تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ - ۱۶:۵۹ کد مطلب 103694

اصلاح‌طلبان منتخبان مردم را «شرخر» نامیدند/ «آرمان» دولت را به دخالت در کار مجلس تشویق کرد

«فیاض زاهد» از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در توصیفی جدید منتخبان مردم ارومیه و مراغه را «افراد شرخرهای حوزه سیاسی» معرفی کرد. گروه سیاسی مشرق – رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است. به همین منظور گروه سیاسی مشرق […]

«فیاض زاهد» از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در توصیفی جدید منتخبان مردم ارومیه و مراغه را «افراد شرخرهای حوزه سیاسی» معرفی کرد.

گروه سیاسی مشرق – رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است. به همین منظور گروه سیاسی مشرق به تحلیل و بررسی محتوای روزنامه‌های متعلق به جریان اصلاح‌طلب می‌پردازد.

******

روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات اولین روز هفته را با تمرکز بر وزن‌کشی دو طرف رقابت ریاست مجلس شورای اسلامی در اولین جلسات منتخبان بهارستان دهم آغاز کردند.

مهم‌ترین محورهای که امروز روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات به آن پرداختند، عبارت‌اند از:

۱«شرخرهای سیاسی» توهین جدید اصلاح‌طلبان به منتخبان مردم/ شیپور دوئل عارف و لاریجانی نواخته شد. تغییر در ترکیب کابینه؛ سرانجام فصل تغییرات در کابینه فرا رسیده است؛ کلیددار پاستور «تدبیر» عدم تحقق شعارهای خود را در «تغییر» در تیم دولت یازدهم دیده است؛ روزنامه اعتماد در همین راستا نوشت: «برخی فعالین سیاسی معتقدند حال که با رای مردم مجلسی همسو با دولت تشکیل شده است دولت نیز دیگر دغدغه‌های مرتبط با معرفی وزیران کارآمد به مجلس و رد احتمالی آنها را ندارد. اگر در مجلس نهم وزرا به دلیل مخالفت برخی نمایندگان با دولت رای اعتماد نمی‌گرفتند این نگرانی دیگر در مجلس دهم جایی ندارد.»

۲٫ «شرخرهای سیاسی» توهین جدید اصلاح‌طلبان به منتخبان مردم؛ «فیاض زاهد» از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در توصیفی جدید منتخبان مردم ارومیه و مراغه را «افراد شرخرهای حوزه سیاسی» معرفی کرد و گریزی هم به مقصر همیشگی از منظر آنان یعنی دولت قبل زد و در همین راستا به روزنامه همدلی گفت: « وقتی آقای احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری به راحتی به شخصیت‌ها با بی‌احترامی رفتار می‌کرد در عین حال کارش پیش می‌رفت، طبیعتا شما با پدیده‌هایی به نام قاضی‌پور‌ها و حسین‌زاده‌ها روبه‌رو می‌شوید: طبیعی است که آن دسته از مردم که نمی‌توانند از طرق قانونی کارشان را پیش ببرند سراغ این افراد می‌روند، چون فکر می‌کنند نماینده هرچقدر چاله میدانی‌تر عمل کند از او بیشتر حساب می‌برند. شاید هیچ کس حاضر نشود دخترش را به عقد چنین افرادی در بیاورد، اما برای پیگیری مطالباتش مثل شرخرها به آنها اعتماد می‌شود. در واقع این افراد شرخرهای حوزه سیاسی هستند. این شرخرها مختص جامعه ایران هم نیستند. در آمریکا هم ترامپ نمونه‌ای از این شرخر‌هاست، چون در این کشور اکنون نارضایتی بالاست. »

۳«شرخرهای سیاسی» توهین جدید اصلاح‌طلبان به منتخبان مردم/ شیپور دوئل عارف و لاریجانی نواخته شد. لزوم میانجیگری درباره ریاست مجلس؛ رقابت برای ریاست بهارستان شدت گرفته است؛ رسول منتجب نیا در روزنامه آرمان امروز خواستار میانجی‌گری شده است و در همین راستا نوشت: « در راستای انتخاب بهترین رئیس برای مجلس باید گشاده رویی، تعامل و انسجام را جایگزین فشار، رقابت و جبهه‌گیری کرد هر چند لازم است آقایان روحانی و آیت ا… هاشمی درباره قانع کردن این دو گزینه مطرح برای ریاست جلسه‌ای برگزار کنند و آقای لاریجانی را قانع سازند. اگر این موضوع به شکل مسالمت آمیز حل نشود، آثار منفی و مخرب آن را در سال آینده نمود خواهد داشت.»

۴٫ رد اختلاف میان رهبری انقلاب اسلامی و رییس جمهور؛ در ماه‌های گذشته بارها از سوی رسانه‌های مختلف پیرامون اختلاف میان رهبر انقلاب اسلامی و رییس جمهور تحلیل‌های گوناگونی بیان شده است؛ در همین راستا رضا دلیری سردبیر روزنامه اعتماد نوشت « در کاستن از نزاع و اختلاف باید کوشید. شک نباید کرد مسیر این جریان به یک جا ختم خواهد شد و «دود» اختلاف‌افکنی بر چشمان همگان می‌رود؛ الغای اختلاف‌افکنی و دودستگی در بالاترین هرم نظام. در پاسخ باید گفت این خوابی واهی خواهد بود که رییس‌جمهور اعتدال که سال‌ها به سبب حضور در مسوولیت‌های کلیدی و نمایندگی رهبری انقلاب در مناصب مهم نماینده و معتمد ایشان بوده است رودرروی ولی فقیه قرار گیرد.»

روزنامه قانون با ادبیات انحصاری نیت منتقدان به سخنان دوپهلوی حسن روحانی را «تفتیش عقاید» خواند و نوشت: « اقلیت آفندی، برای پوشش اقدامات خود و زیر سوال بردن دیگران همواره از جایگاه ولایت فقیه خرج کرده‌اند وزمانی که قصد داشتند فرد یا جریانی را زمین بزنند، او را مخالف رهبری معرفی می‌کردند. مدتی بود‌هاشمی‌رفسنجانی را برای عقیده‌ای که داشت مورد حمله قرار می‌‌دادند و امروز نیز نوبت تفتیش عقاید به روحانی رسیده‌است.»

۵«شرخرهای سیاسی» توهین جدید اصلاح‌طلبان به منتخبان مردم/ شیپور دوئل عارف و لاریجانی نواخته شد. تردید در اعتبارنامه قاضی پور؛ پس از ابطال آرای مینو خالقی از سوی شورای نگهبان، جریان اصلاحات همزمان ضمن رد نظر شورای نگهبان خواهان رد اعتبارنامه قاضی پور در صحن بهارستان نیز شدند؛ در همین راستا روزنامه قانون نوشت: « آنچه نباید نادیده گرفته شود لزوم برخورد قانونی با هرنامزد و یامنتخبی است که رفتاری خلاف قانون از آنان سر می‌زند. اگرمینوخالقی باید اعتبارنامه اش درصحن علنی مجلس مورد بررسی قرارگیرد،قطعا نمایندگانی چون قاضی پور و حسین زاده نیز بایدبسیار بیش از او موردبررسی باشند. از یاد نبریم،بر فرض اینکه اگر جرمی(که هنوز ثابت نشده‌است) از نظر قانون و قانون‌گذار توسط خالقی رخ داده است،جرمی‌در فضای خصوصی و خلوت وی بوده است. درحالی که جرایمی‌چون توهین و فحاشی و به کار بردن الفاظ رکیک توسط دو نماینده دیگر به صراحت در پیشگاه جامعه ومردم اتفاق افتاده است»

۶٫ اهداف پشت پرده مصوبات بهارستان؛ روزنامه ایران با نیت‌خوانی از تصمیم‌های نمایندگان مجلس آنان را متهم به «سیاسی‌کاری» کرد و در همین راستا نوشت: «حذف ۲۴ میلیون نفر از یارانه‌بگیران، یکی از این مصوبات بهارستان است که به گفته برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس، اهداف سیاسی و اقتصادی خاصی را دنبال می‌کند چه به گفته دولت، امکان حذف این تعداد از یارانه‌بگیران وجود ندارد و درآمد تعیین شده از این محل تأمین نمی‌شود حال آنکه برای همین درآمد تضمین شده محل مصرف مشخص شده و این یعنی مخالف و نارضایتی‌تراشی برای دولت. در روزهای اخیر و در قالب بررسی لایحه دائمی کردن احکام برنامه هم اتفاقاتی در بهارستان رخ داده که بیش از هر زمان دیگری اهداف پنهان پشت کنش برخی نمایندگان را یادآور می‌شود.»

«شرخرهای سیاسی» توهین جدید اصلاح‌طلبان به منتخبان مردم/ شیپور دوئل عارف و لاریجانی نواخته شد· شیپور دوئل عارف و لاریجانی نواخته شد/ میانجیگری برای کاهش تنش میان اصلاح‌طلبان و حامیان دولت

امروز شیپور نبرد میان یاران محمدرضا عارف و علی لاریجانی نواخته شد؛ یاران عارف از زمان جلسه روابط عمومی مجلس گلایه‌های جدی دارند؛ آنان این اقدام یاران لاریجانی را همسو با جذب منتخبان «مستقل» تفسیر می کنند و از سوی دیگر از ائتلاف تاکتیکی اصولگرایان و علی لاریجانی نگران هستند به حدی که روزنامه اعتماد پیرامون الگوی جذب علی لاریجانی برای ریاست مجلس شورای اسلامی دهم نوشت: « به نظر می‌رسد پاسخ این سوال در تلاش آنها برای جذب چهره‌هایی باشد که به صورت مستقل وارد انتخابات شده بودند. اصولگرایان اگر می‌خواستند این افراد را به جلسه خود فرابخوانند، به دلیل حضور آنها خارج از فهرست انتخابی‌شان شاید بهترین راه همین دعوت همگانی بود؛ دعوتی که بعد از آن برای حضور یا غیبت هیچ چهره‌ای عذر خاصی وجود نخواهد داشت. به نظر می‌رسد این جریان بر خلاف مجلس نهم، در پی آن است که برای بالادست قرار گرفتن در مجلس دهم افزایش «عدد» اعضا را بر میزان خلوص اصولگرایی چهره‌ها مقدم قرار دهد. این تاکتیک در دوره رقابت‌های انتخاباتی هم مورد تاکید قرار گرفته بود و تعداد بیشتری از اصولگرایان اقرار کردند که «صالح مقبول» برای آنها کارآمدتر از «اصلح نامقبول» است.»

در میان اصلاح‌طلبان اصیل خواهان ظهور مجدد «هویت» اصلاح‌طلبانه در بهارستان برای زمان «دیگر» خبر می‌دهند؛احمد غلامی سردبیر روزنامه شرق نوشت: «ریاست عارف، سنخ دیگری از سیاست شکل می‌گیرد. عارف، «اصلاح‌طلبی» را بار دیگر در مجلس احیا می‌کند. اصلاح‌طلبان بدشان نمی‌آید در کنار دولت، حیات مستقلی داشته باشند تا پس از بهبود شرایط سیاسی بتوانند از پتانسیل‌های خود به نفع جریان اصلاحات استفاده کنند. همان‌گونه که روحانی از رأی اصلاح‌طلبان منتفع شد، عارف نیز با حمایت سران اصلاح‌طلب منتخب اول تهران شده است. در این مورد او با حسن روحانی وجه اشتراک دارد.»

در میان برخی با آگاهی از گسست جدی میان حامیان دولت یازدهم و اصلاح‌طلبان؛ برای جلوگیری از تعمیق بیشتر آن درصدد «میانجی‌گری» هستند و از نقش‌آفرینی هاشمی رفسنجانی و روحانی برای «توافق» نسبت به ریاست مجلس خبر دادند.

گروه سیاسی روزنامه آرمان نوشت: « در چنین شرایطی به نظر می‌رسد نیاز به یک میانجی هست که با فراخواندن دو طرف به یک نتیجه برسند. شاید برخی درذهن خود هاشمی را مناسب برای این اقدام می‌دانند اما او می‌داند ورودش به این موضوع فضای تخریب و بر هم زدن آرامشی که مجلس دهم بدان نیاز دارد رقم خواهد خورد و از سویی او در امور دیگر حضور دارد که اهمیتی بالاتر یا شاید همطراز با تعیین رئیس مجلس دارد بنابراین اکنون کلید روحانی می‌تواند گشایش‌گر قفل ریاست مجلس باشد. روحانی به خوبی راه و رسم میانجیگری را بلد است»

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: