تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ - ۱۴:۳۷ کد مطلب 102242

کتاب‌های ادبیات مقاومت به فیلم‌نامه تبدیل می‌شوند

مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره گفت: طرح فیلم‌نامه کتاب «نورالدین پسر ایران» آماده شده و روند نگارش آن به‌زودی آغاز می‌شود. به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، محمد حمزه‌زاده گفت: هم‌اکنون تعدادی فیلم‌نامه اقتباسی از آثار ادبی و تاریخی آماده ساخت داریم که از میان آن‌ها می‌توان به «حرمان هور»، «پایی که جا ماند»، […]

مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره گفت: طرح فیلم‌نامه کتاب «نورالدین پسر ایران» آماده شده و روند نگارش آن به‌زودی آغاز می‌شود.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، محمد حمزه‌زاده گفت: هم‌اکنون تعدادی فیلم‌نامه اقتباسی از آثار ادبی و تاریخی آماده ساخت داریم که از میان آن‌ها می‌توان به «حرمان هور»، «پایی که جا ماند»، «میهمان صخره‌ها» و «شنام» اشاره کرد. همچنین طرح فیلم‌نامه «نورالدین پسر ایران» نیز آماده شده و روند نگارش آن به زودی آغاز می‌شود. ضمن این‌که فیلم‌نامه سریال «دا» را که هم‌اکنون سازمان صدا و سیما مشغول کار روی آن است، ما تولید کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره با تاکید بر توجه به تولید و اکران فیلم مستند در سال جدید، افزود: همه مستندسازانی که قصد تولید آثاری فاخر و هم‌سو با آرمان‌های انقلاب دارند، می‌توانند روی کمک حوزه هنری در بخش‌های تولید و اکران حساب کنند.

حمزه‌زاده همچنین درباره مهم‌ترین برنامه‌های کاری سازمان توسعه سینمایی سوره در سال جدید توضیح داد: فعالیت‌های حوزه هنری در سال ۹۵ شامل چهار محور می‌شود که هرکدام در جای خود مهم هستند. یکی از این محورها تولید متن مطابق با معیارهای فکری و معرفتی حوزه هنری است. در این راستا نیز اولویت را به اقتباس از آثار ادبی و تاریخ شفاهی تولید شده در حوزه هنری داده‌ایم.

وی درباره روند تولید فیلم‌نامه‌ها توضیح داد: این کار در سازمان تازه تاسیسی به نام «مرکز تولید متن» انجام می‌شود. این مرکز با حضور تنی چند از تهیه کنندگان، فیلم‌نامه‌نویسان و فعالان عرصه ادبیات داستانی تشکیل شده و جلسات هفتگی دارد. البته کارشناسان این مرکز فیلم‌نامه‌هایی را که از بیرون برای ساخت به ما ارائه می‌شود نیز بررسی می‌کنند، اما مهم‌‌ترین هدف آن‌ها اقتباس سینمایی از متون تولیدی در حوزه هنری است. در این میان ممکن است برخی فیلم‌نامه‌های تولید شده در خود حوزه تولید نشده و برای ساخت به نهادهای سینمایی دیگر فروخته شوند.

قائم مقام حوزه هنری همچنین با اشاره به این‌که معرفی سینماگران جوان انقلابی یکی دیگر از اولویت‌های کاری این سازمان است، بیان کرد: طبیعی است که در هر سال تعدادی چهره‌های جدید به دنیای فیلم‌سازی ایران وارد می‌شوند که در این میان حوزه هنری به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادها در زمینه هنر انقلاب، وظیفه خود می‌داند که هر سال فیلم‌سازان جوان مومن و همسو با دیدگاه‌های انقلاب را معرفی و از آثار آن‌ها حمایت کند.

بر این اساس باشگاه فیلم سوره با رصد جشنواره‌های فیلم کوتاه و مستند، از برگزیدگانی که توانایی‌های خود را به اثبات رسانده‌اند، دعوت می‌کند تا مراحل ساخت نخستین فیلم بلند داستانی‌شان را در حوزه هنری طی کنند. در سال جدید نیز دو پروژه فیلم‌ساز اولی به همراه تعدادی تولیدات باشگاهی در فرمت‌های کوتاه، نیمه بلند و… داریم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: