تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۷ - ۰۸:۰۵ کد مطلب 103120

آغاز شمارش آرای انتخابات پنجشنبه بزرگ در انگلیس

به گزارش مشرق، در این انتخابات که پس از ۱۴ ساعت رای گیری، در ساعت ده شب پنجشنبه خاتمه یافت، علاوه بر انتخاب اعضای ۱۲۴شورای محلی، شماری از شهرداران و نیز ۴۰ تن از کمیسرهای پلیس در مناطق مختلف این کشور و همچنین اعضای پارلمان های محلی اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی انتخاب خواهند شد. احزاب […]

به گزارش مشرق، در این انتخابات که پس از ۱۴ ساعت رای گیری، در ساعت ده شب پنجشنبه خاتمه یافت، علاوه بر انتخاب اعضای ۱۲۴شورای محلی، شماری از شهرداران و نیز ۴۰ تن از کمیسرهای پلیس در مناطق مختلف این کشور و همچنین اعضای پارلمان های محلی اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی انتخاب خواهند شد.

احزاب سیاسی انگلیس به‌ویژه حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین و حزب محافظه‌کار به رهبری دیوید کامرون رقابت نفس‌گیری را برای کسب پیروزی در انتخابات محلی شوراها و شهرداری‌ها و نیز پارلمان های محلی در این کشور داشته‌اند.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر روز پنجشنبه در جریان انداختن رأی خود در شعبه اخذ رای’ایسلینگتون’ با اعتمادبه‌نفس گفت که ‘ همه‌ چیز خوب پیش می‌رود’ وی افزود:’ خیلی مطمئن هستم که حزب کارگر آرای لازم را به دست خواهد آورد و خیلی مطمئن از حمایت مردم از این حزب هستم.’

این انتخابات اولین آزمون جدی برای جرمی کوربین که در سال گذشته میلادی به رهبری حزب کارگر انتخاب شد، بشمار می‌آید و به همین دلیل نتیجه آن برای آینده رهبری‌اش در حزب کارگر که با چالش‌های جدی روبرو است، بسیار مهم ارزیابی می‌شود.

‘جرمی کوربین’ رهبر حزب کارگر روز سه‌شنبه گذشته به‌رغم جاروجنجال اخیر صورت گرفته علیه این حزب و رهبری آن به بهانه یهودی‌ستیزی، پیش‌بینی کرد که حزبش هیچ کرسی را در انتخابات شوراهای محلی انگلیس از دست نخواهد داد.

کوربین گفت: حزب کارگر به دنبال به دست آوردن کرسی‌ها در این انتخابات، تا حد ممکن است و مسایل موردتوجه در این انتخابات ، بسیار متفاوت از آن چیزی که ( از سوی برخی رسانه‌ها) مطرح می‌شود.

رهبر حزب کارگر گفت که یک ‘حلقه طلایی از رسانه‌ها’ به دنبال ایجاد تردید در رهبریت وی هستند و این در حالی است که مساله اصلی رأی‌دهندگان در انتخابات شورای های محلی انگلیس، بحث ‘نابرابری’ است.

وی روز چهارشنبه گذشته نیز در نشست مجلس عوام با اشاره به برگزاری انتخابات شوراهای محلی در روز پنجشنبه، گفت: مساله مردم انگلیس در این انتخابات نابرابری و نادیده گرفتن طبقات آسیب‌پذیر است.

اما ‘جان مک دونل ‘ وزیر دارایی کابینه در سایه حزب کارگر امروز ( پنجشنبه) با احتیاط بیشتری گفت که هدف حزبش در این انتخابات کاهش هر چه بیشتر فاصله‌اش با حزب محافظه‌کار است.

وی عنوان کرد: ‘اگر ما بتوانیم این شکاف را کاهش دهیم، که فکر می‌کنم می‌توانیم آن را صورت دهیم. می‌توانیم بگوییم که پیشرفت پابرجایی داشته‌ایم.’

‘جان مک دونل’ گفت:’ آنچه ما در این انتخابات به دنبال آن هستیم، ایجاد وضعیت مستحکمی برای انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰ میلادی است.’

دیوید کامرون نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس نیز امروز ( پنجشنبه ) ابراز امیدواری کرد که محافظه‌کاران بتوانند کرسی‌هایی خوبی را در انتخابات به دست آورند.

در انگلیس، در مجموع ۲ هزار و ۷۴۷ کرسی شورای محلی از جمله شوراهای مناطق و متروپلیتن ها وجود دارد که نامزدهای احزاب سیاسی به‌ویژه احزاب کارگر و محافظه‌کار رقابت شدیدی برای به دست آوردن آنها دارند.

در این انتخابات که به ‘سوپر پنجشنبه’ معروف است، همچنین اعضای پارلمان‌های اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی نیز برگزیده می شوند.

حزب کارگر در انتخابات پارلمان محلی اسکاتلند که ۱۲۹ کرسی داردبا توجه به موقعیت قوی حزب ملی اسکاتلند، وضعیت سختی خواهد داشت.

در حال حاضر پارلمان محلی اسکاتلند در اختیار حزب ملی اسکاتلند به رهبری ‘نیکلا استروجن’ است که از سال ۲۰۰۷ میلادی، حکومت محلی را در این منطقه در دست دارد.

حزب ملی اسکاتلند که دیدگاهی تجزیه طلبانه دارد، برای سومین بار به دنبال یک پیروزی تاریخی دیگر در انتخابات پارلمان محلی اسکاتلند است.

حزب ملی اسکاتلند، امیدوار است با کسب یک پیروزی چشمگیر دیگر بتواند همه پرسی جدیدی را برای استقلال اسکاتلند برگزار کند.

اما بیشتر ۶۰ کرسی‌ پارلمان ولز تاکنون در اختیار حزب کارگر بوده است و این حزب از سال ۱۹۹۹ میلادی حکومت محلی در این منطقه را در اختیار دارد.

کرسی‌های پارلمان محلی ایرلند شمالی نیز در اختیار دو حزب مهم ‘شین فین’ و اتحادخواهان دمکرات است که از سال ۲۰۱۱ میلادی از مهم‌ترین احزاب پارلمان این منطقه بشمار می روند.

انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی کشور بریتانیا را تشکیل می‌دهند.

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط روزنامه تایمز، در انتخابات شوراهای محلی، حزب کارگر ۳۰ درصد از کرسی‌ها را به دست خواهد آورد که نسبت به چهار سال پیش ۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این نظرسنجی مؤید آن است که حزب محافظه‌کار قادر به دست آوردن ۳۱ درصد از کرسی‌ها در این انتخابات است که آن‌هم ۲ درصد کاهش‌یافته است.

براساس نظرسنجی یادشده، حزب لیبرال دمکرات قادر به دست آوردن ۱۶ درصد از کرسی‌ها و حزب ضد اروپایی و ضد مهاجر یوکیپ قادر به دست آوردن ۱۲ درصد از کرسی‌های شوراهای محلی هستند.

اما برخی از گزارش‌های بدبینانه حاکی از آن است که حزب کارگر ممکن است که در این انتخابات ۱۵۰ کرسی را از دست بدهند که با توجه به در پیش بودن انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰ میلادی موقعیت آن را به خطر خواهد انداخت.

در این میان، انتخاب شهرداران کلان‌شهرهای لندن، بریستول، لیورپول و سالفورد از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

مردم لندن بایستی برای انتخاب جانشین ‘بوریس جانسون’ شهردار فعلی لندن که در انتخابات عمومی سال گذشته میلادی به عضویت مجلس عوام درآمد، از میان نامزدهای موجود یکی را انتخاب کنند.

براساس گزارش‌های منتشرشده، «صادق خان» سیاستمدار مسلمان انگلیسی و نامزد حزب کارگر، شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات شهرداری لندن، دارد.

صادق خان ۴۵ ساله وکیل حقوق بشر است که اصلیتی پاکستانی دارد. پدر وی راننده و مادرش خیاط است و در صورت پیروزی اولین مسلمانی خواهد بود که اداره پایتخت یکی از بزرگترین قدرت های اقتصادی جهان را برعهده خواهد گرفت.

نامز حزب کارگر از سوی رقیبش ‘ زاک گلدسمیت’، نامزد محافظه کاران متهم شده که از افراط گرایان حمایت می کند.

زاک گلدسمیت ۴۱ساله، که فرزند یک میلیارد فرانسوی انگلیسی است، از حمایت دیوید کامرون، و بوریس جانسون، شهردار فعلی لندن و از مدافعان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بهره مند است.

با اعلام نتیجه انتخابات شهرداری لندن، بوریس جانسون، شهردار جنجالی لندن پس از هشت سال با تالار شهر خداحافظی خواهد کرد.

به نوشته ایندیپندنت،نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته حاکی از برتری صادق خان نسبت «زک گولداسمیت» بوده است اما تعلیق اخیر شماری از اعضاء حزب کارگر به دلیل اظهارات ضد صهیونیستی شان، ضربه بزرگی را به وجهه این حزب در آستانه انتخابات وارد کرده است.

اما به رغم تلاش‌های اخیر محافظه‌کاران برای ارتباط دادن صادق خان به افراط گرایان، او از بخت زیادی برای تبدیل شدن به نخستین شهردار مسلمان یک پایتخت غربی برخوردار است.

بر اساس دو نظرسنجی که روز چهارشنبه منتشر شد، او ۵۷ درصد و ۵۶ درصد آرا پرسش شوندگان را به خود اختصاص داد و رقیب محافظه کار او ۴۳ درصد و ۴۴ درصد آرا را کسب کرد.

صادق خان گفته است:’ من یک لندنی هستم. من یک بریتانیایی هستم. دینم اسلام است و قطعا از اینکه مسلمان هستم به خود می بالم. من تبار پاکستانی دارم، پدر هستم، شوهر هستم و همیشه هوادار لیورپول (تیم فوتبال) بوده‌ام. من همه اینها هستم.

انتظار می رود که نتایج اولیه انتخابات ‘پنجشنبه بزرگ ‘ که برای احزاب سیاسی انگلیس با توجه به انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰ میلادی بسیار مهم ارزیابی می شود، در اوایل روز جمعه و نتیجه نهایی تا روز یکشنبه آینده معلوم شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: