تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۰۶:۳۱ کد مطلب 101381

هشدار الجبیر به آمریکا درباره تبعات طرح ۱۱سپتامبر کنگره

به گزارش مشرق، وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه گفت که این کشور به ایالات متحده هشدار داده است که در صورت تصویب طرح مد نظر کنگره برای تعقیب قضایی سعودی‌های دخیل در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱، اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به آمریکا از بین رفته و این سرمایه‌ها از آمریکا خارج می‌شود. به نوشته خبرگزاری رویترز، […]

به گزارش مشرق، وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه گفت که این کشور به ایالات متحده هشدار داده است که در صورت تصویب طرح مد نظر کنگره برای تعقیب قضایی سعودی‌های دخیل در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱، اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به آمریکا از بین رفته و این سرمایه‌ها از آمریکا خارج می‌شود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، «عادل الجبیر» که بعد از دیدار با همتای‌ آمریکایی‌اش در جمع خبرنگاران حاضر در ژنو صحبت می‌کرد، گفت ریاض آمریکا را تهدید نکرده و تنها به آمریکا هشدار داده است.

روزنامه نیویورک تایمز دو هفته قبل گزارش داد که دولت عربستان سعودی تهدید کرده است که اگر کنگره قانون لغو مصونیت دیپلماتیک دولت عربستان سعودی در پرونده‌های مربوط به «حملات تروریستی که آمریکایی‌ها را در خاک آمریکا کشته» تصویب کند، ریاض ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را از آمریکا خارج می‌کند. 

جبیر در این رابطه گفت: «ما می‌گوئیم که چنین قانونی موجب از میان رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود. اما ناگهان می‌بینیم که می‌گویند “اوه، خدای من سعودی‌ها دارند تهدیدمان می‌کنند،” مسخره است.»

وی افزود: «ما از سیاست پولی، از سیاست انرژی و از سیاست اقتصادی برای مقاصد سیاسی استفاده نمی‌کنیم. زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنیم، یک سرمایه‌گذار هستیم. زمانی که نفت می‌فروشیم، یک بازرگان هستیم.»

وزیر خارجه عربستان زمانی که از سوی خبرنگاران تحت فشار قرار گرفت که گزارش نیویورک تایمز را رد یا تائید کند، گفت: «ما گفته‌ایم که چنین قانونی اعتماد سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد. نه فقط برای عربستان سعودی، بلکه برای همه.»

در حملات سال ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی در نیویورک بیش از ۳۰۰۰ نفر کشته شدند. بعد از آن حملات، کنگره کمیته تحقیقی تشکیل داد و به بررسی این حادثه پرداخت. از گزارش آن کمیته، ۲۸ صفحه همچنان محرمانه باقی مانده که گفته می‌شود مربوط به نقش مقامات عربستان سعودی در حمایت از عاملان آن حمله تروریستی است. 

کنگره تحت فشار خانواده‌های قربانیان به دنبال علنی کردن این بخش از گزارش و تعقیب قضایی سعودی‌های دخیل در این پرونده است. با این حال، دولت آمریکا با این قانون مخالفت کرده و می‌گوید چنین قانونی مصونیت دیپلماتیک دولت‌ها را از بین می‌برد که این می‌تواند به ضرر واشنگتن تمام شود.

جبیر در این رابطه گفت: «آن‌ها دارند اصل مصونیت دیپلماتیک را از بین می‌برند، که با چنین کاری قوانین بین‌المللی جهان به قانون جنگل بدل می‌شوند.»

وی افزود: «به همین خاطر هم دولت (آمریکا) مخالف است و به همین دلیل است که هر کشوری در جهان مخالف است.»

مقاومت دولت آمریکا در برابر تصویب این طرح در حالی انجام می‌شود که دیوان عالی آمریکا دو هفته قبل با حمایت کاخ سفید طرح مشابهی را که علیه ایران تنظیم شده بود، پذیرفت و مجوز برداشت ۲ میلیارد دلاری از حساب‌های ایران را که باید تحت مصونیت باشد، صادر کرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: