تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ - ۱۰:۲۲ کد مطلب 103416

کاخ سفید: آمریکا اقدام مستقیم در سوریه نخواهد داشت

سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز امیدواری به این که تلاش های سیاسی بین المللی در چهارچوب زمانی تعیین شده به انتقال سیاسی در سوریه منجر شود، گفت که حتی درصورت شکست این تلاش ها کشورش اقدام مستقیمی علیه سوریه نخواهد کرد چرا که از حمله به عراق درس های پرهزینه ای آموخته است. به گزارش […]

سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز امیدواری به این که تلاش های سیاسی بین المللی در چهارچوب زمانی تعیین شده به انتقال سیاسی در سوریه منجر شود، گفت که حتی درصورت شکست این تلاش ها کشورش اقدام مستقیمی علیه سوریه نخواهد کرد چرا که از حمله به عراق درس های پرهزینه ای آموخته است.

به گزارش مشرق، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی روزجمعه با تاکید بر اهمیت به نتیجه رسیدن تلاش های سیاسی و تحقق انتقال سیاسی در کشور سوریه گفت، طرفین ذی نفع در این بحران سرمایه گذاری های هنگفتی کرده اند و شکست این تلاش ها به زیان همه خواهد بود.

سخنگوی اوباما با اشاره به این که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به همین دلیل بصراحت قبول کرده است که از نفوذ خود برای متقاعد کردن اسد به همکاری با این تلاش ها استفاده کند و لذا شکست در این تلاش ها علاوه بر سایر کشور ها برای روسیه نیز عواقب سنگینی را در برخواهد داشت.

وی افزود :من نمی گویم که این شکست برای آمریکا هزینه ای در بر نخواهد داشت،در واقع همه از شکست این تلاش ها زیان خواهند برد. بنا براین به نفع همه است که این گفت وگو ها و تلاش های سیاسی به یک نتیجه سازنده منتهی شود.

ارنست با بیان این که آمریکا آماده است سهم خود را در این رابطه ادا کند،گفت که کشورش از روسیه هم انتظار دارد نقش خود را در حل این بحران ایفا نماید.

وی در پاسخ به این سوال که اگر دولت سوریه این انتظار را بر آورده نکند و انتقال سیاسی در زمان تعیین شده صورت نگیرد آیا آمریکا تصمیم به اقدام مسنتقیم در مورد سوریه خواهد گرفت یا نه گفت: رییس جمهوری آمریکا در دیدار با نمایندگان گروه حمایت از سوریه آن ها گفته است که به نفع آن ها است تا اسد را به پیگیری و به نتیجه رساندن این گفت و گوها متقاعد کنند و آمریکا تا کنون از نفوذ خود برای متقاعد کردن همه گروه ها به پیش گرفتن این مسیراستفاده کرده است.

سخنگوی کاخ سفید با این مقدمه اظهار کرد: اوباما بارها تکرار کرده است که بحران سوریه راه حل سیاسی ندارد و این باور محور اصلی همه رویکرد های آمریکا در خصوص این بحران بوده و خواهد بود.

ارنست در خصوص احتمال حمله نظامی آمریکا به سوریه بصراحت گفت که آمریکا از حمله سال ۲۰۰۳ به کشور عراق درس های پر هزنیه ای اموخته است.

وی اضافه کرد:ما باید این درس را گرفته باشیم که سرنگون کردن یک حکومت چه عواقب طولانی و سنگینی را داشته است و گفت که کشورش برای عملی کردن چنین تصمیمی ناگزیر از اعزام هزاران و شاید صد ها هزار نیرو و صرف هزینه های هنگفتی خواهد بود که در نهایت ممکن است تلفات سنگینی را برای نیروهای این کشور در برداشته باشد.

ارنست تصریح کرد که آمریکا حاضر نیست در حالی که هیچ راه خروج مشخصی در پیش ندارد با چنین اقدامی تن به چنین هزینه های سنگینی بدهد.

سخنگوی اوباما در نهایت گفت :ما نباید تجربه ای را که در گذشته نزدیک بدست آورده ایم فراموش کنیم و رییس جمهوری آمریکا این تجربه کشور را فراموش نکرده و به همین دلیل است که با تمام نیرو سعی در به ثمر رساندن این رویکرد دارد و مصمم است تا این انتقال سیاسی در چهارچوب زمانی مورد توافق صورت بگیرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: