تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۷ - ۱۷:۱۹ کد مطلب 103205

سوء مدیریت کم‌سابقه گریبان‌گیر سرمایه کارگران +جدول تغییرات

برای پنجمین بار در سه سال اخیر، مدیریت بزرگترین هلدینگ سرمایه‌گذاری کارگران دستخوش تغییرات شد و مجتبی انصاری به جای آیت‌اللهی مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) شد. گروه اقتصادی مشرق – برای پنجمین بار در ۳ سال اخیر، مدیریت بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری کارگران دستخوش تغییرات شد. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) طبق […]

برای پنجمین بار در سه سال اخیر، مدیریت بزرگترین هلدینگ سرمایه‌گذاری کارگران دستخوش تغییرات شد و مجتبی انصاری به جای آیت‌اللهی مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) شد.

سوء مدیریت کم سابقه گریبانگیر سرمایه کارگرانگروه اقتصادی مشرق برای پنجمین بار در ۳ سال اخیر، مدیریت بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری کارگران دستخوش تغییرات شد.
شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) طبق آخرین برآوردها ۳۵ هزار میلیارد تومان دارایی دارد و ۱۰ درصد ارزش کل بازار بورس را در اختیار دارد.

این شرکت سهامدار ۴۰۰ شرکت زیرمجموعه خود است که از این تعداد در مدیریت ۱۵۰ شرکت به صورت مستقیم دخالت دارد و مابقی شرکت ها سهام زیر ۵۰ درصد آن متعلق به تامین اجتماعی است که در برخی شرکتها به ۵ یا ۲ درصد می رسد.

در روزهای شروع بکار دولت، با برکناری مدیران شرکت شستا، نجات امینی به عنوان سرپرست این هلدینگ منصوب شد و تا یک ماه در این سمت مشغول به کار بود تا این که  احمد فیاض‌بخش در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ با حکم سید نقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به مدیرعاملی شستا منصوب شد.
فیاض بخش سال گذشته از شستا رفت و تیرماه ۹۴ در انتصابی عجیب و با حکم نوربخش، محمد سعیدی که سابقه عضویت در تیم مذاکره کننده هسته ای دوره لاریجانی را داشت و سابقه و تخصص زیادی در ارتباط با امور مالی و سرمایه گذاری نداشت، مدیرعاملی شستا را عهده دار شد و اما این انتصاب، انتقاداتی را به دنبال داشت.
به دنبال این انتقادات، در اواخر مردادماه سال گذشته مسئولان تامین اجتماعی تصمیم به تغییر مجدد مدیرعامل شستا گرفتند و با کنار نهادن سعیدی، محمدرضا آیت اللهی را مدیرعامل شستا کردند.
البته مدتی بعد با انتصاب سعیدی در یک پست تخصصی به عنوان مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران، باز هم عدم سنخیت این انتصاب با سوابق و تخصص وی همچنان باب انتقاد از انتصاب افراد غیر تخصصی در مشاغل مالی و اقتصادی را باز گذاشت.  

 در تازه ترین تغییرات در شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) روز چهارشنبه با تصمیم هیأت مدیره، مجتبی انصاری به جای آیت‌اللهی در سمت مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی(شستا) قرار گرفت.

مجتبی انصاری تا پیش از این رئیس هیئت مدیره شستا بود.

سوء مدیریت کم سابقه گریبانگیر سرمایه کارگران
نکته جالب آن که سال گذشته علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مراسم معارفه آیت اللهی، تغییرات مکرر در مدیریت شستا در دولت گذشته را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: طی ۸سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم به دلیل مدیریت ناکارآمد در سازمان تامین اجتماعی همواره کارگران به دلیل به خطر افتادن منافع صندوق دچار دلشوره و نگرانی بودند که خوشبختانه طی ۲سال گذشته این دغدغه در اذهان کارگران زدوده شد.

شستا سهامدار ده ها شرکت اقتصادی بزرگ کشور است و نقش اثرگذاری در بورس دارد.

در دولت قبل نیز جریان انحرافی نگاه وی‍ژه ای به این شرکت داشت و تغییرات زیادی در سطح مدیران این شرکت در طول هشت سال فعالیت دولت نهم و دهم اتفاق افتاد، که امیدوار بودیم در این دولت، این شرکت علیرغم قول وزیر کار دستخوش تغییرات مدیریتی کمتری شود که ظاهرا موج چرخش مسئولیت در شستا تمام نشدنی بوده و خواهد بود.

موج تغییرات در شستا طی دولت یازدهم فقط به راس مدیریتی آن مربوط نیست، بلکه شرکت های پولساز این مجموعه نیز همواره از گزند تغییرات در امان نبوده اند، که از جمله این شرکت ها می توان به تغییرات مدیریتی شرکت نفت پاسارگاد و ….اشاره کرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: