانه ای را اتخاذ خواهد کرد. به گزارش مشرق، این رزمایش پس از انتشار خبر […]

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در حالی امروز (دوشنبه) رزمایش ۱۷ روزه ای را در استونی جمهوری شوروی سابق آغاز کرد که روسیه بارها نسبت به حضور پیمان ناتو نزدیک مرزهای خود هشدار داده و اعلام کرده که اقدام های تلافی جویانه ای را اتخاذ خواهد کرد.

عملیاتی شدن ناتو در جمهوری شوروی سابقبه گزارش مشرق، این رزمایش پس از انتشار خبر برنامه استقرار ۴۰۰۰ سرباز ناتو در جمهوری های بالتیکی استونی، لیتوانی و استونی برگزار می شود.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گزارش داد: در رزمایش استونی شش هزار نظامی از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی از جمله آمریکا، انگلیس و آلمان شرکت دارند.

در این رزمایش عملیات پیش بینی شده با استفاده از اسکادران های هوایی شامل اف ۱۶ آمریکا، سوخو ۲۲ لهستان و همچنین بالگردهای شینوک آمریکایی اجرا خواهد شد.

از سوی دیگر، قرار است آمریکا و متحدانش تا چهار گردان نیرو به توان ۴۰۰۰ نظامی در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک مستقر کنند که به گزارش رسانه روسی به احتمال زیاد دو گردان از آمریکا و دو گردان دیگر نیز از آلمان و انگلیس به کشورهایی اعزام خواهند شد که از نظر راهبردی و نظامی برای روسیه مهم است.

شمار این نیروها را رابرت وروک معاون وزیر دفاع آمریکا در جریان دیدار اخیر خود از بروکسل اعلام کرد و گفت: افزایش نیروهای ناتو در حوزه بالتیک در پاسخ به بیشتر شدن تحرکات نظامی روسیه در این منطقه صورت می گیرد.

لتونی و استونی در حوزه بالتیک که زمانی جزو خاک اتحاد جماهیر شوروی بودند و پس از فروپاشی مستقل شدند، هم مرز با روسیه کنونی و همچنین لیتوانی در همسایگی لتونی در همین حوزه دریایی اهمیت جغرافیایی و نظامی بسیاری برای مسکو و غرب دارند.

اجرای گام به گام سناریوی ناتو نزدیک مرزهای روسیه تاکنون بارها مقام های روسی را به بیان هشدار وادار کرده است.

همزمان با این اقدام های ناتو، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرده است که اگر سوئد عضو پیمان آتلانتیک شمالی شود، این کشور تدابیر متقابل فنی دفاعی را در مرزهای شمالی خود اجرا می کند.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: آمریکایی ها توانمندی خود را افزایش می دهند و اکنون موشک های جدیدی در شرق اروپا و نزدیک مرزهای ما مستقر می شود.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که در صورت ادامه راهبرد توسعه مناطق تحت نفوذ ناتو نزدیک مرزهای ما، توان نیروهای مسلح روسیه نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: برنامه های مختلف نظامی از جمله استقرار تاسیسات نزدیک مرز روسیه توسط آمریکا و پیمان ناتو، مسکو را وادار می کند تدابیر متقابلی در زمینه فناوری نظامی اتخاذ کند.

روسیه همیشه از طرح گسترش توان نظامی ناتو نزدیک مرزهای خود انتقاد کرده است و براساس گزارش های انتشار یافته در صورت لزوم از تدابیر دفاعی و نظامی از جمله استقرار سامانه های موشکی راهبردی پرقدرت اسکندر، یگان های ویژه آماده عملیات فوری و بمب افکن های قاره پیما در نزدیک ترین نقاط مرزی به کشورهای عضو ناتو بهره خواهد گرفت

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: