تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۱۲:۰۴ کد مطلب 101453

یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد/ خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟/جمع کارگران سختکوش جای مانور تجمل و تشریفات نیست/ تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران/ پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی ۹۶

کیهان جمع کارگران سختکوش جای مانور تجمل و تشریفات نیست حضور پرتشریفات و دوری‌گزینانه روحانی در جمع کارگران با واکنش‌های اعتراضی حتی در میان حامیان وی مواجه شد. سایت عصر ایران از سایت‌های حامی دولت در این باره نوشت: حضور حسن روحانی در میان کارگران گروه مپنا با حاشیه‌هایی همراه بود، حاشیه‌هایی که انتظار می‌رفت […]

خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟/ دو دوزه‌بازی مدعیان اصلاح‌طلبی با علی لاریجانی/ پروازهای فرانسه در تیررس حمله داعش/ تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران/ اختلاف نظر درباره میزان بدهی زنجانی/یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد/ پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی 96کیهان

جمع کارگران سختکوش جای مانور تجمل و تشریفات نیست

حضور پرتشریفات و دوری‌گزینانه روحانی در جمع کارگران با واکنش‌های اعتراضی حتی در میان حامیان وی مواجه شد.

سایت عصر ایران از سایت‌های حامی دولت در این باره نوشت: حضور حسن روحانی در میان کارگران گروه مپنا با حاشیه‌هایی همراه بود، حاشیه‌هایی که انتظار می‌رفت رئیس جمهور به آن‌ها دقت کند. به گزارش عصر خبر، گشت‌زدن و بازدید کردن روحانی با خودرو در میان کارگران و دست‌تکان دادن برای آنان از داخل خودرو ظاهر نامناسبی و سؤالاتی بوجود آورده است.

کارگران زحمتکش که روزانه در کارخانه در حال فعالیت هستند زمانی که در روز کارگر با رئیس جمهور خود مواجه می‌شوند انتظار دارند که وی را در میان خود ببینند نه اینکه با یک خودروی لوکس شاهد حضور وی در کارخانه باشند.

عصر ایران می‌افزاید: این اقدام تشریفات رئیس‌جمهوری در هر صورت نادرست است چرا که اگر این اقدام به دلیل وسعت کارخانه و کمبود وقت باشد می‌توانستند که فقط به بخش کوچکی از کارخانه قناعت کنند و در همان بخش کوچک به میان کارگران بروند الزامی برای بازدید از کل کارخانه وجود ندارد همانطور که سایر کارخانه‌ها و کارگرانشان نیز از بازدید رئیس جمهور محروم بوده‌اند نه اینکه کارخانه را با خودرو بازدید کنند و کارگران نتوانند از نزدیک رئیس جمهور خود را ببینند و حس فاصله به خصوص حس فاصله کارفرما و کارگر را لمس نکنند.

 اگر این اقدام به دلیل مسائل امنیتی باشد باز قابل پذیرش نیست چرا که قطعاً وسعت و جمعیت کارگران این گروه صنعتی از شهرها در سفرهای استانی رئیس‌جمهور که بیشتر نیستند که برای بازدید رئیس‌جمهور خدای ناکرده مشکل امنیتی بوجود آید. به هر صورت انتظار می‌رود دولتی که خود را از مردم می‌داند مقداری از تشریفات خود را بکاهد و کمی خاکی‌تر با مردمی که با حضور خود در عرصه انتخابات به حمایت از دولت منتخب خود پرداخته‌اند.

از سوی دیگر سید یونس کاظمی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در گوگل پلاس، ‌نقد جالبی را از تویوتا سواری رئیس جمهور منتشر کرد. وی نوشت: تولید داخلی و کارگرش مردند؛ وقتی که دیدند رئیس جمهور با خودروی لوکس خارجی از وسط کارخانه تولید داخلی عبور کرد و دست تکان داد…

همچنین خبرگزاری مهر در تحلیلی با عنوان «بازدید از نماد غرور ملی با لندکروز ژاپنی نوشت: بازدید سواره رئیس جمهور از گروه صنعتی مپنا و دیدار با کارگران، اقدامی خلاف روند همیشگی بازدید مقامات از اماکن صنعتی بود که در جایگاه خود قابل تأمل است.

روحانی در حالی صنایع عظیم و موفق مپنا را نماد غرور ملی و مایه افتخار ایرانیان دانست که خود طریقی متفاوت در این بازدید را بنیان گذاشت. رئیس جمهور در اقدامی خلاف روند همیشگی بازدیدها به جای دیدار چهره به چهره با کارگران و شنیدن نقطه نظرات و یا درد دل‌هایشان سوار بر لندکروز ژاپنی با آنان دیدار کرد و حتی داخل کارخانه نیز حاضر به پیاده شدن از ماشین نشد!

علاوه بر منزلتی که کارگر در دین اسلام دارد بعد از انقلاب اسلامی نیز نظام جمهوری اسلامی نگاه ویژه‌ای به این قشر زحمت‌کش داشته است بطوری که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بیان داشتند: حیات یک ملت، مرهون کار و کارگر است.

مهر با اشاره به احترام خاص حضرت امام خمینی نسبت به کارگران می‌افزاید: بازدید رئیس جمهور ذهن‌ها را به دو سال پیش برد. سال ۱۳۹۳؛ که به مناسبت روز کارگر رهبر معظم انقلاب برای تجلیل از مقام کارگر به کارخانه مپنا رفتند تا از نزدیک با روند فعالیت‌های صنعتی این مجموعه آشنا شوند.

نکته قابل توجه در آن بازدید این بود که معمولاً رسم بر این است که در مناسبت‌های مختلف برنامه دیدار با رهبر انقلاب در داخل حسینیه امام خمینی انجام شود و تعدادی از هر قشر جامعه به دیدار رهبری می‌شتافتند اما در روز کارگر برخلاف رسم همیشگی این بار رهبر انقلاب بود که برای قدردانی از زحمت این قشر زحمت‌کش به دیدار آنها رفتند و پیش از سخنرانی هم ساعاتی را در میان مدیران و کارگران مپنا گذراندند و از نزدیک توضیحات‌شان درباره هر یک از بخش‌های مجموعه را شنیدند.

یونسی: پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی ۹۶ خطرناک است

مشاور و دستیار رئیس جمهور، نظر برخی حامیان روحانی مبنی بر انصراف وی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ناشیانه و خطرناک توصیف کرد.

علی یونسی در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد و درباره این نظر که روحانی ریاست جمهوری را رها کند و به عضویت در مجلس خبرگان بپردازد گفت: به نظر من طرح چنین مسائلی یا ناشیانه است یا خیلی خطرناک. آقای روحانی بسیار باهوش‌تر از این است که وارد این گونه مسائل شود. روحانی با آگاهی، مسئولیتی را پذیرفته و مصمم است که وظیفه ریاست جمهوری را تا آخر که ۸ سال است، دنبال کرده و طی کند.

وی می‌افزاید: اگر روحانی در برخی حوزه‌هادچار کم‌کاری و کاستی‌هایی هم بوده، به خاطر آن است که برای وی موانع و سدهایی ایجاد کردند روی هم رفته هیچ کسی نمی‌تواند با او در سال ۹۶ رقابت جدی کند.

خبرنگار آفتاب یزد در این مصاحبه پرسید «هر چند در انتخابات هفتم اسفند رأی‌آوری لیست ۱۶+۳۰ در تهران، یک پیروزی برای اصلاح‌طلبان و اعتدال قلمداد می‌شد، اما سوم شدن حسن روحانی رئیس جمهور ایران در انتخابات مجلس خبرگان هم جای حرف و حدیث داشت.

به نظر می‌آید که سوم شدن روحانی در خبرگان یک هشدار مردمی به اوست. از دیدگاه شما آیا این موضوع زنگ خطری برای دولت یازدهم است؟ چرا روحانی سوم شد؟» یونسی در پاسخ گفت: تحلیل ما از انتخاب مجلس شورای اسلامی با خبرگان متفاوت است. با یک تحلیل مشابه نمی‌توانیم نتیجه هر دوی این انتخابات را بررسی کنیم. مردم به خبرگان با یک نگاه خاص رأی می‌دهند، در اینکه آنها به هاشمی رفسنجانی رأی دادند یک معنای ویژه وجود داشت.

 از طرفی فراموش نکنیم نفر دوم انتخابات خبرگان، یعنی آقای امامی کاشانی فردی است که از هیچ گروه خاصی مخالفی نداشته است، امامی کاشانی کسی بود که هم آرای اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان را به خود اختصاص داد، در حالی که درباره آقای روحانی وضعیت متفاوت است. او مخالفینی در میان جریان سیاسی رقیب دارد. بنابراین طبیعی است که آقای امامی کاشانی باید در میزان آرایی که کسب کرده از روحانی جلوبیفتد.

یونسی می‌افزاید: انتخابات خبرگان برای روحانی این پیام را داشت که مردم به عنوان نفرهای اول به او رأی دادند و نه نفر اول. شاید انتظار دوستان آقای روحانی این بود که ایشان نفر اول بشود اما مردم اینگونه تشخیص دادند که برای خبرگان، او جزو نفرات اول باشد.

دولت اگر به خود نیاید آمریکا ده‌ها میلیارد دلار را غارت می‌کند

اگر غارت ۲ میلیارد دلاری پسابرجامی با واکنش قاطع ایران مواجه نشود، باب غارت باز خواهد شد.

به گزارش «الف» براساس اطلاعات موثق در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیارد دلار حکم قضایی دادگاه‌های آمریکا در خصوص دریافت غرامت از ایران صادر شده و آخرین این احکام، پرداخت ۱۰ میلیارد دلار بابت دخالت ایران در حادثه یازده سپتامبر است!

خطرناک اینکه برخی پول‌های ایران در خارج از آمریکا نیز براساس همین احکام قضایی (غیرقانونی) توقیف شده که از جمله آن ۲ میلیارد دلار در کشور لوکزامبورگ است. اگر ایران سکوت کند (مثل وضعیت فعلی) امکان تسری موضوع هست. بابش باز می‌شود و همه پول‌ها به نوبت توسط آمریکایی‌ها برداشت خواهد شد. پسابرجام پولها آزاد نمی‌شود، بلکه خورده می‌شود!!

در ادامه این گزارش با طرح این سؤال که «چکار باید کرد؟» آمده است: ایران می‌تواند براساس قانون «صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی» مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۷۸ مقابله به مثل کند. تاکنون شکایت دریافت ۶ میلیارد دلار خسارت به خاطر اقدامات تروریستی آمریکا در دادگاه‌های داخلی مطرح شده که البته ظاهراً قوه قضائیه هنوز به حکم نهایی نرسیده است!

همچنین اعلام نقض برجام هم اگرچه مانع حقوقی دارد اما بالاخره یک راهکار برای اعمال فشار می‌باشد، ایجاد مطالبه عمومی برای مقابله به مثل و برخورد قاطع و بازدارنده ضروری است.

روحانی باید جهانگیری را به خاطر آزادسازی واردات لوکس مؤاخذه می‌کرد

یک اقتصاددان حامی دولت گفت عدم انتقاد از دولت خطای راهبردی است و روحانی رویکرد تک‌صدایی را در حوزه اتخاذ راهبرد اقتصادی ایجاد کرده است.

فرشاد مؤمنی در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته است: واقعیت این است که به طور مشخص در حیطه مسائل اقتصادی، آقای روحانی یک اشتباه فاحش راهبردی انجام داده‌اند و آن این است که رویکرد تک‌صدایی را در محیط پیرامونی خود برای اداره اقتصاد کشور از منظر اندیشه‌ای ایجاد کرده و این تک صدایی هم یک تجربه تلخ در دوره ۱۳۶۸ ]دولت سازندگی[ به بعد از خود به یادگار گذاشته است. شخصاً از تحلیل‌هایی که از زبان آقای روحانی نقل شده است، انتقاد کرده‌ام که چون ایشان علاقه‌مند به راه رفتن روی یک ستون هستند، قادر نبودند یا نخواستند که دیدگاه‌های کارشناسی جامع‌تر را در اطراف خود ایجاد کنند. ایشان مطلبی را در حیطه اقتصاد بر زبان می‌آورند که نسبت اندکی با توسعه ملی دارد.

برای مثال وقتی ایشان این تحلیل را ارائه کردند که بحران تقاضای مؤثر در اقتصاد ایران ریشه در به تعویق انداختن خرید توسط مردمی که مشکلی برای خرید ندارند ولی انتظار سقوط قیمت‌ها را دارند، نشان می‌دهد که با بررسی‌های شخصی بیان شده است، لذا به این نتیجه می‌رسیم که گزارش و تحلیل‌هایی که به ایشان داده می‌شود از اعتبارهای کارشناسی لازم برخوردار نیست و نسبت به مسائل حیاتی کشور مانند آنچه نسبت به سرنوشت غم‌انگیزی که برای تولیدکنندگان وجود دارد- که بخش عمده‌ای از آن میراث دولت قبلی است- دولت یازدهم از همت کافی برای برطرف کردن آن مشکلات برخوردار نیست.

ادعای شما تأیید این مطلب است که آقای روحانی تیم بسته‌ای از مشاوران اقتصادی دارند که آمارهای واقعی را در برخی امور به وی اطلاع می‌دهند؟

بله، وقتی می‌بینیم که ریاست محترم جمهور کمتر از فقر گسترده و بی‌عدالتی‌های موجود جامعه صحبت به میان می‌آورند و از فشار طاقت‌فرسایی که بر بیش از سی درصد از جمعیت ایران وجود دارد در سخنانش نکته‌ای دیده نمی‌شود و به جای آن هم برخی وزیرانشان دغدغه کسانی را دارند که در جست‌وجوی بهره‌مندی‌های رانتی هستند، مانند نامه‌ای که چهار وزیر ایشان نوشتند و ما هیچ واکنشی در جهت تعقیب آن نامه که دغدغه‌های صنفی را به مسائل ملی تشخیص داده بود مشاهده نکردیم، به نظر من این عدم واکنش بازتاب رویکرد تک‌صدایی در اطراف ایشان در زمینه فهم کارشناسی از واقعیت‌های اقتصادی ایران است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌افزاید: برای نمونه در دوره مسئولیت آقای روحانی بر قوه مجریه یعنی در سه سال اخیر یک مقام مسئول ]جهانگیری[ به صراحت در حالی که می‌دانست چه مقدار در تنگنای اقتصادی به لحاظ ارزی هستیم، آزادسازی واردات در زمینه کالاهای لوکس را ابلاغ کردند و بعد در مقام سرپوش بر این موضوع اعلام کردند که این کار در راستای اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است. ما از آقای روحانی نه به عنوان یک اقتصاددان بلکه به عنوان یک مدیر با تجربه انتظار داریم که با این گونه ناروایی‌ها برخورد کنند.

مؤمنی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به صراحت اعلام می‌کنم که به مطامع رباخوارانه مسلط بر سیستم بانکی که بیشترین نقش را در فلاکت تولیدکنندگان کشور داشته، توجه نکنند. آقای روحانی باید مقامات بانک مرکزی را مؤاخذه کند که چرا داده‌هایی که می‌تواند امکان شفاف شدن این مسئله را فراهم می‌کند مهیا نکرده است و چرا این موضوع را از فهرست داده‌هایی که بانک مرکزی بر طبق قانون موظف بوده که منتشر کند، حذف کرده است.

دو دوزه‌بازی مدعیان اصلاح‌طلبی با علی لاریجانی

اصلاح‌طلبان به دو دوزه‌بازی با علی لاریجانی بر سر ریاست مجلس روی آورده‌اند.

این طیف از یک سو می‌گویند عارف باید رئیس مجلس شود و از سوی دیگر مدعی تعامل با لاریجانی و عدم رقابت با وی هستند. معنای این دو دوزه‌‌بازی کاربست  فشار و فریب توأمان برای حذف بی‌سرو‌صدای لاریجانی است.

در این زمینه محسن رهامی رئیس کمیته ائتلاف اصلاح‌طلبان به ایرنا گفت: اصلاح‌طلبان با لاریجانی رقابت نمی‌کنند. به ادعای وی فهرست امید ۱۲۵ راهیافته به مجلس دارد که با ترکیب برخی نمایندگان دیگر ممکن است اکثریت پیدا کند.

همزمان فاطمه ذوالقدر منتخب اصلاح‌طلب تهران به ایسنا گفته است: توافق اصلاح‌طلبان بر ریاست دکتر عارف است.

عبدالله ناصر عضو مرکزیت سازمان مجاهدین (انقلاب) نیز به نامه‌نیوز گفت: عارف تنها گزینه مورد اجماع اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس است.

وی ادامه داد: نامزد اصلی ریاست مجلس برای اصلاح‌طلبان و اعتدالیون دکتر عارف است و ایشان را گزینه اصلی ریاست می‌دانند. هم در تهران و هم در دیگر شهرستانها روی این گزینه اجماع دارند.

اما کاظم‌ جلالی دیگر منتخب تهران در مصاحبه با تسنیم و در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر امضاء میثاق‌نامه بین ۳۰ منتخب لیست امید برای حمایت از ریاست‌ عارف، با ابراز بی‌اطلاعی از وجود چنین میثاق‌نامه‌ای، گفت: میثاق‌نامه‌ای را تاکنون ندیدم و کسی هم از ما امضایی نخواسته و من هم هیچ چیزی را امضا نکردم.

غیر از جلالی، بهروز نعمتی دیگر منتخب رهروانی حوزه انتخابیه تهران به خبر آن‌لاین گفت: فراکسیون رهروان بعد از مرحله اول انتخابات مجلس، یک جلسه داشت و به زودی هم یک جلسه دیگر خواهیم داشت و اساسا انحلال فراکسیون کذب محض است.

وی گفت: بسیاری از دوستان به تشکیل دو فراکسیون در مجلس دهم اصرار دارند اما ما فراکسیون سومی هم تشکیل خواهیم داد با همان مشی فراکسیون رهروان ولایت که احتمالا نام آن تغییر می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا علی لاریجانی رئیس این فراکسیون خواهد بود یا نه؟ اظهار داشت: این مسئله هنوز مشخص نیست اما  ایشان حتما عضو فراکسیونی که گفتم خواهد بود. کما اینکه هم‌اکنون نیز ایشان عضو فراکسیون رهروان ولایت هستند.

وی در واکنش به خبرسازی رسانه‌ها درباره دیدارها و  مذاکرات عارف و لاریجانی، نیز گفت: این آقایان تاکنون نشستی درباره ریاست مجلس با یکدیگر نداشته‌اند، اما چندین بار تلفنی با هم صحبت کرده‌اند.

خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟/ دو دوزه‌بازی مدعیان اصلاح‌طلبی با علی لاریجانی/ پروازهای فرانسه در تیررس حمله داعش/ تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران/ اختلاف نظر درباره میزان بدهی زنجانی/یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد/ پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی 96خراسان

 ضرب الاجل دولت برای توسعه آب شیرین‌کن در کشور

بر اساس نامه روزهای اخیر دولت به وزارتخانه های نفت، نیرو، صنعت و سازمان های مدیریت، حفاظت محیط زیست و استاندارد ایران، این نهادهای دولتی موظف شده اند با همکاری سایر دستگاه های مربوط، نقشه راه انتقال دانش فنی واحدهای تولید همزمان برق و انرژی حرارتی یا برودتی و نیز نقشه راه استفاده از آب شیرین کن در کنار این واحدها را با توجه به ملاحظات آمایش سرزمینی کشور، ظرف یک سال تهیه و به دولت ارائه کنند.

هشدار به مسئولان درباره خرید نرم‌افزارهای مالی

بر اساس ابلاغیه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به مسئولان دستگاه های تعدادی از وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مقرر شده مسئولان مربوطه از این پس با هماهنگی سازمان مدیریت و وزارت اقتصاد و رعایت دستورالعمل های صادره از سوی آن ها در خصوص استانداردهای نرم افزارهای مالی بخش عمومی اقدام کنند و موارد مهمی چون جلوگیری از خرید غیرضروری سیستم های جدید، هم افزایی هزینه ها و یکپارچگی فرآیندهای مالی با رعایت قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد را مد نظر داشته باشند.

خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟/ دو دوزه‌بازی مدعیان اصلاح‌طلبی با علی لاریجانی/ پروازهای فرانسه در تیررس حمله داعش/ تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران/ اختلاف نظر درباره میزان بدهی زنجانی/یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد/ پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی 96چمهوری اسلامی

مبلغ سعودی همجنس‌بازی را مجاز اعلام کرد

یک مبلغ وهابی سعودی، همجنس‌گرایی را مستحق مجازات دنیوی ندانست و گفت: کسی با این گناه از اسلام خارج نمی‌شود. به گزارش «العالم» این سخنان «سلمان العوده» موجی از انتقادات شدید و همراه با خشم را به همراه داشت.

به نوشته سایت سعودی «ایلاف»، العوده در گفت و گو با یک روزنامه سوئدی گفت: «همه کتاب‌های آسمانی همجنس بازی را گناه می‌دانند. این عمل مستلزم مجازاتی در دنیا نیست بلکه گناهی است که انسان در زندگی آینده آن را به دوش می‌کشد و این براساس قول صحیح در اسلام است که انسان آزاد است هر طوری می‌خواهد رفتار کند، اما باید عواقب آن را برعهده بگیرد». فعالان سعودی با ایجاد هشتگی در توئیتر سخنان سلمان العوده را محکوم کردند.

پروازهای فرانسه در تیررس حمله داعش

 تصاویر ویدئویی گرفته شده از یک گروه اروپایی وابسته به داعش نشان می‌دهد تروریست‌ها برنامه‌ای برای ساقط کردن هواپیمای مسافربری بوسیله یک موشک‌انداز در این قاره دارند.

به نوشته پایگاه خبری «میرور» یک خبرنگار، با نفوذ به این گروه تروریستی در پاریس جزئیاتی را از صحبت‌های افراطیون بدست آورد. یکی از تروریست‌ها با نشان دادن هواپیمایی که بالای سر آنها در پرواز بود گفت با «یک موشک‌انداز کوچک» می‌توان فاجعه‌ای را برای کل کشور (فرانسه) بوجود آورد.

این خبرنگار، که شش ماه طول کشید تا اعتماد داعشی‌ها را برای ورود به گروهشان در پاریس بدست آورد،‌ گفت هیچ نشانی از اسلام در پس نقشه‌های تروریست‌ها ندیده است.

 تحقیقات وی بخشی از مستند او با نام «سربازان خدا»‌ست که در فرانسه به نمایش درخواهد آمد. رئیس این گروه که جوان دورگه ترکیه‌ای فرانسوی با نام «اسامه» است، به این خبرنگار وعده داده بود که اگر یک حمله انتحاری انجام دهد، بهشت در انتظار اوست.

یکی از اعضای این گروه نیز دوباره ادعا کرد که می‌توانند هواپیماهای مسافربری را بسادگی منفجر کنند. در نهایت، پلیس با حمله به مقر این گروه تعداد زیادی از اعضای آن را دستگیر کرد.

حمله داعش به مقر پاپ خنثی شد

گروه تروریستی تکفیری داعش، در انجام عملیات تروریستی در مقر پاپ در ایتالیا ناکام ماند. بعد از آنکه پلیس ایتالیا ۴ مظنون را به دلیل تلاش برای پیوستن به داعش و انجام حملات تروریستی در این کشور دستگیر کرد، اکنون مشخص شده است که این افراد قصد انجام عملیات تروریستی در واتیکان مقر پاپ را داشتند. دادستان شهر میلان گفته است ابعاد این ماجرا محرمانه بود و نمی‌توان آن را فاش کرد.

درخواست بررسی انتخابات توسط دو تن از کاندیداهای تبریز

معاون احمدی نژاد و یک نماینده اصول گرا در تبریز در مورد نتایج انتخابات اعلان تشکیک کردند معاون احمدی نژاد بعد از شکست در انتخابات و قرار گرفتن در آخرین رتبه با تشکیک در نتایج انتخابات اعلان داشته است که به منظور صیانت از آرا برای رفع پاره‌ای از ابهامات و مسائل در روند انتخابات ازمجاری قانونی پیگیری خواهد کرد.

دیگر نماینده اصولگرای شهر تبریز نیز با محق دانستن خود گفته است: شخص آقای فرماندار قول دادند تا به این درخواست رسیدگی کرده و آن را اجرا کنند، هوادارانم را به آرامش دعوت میکنم و از آن‌ها میخواهم تا منتظر باشند قانون به نحو احسنت اجرایی شود.

 مسئولان به ما قول داده‌اند تا احقاق حقوق از مسیر قانونی ما را همراهی کنند. در انتخابات تبریز افراد معتدل از جناح‌های مختلف و مستقل مانند همیشه برای مجلس انتخاب شدند.

خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟/ دو دوزه‌بازی مدعیان اصلاح‌طلبی با علی لاریجانی/ پروازهای فرانسه در تیررس حمله داعش/ تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران/ اختلاف نظر درباره میزان بدهی زنجانی/یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد/ پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی 96آرمان

یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد

مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور، هشتم ربیع‌الاول، آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج)، را به عنوان تعطیل رسمی تعیین کرد. بر اساس ماده الحاقی ۳۸ این لایحه و طبق تصویب مجلس هشتم ربیع‌الاول سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) و آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) به عنوان تعطیل رسمی تعیین می‌شود.

همچنین در ماده دیگری از این لایحه به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شد که در محدوده خدمات شهری نسبت به جابه‌جایی خطوط ریلی و کاهش حریم آن اقدام کند. همچنین شهرداری‌ها و واحدهای استانی وزارت مذکور مجاز به ایجاد و احداث خیابان در حریم خطوط جمع‌آوری شده برابر طرح‌های جامع و تفضیلی هستند.

بازگشایی سفارت ایرلند در تهران

وزیر خارجه ایرلند اعلام کرد که درصدد بازگشایی سفارت ایرلند در ایران خواهد بود. هدف از این اقدام بهبود روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی میان دوکشور است. برنامه بازگشایی سفارت ایرلند در تهران قرار است برای گسترش روابط تجاری با دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه صورت گیرد. پس از لغو تحریم‌های غرب در ماه ژانویه کشورهای اروپایی درصدد جلب نظر ایران هستند.

 نمایندگان وزارت کشاورزی ایرلند، «برد بیا» شرکت دولتی تولید مواد غذایی و ۱۷ شرکت دیگر تولید مواد خوراکی ایرلندی هفته گذشته در جلسه هیات تجاری اعزامی به تهران شرکت کردند. یک هیات از شرکت‌های ایرلندی نیز قرار است ماه جاری برای همکاری در حوزه‌های بهداشت و درمان، خدمات، مالی و فناوری با مقام‌های ایرانی دیدار کنند.

مشکل عراق و سوریه بدون ایران حل نمی‌شود

آیت‌ا… مکارم‌شیرازی گفت: غربی‌ها باید روی کمک‌های ایران حساب کرده و بدون ما، مشکل داعش در عراق و سوریه حل نخواهد شد.

این مرجع تقلید در دیدار با یان کوبیش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق و هیات همراه اظهار کرد: از دیدار شما خوشوقت بوده و از توضیحاتی که دادید مشخص است که دردهای مردم عراق را درک کرده‌اید و این مساله می‌تواند در حل مشکلات بسیار کمک کند.

 وی تصریح کرد: سازمان ملل مرکز جهانی است و مردم دنیا به آن امید دوخته‌اند که مشکلات مهم را بتواند حل کند و اگر شما بتوانید مشکل عراق را حل کنید، نه فقط کمک به مردم عراق است، بلکه کمک به خود سازمان ملل است تا جایگاه و ابهت بیشتری پیدا کند؛ بنابراین این کار منفعت دوجانبه دارد که نباید از آن غافل شد.

خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟!

احمد توکلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه تلویزیونی پایش گفت: وقتی مجلس مصوبه پرداخت وام ازدواج را تصویب کرد، حتما در توان بانک‌ها بوده و می‌توانند پرداخت کنند. از این تسهیلات گاها سود دریافت می‌کنند و وقتی تقاضای کاهش این سود یا پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج را به آنها می‌دهند توجیه بانک‌ها این است که خرجمان زیاد است.

 احمد توکلی با بیان اینکه یک وزیر به همراه دختران و دامادهای خود ۱۴ کارخانه دارد، گفت: در حال حاضر به مرحله‌ای رسیدیم که دستگاه‌های مسئول مبارزه با فساد خودشان به درجاتی از فساد آلوده شده‌اند.

تهران پرچمدار مبارزه با تروریسم است

نماینده پیشین ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهران را «پرچمدار مبارزه با تروریسم» خواند و افزود: وقت آن رسیده است که نخبگان کشور و جهان کنار هم جمع شوند و برای مبارزه با این پدیده شوم که هر روز در جهان در حال گسترش است و تهدیدی علیه مسلمانان و بشریت به شمار می‌رود، راهکاری بیابند.

 علی‌اصغر سلطانیه ادامه داد: نباید فراموش کنیم که سازمان‌های بین‌المللی هم متاسفانه شعار مبارزه با تروریسم و جریانات سازمان‌یافته را سر داده‌اند و اکنون نیز سازمان ملل به همین منظور دفتری در وین دارد ولی در عمل می‌بینیم که از این شعار استفاده ابزاری می‌شود.

سفر‌ظریف به چک و اسلواکی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از سفر علی‌اکبر صالحی به کشورهای چک و اسلواکی در چارچوب همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خبر داد.

بهروز کمالوندی با اعلام این خبر افزود: رئیس سازمان انرژی اتمی در چارچوب برجام و در راستای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای روز یک‌شنبه راهی چک شد و طی دوشنبه و سه شنبه با همتای خود و برخی از دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: رئیس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه در همین چارچوب به اسلواکی سفر می‌کند. وی گفت: صالحی و هیات همراه در طی سفر خود به این کشورها با نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشورها دیدار و از مراکز علمی _ هسته‌ای آنها بازدید خواهند داشت.

الزام به ارائه بانک اطلاعاتی به وزارت اطلاعات

نمایندگان مجلس ماده الحاقی ۵۵، لایحه تنظیم برخی احکام برنامه‌های توسعه‌ای کشور، را تصویب کردند.

طبق مصوبه روز دوشنبه مجلس، تمامی دستگاه‌ها و نهادهایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، موظف شدند اطلاعات و بانک‌های رقومی (دیجیتالی) ضروری برای تکمیل بانک جامع اطلاعاتی کشور را در اختیار وزارت اطلاعات قرار دهند.

تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران

در پی خبر سازی برخی رسانه های عربی مبنی بر سفر مقتدی صدر به ایران، یک منبع آگاه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد : مقتدی صدر نه برنامه ای برای سفر به ایران داشته و نه به ایران سفر کرده است.

 به گزارش ایرنا، در پی وقایع اخیر در بغداد و تحولات مربوط به دولت ، مجلس و گروه های سیاسی این کشور ، برخی رسانه‌های عربی اخبار کذبی در خصوص سفر مقتدی صدر به تهران منتشر کردند.

خانواده کدام وزیر ۱۴ کارخانه دارد؟/ دو دوزه‌بازی مدعیان اصلاح‌طلبی با علی لاریجانی/ پروازهای فرانسه در تیررس حمله داعش/ تکذیب سفر مقتدی صدر به تهران/ اختلاف نظر درباره میزان بدهی زنجانی/یک‌روز به تعطیلات رسمی افزوده شد/ پیشنهاد حامیان روحانی برای انصراف از نامزدی 96ایران

اختلاف  نظر درباره میزان بدهی زنجانی

شرکت ملی نفت ایران معتقد است بابک زنجانی ۶/۲ میلیارد یورو به این شرکت بدهکار است اما قاضی صلواتی در دادنامه‌ صادره، متهم ردیف اول پرونده نفتی را به رد یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار «یورو» در حق شرکت نفت محکوم کرده است.

رسول کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با «تسنیم» در پاسخ به این سؤال که دادگاه در حکم خود، میزان رد مال زنجانی به شرکت نفت را چقدر اعلام کرده است، گفت: «هر کسی اعم از موکل یا شرکت نفت می‌تواند ادعا داشته باشد اما مستند، رأی دادگاه است هر چند که قطعی نشده باشد.»

 وکیل مدافع بابک زنجانی اضافه کرد: «در حکمی که قاضی صلواتی برای موکل صادر کرده، میزان بدهی مشخص شده و موکل به رد یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار «یورو» محکوم شده است.

بنابراین شرکت نفت می‌تواند ادعا کند که بدهی‌اش ۱۰ میلیارد است و ما هم می‌توانیم ادعا کنیم بدهی نداریم اما ملاک، حکم دادگاه است.» کوهپایه‌زاده ادامه داد: «ارزش اموال داخلی موکلم در جلسه دادگاه از سوی معاون دادستان، دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام شد که با یک حساب و کتاب سرانگشتی مشخص می‌شود این اموال، ۳۰ درصد بدهی موکلم را پوشش می‌دهد اما وکیل شرکت نفت بدون دقت و صحت گفته اگر اموال به فروش برسد، یک ششم بدهی را هم پوشش نمی‌دهد.»

نقد «گشت نامحسوس» در «رسالت»

روزنامه «رسالت» طی گزارشی با عنوان «باری که پلیس به تنهایی به دوش می‌کشد» ضمن مرور دیدگاه‌های مدافعان و منتقدان طرح «گشت نامحسوس» نوشت: «برخی از منتقدان روی‌آوری پلیس به این طرح را نشان از ناکارآمدی راهکارهای موجود می‌دانند و این راهکار را نیز ناکارآمد می‌دانند و اجرایی شدن آن را باعث امنیتی شدن فضای جامعه و کاهش اعتماد اجتماعی می‌دانند.

امین قانعی راد، رئیس انجمن جامعه‌شناسی در نقد طرح امنیت اخلاقی و استفاده پلیس از گشت نامحسوس و اینکه آیا طرح‌های این‌چنینی از سوی پلیس، خواهند توانست در اصلاح رفتار جامعه موفق باشند، می‌گوید: «این اقدام به نحوی اعتراف به از‌کار‌افتادن همه راهکارهای موجود است. در واقع روی‌آوردن به گشت نامحسوس امنیت اخلاقی، یعنی نتوانسته‌اند از طریق برنامه‌هایی که پیش از این اجرا شده، نتیجه موفقیت‌آمیزی داشته باشند. راهکار دیگری نمانده و به آخرین راه توسل جسته‌اند؛ راهی که اگر اجرا شود، بار منفی بسیاری خواهد داشت و در صورت محقق‌نشدن شکستی دوباره است.

 به اعتقاد من، این طرح از همین ابتدای اجرا شکست خورده است و جز تحمیل هزینه، دستاوردی دربر‌ نخواهد داشت. وقتی بیان می‌شود که بناست گشت نامحسوس در تهران آغاز به کار کند، این خبر باید موجب تحریک و ترس شود: «ای کسانی که در رفتار خود برخی معیارها را رعایت نمی‌کنید، کسانی بر رفتار شما ناظرند و بازخواست خواهید شد» اما در عوض ایجاد ترس، شاهدیم که این خبر اسباب تفریح برخی اقشار جامعه شده است. مصداق این حرف، مطالب طنزگونه‌ای است که طرح پلیس را به چالش می‌کشد.

از سوی دیگر، اگر این ساز ‌و ‌کار بتواند در جامعه عمومی ترس ایجاد کند و مردم مدام نگران باشند که نگاهی از بیرون به آنها خیره است، تهدید امنیت انسانی است. به دنبال این اتفاق با کاهش سرمایه‌های اجتماعی، بی‌اعتمادی مردم به یکدیگر و سوء استفاده از این طرح به طور مشهود اتفاق خواهد افتاد.»

امام جمعه کرمان احمدی‌نژاد را نپذیرفت

در حالی که قرار بود محمود احمدی‌نژاد پس از ورود به کرمان به دیدار امام جمعه این شهر برود، در میانه راه این برنامه تغییر کرد و محمود احمدی‌نژاد راهی جیرفت شد. به نوشته «انتخاب»، گزارش‌ها حکایت از آن دارد طی روزهای گذشته تعداد زیادی از چهره‌های متنفذ سعی در انجام ملاقات میان امام جمعه کرمان و محمود احمدی‌نژاد داشته‌اند.

 امام جمعه کرمان طی سال‌های گذشته انتقادهای فراوانی از محمود احمدی‌نژاد داشته است. وی هفتم اردیبهشت ماه خطاب به کارگران گفته بود: «آقای احمدی‌نژاد با ادبیات خاصی می‌خواست مملکت را اداره کند.» آیت‌الله جعفری با انتقاد از شعار افزایش یارانه‌ها گفت: «اینکه کسی با چنین شعاری وارد شود، کلاه سر مردم گذاشتن است.

من با هیچ دولتی حساب خاصی ندارم و به حسب وظیفه‌ام از همه دولت‌ها حمایت کرده‌ام. اما کسی که با شعار چند برابر کردن یارانه‌ها می‌آید، حقه‌باز است. مواظب باشید برای بار دوم سرتان کلاه نرود.»

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: