تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۱۰:۲۳ کد مطلب 101433

برنامه کره‌جنوبی برای واردات نفت بیشتر از ایران

به گزارش مشرق، کره جنوبی اعلام کرده است که به دلیل لغو تحریم ها و گسترش همکاری های دوجانبه، واردات نفت از این پس در شرایط سهل تری صورت می گیرد و این کشور علاقه مند به وارد کردن مقادیر بیشتری نفت و میعانات نفتی از ایران است. بر اساس این گزارش، واردات نفت خام […]

به گزارش مشرق، کره جنوبی اعلام کرده است که به دلیل لغو تحریم ها و گسترش همکاری های دوجانبه، واردات نفت از این پس در شرایط سهل تری صورت می گیرد و این کشور علاقه مند به وارد کردن مقادیر بیشتری نفت و میعانات نفتی از ایران است.

بر اساس این گزارش، واردات نفت خام و نفت تغلیظ شده از ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ به ۲۲ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه رسیده که بیش از دو برابر ۱۰ میلیون بشکه ای است که در دوره مشابه سال قبل وارد کره شد.

از لحاظ ارزشی نیز کره اعلام کرد که این میزان واردات ۱۷ ممیز شش درصد بیشتر شده و به ۶۲۹ میلیون دلار رسیده است.

گزارش ها حاکی است که هم اکنون فقط دو پالایشگاه «اس کی اینوویشن» و گروه «هیوندا اویل بانک» کره از ایران نفت وارد می کنند.

ایران تا قبل از سال ۲۰۱۱ میلادی از مهمترین صادرکنندگان نفت به کره بود ولی تحریم ها باعث شد بتدریج رقم واردات کاهش یابد و به نزدیک ۱۱۵ هزار بشکه در روز برسد.

ارزش واردات نفت کره از ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی بالغ بر ۹ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار بود اما در سال گذشته میلادی به دو میلیارد و ۲۰ میلیون دلار کاهش یافت.

بخشی از نفت سنگین و تغلیظ شده کره هم اکنون از قطر و آمریکا وارد می شود اما این کشور اعلام کرده است با توجه به رفع تحریم ها به سرعت میزان واردات این محصول از ایران را افزایش خواهد داد.

آمار اداره گمرک کره در باره واردات نفت از ایران در شرایطی منتشر می شود که «پارک گئون هی» رئیس جمهور کره روز یکشنبه (۱۲ اردیبهشت) دیدار رسمی و تاریخی خود را از ایران آغاز کرده است.

ایران اعلام کرده است که صادرات نفت به کره که به ۱۱۵ هزار بشکه کاهش یافته بود بار دیگر به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال ۲۰۱۵ حجم کل مبادلات تجاری دو کشور پس از کاهش به سبب تحریم ها، به چهار میلیارد و ۲۸۵ میلیون دلار رسید که حجم واردات ایران از کره جنوبی چهار میلیارد و ۳۵ میلیون دلار و صادرات به آن کشور ۲۵۰ میلیون دلار بود.

پلاسما، محصولات آهنی و فولادی و ابزارهای ممزوج با آهن یا فولاد، گوشی تلفن همراه، اجزا و قطعات یخچال، لاستیک، قطعات ترمز خودرو، کاغذ و مقوا و اجزا و قطعات ماشین های رختشویی مهمترین کالاهای وارداتی ایران از کره جنوبی به شمار می رود.

بوتان، پروپان، هیدروکربورهای غیرحلقوی، سرب تصفیه شده، روی غیرممزوج، پلاسما و فرآلدهید پلی اتیلن مهمترین محصولات صادراتی ایران به این کشور است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: