تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۲۰:۵۸ کد مطلب 101843

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت کردند!

گروه فرهنگی مشرق – با توجه بازگشت «دووم» که می‌توان آن را پدر بازی‌های شوتر خطاب کرد، تصمیم به معرفی شش عنوانی گرفتیم که جزو بهترین بازی شوتر تاریخ محسوب می‌شوند. اگر تعدادی از عناوین شوتر محبوبتان از قلم افتاده، فراموش نکنید که این فهرست تنها پرداخته ذهن ماست. تاکنون به این سوال فکر کرده‌اید […]

گروه فرهنگی مشرق – با توجه بازگشت «دووم» که می‌توان آن را پدر بازی‌های شوتر خطاب کرد، تصمیم به معرفی شش عنوانی گرفتیم که جزو بهترین بازی شوتر تاریخ محسوب می‌شوند. اگر تعدادی از عناوین شوتر محبوبتان از قلم افتاده، فراموش نکنید که این فهرست تنها پرداخته ذهن ماست.

تاکنون به این سوال فکر کرده‌اید که بهترین بازی شوتر برای کنسول‌های خانگی یا رایانه‌های شخصی چه عنوانی است؟ هر کس می‌تواند ده‌ها پاسخ به این پرسش بدهد و ده‌ها عنوان را پشت سر هم ردیف کند. پس می‌توان گفت هیچ عنوانی وجود ندارد که همه گیمر‌ها در برتری بی‌شک آن بر دیگر بازی‌ها توافق داشته باشند، اما چندین بازی را می‌توان نام برد که بیش از سایرین محبوب دل گیمرها هستند.با توجه بازگشت «دووم» که می‌توان آن را پدر بازی‌های شوتر خطاب کرد، تصمیم به معرفی شش عنوانی گرفتیم که جزو بهترین بازی شوتر تاریخ محسوب می‌شوند. اگر تعدادی از عناوین شوتر محبوبتان از قلم افتاده، فراموش نکنید که این فهرست تنها پرداخته ذهن ماست.

Doom

امان نفس کشیدن ندارید

صدور جواز قتل از طریق رایانه به کودکان شما صادر شد!

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر تاثیر عظیم سری «دووم» بر پیشرفت و تکامل شوتر‌های اول شخص باشد. اولین نسخه از این بازی را استودیو اید‌سافتور برای رایانه‌های شخصی عرضه کرد و توانست آغازگر انقلابی در میان شوتر‌ها باشد که در سال ۱۹۹۳، تازه در آغاز راه خود قرار داشتند. پس از گذشت ۲۳ سال، استودیو اید سافتور با عرضه دو قسمت دیگر از این عنوان، حاکمیت خود را بر ژانر شوتر اول شخص حفظ کرد و امسال نیز قصد دارد قسمت چهارم این بازی را روانه بازار کند تا کسی نام «دووم» را به عنوان پدر شوتر‌های تاریخ از یاد نبرد.

صدور جواز قتل از طریق رایانه به کودکان شما صادر شد!

 آمار فروش کلی سری «دووم» تا به امروز با احتساب پنج عنوان جانبی، ده میلیون نسخه بوده است.به گزارش صبا، بزرگ‌ترین برتری «دووم» نسبت به بسیاری از عناوین شوتر، سرعت گیم‌پلی آن است که لحظه‌ای به شما امان نفس کشیدن نمی‌دهد. ترکیب نبرد بی‌امان و دیوانه‌وار با موجودات شیطانی‌ای که مجهز به تسلیحات لیزری و پیشرفته هستند، هسته اصلی گیم پلی «دووم» را تشکیل می‌دهد.

Quake

انقلابی در آزادی عمل

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت می کنند!

یکی دیگر از عناوین شوتر اول شخص که توسط استودیو ایدسافتور و با هدف برپایی یک انقلاب دیگر در صنعت بازی‌های ویدئویی عرضه شد، «کویک» بود. اولین قسمت آن در سال ۱۹۹۶ و در حالی برای رایانه‌های شخصی عرضه شد که شبکه جهانی اینترنت در آغاز راه خود قرار داشت، با این حال «کویک» از قسمت چند نفره بهره می‌برد و ماد (Capture the flag) را به عنوان یکی از ماد‌های مطرح در عناوین چند نفره مطرح کرد، به گونه‌ای که امروزه هیچ بازی چند نفره‌ای را نمی‌توانید بیابید که فاقد ماد مذکور باشد.

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت می کنند!

«کویک» به راستی عنوانی انقلابی بود که به گیمر‌ها آزادی عمل می‌داد تا به دلخواه خود، به طراحی ماد بپردازند. بخشی که امروزه اکثریت قابل توجهی از عناوین منتشر شده روی کامپیوتر‌های شخصی، از آن بهره‌مند هستند. با این حال «کویک» نیز همانند «دووم» تا حدودی با گرافیک تاریخ مصرف گذشته خود دست و پنجه نرم می‌کند و اگر بتوانید این موضوع را تا حدودی نادیده بگیرید، بدون شک می‌توانید از پتانسیل‌های موجود در بخش چند نفره و آنلاین آن لذت ببرید.

انقلاب کنسولی


Halo: Combat Evolved

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت می کنند!

اگر «دووم» و «کویک» را به عنوان پدران ژانر شوتر روی رایانه‌ها بپذیریم، بدون شک «هیلو» نیز در میان کنسول‌ها چنین مقامی دارد. این بازی ثابت کرد که با کنترلرها نیز می‌توان به انجام بازی شوتر پرداخت. اولین نسخه از «هیلو» در سال ۲۰۰۱ عرضه شد و گیمر‌ها را برای نخستین بار با شخصیت به‌یاد ماندنی مسترچیف آشنا کرد. بازی روایتگر جنگ گسترده و تمام عیار میان انسان‌ها و اتحاد موجودات بیگانه (کاونانت‌ها) در قرن بیست و ششم میلادی است.

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت می کنند!

گیمر‌ها با در اختیار گرفتن ابر سربازی به نام مسترچیف، در طول داستان، به بزرگ‌ترین دشمن کاونانت‌ها تبدیل می‌شوند. مسترچیف با کمک همراه خود، کورتانا که هوشی مصنوعی است، به دنبال حلقه‌های غول‌پیکر باستانی به نام هیلو می‌گردد تا از فعال شدن آن‌ها توسط کاونانت‌ها جلوگیری کند.سری «هیلو» بدون شک بزرگ‌ترین عنوان شوتر در میان عناوین شوتر ساخته شده روی کنسول‌هاست. افتخاری که تا امروز نیز از چنگ «هیلو» خارج نشده است.

اشتباه مرگبار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی

 نیمه جان (Half life)

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت می کنند!

نخستین قسمت بازی «نیمه‌جان» (Half life) در سال ۱۹۹۸ و توسط استودیو ولو ساخته شد. برخلاف بسیاری دیگر از شوترهای ساخته شده در آن زمان که تنها تاکید کورکورانه‌ای بر نبرد بی‌امان و بی‌هدف داشتند، «نیمه‌جان» عنوانی داستان محور بود که به واسطه قصه‌پردازی جذاب، موفق به همراه کردن گیمرهایی شده بود که علاقه چندانی به ژانر شوتر نداشتند. داستان بازی در آزمایشگاه تحقیقاتی بلک‌مسا در نیومکزیکو آغاز می‌شود و با رخ دادن یک اشتباه مرگبار و نابودکننده در یک آزمایش مهم ادامه پیدا می‌کند. گیمر‌ها که در نقش دکتر گوردون فریمن قرار دارند، وظیفه تخلیه این آزمایشگاه را بر عهده می‌گیرند. «نیمه‌جان» بدون شک یکی از برترین عناوین شوتر در تاریخ بازی‌ها محسوب می‌شود. این سری بازی تا پایان سال ۲۰۰۸ موفق به فروش ۳/۹ میلیون نسخه در سراسر جهان شد و به برکت قابلیت مادینگ، عنوان فوق محبوبی به‌نام «کانتر استرایک» از داخل آن متولد شد. بازی تنها محدود به بخش داستانی نبود و در قسمت چند نفره نیز بسیار قوی ازکار در آمد، طوری که تا امروز نیز گیمرهای بسیاری در سراسر جهان در ماد‌ها و نقشه‌های مختلف آن با یکدیگر می‌جنگند. بازی «نیمه‌جان» اولین عنوانی بود که میان پرده‌های دست و پاگیر را حذف کرد و تمام نمایش‌های دیدنی، نبرد‌ها و دیالوگ‌های خود را در درون گیم‌پلی گنجاند.

جنگیدن بدون شلیک گلوله

Portal

«کنسول‌ها» صدور جواز قتل را دریافت می کنند!

آخرین عنوان موجود در این فهرست، با وجود این که فرزند خوانده و میراث‌دار بازی «نیمه‌جان» محسوب می‌شود اما حتی یک گلوله نیز در آن شلیک نمی‌شود. شما به عنوان یک زندانی در مرکز تحقیقاتی آپرچر، با حل پازل‌های مختلف باید گلادوس، هوش مصنوعی قدرتمندی که مرکز را به تصرف خود در آورده، شکست دهید.گیمر‌ها در طول بازی تنها مجهز به یک سلاح هستند که با استفاده از آن می‌توانند در دیوار‌ها پورتال‌ها کوچک بسازند و با استفاده از آن‌ها به گشت و گذار در اتاق و محیط‌هایی بپردازند که فاقد هرگونه در و پنجره هستند.

 بازی تنها یک هدف دارد؛ فرار از موسسه تحقیقاتی اما خیال نکنید گلادوس به راحتی این اجازه را به شما می‌دهد. از این رو برای فرار از مرکز تحقیقاتی، با استفاده از تفنگ پورتال باید در نهایت به جنگ گلادوس بروید.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: