تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۲۲:۴۵ کد مطلب 101234

خبر «جان کری» از ساز و کار آتش‌بس در سوریه

وزیر خارجه آمریکا بعد از گفت‌وگوی تلفنی با همتای روسی خود نسبت به برقراری مجدد آتش‌بس در سوریه ابراز امیدواری کرد. به گزارش مشرق، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت احتمالا به زودی بار دیگر آتش‌بس سراسری در سوریه برقرار می‌شود. وی که برای دیدار با «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل […]

وزیر خارجه آمریکا بعد از گفت‌وگوی تلفنی با همتای روسی خود نسبت به برقراری مجدد آتش‌بس در سوریه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش مشرق، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت احتمالا به زودی بار دیگر آتش‌بس سراسری در سوریه برقرار می‌شود.

وی که برای دیدار با «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان به ژنو سوئیس سفر کرده، امروز گفت‌وگوی تلفنی‌ای هم با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه داشت.

او بعد از رایزنی با دی‌میستورا، لاوروف و جبیر، به خبرنگاران گفت که احتمالا ظرف ۴۸ ساعت آینده ساز و کاری برای احیای آتش‌بس در سوریه مشخص می‌شود.

آتش‌بسی که از دو ماه قبل در شهر حلب و دیگر نقاط سوریه بین ارتش و معارضین مسلح برقرار شده بود، به دلیل حملات گروه تروریستی جبهه‌النصره و دو گروه «احرار الشام» و «جیش الاسلام» که مورد حمایت عربستان قرار دارند، عملا فروپاشیده است.

کری دو هفته قبل اذعان کرد که مجاورت جبهه النصره با گروه‌های «معارض میانه‌رو» تشخیص آن‌ها از هم را دشوار کرده است.

دی‌میستورا اوایل هفته از روسای جمهور آمریکا و روسیه خواست برای جلوگیری از شکست کامل طرح آتش‌بس در سوریه پادرمیانی کنند. یک روز بعد واشنگتن و مسکو اعلام کردند که برای توقف درگیری‌ها در حومه دمشق و شمال استان لاذقیه توافق شده است، با این حال درگیری‌ها در حلب همچنان ادامه دارد.

وزیر خارجه آمریکا امروز در بخش دیگری از اظهاراتش بار دیگر «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را به بی‌علاقگی به پیشبرد مذاکرات صلح متهم کرد و گفت وی می‌داند که در صورت موفقیت مذاکرات، او جزئی از آن نخواهد بود.

واشنگتن و شرکای این کشور در خاورمیانه می‌گویند مذاکرات سوریه نباید به ابقای اسد منجر شود. با این حال ایران و روسیه تأکید دارند که بحران سوریه باید بر اساس نقشه راه تعیین‌شده در بیانیه گروه موسوم به «گروه بین‌المللی حمایت از سوریه» و قطعنامه شورای امنیت که این بیانیه را تائید کرده، حل شود.

گروه بین‌المللی حمایت از سوریه که آمریکا، روسیه، ایران و عربستان هم یکی از اعضای آن هستند، اواخر سال گذشته سندی را منتشر کرد که بر اساس آن قرار است مذاکرات صلح به اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در سوریه منجر شود. در این سند به «ممنوعیت» نامزدی اسد در انتخابات اشاره‌ای نشده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: