تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۱۸:۳۵ کد مطلب 101245

از بوی گند پا تا تعفن اجتماعی…

تا هنگامی که در جامعه‌ی توده ای و مسئولین برآمده از آن، احساس انزجاری پدید نیاید ؛در نتیجه تلاشی هم برای اصلاح ساختاری آن بوقوع نخواهد پیوست. در این بین نخبگان آزرده از این بوی تعفن، چاره ای ندارند جز همان راهکارهایی که در پایان قسمت اول همین یادداشت…

آقای(…) جزء رفقای خوب و قدیمی من است و اتفاقا خیلی هم دوستش دارم؛ تحصیلاتش هم حداقل از من یکی بالاتر است و از من متول تر؛ اما چه کنم که پایش بدجوری بوی تعفن می دهد!
کار بوی گند(پای این رفیق ما)به جایی رسیده است که در هر برنامه که با هم می رویم صاحب خانه من را به کناری می کشد و از بوی فجیع پای او گلایه و شکایت! این بوی بد بر سایر شئون اجتماعی آقای(…) هم سایه انداخته است و تحصیلات، ثروت و البته مذهبی بودنش را هم به حاشیه رانده است!
روزهای اول طبیعی بود که من اصلا رویم نمی شد، که حتی به او چیزی بگویم؛ چه می گفتم؟! می گفتم جناب آقای (…) والله هر کس که برای بار اول هم که تو را ببیند از بوی پایت خفه می شود! باید برای حل این مشکل، ریشه این معضل را درمان می کردم! از همین رو این دوست را به بهانه ای به کفش فروشی کشاندم و با پول خود برای وی کفشی استاندارد خریدم و گفتم پولش را بعدا از تو می گیرم، تا دیگر از شر آن کفش های پلاستیکی رها شود؛ اما مشکل در اینجا خلاصه نمی شد، رفیق عزیز ما عادت به پوشیدن جوراب هم نداشت و همین امر مشکلش را دوچندان کرده بود. از همین رو چندین جفت جوراب هم برای او خریدم و به بهانه ای به او هدیه کردم.
یقین داشتم با این درایتم، مشکل حل شده و حرمت ها هم حفظ؛

اما برای بار بعد که دیدمش هیچ چیز تغییر نکرده بود، او کفش های نو را برای روز مبادا نگه داشته بود و جوراب هایش را هم همچنین! در عوض باز هم بدون جوراب پا در همان کفش متعفن می کرد!
مجبور شدم تا پلان دوم را اجرا کنم و کوشیدم مشکل تعفن پا را به نفر ثالثی نسبت بدهم و از آن بدگویی کنم تا شاید… خسته تان نکنم فایده نداشت؛ او هم با من در این بدگویی شریک شد، تند تر از خودم! پس این بار مستقیم تر به سراغ موضوع رفتم و به او یادآور شدم که فلانی و فلانی دوستانه در فلان برنامه اینچنین در رابطه با شما به من گفتند، واکنش تهاجمی بود و نداشتن تحصیلات عالیه و نداشتن ملک و زمین و خانواده اصیل و … آن افراد به میان کشیده شد و در نهایت گفت”دو زاری ها اصلا برایم مهم نیستند و گور بابایشان خندیدند؛ پدر سوخته های مغرور…”

گویا تمام مسیر ها برای حل این مشکل به بن بست کشیده شده بود، لذا با هماهنگی دوست صمیمی دیگرمان کوشیدم نخست با شوخی و کنایه به او اندرز بدهیم و سپس قاطعانه تر به او بگوییم که این ضعف بدجوری بر سایر حُسن‌هایت سایه انداخته است. اما آقای(…) نخست تئوری سازی کرد که من با وجود داشتن این همه ثروت و ملک و البته تحصیلات، خاکی ام و آرزو جز شهادت ندارم و این حرف ها توجه بیش از حد به ظواهر دنیا است! وقتی اصرار ها و انتقاد های ما تند تر شد، ادکلنی را برداشته و به پایش زد تا دهان ما را ببندد ؛ غافل از آنکه ترکیب الکل ادکلان وآن بوی تعفن، ماجرا را دهشتناک تر می کند!
حالا که تمام راه های ما به بن بست رسیده، چند راهکار بیشتر پیش روی ما نیست:
نخست آنکه ما هم کاری کنیم تا پایمان انقدر بو بگیرد که دیگر حداقل شخصا آزرده نشویم و دیگران را که به ما معترض هستند یا شبیه خود کرده یا همچو دوست عزیزمان تکفیر کرده و آن را به پای حسادت آنها بنویسیم و به سایر داشته های خود افتخار کنیم!

دو اینکه اصرارمان را برای حل این مشکل صریح تر قاطع تر و خشن تر کنیم که البته ریسک این را دارد که موجب تشدید خشونت شود و با یک دعوا رفاقت چندین ساله به پایان برسد.

و سوم آنکه سطح رفاقتمان را تا سرحدی تنزل بدهیم که برایمان مشکل دوست و رفیقمان اهمیت نداشته باشد و در اثر قلت رابطه هم این مسئله برایمان بی اهمیت شود!
در پایان داستان بوی گند پای آقای(…) شاید، دشنام دهید که آخر این مطلب نازل و شخصیتان چه جایی در رسانه رسمی و آن هم به عنوان تیتر نخست داشت؟!
راستش را بخواهید امثال آقای (…)نمادی از جامعه ایرانی هستند. امروز جامعه ما دچار بحران های متعددی در حوزه های فرهنگ ، اقتصاد و البته سیاست است که بویی به مراتب متعفن تر از آن پای رفیق ما ایجاد کرده است، اما چنان مشام جامعه از این تعفن فراگیر پر شده است که دیگر به این امر عادت کرده ایم و برای درمان آن به هیچ راه حلی نمی اندیشیم.
اگر خرید کفش و جوراب برای دوست ما بی فایده بود، به عنوان مثال واردات تکنولوژی و ابزار های زندگی شهروندی هم برای جامعه ما چاره ساز نشده است، به عنوان مثال با وجود فاصله های اندک سطل زباله در تهران ، باز هم دیده ایم که کم نیستند افرادی که زباله شان را در کنار همان سطل در جوی آب رها می کنند و اگر فاضلاب بالا زنَد دولت و شهرداری را دشنام می دهند که چرا همچو استکهلم یا توکیو شهر آراسته ای را برای ما مهیا نکرده اند!
اگر از ضعف فرهنگ بگوییم و بنویسیم که: حدود ۱۰۰ هزار نفر در ورزشگاه های کشور دشنام های رکیک و سخیف می دهند، یا انکه فرهنگ رانندگی شهروندان کشورمان، یا فساد اداری کارمندان و ساعت پایین کار مفید کشورمان، یا آنکه بالاترین آمار وب گردی سایت های مستهجن و سکسی مال کشورهای مسلمان از جمله ایران عزیز خودمان است! و البته صدها مثال دیگری را که می توان به این سیاهه اضافه کرد و در نهایت از روی حب وطن و دین بپرسیم که، بعد از حاکمیت مطلق بیش از ۳ دهه از حکومت دینی_سنتی که مدعی اصلاح و تربیت جامعه بود این چه وضع خفیفی است، که داریم؟! احتمالا با چند واکنش مواجه خواهیم شد که شاید چیزی شبیه واکنش های دوست ما باشد!
شاید سیستم و حامیان دو آتیشه آن که البته نامشان را “ماله کشان” می گذارم؛ به قول پرفوسور “خورشید احمد” پاکستانی استراتژی “مقاومت حفاظتی” را برگزیند و به تعبیر نگارنده این یادداشت، هر گونه ضعف را در خود اساسا انکار و از همین رو کار را به رد مطلق دیگران و ازجمله منتقدان و حتی مقایسه و تعمیم بکشند و بگویند که “اتفاقا انگلوساکسن ها و زرد ها و سرخ ها و… همه در توحش غرق اند و این ما هستیم که یگانه فرهنگ و تمدن جهانیم و ما بهترینیم و باید بر همین فرمان سنت طی مسیر کنیم و هر گونه چالش ، کار غربزدگانی است که همواره فرهنگ بومی ملی و مذهبی را خوار می شمارند!”

تحقیر و انکار متشابهات شاخصه این گروه است، پر واضح است که هرگز در این جمع تلاشی برای اصلاح و تغییر حاصل نخواهد شد. اگر دوست من به تحصیلات و ثروت خود می بالید و منتقدانش را خوار و زبون می دانست ما هم باید مدام به فرهنگ ماد و هخامنشی و در مدل های دیگر به فرهنگ والا بزرگان دین و مذهب تشیع را شاهد مثال بیاوریم و دوران قرون وسطی اروپایی یا ملخ خور بودن رقبای منطقه مان را به رخشان بکشیم و فاصله آنان و عقب ماندگی خود را اینگونه از اساس منکر شویم.
اما شاید انتقادها، تاثیر اندکی را بگذارند و برای بسته شدن دهان نخبگان، دست به اقدامهای سطحی زده شود، همانگونه که دوست ما به پای متعفن خود ادکلن گران قیمت زد! این اقدامات که بدون بررسی های علمی و دفعتا و سلیقه ای انجام می گیرد به کرات کار را وخیم تر هم می کند! بی شک شما می توانید مثال های متفاوتی را در ذهن خود مرور کنید که از این جمله می‌توان به دادن وام برای کمک به استمرار تولید خودرو ملی و نجات صنعت داخلی اشاره کرد، حال آنکه ریشه بیماری این صنعت در جای دیگر است و تزریق این نقدینگی به ایجاد تعفن بیشتر و اتلاف سرمایه ملی و ده ها تاثیر منفی دیگر ختم می شود!
اما تئوری سازی ها را هم نباید نادیده انگاشت، همچنان که دوست ما بوی متعفن پایش را هنرمندانه با مفاهیمی همچو ساده زیستی و علی وار زندگی کردن و آماده شدن برای شهادت توجیه می کرد، در جامعه نیز، تئوری های ساخته شده همواره مورد استفاده ماله کشان قرار می گیرد و این اتفاقی به مراتب خطرناک تر از اصل مشکل است!

همانگونه که ارزشی و مذهبی بودن رفیق ما نمی توانست بوی تعفنش را برای دیگران توجیه کند و حتی احتمال ایجاد ارتباط بین مذهبی بودن و عدم رعایت بهداشت از سوی قشر خاکستری دور از ذهن نیست، در نتیجه مفاهیم متعالی به غلط به چالش کشیده می شوند، آن هم در حالی که به واقع انگیزه این تئوری سازی ها تنها مشروعیت بخشی فردی و بر اساس منافع شخصی و استمرا بهره بری شخصی _جناحی است.
پس اگر از مامور شهرداری محلتان تا هر مامور متخلف یا ساختار غلطی را به نقد کشیدید و از تعفن فساد آن اعلام انزجار کردید، ممکن است با تئوری هایی مواجه شوید که انتقادتان را با انگ هایی همچو مخالفت با امنیت ملی، شرع و تدین، ولایت مداری یا غربگزدگی و سیاه انگاری و تبلیغ علیه نظام همراه سازند. حال روشن است، این تئوری سازی ها و مشروعیت بخشی ها از سوی مُشرحان و مُفسران آن می تواند چه آثار سوئی را در به چالش کشیدن اصل مفاهیم به ارمغان آورد.
از همین رو جریان کاملا متجدد غربزده در بین طیف خاکستری روز به روز محبوبیت و مشروعیت بیشتری را می یابند تا امثال تقی زاده ها و طالبوف ها و… نسخه از سر تا نوک پا غربی شدن و به زباله ریختن تمام داشته های فرهنگی و دینی مان را توصیه کنند و البته این محبوبیت نیز به لطف وجود ماله کشان اعظم و سرکوب آزادی با آن شیوه استقرای شان، است.
به هر حال تا هنگامی که در جامعه‌ی توده ای و مسئولین برآمده از آن، احساس انزجاری پدید نیاید ؛در نتیجه تلاشی هم برای اصلاح ساختاری آن بوقوع نخواهد پیوست. در این بین نخبگان آزرده از این بوی تعفن، چاره ای ندارند جز همان راهکارهایی که در پایان قسمت اول همین یادداشت از آن یاد کردیم!
نخست آنکه هم رنگ جماعت شوند، تا بیش از این آزرده نشوند؛ و گرنه همواره با تضییع حقوق خود و انتقاد مستمرشان نقش یک نق‌زن را خواهند یافت که جامعه نیز با عنوان روشنفکر بازی از آن یاد کرده و نخبگان را به استخضا می کشد!
از سوی دیگر استمرار این نق زدن و افزودن بر دامنه آن و یارگیری از توده ها برای اعتراض گسترده تر به آن می تواند، خطر تلقی شده و موجب ایجاد و بسط تنش و عدم ثبات و همچین افزایش درگیری علیه دو طرف شود، پر واضح است که با لحاظ امکانات دو سوی این میدان، قربانی افزایش این تنش و به کار گیری خشونت برای سرکوب ، پیشاپیش مشخص است که کدام طرف است…
اما راهکارهای کم خطر تر و بی دردسر تری نیز وجود دارد، نخست قطع ارتباط کامل با این جامعه، آنچنان که آمار بالای فرار مغز ها در کشورمان موید تلخ این واقعه تلخ است. نگارنده این یادداشت طی مصاحبه های متعدد با بسیاری از نخبگان که یا در خارج کشور به حیات علمی خود ادامه می دهند یا قصد ترک میهن را پیدا کرده اند، با عبارت هایی نظیر “هیچ کس ما را نمی خواهد؛ اینجا فقط تحقیر می شویم؛ تو به من یکجا را نشان بده که از تنها ۱۰ درصد ظرفیتم در آن فعال باشد؛ بمانم که چی بشه و…” مواجه شدم.
البته می توان روابط با جامعه را تقلیل داد و نسبت به معضلات آن بی تفاوت شد و جهت طرح استدلال ها، طبقه مستقل و گعده ای بسته را ایجاد کرد که تنها درون آن بنویسیم و بخوانیم؛ آنچنان که بسیاری از اساتید دانشگاه سال ها است با رسانه های جمعی ارتباطشان در قلت محض است و در عوض رسانه ها پر می شود از عوام زدگی های روزمره … شاید در این میان تنها برخی از عزیز کردگان حق اعتراض داشته باشند و حرفهایی بزنند که طرح عین به عین آن از سوی دیگران هم جز ایجاد هزینه هیچ دستاوردی را به ارمغان نمی آورد.
در پایان باید بنویسم که دوست من و جامعه من فارغ از اینکه درگیر انگیزه ها یا نیت خوانی ناقد یا ناقدین خود شوند؛ برای اصلاح خود هیچ چاره ای ندارند، جز آنکه خود از شرایط موجودشان منزجر شوند ؛ حقیقت غیر قابل انکار وجود این بوی تعفن است، حتی اگر شامه ها کور باشد حتی اگر منتقدان لال باشند و حتی اگر…

منبع : نکات پرس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: