تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۰۸:۵۸ کد مطلب 101410

روسیه به ناتو درباره حضور در دریای سیاه هشدار داد

وزارت امور خارجه روسیه نسبت به امکان ایجاد ناوگان ناتو در دریای سیاه هشدار داد و آن را تهدید برای امنیت منطقه خواند. به گزارش مشرق، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت که طرح تاسیس ناوگان ناتو در دریای سیاه، ثبات و امنیت منطقه را به شدت برهم می زند. […]

وزارت امور خارجه روسیه نسبت به امکان ایجاد ناوگان ناتو در دریای سیاه هشدار داد و آن را تهدید برای امنیت منطقه خواند.

به گزارش مشرق، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت که طرح تاسیس ناوگان ناتو در دریای سیاه، ثبات و امنیت منطقه را به شدت برهم می زند.

به نوشته روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد تصمیم ناتو برای ایجاد ناوگان خود در دریای سیاه گفت: این طرح ناتو روسیه را وادار می کند اقدامات متقابل مناسب برای تامین امنیت خود انجام دهد.

وی ادامه داد: کاملا بدیهی است که بحث در مورد این مساله منجر به اجرای آن نیز خواهد شد و در صورت اجرا، به هیچ وجه به حفظ دریای سیاه به عنوان منطقه امنیت و همسایگی مسالمت آمیز، کمکی نخواهد کرد.

خانم زاخارووا خاطرنشان کرد که استقرار سامانه دفاع موشکی در دوسلو و همچنین سایر تاسیسات نظامی آمریکا و ناتو در رومانی و سایر کشورهای منطقه اروپای شرقی، همگی میل به برداشتن قدمی رو به جلو برای انجام عمل نظامی در منطقه و در مجاورت مرزهای روسیه را نشان می دهند.

رسانه های خبری اخیرا اعلام کردند که دولت رومانی با ناتو در باره ایجاد ناوگان این سازمان در دریای سیاه مذاکره می کند.

رومانی خواهان حضور واحدهای دریایی آمریکا، آلمان، ایتالیا و ترکیه در ناوگان ناتو در دریای سیاه است و چنین ناوگانی از نظر ترکیب نظامی شبیه ناوگروه دریایی موقت ناتو در دریای سیاه خواهد بود که از دو سال پیش در این پهنه آبی مستقر شده است.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین نیز به تازگی از ایجاد ناوگان دریای سیاه ناتو استقبال و اعلام کرده که در صورت تاسیس چنین ناوگانی اوکراین در آن حضور خواهد داشت.

روابط روسیه و ناتو از دو سال پیش به دلیل مساله اوکراین پرتنش شده است و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مجاورت مرزهای روسیه ازجمله دریای سیاه حضور نظامی خود را تقویت کرده و بطور منظم رزمایش برگزار می کند.

این اقدامات نگرانی روسیه را برانگیخته و مقامهای روس هشدار داده اند که تدابیر مناسب برای پاسخ به این اقدامات را اتخاذ می کنند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: