تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ - ۲۳:۵۳ کد مطلب 103889

در دیدار روحانی با وزیرخارجه ترکمنستان چه گذشت؟

رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه ترکمنستان در اولویت همکاری ما قرار دارد گفت: توسعه، تعمیق و تحکیم روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی تهران – عشق آباد ضروری است. به گزارش مشرق، حسن روحانی امروز شنبه در دیدار رشید مراد اف وزیر امور خارجه ترکمنستان، با اشاره به ضرورت ارتباط بیشتر میان مسئولان و تلاش در […]

رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه ترکمنستان در اولویت همکاری ما قرار دارد گفت: توسعه، تعمیق و تحکیم روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی تهران – عشق آباد ضروری است.

به گزارش مشرق، حسن روحانی امروز شنبه در دیدار رشید مراد اف وزیر امور خارجه ترکمنستان، با اشاره به ضرورت ارتباط بیشتر میان مسئولان و تلاش در راستای اجرای موافقتنامه‌ها و اسناد همکاری موجود میان دوکشور، گفت: ایران و ترکمنستان همکاری‌های مشترک موفقی با یکدیگر داشته‌اند که باید همسو با منافع دو ملت و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای گسترش یابد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر ساماندهی جمعی و استفاده صحیح از ظرفیت‌های دریای خزر برای توسعه همکاری‌ها و روابط ایران و ترکمنستان، افزود: اتصال خطوط ریلی و امتداد آن تا کشورهای آسیای میانه و آسیای شرقی، ایران و ترکمنستان را در مسیر ایجاد روابطی راهبردی قرار داده است.

روحانی با اشاره به همکاری‌های خوب ایران و ترکمنستان در بخش‌ انرژی و نیرو خاطر نشان کرد: ایران به عنوان دروازه‌ای برای اتصال کشورهای آسیای میانه به خلیج فارس و آب‌های جنوبی و ترکمنستان به عنوان دروازه دسترسی به کشورهای آسیای میانه و حتی شرق آسیا، باید برای تقویت و توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌ها با یکدیگر تلاش کنند.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت توسعه گردشگری و تقویت روابط مردم دو کشور با یکدیگر، گفت: ایران و ترکمنستان می‌توانند در زمینه توسعه همکاری‌ها در دریای خزر، حفظ محیط زیست در این منطقه و کمک به تدوین و تسریع رژیم حقوقی دریای خزر، همکاری‌های خوبی داشته باشند.

روحانی مبارزه با قاچاق مواد مخدر، برقراری امنیت و ثبات منطقه‌ای و مقابله با تروریسم و گروه‌های افراطی را از دیگر زمینه‌های همکاری میان دو کشور برشمرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت ترکمنستان قرار دارد و باید از همه فرصت‌ها در راستای توسعه مناسبات به بهترین شکل استفاده کنیم.

رییس جمهوری همچنین با تأکید بر لزوم همکاری‌های چند جانبه میان ایران، ترکمنستان و دیگر کشورهای منطقه، گفت: همکاری‌های چند جانبه میان کشورهای منطقه علاوه بر توسعه روابط اقتصادی به تقویت ثبات، وحدت و انسجام میان کشورهای منطقه منجر خواهد شد.

رشید مراد اف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام‌ گرم رییس‌ جمهوری ترکمنستان به دکتر روحانی و با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت، خواستار توسعه همه جانبه مناسبات تهران – عشق آباد شد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با تقدیر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ترکمنستان در مجامع و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و فرصت‌های همکاری در راستای توسعه همه جانبه مناسبات براساس حسن همجواری، برابری و منافع مشترک تاکید کرد.

مراداف گفت: مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و قاچاق مواد مخدر همواره مورد تأکید مسئولان ایران و ترکمنستان است و مسئولان دو کشور باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: