تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ - ۰۶:۱۸ کد مطلب 103370

بیانیه شدیداللحن آیت الله حائری درباره اوضاع عراق

این آتش، به دلیل بی مسؤولیتی کسانی شعله ور شد که باید منشأ و منبع فساد را سد می کردند و از وطن در برابر آنچه آن را به این روز کشاند حمایت می نمودند؛ فإنّا لله وإنّا إلیه راجعون… به گزارش مشرق، در پی تداوم درگیری های سیاسی بین احزاب و گروههای مختلف عراق […]

این آتش، به دلیل بی مسؤولیتی کسانی شعله ور شد که باید منشأ و منبع فساد را سد می کردند و از وطن در برابر آنچه آن را به این روز کشاند حمایت می نمودند؛ فإنّا لله وإنّا إلیه راجعون…

به گزارش مشرق، در پی تداوم درگیری های سیاسی بین احزاب و گروههای مختلف عراق که حتی به اشغال پارلمان عراق از سوی برخی از مردم منجر شد، «آیه الله العظمى سیّد کاظم حائری» بیانیه ای صادر کردند.

ایشان در این اطلاعیه شدیداللحن، گروههای سیاسی عراق را آماج حملات خود قرار دادند و نوشتند: هر چه ویرانی و بدبختی که برای این کشور به بار آورده اید کافی است! آنچه بر سر فرزندان مظلوم میهن آوردید بس است!

این مرجع تقلید شیعیان عراق ادامه دادند: مردم عراق که برای دفاع از آبرو و ناموس و اموال و امنیت شما می جنگند و شما را به مناصیتان رسانده اند، از دست شما محنت و مصیبتها می کشند. الله الله در حفظ آبرو و خون و ثروتهای این مردم، که ظلم به آنان از بزرگترین معاصی و پلیدترین گناهان است.

ترجمه متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه شماره ۸۳ حضرت آیه الله العظمى سیّد کاظم حسینی حائری
درباره درگیری ها بین جریانات سیاسی که غیر از شرّ برای عراق و امت اسلامی در پی ندارد

أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «أمّا بعد: فإنّ معصیه الناصح الشفیق العالم المجرّب تورِثُ الحسره، وتعقبُ الندامه… ؛ بدانید که نافرمانى نیکخواه مهربان و دانشمند با تجربه، موجب حسرت است و پشیمانى در پى دارد». نهج البلاغه (صبحی الصالح): ۸٠.

ای آحاد مردم غیور و مظلوم عراق!
ای مردمی که از سوی سیاستمداران خود تحت ظلم و ستم هستید!

به شما که در حال دفاع از حریم وطن هستید سلام می کنم؛ و فداکاری شما فرزندانم در “حشد شعبی مقدّس” و “ارتش” در راه عزّت دین و کرامت کشور را می ستایم. این ایثارگری شما در حالی صورت می گیرد که بسیاری از مردان سیاسی و تصمیم گیر، تنها نظاره گر آن هستند!

فرزندان بزرگوار من!

بدانید که پدر شما دشواری هایی که با آنها دست و پنجه نرم می کنید را احساس می کند؛ و با شما در محنتی که ــ با کمال تأسف ــ به کشور شما وارد آمده شریک است. این محنت، از بزرگترین و پیچیده ترین بحرانهایی است که پس از سقوط طاغوت (صدام) تا امروز ایجاد شده است. 

جلوه های این بحران عبارتند از تنش سیاسی، فساد حکومتی و اداری، غفلت یا تغافل از آنچه دشمنان شما در سر دارند، و درگیری برای منافع جریانهای سیاسی حاکم که به خیابان ها و میدان ها کشیده شد و حتّى به ساختمان پارلمان رسید!

این آتش، به دلیل بی مسؤولیتی کسانی شعله ور شد که باید منشأ و منبع فساد را سد می کردند و از وطن در برابر آنچه آن را به این روز کشانده است حمایت می نمودند؛ فإنّا لله وإنّا إلیه راجعون.

ای ابناء قوم و قبیله!

مرجعیّت شما، ارشادات و نصیحتهای خود را تنها با شما فرزندان درست کردار خویش در میان می گذارد؛ شما انسانهای پاک و برگزیده از عامه امت، و بخشی بزرگ از ملتی بزرگوار که همچنان گوش به سخنان مرجعیت دارد و “دستِ بزن” آن محسوب می شود. همین شما امید و پشتوانه ما برای ایستادگی در برابر فساد و تحقق اصلاحات مورد نظر مراجع به حساب می آیید، نه سیاسیّون و حاکمانی که فقط آنچه که منافعشان را تأمین کند از نصایح و توصیه های مرجعیّت جدا می کنند! و به جای پرداختن به مصالح امت، به کارهایی مشغولند که نفعی برای مردم ندارد.

بر این اساس، حوادثی که در روزهای اخیر در وطن عزیز رخ داد را دنبال کردیم تا نگاهمان کامل گردد و سپس در پاسخ به درخواست جمع کثیری از فرزندان خوبمان، این بیانیه را صادر نمودیم.

پس شما را مخاطب قرار می دهم، با قلبی سرشار از درد، و روحی در تنگنای حزن و اسف از آنچه که در مناطق کشور می گذرد و درگیری هایی که هیچ نفعی برای مردم ندارد. نیروهایی که از این درگیری ها منفعت دارند، مردم را به این سو و آن سو می کشانند و نتیجه ای برای ملت، غیر از تجمیع مظالم و استمرار محرومیت های آنان به دست نخواهد آمد.

دشمنان آنچه را که نمی توانستند انجام دهند را محقق کردند:

ــ عربستان سعودی و محور سازشکار عربی، شعارهای خود علیه محور مقاومت را از دهان بعثی هایی که در هدایت این درگیری ها نقش داشتند فریاد زد؛

ــ آمریکا علناً از اعزام نیروی زمینی، تفنگداران دریایی، توپخانه و هلیکوپترهای آپاچی به عراق خبر داد و این چیزی نبود که آمریکا توان آشکار کرد آن را داشته باشد مگر به دلیل تشتّت صفوف اسلامی و ملی؛

ــ ترکیه اعلام کرد که نیروهای خود را در موصل نگه خواهد داشت و حکومت عراق ــ به سبب ضعف ناشی از اختلافات داخلی ــ حتّى نتوانست اعتراض خود علیه تجاوز این کشور را در مجامع بین المللی پیگیری کند؛

ــ و دوباره طرح ایجاد ارتش ملی که چند ماه پیش دفن شده بود نبش قبر شد…

این، نتیجه تعارضاتی است که با نادیده گرفتن حضور اجنبی در عراق، برای تحقق منافع نامشروع گروهها در گرفته است. در این معرکه، اولین متضرّر، عراق و مردم آن هستند که بر اثر عملکرد سیاستمداران غیر مخلصش، اسیر تندباد مداوم رنجها و محنتهایند.

ای رهبران جریانات سیاسی!
و ای تصمیم گیرندگان و نمایندگان مجلس و سیاسیّون و حقوقدانان و حاکمان و قضات!

هر چه ویرانی و بدبختی که برای این کشور به بار آورده اید کافی است! آنچه بر سر فرزندان مظلوم میهن آوردید بس است! این مردم که شما را به مناصبتان رسانده اند و برای دفاع از آبرو و ناموس و اموال و امنیت شما می جنگند، از دست شما محنت و مصیبتها می کشند… الله الله در حفظ آبرو و خون و ثروتهای این مردم، که ظلم به آنان از بزرگترین معاصی و از پلیدترین گناهان است.

ای فرزندان و عزیزانم!
ای ملت آباء و اجدادی من!

امروز نیز همان چیزی که پیش از این گفته بودم را تکرار می کنم. بدانید که: گوش ندادن به نصیحت نیکخواه مهربان و داناى با تجربه، موجب حسرت است و پشیمانى در پى دارد.

عزیزان من!

ما دامی که در امور خود بصیرت داشته باشید، و با آنچه در اطرافتان می گذرد با تدبیر برخورد کنید، و نیت های دشمنانتان را بشناسید، قدرت با شما و همراه شماست. همانطور که أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «فَلیَنْتَفِع امْرؤٌ بِنَفْسِهِ، فَإنَّمَا البَصیرُ مَنْ سَمِعَ فَتَفَکَّرَ، وَنَظَرَ فَأَبْصَرَ، وانتَفَعَ بِالعِبَرِ، ثُمَّ سَلَکَ جدَداً واضِحاً یَتَجَنَّبُ فِیهِ الصرعَهَ فی المَهاوی، والضَلالَ فی المَغاوی ؛ باید هر انسانى از وجود خود بهره ‏مند گردد، که بینا کسى است که شنید و اندیشه کرد، و نظر کرد و بصیر شد، و از عبرتها پند گرفت، سپس راهی روشن را سپرد، و از افتادن در پرتگاهها و گم شدن در کوره راهها دوری کرد». نهج البلاغه (صبحی الصالح): ۲۱۴.

باید به اندازه کافی بیدار باشید؛ که “بیداری” و “بصیرت” لازمه یکدیگرند. حضور فعال شما در میدانهای مختلف زندگی سیاسی و اجتماعی، مانع از سوءاستفاده دیگران و نفوذ در صفوف شما می گردد.

در مطالبه حقوق خود از احدی نترسید؛ که اگر سکوت کردید و کوتاهی ورزیدید و غفلت نمودید، اوضاع همینگونه خواهد شد که اینک می بینید؛ و دشمنتان بدون ترس و واهمه دست تطاول به سوی شما دراز می کند؛ و کشور شما جولانگاه آمریکا و و اذناب فاسد و فرصت طلب و بعثی آن خواهد گردید.

«اللّهُمَّ إِنَّا نَشْکُوا إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنا صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وآلِهِ، وغَیْبَهَ وَلِیِّنا، وَکَثْرَهَ عَدُوِّنا، وَقِلَّهَ عَدَدِنا، وَشِدَّهَ الْفِتَنِ بِنا، وتَظَاهُرَ الزَمانِ عَلَیْنا، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَأعِنَّا عَلَى ذلِکَ بِفَتْح مِنکَ تُعَجِّلُهُ، وَبِضُرٍّ تَکْشِفُهُ، وَنَصْر تُعِزُّهُ، وسُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُه».

ولا حول ولا قوّه إلاّ بالله العلیّ العظیم.

کاظم الحسینی الحائری
۲۸ رجب ۱۴۳۷

متن کامل این بیانیه به زبان اصلی نیز به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

البیان (۸۳) بیان سماحه آیه الله العظمى السیّد کاظم الحسینیّ الحائریّ (دام ظلّه الوارف)
بشأن الصراعات بین الکتل السیاسیّه القائمه والتی لا تأتی إلاّ بالشرّ للعراق والاُمّه

قال أمیرالمؤمنین(علیه السلام): «أمّا بعد: فإنّ معصیه الناصح الشفیق العالم المجرّب تورِثُ الحسره، وتعقبُ الندامه…». نهج البلاغه (صبحی الصالح): ۸٠.

یا أبناء شعبی الغیور المظلوم.. ویا جماهیر اُمّتی المضطهده من قبل ساستها.. اُحیّیکم وأنتم تخوضون الدفاع عن حریم الوطن، واُکبر فی أبنائی فی الحشد الشعبیّ المقدّس وقوّات جیشنا الباسل روح البذل والتضحیه فی سبیل عزّه دینهم وکرامه بلدهم فی وقت یقف الکثیر من رجال السیاسه وأصحاب القرار فیه موقف المتفرّج.. واعلموا أبنائی الأکارم: أنّ أباکم لیتحسّس الصعاب المحیطه بکم، ویقاسمکم ألم المحنه التی تعصف ـ وللأسف الشدید ـ ببلدکم، فإنّها أزمه خانقه تکاد تکون من أشدّ وأعقد الأزمات فیما بعد سقوط الطاغیه إلى الیوم.. تتمظهر بتوتّر سیاسیّ، وفساد حکومیّ وإداریّ، وغفله أو تغافل عمّا یریده بکم أعداؤکم، وصراع لأجل المصالح بین الکتل السیاسیّه الحاکمه امتدّت أطرافه إلى الساحات والشوارع حتّى بلغ قبّه البرلمان.. تأجّج فی أجواء الفراغ الذی خلّفه تخلّی أصحاب المسؤولیّه عن تبنّی مهمّه التصدّی لمناشئ الفساد، وحمایه الوطن من أن ینجرّ إلى ما انجرّ إلیه، فإنّا لله وإنّا إلیه راجعون.

یا أبناء قومی وعشیرتی.. إنّ مرجعیّتکم لن توجّه إرشاداتها ونصحها إلاّ لأبنائها البرره.. الصفوه الطاهره من عامّه الاُمّه والقطّاع الواسع من الشعب الکریم الذی کان وما زال الاُذن الصاغیه وید المرجعیّه الضاربه، فإنّ هذا القطّاع المؤمن المضحّی هو محطّ أملنا وموضع رجائنا فی الوقوف بوجه الفساد وتحقیق مشروع الإصلاح المرجوّ للمرجعیّه، لا السیاسیّین والحکومیّین الذین دأبهم اقتطاع ما یحقّق مصالحهم من نصائح وتوصیات المرجعیّه، ویعرضون عمّا کان فی صالح الاُمّه ممّا لا یجرّ لهم نفعاً.. ومن هذا المنطلق کنّا نتحسّس الأحداث عبر متابعاتنا لما یجری على ساحه الوطن العزیز فی الأیّام الأخیره إلى حین أن اکتملت الرؤیه وتمّت القناعه، فأصدرنا هذا البیان الذی طالبنا به قطّاع واسع من أبنائنا البرره.. فها نحن نخاطبهم بقلب ملؤه الألم وبروح یعتصرها الحزن والأسف على ما یجری فی ربوع الوطن من صراعات لا نرى فیها أیّ مصلحه للشعب الذی تتجاذبه ـ وللأسف الشدید ـ قوى منتفعه تکرّس له ظلامته، وتدیم له حرمانه.. مکّنت الأعداء من أن یحقّقوا ما لم یکن یمکنهم تحقیقه، فقد استبشرت السعودیّه وجبهه الاستسلام العربیّه بالشعارات التی اُطلقت ضدّ محور المقاومه من قبل المندسّین من البعثیّین الذین کان لهم الدور فی هدایه بعض الصراعات، وأعلنت أمریکا جهاراً عن إرسال قوّات برّیّه، وقوّات المارینز والمدفعیّه، وطائرات الاباتشی إلى العراق، وهو ما لم تستطع أمریکا حتّى البوح به لو لا تشتّت الصفّ الإسلامیّ والوطنیّ، وأعلنت ترکیا عن إبقاء قوّاتها فی الموصل، وهو ما عجزت الحکومه العراقیّه ـ بسبب الضعف الناتج عن الصراعات القائمه ـ حتّى عن متابعه الاحتجاج الدولیّ ضدّه، وبدأت الأصوات تتعالى لإحیاء مشروع الحرس الوطنیّ الذی تمّ إقباره قبل أشهر.. هذا ما جنته الصراعات المفتعله لتحقیق مصالح غیر مشروعه فی جوّ من السکوت والتواطؤ مع الوجود الأجنبیّ على الساحه العراقیّه یکون المتضرّر الأوّل فیه هو العراق وشعبه الذی تعصف به المحنه تلو الاُخرى على إثر سیاسات قیاداته السیاسیّه اللامخلصه له..

فیا قاده الکتل السیاسیّه.. ویا صنّاع القرار من برلمانیّین وسیاسیّین وحقوقیّین وحکومیّین وقضاه.. کفاکم ما جنیتموه فی حقّ هذا البلد من دمار وانهیار، وما حلّ بأبنائه المظلومین بسببکم من محن ومصائب وهو یقاتل دفاعاً عن أعراضکم وأموالکم وأمنکم، بل هو الذی أوصلکم لمناصبکم.. الله الله فی عرض هذا الشعب وماله ودمه، فإنّ ظلمه من أعظم المعاصی وأقبح الذنوب.

یا أبنائی وأعزّتی.. یا شعب آبائی وأجدادی.. اُکرّر لکم الیوم ما ذکرت مضامینه لکم سابقاً، واعلموا: أنّ معصیه الناصح الشفیق، العالِمِ الُمجرّب تُورِثُ الحسرَهَ، وتُعْقِبُ الندامَه.. فیا أحبّتی: إنّ القوّه معکم ولکم وفیکم ما دمتم على بصیره فی اُمورکم، ودرایه بما یجری حولکم، ومعرفه بنوایا أعدائکم، وقد قال أمیرالمؤمنین(علیه السلام): «فَلیَنْتَفِع امْرؤٌ بِنَفْسِهِ، فَإنَّمَا البَصیرُ مَنْ سَمِعَ فَتَفَکَّرَ، وَنَظَرَ فَأَبْصَرَ، وانتَفَعَ بِالعِبَرِ، ثُمَّ سَلَکَ جدَداً واضِحاً یَتَجَنَّبُ فِیهِ الصرعَهَ فی المَهاوی، والضَلالَ فی المَغاوی». نهج البلاغه (صبحی الصالح): ۲۱۴.

فلیکن لکم الوعی الکافی، والیقظه والبصیره اللازمتان، والحضور الفاعل فی الساحات المختلفه من الحیاه الاجتماعیّه والسیاسیّه بنحو یمنع معه الآخرین عن استغلال وجودکم أو اختراق صفوفکم، ولا تخشوا أحداً فی التصریح بحقّکم، فإن سکتّم، وتثاقلتم، وتغافلتم، فستجری الاُمور کما ترونها الآن، ویتطاول علیکم عدوّکم بلا خوف ووجل، ویصبح بلدکم میداناً تصول فیه أمریکا وتجول أذنابها من الفاسدین والمنتفعین والبعثیّین وغیرهم.

«اللّهُمَّ إِنَّا نَشْکُوا إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنا صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وآلِهِ، وغَیْبَهَ وَلِیِّنا، وَکَثْرَهَ عَدُوِّنا، وَقِلَّهَ عَدَدِنا، وَشِدَّهَ الْفِتَنِ بِنا، وتَظَاهُرَ الزَمانِ عَلَیْنا، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَأعِنَّا عَلَى ذلِکَ بِفَتْح مِنکَ تُعَجِّلُهُ، وَبِضُرٍّ تَکْشِفُهُ، وَنَصْر تُعِزُّهُ، وسُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُه».

ولا حول ولا قوّه إلاّ بالله العلیّ العظیم.

۲۸ / رجب / ۱۴۳۷ هـ
کاظم الحسینیّ الحائریّ

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: