تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۱۳:۱۹ کد مطلب 101489

محک عیار فنی سرمربی جوان وزنه برداری ایران در آسیا

به گزارش مشرق،سجاد انوشیروانی جوان که مسئولیت سرمربیگری وزنه برداری ایران را به طور رسمی از ابتدای سال به عهده گرفت، در حالی به این میدان مهم پای گذاشت که در مرداد ماه امسال نیز بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی المپیک را پیش روی دارد. او در فاصله یک ماه توانست ملی پوشان را به […]

به گزارش مشرق،سجاد انوشیروانی جوان که مسئولیت سرمربیگری وزنه برداری ایران را به طور رسمی از ابتدای سال به عهده گرفت، در حالی به این میدان مهم پای گذاشت که در مرداد ماه امسال نیز بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی المپیک را پیش روی دارد.

او در فاصله یک ماه توانست ملی پوشان را به طور نسبی آماده کارزار آسیایی کند، جایی که قرار بود فدراسیون وزنه برداری و کارشناسان، عیار فنی او را محک بزنند. با توجه به نتایج و عملکرد ملی پوشان، مشخص شد که او توانست از نظر فنی موفق باشد و نشان دهد که مدیریت و تسلط کاملی روی تک تک ملی پوشان دارد و این موضوع در آستانه المپیک می تواند برای وزنه برداری ایران امید بخش باشد.

البته هر چند نخستین تجربه مربیگیری انوشیروانی با اشکالاتی همراه بود، اما بیشتر وزنه هایی که برای ملی پوشان انتخاب و یا تغییر می داد به موقع و هوشمندانه بود و در صورتی که ملی پوشان رکوردهای عادی خودشان را بالای سر می بردند و یا علی میری در حرکات دو ضرب ناکام نمی بود و کیا قدمی و یا رضا بیرانوند در حرکات دو ضرب عملکرد بهتری داشتند، تیم ملی ایران می توانست با اختلاف زیادی نسبت به چین عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کند.

به هر ترتیب سجاد انوشیروانی که مدال نقره جهان و المپیک را در کارنامه دارد، این فرصت را دارد تا پیش از المپیک در تورنمنت بین المللی جام فجر به عنوان یکی از مراحل انتخابی المپیک، عیار فنی و مدیریتی خودش را یکبار دیگر ثابت کند تا با انگیزه و تجربه بیشتری پای به میدان المپیک بگذارد.

رقابت های وزنه برداری قهرمانی آسیا همچنین بهانه ای شد تا تعدادی از وزنه برداران بازگشتی دوباره به اردوی تیم ملی داشته باشند. پولاد مردانی چون محمدرضا براری پس از دوری دوساله از میادین با کسب مدال طلای دسته ۱۰۵ کیلوگرم امیدواری کادر فنی ایران را برای کسب مدال این دسته در المپیک ریو افزایش داد تا او در فاصله سه ماه مانده به المپیک با افزایش رکوردهای این دسته بتواند با امیدواری گام به ریو بگذارد. هر چند در دسته ۱۰۵ کیلوگرم «ایلین ایلیا» قزاقستانی و دارنده مدال طلای المپیک و سه مدال طلای جهان نیز حضور دارد.

محمدرضا براری در حرکت یک ضرب با ۱۸۰ کیلوگرم به مدال برنز رسید و دو ضرب با ۲۲۱ کیلوگرم صاحب گردن آویز طلا شد و در مجموع نیز ۴۱۰ کیلوگرم طلایی شد.
در این میان، عملکرد سید ایوب موسوی ۲۱ ساله در دسته ۸۵ کیلوگرم با کسب مدال نقره و همچنین علی هاشمی در دسته ۹۴ کیلوگرم با کسب مدال نقره نیز قابل قبول بود. هاشمی با وجود مصدومیت هر چند نتوانست رکوردهایی را که در پیکارهای قهرمانی جهان در آمریکا زد، بالای سر ببرد، اما نشان داد در صورت آمادگی کامل می تواند در کنار سهراب مرادی در دسته ۹۴ کیلوگرم روزهای نوید بخشی را برای این رشته در المپیک ریو به همراه داشته باشند.

ایوب موسوی نیز در دسته ۸۵ کیلوگرم در یک ضرب با ۱۵۸ کیلوگرم، دو ضرب با ۱۹۸ کیلوگرم و مجموع ۳۵۶ کیلوگرم مدال نقره دو ضرب و مجموع را کسب کرد. او هر چند می توانست وزنه های بالاتری را بالای سر ببرد، اما این نتیجه برای وزنه برداری چون او در نخستین تجربه بین المللی عالی به نظر می رسد.

در دسته ۷۷ کیلوگرم علی میری با وجود داشتن مدال نقره جوانان جهان در این رقابت ها به دلیل وزن کم کردن های متوالی نتوانست نتیجه در خوری بگیرد و در حرکات دوم هیچ یک از وزنه ها را نتوانست بالای سر ببرد. او قصد دارد از این پس در دسته ۸۵ کیلوگرم به روی تخته برود.

اما رضا بیرالوند وزنه برداری که هنوز می تواند در رده جوانان برای کشورمان وزنه بزند و مدال طلای نوجوانان آسیا را در کارنامه دارد، در نخستین تجربه رده بزرگسالان نیز نتیجه نسبتا خوبی داشت. او نشان داد که می تواند حرف های زیادی در آینده در دسته ۹۴ کیلوگرم داشته باشد.

این وزنه بردار بروجردی تیم ملی بر اساس برنامه کادر فنی به همراه تیم جوانان در پیکارهای قهرمانی جوانان سال ۲۰۱۶ جهان که تیرماه امسال در گرجستان برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.
در دسته به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم محسن بهرام زاده در نخستین میدان رسمی خود در فوق سنگین و پس از دوری یک ساله از میادین به دلیل بیماری، در رده هفتم آسیا قرار گرفت. هر چند کادر فنی تیم ملی نیز انتظار بیشتری از او نداشتند اما بهرام زاده قصد دارد با افزایش وزن بدن خود بتواند در آینده یکی از نفرات ثابت دسته فوق سنگین باشد.

بهادر مولایی نیز پس از نتایج ضعیف قهرمانی جهان در آمریکا در حرکت یک ضرب عملکرد ضعیفی داشت، اما در حرکات دو ضرب با بالای سر بردن وزنه ۲۴۷ کیلوگرمی ضمن کسب مدال طلا، کادر فنی را به داشتن یک فوق سنگین در المپیک ریو امیدوار کرد.

حضور بهداد سلیمی قهرمان المپیک لندن به دلیل مصدومیت هنوز در ابهام قرار دارد و کادر فنی به دنبال جایگزینی مطمئن برای او است و به همین دلیل بهادر مولایی با کسب آمادگی کامل می تواند یکی از نفرات مدال آور ایران در ریو باشد.

چهل و ششمین دوره پیکارهای وزنه برداری قهرمانی آسیا در حالی با قهرمانی چین و نایب قهرمانی ایران به پایان رسید که کشورهای چین، هند، ایران، عراق، ژاپن، قرقیزستان، کره جنوبی، عربستان، مالزی، مغولستان، سوریه، ترکمنستان و ازبکستان با ترکیب کامل در این مسابقات حضور داشتند و کره شمالی با یک وزنه بردار و قزاقستان با دو وزنه بردار به تاشکند آمده بودند.

تیم های ایران، چین، کره جنوبی و ازبکستان با وجود داشتن ترکیبی کامل اما با نفرات دوم و جوانتر در این میدان آسیایی حضور یافته بودند، سطح فنی این مسابقات با توجه به اینکه بسیاری از وزنه برداران جوان هنوز امید به حضور در المپیک را داشتند با توجه به رکوردهایی که زده شد، بسیار بالا بود.
تمرینات تیم ملی وزنه برداری بعد از بازگشت از ازبکستان با تصمیم سرمربی تیم ملی آغاز شد و قرار است تمرینات تیم ملی از اواخر همین هفته در اردبیل آغاز شود.

تیم ملی وزنه برداری ایران در رقابت های قهرمانی آسیا که از ۵ تا ۱۱ اردیبهشت در تاشکند ازبکستان برگزار شد در وزن های ۸۵ ،۹۴ ، ۱۰۵ و به اضافه ۱۰۵کیلوگرم توسط (ایوب موسوی دو نقره)، (علی هاشمی دو نقره و یک برنز)، (محمدرضا براری دو طلا و یک برنز)، (بهادر مولایی یک طلا و یک برنز) در مجموع با (۳ طلا، ۴ نقره و ۳ برنز ) و کسب ۵۰۰،۸ امتیاز تیمی صاحب سکوی نایب قهرمانی آسیا شد.

رده بندی امتیازی تیم ها:
۱- چین با ۵۰۶،۷
۲-ایران ۵۰۰،۸
۳- ازبکستان ۴۶۳،۸
۴- ژاپن ۴۲۹،۸
۵- کره جنوبی ۴۱۶،۸
رده بندی مدالی تیم ها:
۱- قزاقستان با ۶ طلا
۲- چین با ۵ طلا، ۵ نقره و ۴ برنز
۳- ایران با ۳ طلا، ۴ نقره و ۳ برنز
۴- قرقیزستان ۳ با طلا
۵- ازبکستان با ۲ طلا، ۲نقره و ۳ برنز

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: