تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ - ۱۱:۳۷ کد مطلب 102129

نوبخت هم به منتقدان برجام پیوست/ وعده بی‌عمل دولت درباره تک نرخی شدن ارز/ دستکاری در شاخص بورس برای جلوگیری از افت بیشتر آن/ فورد آمریکایی با واسطه اروپایی می‌آید؟/ قرارداد ایرباس‌ روی هوا!

به گزارش مشرق، یک روزنامه حامی دولت از شاخص‌سازی در بورس برای جلوگیری از افت بیشتر شاخص در روزهای اخیر خبر داده است. * اعتماد – سرکشی به حساب‌های بانکی در تمام دنیا انجام می‌شود این روزنامه حامی دولت درباره سرکشی به حساب‌های بانکی گزارش داده است: کارگروه‌های ویژه مالیاتی فقط حساب‌های بانکی افرادی را کنترل […]

به گزارش مشرق، یک روزنامه حامی دولت از شاخص‌سازی در بورس برای جلوگیری از افت بیشتر شاخص در روزهای اخیر خبر داده است.
 
* اعتماد

– سرکشی به حساب‌های بانکی در تمام دنیا انجام می‌شود

این روزنامه حامی دولت درباره سرکشی به حساب‌های بانکی گزارش داده است: کارگروه‌های ویژه مالیاتی فقط حساب‌های بانکی افرادی را کنترل می‌کنند که توسط دستگاه‌های ذی‌ربط، «مشکوک» اعلام شده باشد.

 این پاسخی بود که رییس کل سازمان امور مالیاتی در نخستین نشست خبری‌اش در خصوص کنترل حساب‌های بانکی مودیان مالیاتی داد.

 به گزارش «اعتماد»، اظهارات موافقان و مخالفان سرکشی به حساب‌های بانکی در روزهای اخیر نقل محافل خبری شده است، در حالی که برخی سرکشی به حساب‌های بانکی برای اطلاع از میزان درآمدهای مردم را به صلاح نمی‌دانند، برخی با مر قانون در این زمینه استناد کرده و معتقدند در تمام دنیا برای اطلاع از گردش مالی، وضعیت اقتصادی و شرایط زندگی افراد چنین اقدامی صورت می‌گیرد.   وقتی مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به قطع یارانه ۲۴ میلیون برخوردار کرد، برخی سرکشی به حساب‌های بانکی را راهکار عملیاتی برای شناسایی افراد متمول و غیرنیازمند به یارانه‌ها عنوان کردند. حالا رییس کل سازمان امور مالیاتی در نخستین نشست خود حرف‌های مهمی هم درباره سرکشی به حساب‌های بانکی و هم درباره دریافت مالیات از سود سپرده و… زده است.  سیدکامل تقوی‌نژاد با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی با توجه به مقام حاکمیتی که دارد حتی حق سرکشی به حساب‌های بانکی را داراست و ماده ۱۶۹ قانون چنین اختیاری را به آن داده است، گفت: این در حالی است که هدف اصلی ما بررسی شفاف دارایی‌ها برای دریافت مالیات است تا بتوانیم تعادل بیشتری را بین مودیان مالیاتی برقرار کنیم.  او با تاکید بر اینکه هیچ خط قرمزی برای دریافت مالیات وجود ندارد.
 
 
* جوان

– نوبخت هم به منتقدان برجام پیوست

روزنامه جوان نوشته است: روز گذشته محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت مطالبی را درباره برجام ذکر کرد که شاید در وهله اول چندان مورد توجه نباشد، اما به صورت غیرمستقیم به نکته‌ای اشاره می‌کند که پیش از این بارها و بارها مورد تاکید برخی از منتقدان قرار گرفته است. 

با این حال به نظر می‌رسد که دولت کمی دیر به این نکته پی برده است و آن را از زبان سخنگوی خود خطاب به نمایندگان رسانه‌ها بیان می‌کند؛ رسانه‌هایی که تنها و تنها به بیان دغدغه‌هایی از سوی مردم می‌پردازند، مردمی که تحت فشار سنگین اقتصادی قرار گرفته‌اند و حالا از دولتمردان انتظار عمل به وعهده‌های پسابرجامی را دارند.  وعده‌هایی که هم اکنون تنها و تنها جنبه یک آرزوی دور از دسترس پیدا کرده است. تمام وعده‌هایی که در خصوص سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی به ایران مطرح شده است، عملا هیچ نتیجه مشخصی نداشته است و شاید مهم ترین مسئله در این باره سخنان ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی باشد که به این نکته اشاره کرده است که عایدی ایران از برجام تقریباً هیچ بوده است.  سخنانی که به شدت موجب تعجب افکار عمومی شد، اما عملاً تنها تکرار سخنان منتقدانی بود که پیش از این نسبت به امکان بی‌نتیجه بودن برجام سخن گفته‌اند. 
 
-جنجال و دعوای مردم در پمپ بنزین‌ها

روزنامه جوان از مشکلات در پمپ بنزین‌ها گزارش داده است: کم‌فروشی جایگاه‌داران امروز برای خیلی از مردم اتفاق عجیبی نیست و دیگر تازگی قبل را ندارد. بسیار اتفاق افتاده که فردی با دبه‌ یا بطری‌های استاندارد وارد پمپ بنزین شده و بعد از خرید بنزین، متوجه کم‌فروشی جایگاه‌دار شده است. 

به گزارش «جوان»، به نظر می‌رسد کم‌فروشی برخی‌جایگاه‌داران سبب شده است که مردم به این نتیجه برسند هر بار به جایگاه بنزین مراجعه می‌کنند، ظرفیت باک خودروهایشان در جایگاه‌ها تغییر می‌کند…

 آنقدر آش کم‌فروشی بنزین جایگاه‌داران شور شده که چندی پیش صدای آشپز را هم درآورد. مدتی قبل بود که بیژن زنگنه وزیر نفت، کم‌فروشی جایگاه‌داران را به نوعی تأیید کرد. او برخی جایگاه‌داران را متهم کرد که بنزین را با گازوئیل مخلوط و در فروش بنزین با شگردهای مخصوص به خود، کم‌فروشی می‌کنند. اگرچه رئیس جایگاه‌داران سوخت همواره این اتفاق را تکذیب کرده است اما هیچ‌گاه افکار عمومی نسبت به دلایل رئیس جایگاه‌داران اقناع نشد.

از سوی دیگر خبرهای تأیید شده حکایت از آن دارد که خرابی برخی پمپ‌ها و نازل‌های بنزین اتفاق تازه‌ای نیست که تاکنون رخ نداده باشد، من‌الجمله در سال ۹۰ بعد از آنکه مسئله سهمیه‌بندی اجرایی شد، خرابی دستگاه‌‌های یک جایگاه سوخت در بروجرد موجب شد تا برخی رانندگان خارج از سهمیه خود نزدیک به ۶ هزار لیتر بنزین با نرخ ۱۰۰ تومان دریافت کنند. این اتفاق باعث شده که کارت سوخت بسیاری از رانندگانی که از این نازل ‌استفاده کردند، باطل شود و به نوعی کسانی که از بابت خرابی نازل  بنزین ارزان زده بودند، جریمه شدند. حال خوب است که مسئولان بازرسی از یک سو نسبت به نظارت بر جایگاه‌داران دقت بیشتری داشته باشند و از سوی دیگر در برخورد با کم‌فروشان با شدت عمل بیشتری اقدام کنند.

به نظر می‌رسد این واقعیت ملموسی است که باید مسئولان نسبت به پاسخگویی به افکار عمومی حساسیت از خود نشان دهند.
 
 
* تعادل

– وعده بی‌عمل دولت درباره تک نرخی شدن ارز
این روزنامه اصلاح‌طلب درباره تک‌نرخی شدن ارز نوشته است: بازار ارز به‌شدت از تغییرات اقتصادی و سیاسی تاثیر می‌گیرد و متقابلا بر متغیرهای اقتصادی ازجمله نرخ تورم و بازارهای صادراتی و تولیدی نیز تاثیر می‌گذارد. بازار ارز در چندین سال گذشته، روزهای پرافت و خیزی را از سر گذراند اما در سه سال اخیر به یک آرامش و ثبات نسبی رسیده است. اما باتوجه به متغیرهای اقتصادی همچنین وضعیت قیمت نفت و درآمدهای ارزی دولت، چنانکه برنامه‌ریزی و مدیریت کارآمد در بازار ارز اعمال نشود، بی‌شک در این بازار دوباره شاهد اختلال و از بین رفتن ثبات نسبی فعلی خواهیم بود. از سوی دیگر ارزش پول ملی متناسب با اتفاقاتی که در اقتصاد به وقوع می‌پیوندد، در برابر ارزهای خارجی تقویت یا تضعیف می‌شود و مادام که این روال بر مدار دوام باشد و مسیر کلی بازار ارز، تحت مدیریت صحیح، متناسب با واقعیت‌های اقتصادی باشد، شرایط تحلیل‌پذیر و قابل‌قبول خواهد بود. این درحالی است که تثبیت نرخ ارز بطور دستوری، نتیجه‌یی جز جهش قیمتی را نخواهد داشت….

ازسوی دیگر دولت همواره از یکسان‌سازی نرخ ارز سخن به میان می‌آورد اما در عمل هر بار اجرای آن به آینده موکول می‌شود. با این حال بر این باورم که یکسان‌سازی نرخ ارز موضوعی نیست که دولت یا بانک مرکزی نگاهی مثبت یا منفی به آن داشته باشند. این امر به دلایل مختلف ازجمله حذف رانت و شفاف‌سازی در اقتصاد و نهایتا پذیرش سرمایه خارجی، یک ضرورت به‌شمار می‌رود. در این میان مانع اصلی پیش روی بانک مرکزی برای اجرایی کردن یکسان‌سازی نرخ ارز، عدم امکان نقل و انتقال ارز توسط شبکه بانکی است، ضمن اینکه هنوز سیستم بانکی، امکان تسویه دلاری ندارد، بنابراین چنانکه این شرایط فراهم شود باتوجه به تجربه موفق بانک مرکزی در سال۱۳۸۱ در زمینه یکسان‌سازی نرخ ارز، به لحاظ فنی کار چندان سخت نخواهد بود.
 
* خراسان

– افزایش وام ازدواج، شدنی است

این روزنامه حامی دولت درباره افزایش وام ازدواج گزارش داده است: پس از تصویب افزایش وام قرض الحسنه ازدواج از ۳ میلیون به ۱۰ میلیون تومان و تکلیف بانک مرکزی دربودجه سال جاری برالزام بانکها به اولویت بخشیدن پرداخت وام ازدواج، این روزها شاهد واکنش های مختلفی ازسوی مقامات بانکی هستیم، واکنش هایی که عمدتا حکایت از کمبود منابع برای افزایش سقف وام قرض الحسنه دارد، از سخنان چند روز پیش عبدالناصر همتی، رییس شورای هماهنگی بانکها درمورد اجرایی نشدن و عدم کفایت منابع قرض الحسنه بانکها گرفته تا سخنان دیروز سید علی‌اصغر میرمحمد صادقی،مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی که درجمع خبرنگاران گفته است ‌اگر قرار باشد به این ۴۵۰ هزار نفری که اکنون در صف قرار دارند و حدود ۸۰۰ هزار نفری که امسال به آن اضافه می‌شود وام ۱۰ میلیون تومانی پرداخت کنیم آنگاه رقمی حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز داریم، در شرایطی که کل موجودی ما در طول سال از محل منابع قرض‌الحسنه پنج هزار میلیارد تومان بیشتر نیست.

این گونه اظهارنظر از سوی مدیران ارشد بانکی کشور جدای از آن که بوی استنکاف از اجرای قانون مصوب مجلس را به مشام می رساند- که اگر قرارباشد هرقانونی به همین سرعت پس از تصویب درمجلس وتایید شورای نگهبان زمزمه مخالفت با آن بلند شود، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود- از نگاه دیگری نیز قابل تامل است و آن نوع استدلال مدیران بانکی درباره کافی نبودن منابع قرض الحسنه است، درحالی که منابع قرض الحسنه بانکها دو گونه است ، اول پس‌انداز و دوم منابع جاری ؛ طبق آمارهای موجود مجموع این دو نوع منابع قرض الحسنه درحال حاضر درکل نظام بانکی بیش از ۱۰۰ هزارمیلیارد تومان و به عبارت دیگر نزدیک به ۱۰ برابر کل رقمی است که به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی برای افزایش سقف پرداخت وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان مورد نیاز است.

البته استدلال مدیران بانکی درباره عندالمطالبه بودن منابع جاری و درنتیجه عدم امکان اختصاص وام از محل این منابع قابل تامل است اما درمقابل باید توجه داشت که با افزایش سقف وام ازدواج از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان،میزان اقساط این وام ها و درنتیجه حجم منابعی که به صورت ماهیانه به نظام بانکی کشور بازمی‌گردد، نیز بیشتر می شود، به عبارت دیگر گرچه منابع جاری عندالمطالبه هستند اما اختصاص درصد پایینی از این منابع به وام قرض الحسنه ازدواج درکل کشور به نظر می رسد مشکلی ایجاد نکند زیرا اولا حجم این منابع درنظام بانکی بیش از۶۰ هزارمیلیارد تومان است یعنی حدود ۵ برابر کل مبلغی که برای پرداخت وام های ۱۰ میلیون تومانی مورد نیاز است و دیگر این که این منابع با افزایش سقف وام به دلیل افزایش سقف اقساط با سرعت بیشتری به نظام بانکی بازمی گردد.
 
* دنیای اقتصاد

– تسهیلات پارسال برای خرید خودرو تکرار نمی‌شود

روزنامه دنیای اقتصاد درباره بازار خودرو نوشته است:  همزمان با درخواست افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان به شورای رقابت، بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند که با موافقت این شورا، خط اعتباری نیز برای خرید خودرو از سوی بانک مرکزی برای پوشش این افزایش قیمت ایجاد خواهد شد. هر چند افزایش قیمت در شرایط رکودی بازار، تقاضا را کاهش خواهد داد با این حال خودروسازان با توجه به تورم موجود، افزایش دستمزدها و قیمت مواد اولیه باز هم درخواست خود را به شورای رقابت ارائه کردند. در کنار درخواست مذکور که در شرایط رکودی بازار صورت گرفت، بسیاری از کارشناسان این اقدام تولید‌کنندگان را هماهنگ با دولت خواندند. به این معنا که در کنار روند صعودی قیمت‌ها، بانک مرکزی نیز خط اعتباری دیگری برای خرید خودرو از خودروسازان ایجاد خواهد کرد تا مانع از رکود هرچه بیشتر بازار و کاهش تولید در خودروسازی‌ها شود. سال گذشته بانک مرکزی با تخصیص دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار، تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی برای خرید خودرو در نظر گرفت این اقدام باعث تحریک بازار و روند صعودی تولید در شرکت‌های خود روساز شد. با تمام این اوصاف روز گذشته یک منبع آگاه در بانک مرکزی عنوان کرد که این بانک هیچ خط اعتباری در این زمینه مدنظر ندارد و ارائه تسهیلاتی همچون سال گذشته دیگر تکرار نخواهد شد.

* شرق

– دستکاری در شاخص بورس برای جلوگیری از افت بیشتر آن

 این روزنامه حامی دولت درباره بورس گزارش داده است: روز گذشته شاخص کل بورس تهران پس از ٢۴١واحد نزول، در عدد ٧٨هزار و ۴۴واحد آرام گرفت. البته اگر معاملات هدف‌دار بلوکی در نماد‌های مخابرات، بانک ملت و برخی نمادهای دیگر نبود، باید شاهد افتی بیش از این بودیم. نمادهای اخابر و وبملت بیشترین تأثیر مثبت و نمادهای شبندر، شپنا، فارس و مپنا بیشترین تأثیرات منفی بر شاخص را داشتند. 

متأسفانه عادت نامبارک و غیرحرفه‌ای شاخص‌سازی در بازار سرمایه ایران به امری عادی تبدیل شده و به بهانه حمایت از بازار در واقع از شاخص حمایت کرده و این کار نمونه بارز دست‌کاری در این نماگر مهم است. روز سه‌شنبه شاخص کل هم‌وزن که صادق‌تر از همتای خود عمل می‌کند، افزایشی ٢۵‌واحدی را ثبت کرد و ارزش کل معاملات بورس بالغ بر چهارهزارو ٩۴٧‌میلیارد ریال بود. روز گذشته حجم و ارزش معاملات گروه خودرو به‌وضوح بیشتر از سایر گروه‌ها بود، اگرچه با گذشت زمان، روند منفی کلی بر خودرویی‌ها حاکم شد، ولی در محدوده منفی شاهد تقاضای مناسبی بودیم. گروه پالایشگاهی پس از کاهش قیمت نفت در محدوده منفی معامله شدند و گروه‌های معدنی، فلزات و بانک نیز کم‌حجم و با افت قیمت به کار خود پایان دادند.

 بازار اوراق بدهی، دیروز شاهد عرضه دو هزار‌ میلیارد ریال اوراق اجاره رایتل بود که با نرخ ٢١ درصد، پرداخت‌های ماهانه و سررسید چهارساله، با استقبال بازار مواجه شد. به نظر می‌رسد عزم دولت برای اصلاح نظام بانکی و ساختار تأمین مالی در کشور جدی است؛ به‌طوری‌که تأمین مالی از طریق بازار سرمایه در سال٩۴ نسبت به سال گذشته، افزایش سه‌برابری داشته که این امر از طریق ابزارهایی نظیر اوراق خزانه اسلامی، اوراق مشارکت نفت، اوراق مشارکت دولت، شهرداری‌ها و بانک‌ها، سلف‌های موازی و عرضه‌های اولیه انجام شده است. همچنین تأکید بر اجرای پروژه اصلاح نظام بانکی، به ‌عنوان اولویت اقتصادی در سال جاری، با وجود حذف بخشی از آن در بودجه سال جاری، نشان می‌دهد دولت برای تغییر ترکیب تأمین مالی که درحال‌حاضر ٨٠ درصد آن بر دوش نظام بانکی است، برنامه دارد. وجود یک بازار بدهی منسجم و نظام‌مند می‌تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت تأمین مالی صنایع ایفا کرده و گامی باشد برای نیل به اقتصادی تولید‌محور و درون‌زا.
 
 
* قانون

– رقم پرداخت تسهیلات طی دوسال گذشته نمی تواند واقعی باشد

این روزنامه حامی دولت آمار بانک مرکزی را نادرست خوانده است:   دو روز پیش خبری با این عنوان که پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها طی دو سال گذشته بیشتر از حد انتظار و پیش بینی بانک مرکزی بوده است، اعلام شد و این خبر تحت عنوان «سقف وام‌های بانکی شکست» در رسانه‌های کشور درج شد که برای هر خواننده‌ای می‌توانست از جذابیت برخوردار باشد زیرا نشان از پیشرفت بزرگی در نظام بانکی کشور است. 

براساس آمار اعلام شده بانک مرکزی، رقم پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها برای سال گذشته چیزی حدود ۴۱۷ میلیارد تومان بوده است در حالی که پیش‌بینی بانک مرکزی برای سال پیش، بیش از ۳۴۰ هزار میلیارد تومان نبوده است. این عملکرد نشان می‌دهد که بانک‌ها حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان نسبت به ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۳ بیشتر تسهیلات پرداخته‌اند که نشان از رشد ۲۲ درصدی در پرداخت تسهیلات دارد.

 این رقم بالغ بر پیش‌بینی بانک مرکزی برای تسهیلات‌دهی است چراکه به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی قرار بود در سال قبل بانک‌ها حدود ۲۰ درصد بیش از پیش بینی سال قبل تسهیلات ارائه کنند. از این عملکرد در رسانه‌‌ها تحت عنوان عملکرد بی سابقه شبکه بانکی یاد شده که در صورت درست بودن آن، درواقع یک برد بسیار بزرگ برای نظام بانکی کشور محسوب می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که در شرایط فعلی کشور و با توجه به وجود تحریم‌ها در دو سال گذشته آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ در چنین شرایطی رقم اعلام شده پرداخت تسهیلات بانک‌ها تا چه اندازه می‌تواند واقعی باشد. 

دکتر احمد حاتمی یزد، کارشناس امور بانکی در خصوص رقم اعلام شده پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به «قانون» گفت: از نظر بنده بسیار بعید است رقمی که از سوی بانک‌ مرکزی به‌عنوان رقم پرداخت وام و تسهیلات در طول دو سال گذشته توسط بانک‌هامطرح شده، رقم واقعی باشد. درواقع بخش زیادی از این پرداخت‌ها مربوط به تسهیلاتی است که برای تسویه بدهی‌های گذشته به اشخاص داده می‌شود تا بتوانند معوقات خود را  که معمولا مقدار کمی هم نیستند، به بانک پرداخت کنند.

حاتمی یزد در ادامه بیان کرد:  بسیار بعید است وصولی واقعی بانک‌ها رقم اعلام شده باشد زیرا فرض بر این است که سال قبل تمام ظرفیت بانک‌ها پرشده و دیگر توانایی پرداخت تسهیلات از سوی آن‌ها وجود ندارد. بنابراین انتظار می‌رود در طول سال بتوانند به میزانی که بدهی از وصولی‌های پیشین در بانک وجود دارد، به مشتری وام و تسهیلات پرداخت کنند. درحالی که اصلا منطقی نیست بانک‌ها به اندازه این رقم اعلام شده، وصولی داشته باشندزیرا این مقدار معادل نیمی از نقدینگی کل کشور است.

وی افزود: منطقا امکان این که در شرایط فعلی که در رکود به سر می‌بریم، بدهکاران بانکی علاقه‌مند باشند با میل خود بدهی‌شان را به بانک‌ها پرداخت کنند و باعث توانمندی بانک‌ها شوند، وجود ندارد. گاهی در چنین شرایطی به شخصی که ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی به بانک دارد، ۱۲۰ میلیارد تومان وام از سوی بانک پرداخت می‌شود و شخص، ۱۰۰ میلیارد تومان معوقه خود را پرداخت می‌کند و۲۰ میلیارد باقی‌مانده آن را در دست خود نگه می‌دارد، گاهی نیز تنها به میزان معوقه افراد به آن‌ها تسهیلات پرداخت می‌کنند تا بتوانند بدهی خود را با بانک مربوطه تسویه کنند تا در دفاتر حسابداری بانک‌ها این ارقام به عنوان بدهی معوق افراد به بانک‌ها وجود نداشته باشد. به هر حال این رقم اعلام شده نمی تواند رقم واقعی پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها باشد و قطعا بازی معوقات است.  

این کارشناس امور بانکی در پایان گفت: حالا این که عده‌ای اعلام کنند با وجود میزان زیاد بدهی دولت به بانک‌ها طی این دوسال توانسته‌اند نقدینگی خود را تامین کنند، چیزی جز تبلیغات نیست که متاسفانه این نوع از تبلیغات در کشور ما بی اعتبار است.
 
 
* وطن امروز

– فورد آمریکایی با واسطه اروپایی می‌آید؟

وطن امروز از فعالیت نمایندگی‌های واردات خودروهای ممنوعه گزارش داده است: همه حواسشان به شورولت بود و از فورد غافل شدند…

نکته باریک‌تر از مو اینکه ۵ کشور ایران، سوریه، کوبا، کره‌شمالی و سودان از سوی آمریکا در تحریم واردات خودروهایش قرار دارند با این حال شرکت‌های داخلی در تلاشند از کشور دیگری این نوع خودروها را وارد کنند. داستان در اینجا با سرگذشت شورولت پایان نمی‌پذیرد، چراکه شرکت دیگری با ثبت نمایندگی رسمی شرکت فورد آمریکا در ایران، می‌خواهد نزدیک به ۴۰ مدل از این خودرو را از مبدأ کشور رومانی وارد ایران کند. شرکت «آرتمن موتور کاسپین» با شماره ثبت نمایندگی ۱۴۰۰۴۷۹۹۳۰۰ اجازه دارد از تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۴ تا ۲۷ مهر ۱۳۹۹ نسبت به ثبت سفارش و واردات این ۴۰ مدل خودروی فورد آمریکایی اقدام کند. 

البته تاکنون ثبت سفارشی برای این خودرو از سوی آرتمن موتور کاسپین صورت نگرفته است اما این احتمال می‌رود که به‌دنبال ماجرای پرغوغای  شورولت این شرکت بخواهد چراغ خاموش اقدام به واردات کند و لابد باید چنین اتفاقی بیفتد تا پس از آن دستگاه‌های مسؤول نسبت به لغو ثبت سفارش فوردها سراسیمه سایت «ثبتارش» را ببندند و در خبرها اعلام کنند تاکنون خودروی فوردی به کشور نیامده و از این پس نیز نخواهد آمد، همچنان‌که درباره واردات شورولت نیز چنین گفتند. حال پرسش این است که آیا ۲ شرکت آرتمن موتور کاسپین و سهام‌پژوهان مهر که هر دو واردکننده خودروی آمریکایی هستند از دسته نورچشمی‌ها هستند یا خیر؟ اگر هستند که ضرری نکرده‌اند اما چنانچه نیستند کدام مرجع و دستگاهی باید ضرر و زیان‌های احتمالی آنها را در پی لغو مجوز واردات خودرو بدهد؟
 
– قرارداد ایرباس‌ روی هوا!

وطن امروز درباره خرید ایرباس گزارش داده است: روز ۱۱ بهمن‌ماه سال ۹۴ بود‌ که وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرد: قرارداد خرید ایرباس‌‌ها تا ۲۰ روز کاری آینده (دهه اول اسفندماه) به امضا می‌رسد… آخوندی حتی درباره رقم قرارداد ایرباس‌ها هم توضیح داد که مبلغ قرارداد ۵/۱۰ میلیارد دلار است و تحویل این ایرباس‌ها از اسفندماه ۹۴ آغاز می‌شود…

به هر حال سال ۹۴ هم به پایان رسید اما قرارداد ایرباس‌ها به نتیجه نرسید، البته آخوندی در ۲۶ اسفند سال گذشته وعده‌‌ای دیگر داد و گفت: برنامه‌ریزی شده است قرارداد ایرباس‌ها در ۳ ماهه اول سال ۹۵ نهایی شود.  ‌این ادعاها و جنجال‌‌های رسانه‌ای مدیران دولت‌ در قرارداد خرید ایرباس‌ها در حالی مطرح شد که ‌‌درباره به نتیجه رسیدن قرارداد خرید این هواپیماها و زمان قطعی آن، هیچ مقام مسؤولی‌ اظهارنظر مشخص و روشن نداشته و به نظر می‌رسد دولت در این پیش‌قرارداد رو دست خورده است، زیرا از سویی موضوع تأمین فاینانس این هواپیماها در ابهام است و شاید همین موضوع تأمین مالی، موجب شده است مدیران کمپانی ایرباس در امضای قرارداد تعلل به خرج دهند.  از سوی دیگر به نظر می‌رسد طرف مقابل (فرانسه) مسؤولیتی در قبال‌ اجرای تعهدات خود ندارد و خود را متعهد به برجام نمی‌داند. در تایید این ادعا می‌توان به گفته‌های وزیر حمل‌ونقل فرانسه درباره قرارداد ایرباس‌ها در پایان فروردین‌‌ماه امسال استناد کرد.

آلن ویدالیس، وزیر حمل‌ونقل، دریا و شیلات‌ فرانسه روز ۳۰ فروردین‌ماه امسال در حاشیه دیدار با وزیر راه‌وشهرسازی ایران، در نشست خبری با خبرنگاران گفت که قرارداد ایرباس‌ها «علی‌القاعده باید هفته دیگر نهایی شود».

وزیر حمل‌ونقل، دریا و شیلات‌ فرانسه در همان نشست خبری با بیان اینکه در کمپانی هواپیماهای ایرباس بیش از ۱۰ درصد تجهیزات، آمریکایی است، گفت برای فروش این تجهیزات نیاز به مجوز آمریکایی است اما به هر حال قرارداد باید علی‌القاعده تا هفته آینده نهایی شود. البته وی این را هم گفت که‌ مشکلاتی هنوز باقی است و در زمینه بانکی نیز مشکلاتی داریم‌.  به هر حال بیش از ۷۰ روز از وعده اولیه امضای قرارداد ایرباس‌‌ها می‌گذرد و این پیش‌قرارداد هنوز به قرارداد منتج نشده است، به نظر می‌رسد در کنار مشکلات بانکی و نبود امکان مبادلات دلاری که باید پس از برجام رفع می‌شد و نشد، پلیس بد مذاکرات (‌فرانسه) احساس مسؤولیتی در قبال ایران برای تعهد به وعده‌‌های خود و وعده‌‌های پسابرجامی همتایان خود ندارد و همین امر به طولانی‌ شدن روند مذاکرات نمایندگان ایران‌ایر و کمپانی ایرباس انجامیده است. به هر حال این قرارداد‌ که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین قرارداد اقتصادی پسابرجامی یاد می‌شد، کماکان به نتیجه نرسیده است تا بدعهدی فرانسه هم تاییدی بر نافرجامی برجام باشد.
 
 
* همشهری

– اصرار سخنگوی دولت بر ادامه حضور پر درآمدها درسفره یارانه‌ها

همشهری نوشته است: سخنگوی دولت بار دیگر مخالفت دولت با مصوبه مجلس در مورد حذف افراد ۳دهک بالا از لیست یارانه‌بگیران را اعلام کرد و این بار از مجلس دهم خواست تا به این موضوع توجه کند.

محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با رسانه‌ها از مخالفت دولت با تبصره۱۴ بودجه سخن گفت. این تبصره مربوط به هدفمندی یارانه‌هاست و براساس بندهای الحاقی مجلس به آن ضوابط حذف یارانه پردرآمدها در آن تعیین شده است. طبق این تبصره، ‌دولت باید از تیرماه سال۹۵ به حذف یارانه گروه‌های پردرآمدی که در بندهای ۶گانه از نظر نوع شغل و میزان دارایی دسته‌بندی شده‌اند، دست بزند.

طبق این مصوبه افراد ۳دهک بالا که درآمدی بالاتر از ۳۵میلیون تومان در سال دارند باید مشمول قطع یارانه نقدی شوند. محمدباقر نوبخت بارها اعلام کرده که بانک‌های اطلاعاتی دقیقی برای شناسایی اقشار پردرآمد و حاضر در ۳دهک بالا در دسترس نیست و تعداد پردرآمدها نیز کمتر از ۲۴ میلیون نفر است.

محمدرضا پورابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق که از موافقان این مصوبه است، اظهار داشته که مشمولان حذف از یارانه نقدی طبق مصوبه مجلس ۲۴میلیون نفر هستند اما سخنگوی دولت می‌گوید که خانوارهایی که ماهانه ۳میلیون تومان درآمد دارند، ثروتمند محسوب نمی‌شوند. احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئولیت شناسایی پردرآمدها برای حذف از لیست یارانه‌بگیران را بر عهده دارد نیز معتقد است که باید به‌غیر از مسئله درآمد به میزان هزینه خانوار هم توجه کرد چراکه برخی خانواده‌ها بیماران صعب‌العلاج دارند و هزینه‌های درمانی بالایی می‌پردازند.

با وجود این اختلاف‌نظرها، شورای نگهبان نیز مصوبه مجلس را مورد تایید قرار داد و تنها در یک بند الحاقی در مورد مستثنی‌شدن خانوارهای دارای ۵فرزند، ایراد گرفته شده که مجلس در حال اصلاح آن است. بنابراین به‌نظر می‌رسد که این تبصره در بودجه سال۹۵ نهایی است و به‌زودی به قانون تبدیل خواهد شد.

در این شرایط سخنگوی دولت از مجلس دهم خواسته است که به این مورد توجه داشته باشد. محمدباقر نوبخت روز گذشته همچنین نسبت به حذف تبصره‌های ۱۹ و ۲۰ لایحه بودجه که به اصلاح صورت مالی بانک‌های دولتی و تسویه بدهی دولت از طریق انتشار اوراق اسلامی اشاره داشت، انتقاد کرد و گفت: مهم‌ترین ایراد ما به بودجه مصوب مجلس نهم، حذف تبصره‌های ۱۹ و ۲۰ است که برای اصلاح نظام مالی و بانکی مفید بودند؛ هرچند ما این تبصره‌ها را از طریق سایر راه‌های قانونی دنبال می‌کنیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: