تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۶ - ۰۰:۴۸ کد مطلب 102640

چشم طمع اردوغان به شمال لاذقیه

به گزارش مشرق، حملات خمپاره‌ای تروریست‎های سوریه به مناطق مسکونی حلب، طی یک هفته گذشته حدود ۸۰ کشته و طی هفته‎های اخیر دست‎کم ۳۰۰ کشته بر جای گذاشت که این خود کاملا گویای اوضاع کنونی این شهر است. حلب که در شمال سوریه و در مرز با ترکیه قرار دارد طی روزهای گذشته به شدت […]

به گزارش مشرق، حملات خمپاره‌ای تروریست‎های سوریه به مناطق مسکونی حلب، طی یک هفته گذشته حدود ۸۰ کشته و طی هفته‎های اخیر دست‎کم ۳۰۰ کشته بر جای گذاشت که این خود کاملا گویای اوضاع کنونی این شهر است.

حلب که در شمال سوریه و در مرز با ترکیه قرار دارد طی روزهای گذشته به شدت هدف حملات تروریستی که عمدتا راکتی و خمپاره‎ای است، قرار گرفته است.

خبرگزاری سوری “سانا” در این باره گزارش داد که عناصر مسلح “جبهه النصره” و همپیمانان آن طی روز پنجشنبه گذشته بیمارستان “الرازی” در مرکز شهر حلب را با شلیک دو راکت منهدم و خسارت مالی زیادی را به آن وارد کردند.

پنجشنبه گذشته همچنین دو محله “المیدان” و “الاشرفیه” و اطراف میدان “سعدالله الجابری” و “القصر البلدی” هدف حملات کورکورانه تروریست‎ها قرار گرفت که در پی آن ۱۴ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند. عناصر تروریستی همچنین دو شهرک “المحافظه” و “الجمیله” را هدف قرار دادند و در این حمله راکتی نیز تعدادی از ساکنان حلب کشته و زخمی شدند.

گروه موسوم به “دیده بان حقوق بشر سوریه” وابسته به معارضان اخیرا اعلام کرد که بیمارستانی در شهر حلب سوریه بمباران شد که در پی آن دست کم ۱۴ بیمار و سه پزشک کشته شدند. سازمان “پزشکان بدون مرز” که شماری از پزشکانش در این بیمارستان مستقر بودند با اعلام این خبر گفت که یکی از قدیمیترین پزشکان متخصص اطفال شهر در میان کشته شدگان است.

معارضان سوری نیرو هوایی ارتش سوریه یا روسیه را به انجام این بمباران متهم کردند، این در حالی است که ارتش سوریه این اتهام را رد و آن را “تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر جنایت های تروریست‎ها در هدف قرار دادن ساکنان حلب است.”

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که کشورهای عربستان، قطر و ترکیه در پشت پرده جنایت ها و کشتار مردم سوریه در مناطق مختلف این کشور هستند و با ارسال دو پیام جداگانه برای دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت، “ادامه اقدامات تروریستی در مناطق مسکونی حلب و دیگر مناطق سوری را محکوم کرد.”

یک منبع وابسته به وزارت خارجه سوریه همچین اعلام کرد که دمشق “ورود ۱۵۰ سرباز آمریکایی به اراضی سوریه در ریف الحسکه را تجاوز آشکار می داند و آن را محکوم می کند. این دخالت غیر منطقی است زیرا بدون هماهنگی دولت سوریه صورت گرفته است”.

شاید مخاطبان داخلی و خارجی اخبار مربوط به حلب، تحولات آن را پیچیده تصور کنند و با توجه به انتشار اخبار رسانه‎های عربی و غربی در وارونه جلوه دادن آن، مخاطبان دچار سردرگمی شوند، اما باید گفت که فهمیدن درگیری‎های حلب و حملات تروریستی سخت و پیچیده نیست، بلکه ساده و روشن است.

تروریست‌هایی که حلب در شمال سوریه و در مرز با ترکیه را هدف قرار می دهند، سلاح های خود را از مرزهای ترکیه دریافت می کنند و علاوه بر آن شخصا از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور که با کمک تروریست ها می خواهد جای خود را در روابط آمریکا و روسیه باز کند و بخشی از حل بحران سوریه باشد، حمایت می‎شوند، این در حالی است که به گفته مقامات سوری اردوغان خود به تنهایی همه مشکلات سوریه است.

اردوغان چشم طمع به حلب و شمال لاذقیه دارد، این در حالی است که بند هفتم قطعنامه ۲۲۵۳ سازمان ملل بر مجازات کشورهای حامی مالی و تسلیحاتی تروریست ها تاکید دارد و ترکیه به رهبری اردوغان همه این اقدامات را انجام می دهد و آمریکا نیز موشک های خود را در مرزهای سوریه مستقر می کند.

آمریکا در ادامه اقدامات ضد سوری خود، اخیرا ده‎ها نیروی خود را بدون هماهنگی با دمشق به شمال سوریه اعزام کرده است که این نقض قوانین بین المللی و تجاوز آشکار به حاکمیت سوریه است. حال این سوال مطرح می شود کشوری که خود اشغالگری می کند، چگونه می تواند در مبارزه با تروریسم و حل مسالمت آمیز بحران سوریه کمک کند؟

آنچه که اکنون در حلب شاهد آن هستیم به سیاست های دوگانه آمریکا در قبال تحولات سوریه بر می گردد. به نظر می رسد که آمریکا با روسیه و نماینده سازمان ملل در سوریه برای حل سیاسی بحران در ژنو هماهنگ است، اما در عین حال نیروهای خود را برای حمایت از تروریست ها و علیه منفعت ملت های منطقه نیرو پیاده می کند و موشک ها و سلاح های خود را در مرزهای سوریه مستقر می کند تا تروریست ها از این تجهیزات برای کشتار بی سابقه ساکنان شهر حلب و شمال لاذقیه استفاده کنند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: