تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۱۱:۴۱ کد مطلب 101634

شکست بزرگ برای لیست امید / نه آذربایجان به تهرانیزه کردن انتخابات

آمار میگوید از مجموع ۷ کاندیدای مورد حمایت لیست امید در شهرستان های آذربایجان شرقی در دور اول ۶ نفر حذف و تنها یک نفر به دور دوم راه یافت و با افزودن حذف یکی از کاندیداهای لیست امید در تبریز در همان دور اول می شودگفت ۷ نفر از مجموع ۱۳ کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان در آذربایجان شرقی در همان دور نخست شکست خوردند.

شکست بزرگ لیست امید در آذربایجان شرقی. این یک تیتر ژورنالیستی برای تحریف واقعیت نیست. این یک حقیقت به محاق رفته در هیاهوی پس از دور دوم انتخابات است.

بگذارید با زبان آمار و ارقام صحبت کنیم. برای ۱۹ کرسی آذربایجان شرقی در مجلس دهم شورای اسلامی تنها مسعود پزشکیان، زهرا ساعی، شهاب الدین بیمقدار، بیت اله عبداللهی و معصومه آقاپور از لیست امید انتخاب شده اند و این چیزی حدود ۲۵ درصد.

دولت شریک شکست اصلاح طلبان

این در حالی است که حمایت دولت از این لیست به انواع و انحای مختلف دیده می شد. شاید نتوان در هیچ دادگاهی اثبات کرد که دولتی ها لیست امید را در انتخابات یاری کرده اند اما مثال هایی ماند حمایت صریح رئیس جمهور آنقدر در سطوح مختلف تکرار شده است که به تواتر رسیده و حتی طرفداران لیست امید هم خود قبول دارند که کمک دولت شامل حالش شده و به عبارت دیگر دولت شریک شکست لیست است.

وقتی دم خروس پولهای کثیف با حمایت مفسد اقتصادی از لیست امید بیرون زد

از طرف دیگر این گونه به نظر می رسد که اصلاح طلبان از نظر مالی نیز در این انتخابات به مضیقه نیافتاده و علاوه بر حمایت چراغ خاموش دولت و جلب نظر برخی سرمایه داران، از حمایت بی شائبه کرباسچی، محکوم فساد اقتصادی مشهور و دیگران کارترهای اقتصادی اصلاح طلبان بهره مند بودند.

از هجمه به شورای نگهبان تا تخریب رقبا

همین طور نمی توان این واقعیت را انکار کرد که اصلاح طلبان از هیچ روش مشروع و یا حتی نامشروعی برای پیشبرد اهداف انتخاباتی خود دریغ نکردند. آنها فشار بر نهادهای قانونی و تخریب شورای نگهبان با هدف مظلوم نمایی، تخریب گسترده و سازمان دهی شده رقبا و حتی حمایت های برخی مراکز عمومی را به عنوان بازوهای کمکی در تشک کشتی انتخاباتی به کمک گرفتند. آنها برخلاف جوسازی مظلوم نمایانه خود، از همه ظرفیت های ممکنه خود بهره بردند. از تَکرار پیام یکی از سران فتنه تا به خدمت گرفتن ظرفیت اصلاح طلبان پایتخت در قالب پروژه تهرانیزه کردن انتخابات شهرستان ها. اما نهایتا با شکست های موردی مواجه شدند که مجموع آن یک شکست کلی و بزرگ را برای آنها رقم زد که پیروزی های موردی معدودشان را نیز کمرنگ کرده است.

شکست بیش از ۵۰ درصد کاندیداهای لیست امید در دور اول انتخابات

آمار میگوید از مجموع ۷ کاندیدای مورد حمایت لیست امید در شهرستان های آذربایجان شرقی در دور اول ۶ نفر حذف و تنها یک نفر به دور دوم راه یافت و با افزودن حذف یکی از کاندیداهای لیست امید در تبریز در همان دور اول می شودگفت ۷ نفر از مجموع ۱۳ کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان در آذربایجان شرقی در همان دور نخست شکست خوردند.

اگر بخواهیم حوزه های انتخابیه آذربایجان شرقی را به شکل یک به یک مورد بررسی قرار دهیم ابتدا تبریز، آذرشهر و اسکو به عنوان دومین حوزه انتخابیه کشور از نظر تعداد کرسی نمایندگی پس از تهران را پیش رو داریم.

یکی به میخ و یکی به نعل پزشکیان درباره لیست امید

همانطور که هر تحلیل گر و ناظر منصف و بی طرف آشنا به شرایط سیاسی و انتخابات در تبریز اذعان خواهد کرد؛ مسعود پزشکیان تنها با پشتوانه اصلاح طلبی و لیست امید نبود که توانست در دور نخست انتخابات پیروز شود. وی که همزمان با دور دوم انتخابات با دو اظهارنظر مشابه در تبریز و سلماس نشان داد پایبند لیست امید نیست؛ در همان دور نخست انتخابات نیز قبول نداشتن لیست امید را اعلام کرده بود.

این در حالی است که پزشکیان تنها منتخب اصلاح طلب دور نخست انتخابات مجلس دهم در آذربایجان شرقی بود و در هیچ کدام از ۸ حوزه انتخابیه شهرستانی که نماینده منتخب همان ۷ اسفند ۹۴ مشخص شد؛ کاندیداهای لیست امید موفقیتی را کسب نکرده بودند.

اذعان اصلاح طلبان به تکروی ساعی و بیمقدار

اصلاح طلبان تبریز این روزها و علی رغم راهیابی دو تن از کاندیداهای لیست امید به جمع ۴ کاندیدای حائز بیشترین آرا طبق اعلام نتایج شمارش آرا، هم چندان احساس پیروزی ندارند. آنها در حالی زهرا ساعی و شهاب الدین بیمقدار را راه یافته به مجلس می بینند که در لیست خود تنها نام میرعلی اصغر الموسوی را به عنوان فردی با پیشینه و مواضع اصلاح طلبانه واقعی داشتند.

بانوی اعتدال به دنبال متارکه با اصلاحات

آنها خود هم می دانستند که ساعی بانوی جوانی با پیشینه فعالیت در تشکل های دانشجویی منتسب به اصولگرایی و از مدیران میانی دولت اعتدال است و به هیچ وجه خود را یک اصلاح طلب نمی داند. همانگونه که پالس هایی از این اختلاف نظرها در حاشیه سفر عارف به تبریز به بیرون درز کرده و در سخنرانی ساعی و استعفای مسئول ستادش نمود یافت.

از منظر فعالیت انتخاباتی نیز اصلاح طلبان تبریز در محافل خود ساعی را به عنوان کاندیدایی که در امر تبلیغات تکروی کرده و به توافق فیمابین برای پرهیز از تبلیغات فردی خارج از لیست امید پایبند نبود؛ می شناسند.

این موضوع در باره شهاب الدین بیمقدار نیز صدق می کند. وی که علی رغم سابقه نمایندگی مجلس اول و دوم به دلیل مدت طولانی فاصله گرفتن از عالم سیاست در قالب یک فعال اقتصادی و تاجر قرار گرفته است؛ در یک هفته فرصت تبلیغاتی منتهی به انتخابات دور دوم نشان داد روش های خود را دارد و در چهارچوب لیست امید محدود نشده است.

روحانی که خود را وقف لیست امید کرد اما طرفی نبست

در این میان عباس عباس زاده، دیگر کاندیدای لیست امید را می توان فردی دانست که علی رغم پیشینه متفاوت خود با اصلاح طلبان در ایام انتخابات خود را وقف لیست امید کرد اما نهایتا راه به جایی نبرد.

سراب امید اصلاحات در سراب فروریخت

بزرگترین شکست لیست امید در آذربایجان شرقی را می توان بازماندن مجید نصیرپور از بازگشت به کرسی نمایندگی سراب بود. وی که یک دوره نمایندگی و عضویت در فراکسیون اصلاح طلبان و قرار گرفتن در جایگاه قائم مقامی معاونت پارلمانی رئیس جمهور در دولت یازدهم را در کارنامه داشته و شناسنامه ترین اصلاح طلب در لیست امید دور دوم آذربایجان شرقی بود با فاصله ای محسوس شکست خورد. آن هم در شرایطی که رقیبش نه فردی از لیست اصولگرایان بلکه چهره مستقل اما نزدیک به اصولگرایان چون داوودی بود.

رکوردشکنی اصولگرای جوان در مرند و جلفا با پیروزی بر اصلاح طلب قدیمی

کریم شافعی در مرند و جلفا هم دیگر کاندیدای اصلاح طلب راهیافته به دور دوم در آذربایجان شرقی بود که سابقه نمایندگی ادوار گذشته را در کارنامه داشت. وی در حالی به حسن نژاد، اصولگرای جلفایی باخت که معمولا مرندی ها به واسطه جمعیت بیشتر این شهرستان در مقایسه با جلفایی ها شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات این حوزه انتخابیه دو شهرستانی را دارند. این شکست اصلاح طلبان در مرند و جلفا نخستین نماینده با دو دوره پی در پی نمایندگی این حوزه انتخابیه را به نام حسن نژاد، اقتصاددان جوان و اصولگرا رقم زد.

دواتگری و ماجرای معامله پرضرر

عملکرد انتخاباتی اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه مراغه و عجبشیر نیز شکست دیگری را برای آنان رقم زد. در حالی که اصولگرایان آذربایجان شرقی از دور اول مهدی دواتگری، نماینده فعلی و محمدعلی حسین زاده را دو طرف اصلی رقابت دانسته و با توجه به اصولگرا بودن هر دوی ایشان حمایت خود را معطوف به هیچ کدام نکردند؛ در دور دوم انتخابات، اصلاح طلبان نام مهدی دواتگری را به بهای اعلام حمایت از برجام و دولت روحانی در لیست امید قرار دادند تا بلکه یک کرسی را این گونه مصادره کرده باشند اما نهایتا این حسین زاده بود که پیروز شد و شکست دواتگری و اصلاح طلبان حامی وی را رقم زد.

یک پیروزی مصادره ای در شبستر

اگرچه اصلاح طلبان و لیست امید مدعی پیروزی انتخاباتی در حوزه شبستر است و معصومه آقاپور را یک اصلاح طلب معرفی می کنند اما نگاهی به لیست امید در دور اول حکایت از حمایت اصلاح طلبان از کاندیدای دیگری در این شهرستان دارد. در واقع آنچه در شبستر اتفاق افتاده است پیروزی کاندیدای مستقل مصادره شده توسط لیست امید است. آقاپور خود نیز اذعان دارد که نماینده ای مستقل است.

رقابت نزدیک پیک اصلاحات تبریز و اصولگرای ساکن تهران در اهر و هریس

با این احتساب تنها پیروزی لیست امید در شهرستان های آذربایجان شرقی را بیت اله عبداللهی، کاندیدای انتقالی از تبریز به اهر و هریس برای اصلاح طلبان کسب کرد. پیروزی با اختلاف آرا ناپلئونی که با اعتراض حسینیان، رقیب اصولگرای وی نسبت به تخلفات و درخواست بازشماری آرا مواجه شده است.

پیام شکست لیست امید چیست؟

این در حالی است که تلاش اصلاح طلبان آذربایجان شرقی طیث روزهای بعد از ۷ اسفند ۹۴ برای مصادره پیروزی سلمان خدادادی در ملکان و فرمند در میانه نیز ناکام ماند. این دو منتخب مجلس دهم که جایی در لیست امید اصلاح طلبان نداشتند؛ به تکذیب ادعای اصلاح طلبان درباره نزدیک بودن خود به این جناح سیاسی پرداختند. خدادادی اعلام کرد از قدیم الایام اصولگرا هستم و فرمند نیز مستقل بودن خود را مورد تاکید قرار داد.

این در حالی است که اصوگرایان و مستقلین نزدیک به آنها علاوه بر ۵ کرسی کسب شده در دور دوم انتخابات در دور نخست نیز آرای لازم برای ۸ کرسی را کسب کرده بودند.

بدین ترتیب در مجموع کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان و اصولگرایان مستقل آذربایجان شرقی ۱۳ کرسی و اصلاح طلبان وکاندیداهای مورد حمایت آنها تنها ۵ کرسی این استان در مجلس دهم را بدست آورده اند. همانگونه که گفته شد این شکستی بزرگ برای اصلاح طلبان و لیست امید محسوب می شود که پیام های مهمی را در عرصه سیاست به همراه دارد. پیامهایی که نه به تهرانیزه کردن آذربایجان، همراه نشدن با دولت مدعی اعتدال و حامی اصلاحاتی ها و نیز موفق نبودن عملیات سیاست زده کردن انتخابات در آذربایجان شرقی از جمله کلیدواژه های آنها هستند.

منبع : ائل پرس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: