تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۱۲:۱۱ کد مطلب 104034

درسهای «خان طومان»‌/ مافیای نفهم‌ها در ایران

******** سگ‌ها را گشوده‌اند، سنگ‌ها را نبندید! حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشت: چرا آمریکا با لگدمال کردن تمامی موازین شناخته شده و ضوابط تعریف شده در حقوق بین‌الملل که همه کشورهای عضو سازمان ملل- از جمله آمریکا- ملزم به رعایت آن هستند، ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را به آسانی آب خوردن […]

********


سخن روز مطبوعات صبح کشور؛سگ‌ها را گشوده‌اند، سنگ‌ها را نبندید!

حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشت:

چرا آمریکا با لگدمال کردن تمامی موازین شناخته شده و ضوابط تعریف شده در حقوق بین‌الملل که همه کشورهای عضو سازمان ملل- از جمله آمریکا- ملزم به رعایت آن هستند، ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را به آسانی آب خوردن می‌بلعد و مطابق گزارش‌های موثقی که در دست است، برای نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های مسدود شده کشورمان نیز از دادگاه‌های آمریکا حکم مصادره گرفته و یا مصادره آن را در دستور کار دارد؟! آیا تنها راه مقابله با این غارتگری مراجعه به دیوان داوری لاهه و یا استمداد از سازمان ملل و سایر سازمان‌ها و مراکز بین‌الملل است؟ یعنی همان راه بی‌نتیجه‌ای که دولت محترم تاکنون دنبال کرده و ظاهراً در پی تغییر آن هم نبوده و نیست؟ و کماکان از «شتر مجنون» انتظار رفتن به کوی «لیلی» را دارد؟ یادداشت پیش‌روی پاسخی به این پرسش راهبردی است.

۱- این یک قاعده نانوشته، اما پذیرفته شده در دنیای سیاست است که «دشمن وقتی زیاد حرف می‌زند می‌توان نتیجه گرفت کار زیادی از دستش برنمی‌آید». توضیح آن که وقتی دشمن میان «توان واقعی» خود و «توان‌لازم» برای تحمیل خواسته خود به طرف مقابل فاصله فاحشی می‌بیند، به لاف زدن و بزرگنمایی درباره توان خویش روی می‌آورد تا از این طریق در دل حریف رعب و وحشت ایجاد کند و او را به تسلیم وا داشته و از مقاومت منصرف کند. «دانیل لرنر» در اثر معروف خود با عنوان «گذار از جامعه سنتی» تأکید می‌کند «عملیات روانی باید به گونه‌ای طراحی شده و به اجرا درآید که در نهایت درک حریف را از رخدادها تغییر دهد و این برداشت را به دستگاه محاسباتی طرف مقابل القاء کند که مقاومت بی‌فایده و پرهزینه است و باید سطح خواسته‌های خود را کاهش داد و این خواسته‌های حداقلی را هم فقط با پذیرش پیشنهاد ما می‌تواند به دست آورد».

۲- با عرض پوزش باید گفت که آمریکا و متحدانش طی نزدیک به ۳سال گذشته از دولت محترم پیام «ضعف» و «استیصال» دریافت کرده‌اند و به این اطمینان – بخوانید توهم- رسیده‌اند که ایران اسلامی زیر بار تحریم‌ها کمر خم کرده است و به همین علت از برخی اصول و آموزه‌های انقلابی خود دست کشیده. حالا به عنوان نمونه – و فقط یک نمونه- به تفسیر رادیو فرانسه از برخورد دولت آقای دکتر روحانی که در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۲ / ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳، یعنی در اوایل دولت ایشان ارائه کرده بود، توجه کنید:

«ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناچار به فروش «حقوق ملی» می‌بیند. برپایه این جمع‌بندی، صبوری خریدار، وضعیت فروشنده را دشوارتر و قیمت فروش را کمتر خواهد کرد. پیشنهاد سقف زمانی ۳ ماهه از سوی روحانی برای انجام معامله قطعی با غرب، نشانه وضعیت اضطراری اوست که در ژنو در هیئت فروشنده ظاهر می‌شود.»

تصور می‌کنید آمریکا و متحدانش با برداشتی که از ورود آقای رئیس‌جمهور به مذاکرات  دارند و ایشان را «فروشنده بدهکار»! و «ناچار به‌فروش منافع ملی کشورش» تلقی می‌کنند، چه برخوردی با ایران اسلامی را در پیش خواهند گرفت؟ مراجعه‌ای- هر چند گذرا- به آنچه طی ۳ سال گذشته در جریان مذاکرات ایران و ۵+۱ اتفاق افتاده است و رویدادهای پس از اجرایی شدن برجام به وضوح نشان می‌دهد که آمریکا و متحدانش «نامعادله توافق هسته‌ای»! را دقیقا و بی‌کم‌ و کاست بر پایه همان تفسیر و تحلیلی که به آن اشاره شد طراحی کرده و تاکنون پی گرفته‌اند. بخوانید!

۳- وقتی آمریکا با استناد به اظهارنظرهای پی‌در‌پی رئیس‌جمهور محترم و برخی دیگر از همکاران ایشان به این نتیجه می‌رسد که کمر ایران زیر بار تحریم‌ها خم شده و حتی آب خوردن مردم ایران نیز به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها گره خورده است و از سوی دیگر، رئیس‌جمهور کشورمان را در نقش «بدهکار مستأصل و ناچاری» می‌داند که به منظور خروج از این استیصال برای «فروش منافع ملی کشورش» عجله دارد! به وضوح می‌توان حدس زد که در مقابل جمهوری اسلامی ایران – که آن را دشمن واقعی و مقتدر خود می‌داند – دو اقدام خصمانه و موازی را پی می‌گیرد؛

اول؛ آمریکا با اطمینان از اثربخش بودن تحریم‌ها و اینکه دولت آقای روحانی برای گشایش اقتصادی تنها راه‌کار و چاره را در لغو تحریم‌ها می‌داند، به این نتیجه می‌رسد که هرگز نباید در سامانه تحریم‌ها کمترین تغییری بدهد که دقیقا چنین کرده است و نه فقط تحریم‌ها را لغو نکرده بلکه تحریم‌های جدید‌تری نیز به بهانه‌های دیگر بر تحریم‌های قبلی افزوده است.

دوم؛ با دریافت پیام استیصال از دولت «فروشنده بدهکاری که خود را ناچار به فروش حقوق ملی می‌داند»، قیمت خرید را تا آنجا که ممکن است پائین می‌آورد، که آورده است و در مقابل امتیازات نقد فراوانی که از ایران اسلامی دریافت کرده فقط چند «وعده نسیه» داده است و این وعده‌های نسیه را نیز یکی پس از دیگری نقض می‌کند، آیا غیر از این است؟!

ماجرا به همین نقطه ختم نمی‌شود و نشده است، بلکه آمریکا نه فقط به وعده‌های نسیه خود عمل نکرده است بلکه دست به اقدامات تجاوزکارانه دیگری علیه جمهوری اسلامی ایران هم زده است که غارت ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان از جمله آنهاست و به یقین آخرین نمونه آن نیز نخواهد بود.

۴- اکنون به موضوع اصلی این وجیزه رسیده‌ایم و آن، این که آیا ادامه روال کنونی از سوی دولت محترم، دست‌اندازی بیشتر و خسارت‌آفرینی فاجعه‌بارتر آمریکا برای ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم را در پی نخواهد داشت؟ پاسخ این پرسش نیازی به اذهان ژرف‌اندیش و یا دسترسی به اخبار محرمانه و طبقه‌بندی شده ندارد، بلکه به وضوح می‌توان فهمید که آمریکا هیچ فرصتی را برای ضربه زدن به ایران و مردم آن از دست نخواهد داد و آزموده‌ایم که هیچیک از وعده‌های حریف نیز کمترین اعتباری ندارد. بنابراین فقط ۲ راه باقی می‌ماند و راه سومی قابل تصور نیست. اول آن که دست روی دست بگذاریم و به فاجعه  غارت دارایی‌های کشورمان که دستکم تا ۵۰ میلیارد دلار ادامه خواهد یافت تن بدهیم و منتظر کینه‌توزی‌های بعدی آمریکا باشیم که بارها به صراحت اعلام کرده است براندازی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک هدف استراتژیک دنبال می‌کند و دوم این که از اهرم‌های در اختیار استفاده کنیم و در مقابل زورگویی‌های حریف، منافع حیاتی آنان را به مخاطره جدی اندازیم. از حضرت امیر علیه‌السلام است که پاسخ سنگ‌اندازی را از همان نقطه که آمده است بدهید.

۵- تنها راه پیش‌روی و موثر‌ترین آنها، تنگه هرمز است. تنگه هرمز، دومین تنگه پرترافیک دنیاست که روزانه نزدیک به ۱۸ میلیون بشکه نفت که معادل ۴۲ درصد نفت‌خام حمل شده جهان توسط نفتکش‌هاست از آن عبور می‌کند. جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های  ۱۹۵۸ ژنو و ۱۹۸۲ جامائیکا که موضوع آن «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌هاست» حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند، تنگه‌هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد و دلیلی ندارد که کشورهای متخاصم از تنگه‌‌ای که در آبهای سرزمینی کشورمان قرار دارد اجازه عبور داشته باشند.

گفتنی است در بند ۴ از ماده ۱۴ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو آمده است «عبور و مرور کشتی‌‌ها از یک آبراهه بین‌المللی تا جایی بی‌ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم و یا امنیت کشور ساحلی تنگه آسیب نرساند و بند یک از ماده ۱۶ همین کنوانسیون تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از تنگه بین‌المللی – در اینجا هرمز- را برعهده کشور ساحلی- در اینجا، ایران اسلامی – گذارده است. ماده ۱۶ کنوانسیون ژنو و ماده ۳۷ کنوانسیون جامائیکا تصریح می‌کند که چنانچه کشور ساحلی قصد ممانعت از عبور کشتی‌های یک یا چند کشور دیگر را داشته باشد لازم است این تصمیم از قبل به اطلاع عموم – منظور عرصه بین‌المللی است – برسد.

همانگونه که ملاحظه می‌شود، بستن تنگه هرمز به روی کشورهایی نظیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی حق مسلم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است و نباید در استفاده از این حق قانونی خود برای پیشگیری از غارت دارایی‌های کشورمان و بازپس‌گیری ۲ میلیارد دلار غارت شده کمترین تردیدی به خود راه بدهیم و مطمئن باشیم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند… و در غیر اینصورت علاوه بر امتیازات نقدی که در نامعادله برجام از دست داده‌ایم و ادامه روند آن خسارت محض است، باید منتظر غارت همه دارایی‌های مسدود شده خود و دهها اقدام کینه‌توزانه دیگر آمریکا علیه مردم کشورمان نیز باشیم. مسئولان محترم باید اطمینان داشته باشند که در مقابله با غارتگری‌ها و جنایات آمریکا همه ملت را به پشتیبانی در صحنه حاضر خواهند دید و نباید اجازه بدهند که سگ‌ها گشاده و سنگ‌ها بسته باشند!

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛مافیای نفهم‌ها

محمدرضا کردلو در یادداشت روز روزنامه وطن امروز نوشت:

یکی را می‌شناختم که تعارضات جالبی داشت. تعارضاتی که اگرچه گاه اعصاب خردکن می‌شدند، اما خنده‌دار هم بودند. او با این تعارضات زندگی می‌کرد. یعنی چطور بگویم، شاید نان این تعارضات را هم می‌خورد. من که با چند قاعده روانشناسی آشنا بودم، می‌خواستم او را به قاعده‌ای و روشی تحلیل کنم، نمی‌توانستم. چون با هر تعارض جدید خط بطلان بر آگاهی‌های روانشناختی من می‌کشید. به عبارت بهتر آنی که من می‌شناختم، رب‌النوع تعارض بود.

مثلا چه می‌گفت؟! مثلا در عین حال که از مصدق دفاع می‌کرد، طرفدار سرسخت رضاخان و محمدرضا پهلوی هم بود. دیگرانی که کنار من بودند، سوال می‌کردند: آخر چطور می‌شود؟ مگر این پدر و پسر، پدر مصدق را درنیاوردند و دولتش را به خاک سیاه ننشاندند؟! چطور او هم طرفدار مصدق است، هم کسانی که او را به خاک سیاه نشاندند؟

و فراوان از این تعارض‌ها داشت. البته این که کوچکش بود، خیلی‌هایش را نمی‌شود گفت. اما تعارضاتش گاهی اوقات آسیب هم می‌زد. مثلا فقط از سر لج و لجبازی و اینکه امروز با یکی حال کرده است و با آن دیگر، نه، تصمیماتی می‌گرفت که حتی خودش هم گاهی اوقات ضررش را می‌دید.

بعدتر دیدم او تنها نیست. یکی – دو تا هم نیستند. در واقع از اول هم اشتباه فکر می‌کردم که او یک نفر است. او جزو یک جریان بود. رسانه‌های جدید که پیدا شدند، این را فهمیدم. فیس‌بوک، اینستاگرام، تلگرام و الخ که به میدان آمدند، متعارض‌ها رسانه‌دارتر شدند، تریبون‌های تازه‌تری هم پیدا کرده بودند و هرروز به نمایش تعارضات خود می‌پرداختند.

برای اینکه مثالی نزدیک به ذهن گفته باشم، از همین ماجرای سوریه می‌گویم.

۶-۵ سال پیش وقتی اوضاع در سوریه بحرانی شد و آمریکایی‌ها پای تروریست‌ها را به سوریه باز کردند، متعارض‌ها به خاطر اینکه باعمو سام، الفتی دیرینه داشتند، بی‌خیال این شدند که پای آمریکا وسط است و معارضان سوری برای کشتن به میدان آمده‌اند، یک‌کاره گفتند: «اسد باید برود». در روزنامه‌های‌شان نوشتند و کار تا آنجا رسید که «عالیجناب تعارضات»هم همین حرف‌ها را زد. قبل‌ترش سال ۸۸ همان یک نفری که من می‌شناختم و این جریانی که یکی – دو تا هم نبودند، شعار «نه غزه، نه لبنان»سر می‌دادند. خب! بعدش چه؟ می‌گفتند: «جانم فدای ایران». اما هیچ کدام‌شان برای ایران یک «سیلی» هم نخورده بودند و نخوردند.

چند سال گذشت. چند سالی که با درد گذشت. چند سالی که سخت گذشت، تازه انگار عده‌ای‌ از آنها دوزاری‌شان افتاد. عده‌ای دیگر اما انگار نه انگار. مجادله میان خودی‌های این جریان که «روشنفکری»خطاب می‌شدند، شروع شد. آنهایی که به تعارضات‌شان آگاه شده بودند، به خاطر این آگاهی فحش خوردند و هتک‌حرمت شدند. مثلا اگر یکی یک پست ناقابل در فیس‌بوک یا جای دیگر درباره یک مطلب منتشر می‌کرد که «بیان شمه‌ای از آگاهی‌اش پیرامون یک مساله خاص سیاسی یا اجتماعی و فرهنگی باشد» جوری پدر صاحب‌بچه‌اش را درمی‌آوردند که دیگر غلط بکند «آگاهی» پیدا کند.

اگرچه همه تحلیل‌های قاعده‌مند روانشناختی من با شکست مواجه شده بود، اما ماحصل دعوا بین «خودی‌های روشنفکری با خودشان» به یک پروتکل نانوشته که در محافل‌شان عینیت دارد، دسترسی پیدا کردم. آنقدر که باید «یافتم، یافتم» ارشمیدس را سر می‌دادم. خوب فهمیده بودم که همه درد اینجاست که روشنفکرها که یکی – دو تا هم نبودند، اما زیاد هم نبودند، با «آگاهی» مشکل اساسی دارند. یعنی «اشتباه» فهمیدن و «اشتباهی» رفتن آنقدر اولویت دارد که این جریان در مقابلش می‌تواند «فهمیدن» و «آگاهی» را سلاخی کند.

نشان به آن نشان که کارگردان شهره جریان روشنفکری به منتقدانش می‌گوید: «خر»(با عذرخواهی از مخاطبان). همه این نفهمیدن‌ها یک منشأ روانی هم البته داشت. توضیح دادنش سخت است اما مثالش این است که کسی به حکم قانون بگوید «پدرسوخته‌بازی» یا بگوید«اگر فلانی رأی نیاورد مردم بریزندتو خیابونا»!

این جریان آنقدر در سلاخی «آگاهی» حرفه‌ای بود که مافیایی تشکیل داده بود از مخالفان «فهمیدن». و در واقع مافیایی از «نفهم‌ها»!

این مافیای نفهم‌ها سازوکار ساده‌ای داشت. هرکس «فهمیده» است را باید زد و سلاخی کرد. بازیگران فراوانی، هنرمندان و چهره‌های زیادی توسط مافیای نفهم‌ها مورد هتک حرمت قرار گرفتند. یکی به خاطر بازی در یک فیلم که به «فهمیدن» کمک می‌کرد، یکی به خاطر اظهارنظری که به «فهمیدن» کمک می‌کرد و دیگری به خاطر فعلی دیگر مورد هتک‌حرمت قرار می‌گرفت، حذف می‌شد، بایکوت می‌شد و هجمه‌های فراوانی علیه‌اش شکل می‌گرفت.

این روزها نیز دوباره همین‌طور شده است. لمپنیسم از دل بزرگان این جماعت سر برآورده و مرجعیت پیدا کرده است. مافیای نفهم‌ها با همه تعارضاتش، با همه تعارضات گاهی اعصاب‌خردکنش، خنده‌دار است. خنده‌دار‌تر آن وقتی است که مرجعیت «مافیای نفهم‌ها» به دست اهلش می‌رسد. آنجا که کسی که زمانی اروپایی‌ها را «گاو» خطاب می‌کرده، حرف از گفت‌وگو می‌زند، یا کسی که دستور می‌داده سرمایه‌دارها را فقط به جرم مرفه بودن، با خشونت به آنجایی که عرب نی ‌انداخت ببرند و درباره مخالفان سیاسی می‌گفت: «چند روز به زندان ببریدش آدم می‌شود» حرف از آزادی می‌زند. خلاصه! همه مافیای نفهم‌ها همین است: «اعصاب خردکن و خنده‌دار»!

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛درس‌هایی که باید از «خان طومان» گرفت

سید رضا قزوینی در بخش یادداشت روز روزنامه خراسان نوشت:

شهرکوچک اما بسیار راهبردی خان طومان در ریف جنوبی حلب سقوط کرد. این عنوانی بود که بسیاری از رسانه‌های خبری به آن پرداختند. به رغم آنکه از میزان قطعی خسارت‌های انسانی دو طرف آمار ضد و نقیضی ارائه شده است اما آنچه که مسلم و قطعی است این است که دروازه جنوبی حلب و دروازه مهم مسیر ریف غربی و شمالی حلب بار دیگر در اختیار تروریست‌های تکفیری مورد حمایت غرب و حامیان منطقه‌ای آنان قرار گرفت.هرچند درباره چرایی سقوط این شهر کوچک به دست گروه‌های تحت لوای جیش الفتح و مهم‌ترین آنها یعنی جبهه النصره و احرار الشام گفته‌های مختلفی بیان شده است اما پیامدها و درس‌های این رویداد از جهاتی اهمیت دارد.

تردیدی نیست که در آستانه تلاش‌های ارتش سوریه برای حملات همه جانبه علیه دومین شهر بزرگ و استراتژیک سوریه یعنی حلب که هم اینک در اختیار تروریست هاست، همه قدرت‌های منطقه‌ای به ویژه ترکیه و عربستان تلاش می‌کنند تا مانع از آزاد سازی آن توسط دمشق شوند. حلب قلب اقتصادی سوریه و سمبل اعتبار همه طرف‌های درگیر در جنگ است به گونه‌ای که برخی تحلیل گران جنگ حلب را ترسیم کننده قطعی وضعیت سیاسی و میدانی منطقه می‌دانند و سرنوشت آن را با سرنوشت دولت سوریه و حامیان منطقه‌ای تروریست‌ها گره می‌زنند. لذا باید دانست که اقدام تروریست‌ها برای بازپس گیری دروازه جنوبی حلب یعنی خان طومان آن هم در ساعات نخستین آتش بس مورد توافق آمریکا و روسیه فرار رو به جلوی قدرت‌های منطقه‌ای حامی جریان تکفیر و ضد مقاومت برای تضعیف جبهه نظامی سوریه و داشتن دست برتر در مذاکرات آینده طرف‌های درگیر است.

اینکه چگونه خان طومان پس از کنترل شش ماهه توسط ارتش سوریه و در آستانه آماده شدن اسد و همپیمانان وی برای حمله به حلب مجددا و اینگونه در اختیار تروریست‌ها قرار گرفت جای پرسش جدی دارد. یک حمله انتحاری در آستانه تصرف خان طومان توسط تروریست‌ها که برخی معتقدند عامل اصلی سقوط شهر بوده است آیا می‌توانسته عامل کلیدی برای فقدان سیطره بر این نقطه حیاتی باشد؟ از بعد نظامی این‌ها پرسش‌هایی است که تحلیل گران نظامی باید به آنها پاسخ دهند و قطعا روشن نبودن ابعاد موضوع تا این لحظه نیز افقی واضح در اختیار ما قرار نمی‌دهد. اما از بعد سیاسی نشان داد که عدم اعتماد به گروه‌های تروریستی در هرگونه آتش بسی باید تبدیل به قاعده‌ای اساسی شود یا اینکه به شدت با احتیاط وآمادگی کامل با آن برخورد شود.

همچنین شکسته شدن آتش بس اعلامی مسکو و واشنگتن و عدم پایبندی تروریست‌ها به آن مبین این نکته است که گروه‌های مسلح خود را خارج از چارچوب‌های توافق طرف‌های درگیر می‌دانند لذا این گونه توافقات نیز هیچ گونه ضمانتی برای یک آتش بس پایدار و ممانعت از خیانت تروریست‌ها ندارد.

هرچند طرف روس واکنش قاطعی نسبت به نقض آتش بس و تصرف خان طومان نشان نداده و آتش بس را برای سه روز دیگر تمدید کرده است اما ائتلاف گروه‌های تروریستی که آمریکا آنها را گروه‌های معتدل می‌داند با سازمان القاعده (جبهه النصره) در عملیات خان طومان باید منجر به اقدامات جدی تر روسیه در مذاکرات سیاسی برای تأکید بر وارد کردن این گروه‌های مسلح در لیست واحد تروریستی طرف‌های مذاکره کننده و تضعیف موضع واشنگتن در میانه رو خواندن گروه‌های متحد با القاعده باشد.

از سوی دیگر روس‌ها که از هفته‌های گذشته عملیات نظامی و هوایی خود را در سوریه کم رنگ کرده‌اند باید نقش بیشتری در تقسیم وظایف نظامی با سوریه و همپیمانان آن ایفا کنند. کنترل هوایی مناطق حساس ریف حلب توسط جنگنده‌ها و پهپادهای روسیه به عنوان اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از هرگونه نقض آتش بس توسط گروه‌های تروریست یا تغییر آرایش نظامی و پیشرفت آنها اقدامی است که مسکو می‌تواند آن را اجرا کند. حلب قلب تحولات آینده سوریه است پس دمشق و همپیمانانش باید با دقت و هوشیاری سیر معادلات و تحولات را به سود خود پیش ببرند.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛امنیت در پناه نقد و نقادی


نعمت احمدی حقوق‌دان در سرمقاله روزنامه شرق نوشت:

«تا یک کسی یک مختصر تنه‌ای زد به ما، ما برگردیم با مشت به سینه‌اش بکوبیم؛ این عدم تحمل است»؛ این جمله، بخشی از سخنان اخیر مقام معظم رهبری است. رئیس‌جمهوری هم در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب، با اشاره به همین سخنان، گفت: «نقاد را دستگیر نمی‌کنند و به زندان نمی‌برند. نقادی یک نعمت است». با توجه به جمله بالا، وقتی مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری از فضای نقد و نقادی ناراضی هستند، باید به این مهم پرداخته شود که فضای موجود، فضایی مقبول و پذیرفته‌شده نیست و امنیت در همه زمینه‌های آن آسیب‌پذیر است.

به مهم‌ترین بازوی نقد و نقادی مردم یعنی روزنامه‌ها توجه کنید؛ آیا «رکن چهارم دموکراسی»، یعنی مطبوعات، در شرایط بسته‌بودن فضای نقد و نقادی -که مورد تأیید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری محترم هم نیست- توانسته است به رسالت تاریخی خود بپردازد؟ در آشفته‌بازار انفجار اطلاعات که هر رطب و یابس در این فضای کنترل‌نشده، بدون کمترین نظارت پخش می‌شود یا آسمان کشور که‌ هزاران کانال ماهواره را از فراسوی امواج به درون خانه‌ها می‌برد و با آسان‌ترین وسیله، مثلا کامپیوتر یا تلفن همراه، می‌توان به صدها و ‌هزاران کانال تلویزیونی و نیز تا بی‌نهایت فضای به‌اصطلاح مجازی دسترسی پیدا کرد، ما هنوز بر روش و روال سال‌هایی که امکان کنترل فضا ممکن بود، پافشاری می‌کنیم. وقتی می‌توان ماهانه چند ‌هزار تومان، فیلترشکن خرید یا از انواع و اقسام فیلترشکن‌های مجانی استفاده کرد و با ماهانه ١٠‌هزار تومان از همین مخابرات خودمان اینترنت پرسرعت خریداری کرد…

… و در زوایای پوشیده و پنهان ده‌ها سایت ممنوع و به‌اصطلاح غیرمجاز رحل اقامت افکند، بهتر نیست با احترام، به افرادِ توانمند در حوزه رسانه رجوع کرد و دلسوزانه درخواست کرد برای‌مان روزنامه منتشر کنند تا کمتر به رسانه‌های معاند سر بزنیم؛ روزنامه‌نگارانی که دل در گرو اعتلای کشور دارند و از سیاه‌نمایی گریزانند و توان و قدرت آن را دارند که روزنامه‌ای منتشر کنند تا بخشی از مراجعان به سایت‌های دشمن را به سوی خود جلب کنند. همین تلویزیون خودمان را نگاه کنید. بی‌تعارف چند درصد از مردم را توانسته است جلب کند و از دیدن کانال‌های ضداخلاقی ترک و دیگر کشورها دور کند؟

آیا انصاف است که نسل جوان و نوجوان را با نوعی نگاه تنگ‌نظرانه از تلویزیونی که در قانون متعلق به مردم است، دور کنیم و به سوی کانال‌های مبتذلی که فقط‌و‌فقط کیان خانواده را نشانه رفته‌اند و اصل و اساس و حرمت خانواده را با منبع رفتارهای غیراسلامی و غیرملی به تیغ زهرآلود خود رنجور می‌کنند، سوق دهیم؟ ظاهرا مدیر یکی از این شبکه‌ها گفته است هدف ما از پخش سریال‌هایی از‌این‌دست، تغییر رفتار ایرانیان است. مثالی زده است که باید به آن عمیقا توجه کرد. گفته اگر قورباغه‌ای را داخل ظرف آبی با حرارت مثلا ٧٠ درجه قرار دهید، قورباغه به‌سرعت واکنش نشان می‌دهد و اگر تلف نشود، خود را به در و دیوار می‌کوبد و خود را از ظرف پرحرارت به بیرون پرت می‌کند؛ اما اگر همین ظرف آب را با حرارت کم و در فاصله زمانی حرارت دهیم، قورباغه داخل آن خود را با شرایط پیش‌آمده وفق می‌دهد و دیگر واکنشی از خود نشان نمی‌دهد که به هر طریق بخواهد از گرمای تولیدی خود را نجات دهد. ما با پخش سریال‌هایی از‌این‌دست که چندین نفر رابطه نامشروع با همدیگر دارند، قبح این مسئله را کم‌کم از ذهن مردم ایران دور می‌کنیم. در فصل تابستان و موقع دروکردن گندم‌ها، گله‌های گوسفند را برای چرا به اطراف مزرعه من می‌آورند.

دو، سه سال پیش صاحب یکی از گله‌ها درخواست ‌کرد اگر «ال‌ام‌بی» اضافه داریم، قرض بگیرد تا فردا صبح که به شهر می‌رود یک دستگاه خریداری کند. پاسخ او در مقابل این پرسش که گله گوسفند متحرک تو و تعداد کم چوپان‌ها به «ال‌ام‌بی» چه کار دارد؟ تعجب‌برانگیز بود. آیا چوپان‌ها هم بدون ماهواره حاضر نیستند گوسفندان را نگه دارند؛ خصوصا این شب‌ها که وضع -فاطما گل- خیلی حساس شده است! پرسیدم برق را چه کار می‌کنید؟ گفت موتور برق بنزینی دارم و با وانت به همراه گله آن را جابه‌جا می‌کنم. دیش ماهواره و رسیور را هم همین‌طور! حالا این سؤال را دوباره می‌پرسم: فضای بسته نقد و نقادی و مهم‌تر از همه جای خالی تلویزیون خصوصی و روزنامه‌های مستقل را چگونه پر می‌کنیم؟ با فضای مجازی که از پسرک ١٧‌ساله ورامینی قاتل ساخت یا از سریال‌های ترک که هر روز آب را گرم و گرم‌تر می‌کنند تا ته‌مانده اخلاق ایرانی را در کنار فساد سازمان‌یافته سریال‌های خود از رمق بیندازند. دوباره نگاهی به سخنان مقام معظم رهبری بیندازیم: «تحمل مخالف؛ بله، تا یک کسی یک مختصر تنه‌ای زد به ما، ما برگردیم با مشت به سینه‌اش بکوبیم، این عدم تحمل است. اسلام این را نمی‌خواهد؛ اسلام عکس این را می‌خواهد».

 سخن روز مطبوعات صبح کشور؛اندر اهمیت پرده اول تشکیل فراکسیون امید

مرتضی مبلغ فعال سیاسی در سرمقاله امروز روزنامه اعتماد نوشت:

استقبال گسترده مردم در دو مرحله انتخابات مجلس دهم از فهرست امید که شامل اصلاح‌طلبان و مدافعان دولت بود، مسوولیتی سنگین بر دوش نمایندگان این فهرست می‌گذارد. مردم با رای خود در این مقطع از تاریخ انقلاب اسلامی نشان دادند که خواهان تغییر و تحول به ویژه در عملکرد مجلس هستند. آنها در راس مطالبات خود پرهیز از تندروی و افراطی‌گری در این قوه انتخابی کشور را خواستار بودند تا مجلسی قایل به فرآیند سازنده تعامل، گفت‌وگو و همدلی روی کار بیاید و در راستای حل مشکلات کشور و گشایش‌های سازنده و بیشتر برای کشور حرکت کند. طبیعی است که منتخبین مردم در مجلس دهم وظیفه سنگینی را به عهده دارند و باید پاسخ درخوری به مطالبات مردمی دهند و حماسه‌ای را که مردم در این دوره از انتخابات خلق کردند در سپهر سیاسی کشور نمود بخشند.

در این راستا یکی از گام‌های مهم تشکیل فراکسیون امید است که بخش مهمی از جامعه رای‌دهنده به آن التفات داشتند. از این رو منتخبین روز گذشته گرد هم آمدند تا در مورد عملکرد و نحوه تعامل درون فراکسیون امید و تشکیل آن رایزنی و همفکری کنند و اثرگذاری رای مردم در مجلس دهم را هرچه بیشتر و بهتر قوام بخشند؛ وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهند و در راستای اجرای برنامه‌هایی که در جریان انتخابات به مردم اعلام کردند، سازماندهی مناسبی به وجود آورند.

 برخی از منتخبین فهرست امید از سراسر کشور در این نشست فرصتی پیدا می‌کنند تا با هم آشنا شده و رایزنی و همفکری کنند. همچنین تعدادی از نمایندگان منتخب در فهرست امید حضور نداشتند و اظهار تمایل برای همکاری با فراکسیون امید کردند. بنابراین از این نمایندگان منتخب نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده است. پیش‌بینی می‌شود که با ادامه روند کنونی فراکسیون گسترده‌ای در مجلس دهم شکل گیرد تا هرچه بیشتر بتواند در راستای اهداف برشمرده گام بردارند. اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات مجلس دهم و انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم راهبردهایی را مدنظر قرار داده‌اند که تماما بر اساس تحقق منافع و مصالح ملی بوده است.

در امتداد این راهبرد ایجاد مجلسی معقول، کارآمد و متعادل و دور از تندروی، غوغاسالاری و تشنج هدف اصلاح‌طلبان بود. برای تشکیل چنین مجلسی لازم است که رقابت بین فراکسیون‌ها، سازنده و هم افزا باشد. اصلاح‌طلبان با هدف ایجاد چنین فضایی به دنبال تعامل سازنده در درون فراکسیون امید و با دیگر فراکسیون‌ها هستند. امید است که در نتیجه چنین نشست‌هایی و به همت نمایندگان منتخب، مجلسی در شأن ملت ایران و حماسه‌ای که در انتخابات مجلس دهم آفریده شد، شکل گیرد. مجلسی که توجه به منافع ملی و کارآمدی از ویژگی‌های بارز آن و به دنبال پیشرفت و تعالی جامعه باشد.

 سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ریاست مجلس و رای نمایندگان

محمود صادقی در سرمقاله روز روزنامه آرمان نوشت:

پس از انتخابات هفتم اسفند و مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در دهم اردیبهشت اصلاح‌طلبان توانستند اکثریت قابل توجهی ازکرسی‌های پارلمان را به دست آورند. مرحله بعدی انسجام اصلاح‌طلبان تصمیم‌گیری درباره انتخاب هیات رئیسه مجلس دهم است که دیروز نمایندگان منتخب لیست امید دورهم جمع شدند.

 کسر قابل توجهی از ۲۹۰ نمایندگان راه یافته به مجلس مورد حمایت لیست امید و اصلاح‌طلبان هستند که حدود ۱۶۰ نفر از آنها در نشست دیروز فراکسیون امید شرکت کردند. شرکت این تعداد قابل توجه از نمایندگان منتخب مجلس در جلسه‌ای که رنگ و بوی اصلاح‌طلبی داشت نشان از حضور موثر و پر تعداد اصلاح‌طلبان در مجلس آینده دارد.

این تعداد شرکت‌کننده می‌توانند تاثیر خوبی به نفع اصلاح‌طلبان درانتخابات هیات رئیسه بگذارند. به طور طبیعی آن گروهی که بیشترین نمایندگان را داراست حق دارد که درانتخابات هیات رئیسه نیز رای خود را اعمال کنند. البته بعید به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان و اعتدالیون مجلس با اصولگرایان به رقابت برای تصدی پست ریاست مجلس بپردازند.

احتمالا درمیان دو جریان سیاسی نوعی مفاهمه به وجود خواهد آمد که مجلس آینده به محلی برای رقابت میان دو طیف سیاسی مجلس تبدیل نشود. انتظار ما از همه کسانی که در لیست امید بودند که شامل خود آقای لاریجانی و برخی دیگر از دوستان هم می‌شود، این است که درجلسه هم‌اندیشی لیست امید حضور به عمل می‌آوردند.

 البته آقای عارف مقید به یک چارچوب‌هایی هستند و بارها اعلام کرده‌اند که ما نمایندگان در مقابل رای مردم در تمامی ارکان مجلس مسئول هستیم و باید فراکسیونی برای حل مشکلات مردم و به حاشیه نرفتن رای مردم تشکیل دهیم و به تصمیم فراکسیون عمل کنیم. آقای عارف بارها اعلام کرده‌اند که به تصمیم فراکسیون احترام می‌گذارند و اگرغیر از تصمیم فراکسیون کسی بخواهد نظری به نمایندگان مردم القا کند مقابل آنها باید ایستاد. واقعیت این است که کسی نباید خارج از چارچوب مجلس برای ریاست مجلس آینده تصمیم‌گیری کند و این حق نمایندگان است که انتخاب کنند که چه کسی برکرسی ریاست مجلس تکیه بزند.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛زبان انگلیسی و هویت ملی

دکتر سید سعید زاهد در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت:

در فرمایشات مقام معظم رهبری آمده بود که نباید زبان انگلیسی را با این وسواس و به خصوص از سال های قبل از دبستان به کودکان خود بیاموزیم. نگرانی معظم له در این مورد یک نگرانی جدی است. در این نوشته تلاش می نماییم این نگرانی را از زاویه هویت ملی باز کنیم و در راستای فهم فرمایش ایشان چند جمله ای همراه با خوانندگان گرامی بیندیشیم.

امروزه جریان مشهوری در عالم وجود دارد به نام جهانی شدن.  جهانی شدن امر حقی است که هر روز بیش از روز قبل مظاهر آن دیده می شود.  اقصی نقاط دنیا به سوی پیوستگیِ روان و عمیقی در حال تکامل است.  این واقعیت در پیش رو بودن نظام واحد جهانی را نوید می دهد.  از نگاه متدینین به ادیان ابراهیمی، این حکومت واحد جهانی با حضور منجی عالم بشریت که از جانب خداوند متعال مورد تأیید است شکل خواهد گرفت. از سوی دیگر طاغوت های جهان برای رسیدن به این وحدتِ قدرت بخش، به طمع چنگ اندازی بر ثروت کل عالم جریان جهانی سازی را در پیش گرفته اند و در تلاش برای افزایش سلطه خود بر دنیا هستند. این جریان جهانی سازی عمدتاً به رهبری آمریکا و همراهی شرکای اروپایی او در جریان است.

جهانی سازی از گسترش سلطه اقتصادی بر جهان بعد از جنگ جهانی دوم شروع شده و در اواخر قرن بیستم میلادی به وادی فرهنگ کشیده شده است.  به عبارت دیگر جهانخواران پس از گسترش سلطه اقتصادی خود در کشورهای جهان به دنبال گسترش فرهنگ خود می باشند تا با حل کردن فرهنگ های بومی در فرهنگ خود به نوعی یکپارچگی فکری دست یابند.  به این ترتیب با در دست گرفتن افکار مردم دنیا راحت تر می توانند اقتدار خویش را اعمال نمایند.  این سلطه فرهنگی از جانب مناطقی که از فرهنگی غنی برخوردار نیستند چندان مورد سوال نیست. اما در کشورهای اسلامی که خود از مبانی فرهنگی خاصی برخوردارند که منجر به سبک زندگی به خصوصی می شود این جریان با ممانعت هایی روبه روست.  به اعتقاد مسلمانان فرهنگ و سبک زندگی اسلامی اگر بر اساس اسلام ناب جریان یابد، موجب حسنه دنیا و آخرت است.  در مقابل، پذیرش فرهنگ غرب، زیر بار سلطه کفار رفتن است که بر اساس قرآن کریم در دین مبین اسلام جایز نیست. 

با توجه به این مقدمه نستباً طولانی حال می رویم بر سر موضوع زبان انگلیسی و نقشی که در این میان بازی می کند. زبان منطق فرهنگ است. یعنی برای دست یابی به منطق هر فرهنگی لازم است زبان رایج در آن فرهنگ را آموخت.  زبان انگلیسی، که آن هم بعد از جنگ جهانی دوم توسط آمریکایی ها به عنوان زبان بین المللی دنیا معرفی و رایج شد، حامل منطق فرهنگ آنان است.  با مسلط شدن این منطق بر ذهن مردم به راحتی می توان آنان را متخلق به دیگر اقلام آن فرهنگ نمود.  به این ترتیب فراگیر شدن آموزش زبان انگلیسی در هر کشور به منزله فراهم شدن زیر ساخت لازم برای ورود فرهنگ آمریکایی به داخل آن کشور می باشد.

حال چه می باید کرد؟ از طرفی زبان بین المللی دنیا زبان انگلیسی است و از سوی دیگر فراگیر شدن این زبان در کشور تهدیدی برای فرهنگ ملی و در واقع هویت ملی ما می باشد. راه حل در فرمایشات مقام معظم رهبری به خوبی آمده است.  یکی این که این زبان را از انحصار در آوریم.  با آموزش زبان های دیگری که بتوانند نیاز های بین المللی ما، به خصوص دست یابی به دانش جهانی را رفع کند؛ مانند زبان آلمانی زبان فرانسوی و یا اسپانیایی.

به این ترتیب با از انحصار در آمدن زبان انگلیسی، منطق های متعددی در اذهان رایج می شود و دیگر نمی توانند به راحتی سلطه فرهنگی آمریکا را رایج نمایند.  مطلب دیگرِآمده در فرمایشات ایشان، آموزش زبان انگلیسی و یا دیگر زبان های خارجی نباید ممنوع شود بلکه بعد از استقرار منطق زبان فارسی در اذهان کودکانمان صورت پذیرد.یعنی زبان انگلیسی آموزی را بعد از سال های اولیه تحصیل آغاز کنیم. به این ترتیب ضمن این که نیاز بین المللی ما رفع می شود، زمینه برای استحاله فرهنگی فراهم نخواهد شد. بمنّه و توفیقه.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛تلاش بیهوده آمریکا برای جبران شکست ائتلاف عربی

در سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی می‌خوانید:

اخبار و اطلاعات دریافتی از تحولات میدانی در یمن و سوریه نشانگر ورود صدها تن از نظامیان آمریکائی به هر دو کشور است. پنتاگون مدعی است این صدها نفر را فقط برای آموزش کردهای سوریه اعزام کرده است. در مورد یمن هم گروه اول شامل ۲۵۰ تن از نیروها به بهانه سرکوب القاعده به جنوب یمن اعزام شده‌اند. گروه دوم به استعداد ۱۰۰ نفر نیز بعداً به گروه اول ملحق گردیده‌اند.

واشنگتن مدعی است این عده به درخواست امارات برای کمک به سرکوب تروریست‌های القاعده وارد صحنه شده‌اند و قرار است به کمک نیروهای ائتلاف عربی به قلع و قمع تروریست‌ها بپردازند. این ظاهر قضیه است اما واقعیت چیز دیگری است. کاخ سفید و پنتاگون مرتباً به آل سعود و متحدانش در ائتلاف عربی هشدار داده‌اند که جنگ یمن مدتهاست وارد مرحله فرسایشی شده و کاملاً بعید به نظر می‌رسد که ائتلاف بتواند به اهداف مورد نظرش دست یابد و در عین حال فشار افکار عمومی در منطقه و فرامنطقه علیه آل سعود و متحدانش در ائتلاف درحال تشدید است.

موضوع مهم‌تر به درز کردن اطلاعات طبقه بندی شده درخصوص کمک‌های نظامی و تسلیحاتی آمریکا، انگلیس و اسرائیل در جنگ یمن به حمایت از ائتلاف سعودی باز می‌گردد که نشانگر فروش و تحویل گسترده و فوری تسلیحات به ویژه سلاح‌های ممنوعه از قبیل بمب‌های خوشه‌ای و فسفری به عربستان و امارات است و سازمان‌های حقوق بشری بر روی حملات کور به مناطق مسکونی و مشارکت فعال غرب در این «جنایات جنگی» مانور تبلیغاتی می‌دهند.

ریاض برای توجیه جنایات خود و اعلام برائت ازارتکاب جنایات جنگی، حضور مستشاران نظامی آمریکا و انگلیس در اتاق جنگ یمن در عربستان را فاش کرد و مدعی شد اگر اتفاقی مغایر موازین بین‌المللی صورت می‌گرفت، یقیناً مستشاران غربی آنرا تذکر می‌دادند که نداده‌اند!

تا اینجای قضیه حتی منابع رسمی در رسانه‌ای در آ‌مریکا و انگلیس هم درباره مشارکت آنها در جنگ یمن را بازگو کرده‌اند ولی اخیراً آمریکا سعی کرده نقش مستقیم و فعال‌تری را در جنگ یمن و حتی سوریه برعهده بگیرد. البته در بیان مطلب، مقامات واشنگتن همچنان مدعی هستند که در هیچ جنگی در خاورمیانه مداخله نخواهند کرد اما در میدان عمل با اعزام نیروهای ویژه و حتی مزدوران «بلک واتر» امیدوارند بتوانند در آخرین فرصت‌های باقیمانده، اوضاع را به نفع خود و متحدان عرب خود تغییر دهند.

آمریکا به وضوح از ائتلاف به سرکردگی عربستان برای حمله به یمن حمایت کرده و حتی با اصرار طرف‌های غربی، قطعنامه‌ای در توجیه تهاجم نظامی به یمن توسط شورای امنیت صادر شده است ولی ائتلاف عربی با حملات کور علیه مناطق مسکونی و تخریب تاسیسات زیربنائی مانند بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مراکز تجمع مردم مظلوم یمن، طیف وسیعی از جنایات جنگی را مرتکب شده‌اند ولی باز هم کاری از پیش نبرده‌اند.

اکنون اصرار واشنگتن برای برقراری آتش بس در یمن و سوریه با این هدف صورت می‌گیرد که فضای جدیدی به وجود آید و آنچه از طریق جنگ و جنایت قابل دستیابی نبود، از طریق تجدید قوا، خریدن فرصت و غافلگیری نیروهای مقاومت، به دست آید.

اعزام فوری نیروهای ویژه و اقدامات شتابزده‌ای که واشنگتن در هر دو جبهه به آن متوسل شده، دقیقاً از همین زاویه است که معنی و مفهوم واقعی خود را پیدا می‌کند. پنتاگون از همان ابتدای جنگ یمن با استقرار آواکس‌ها و ایجاد پوشش راداری و جاسوسی به ویژه در مناطق مشرف به خاک یمن و احداث پل هوائی برای ارسال نیازهای تسلیحاتی آمریکاو امارات با همدستی انگلیس بیشترین نقش را در پشتیبانی و تامین نیازهای لجستیکی و تسلیحاتی ماشین جنگی آل سعود در یمن برعهده گرفته است. اما به همین دلیل اکنون شکست در جنگ یمن فقط شکست آل سعود و کشورهای عضو ائتلاف نیست بلکه شکست خوار کننده آمریکا و انگلیس در این جنگ نیابتی هم عیناً محسوب می‌شود.

اکنون که به رمز و راز اقدامات شتاب آلود آمریکا پی بردیم، بهتر می‌توان درک نمود که اعزام فوری صدها تن از رنجرها و نیروهای ویژه آمریکائی به یمن و سوریه با چه هدفی و برای تامین چه نیازهائی صورت گرفته است؟ مسئله اینست که مردم مظلوم یمن دیگرچیزی برای از دست دادن ندارند ولی هلاکت سرفرمانده نیروهای مزدور بلک واتر و طیف وسیعی از مزدوران اعزامی آمریکا طی روزهای اخیر نشان می‌دهد که این جنایتکاران هم نمی‌توانند سرنوشت جنگ نابرابر یمن را به نفع اشرار محلی و غربی تغییر دهند. این قاعده با اندکی تفاوت در شرایط میدانی، عیناً درسوریه نیز صدق می‌کند.

از عبرت‌های بزرگ تاریخ معاصر اینست که آمریکا به بهانه سرکوب تروریست‌هائی که خود آنها را پرورانده در گوشه و کنار جهان وارد عمل می‌شود درحالی که تا همین اواخربه پیروزی و موفقیت آنها چشم دوخته بود و هنوز هم هر جا لازم باشد از حضور آنها و سپس ضرورت سرکوب آنها، بهره می‌برد. القاعده و داعش تا همین لحظه «نوک پیکان حمله ائتلاف» علیه نیروهای مقاومت در یمن و سوریه را بازی می‌کردند و می‌کنند ولی واشنگتن و متحدانش این بار در پوشش اقدامات ضد تروریستی امیدوارند نتایجی که تاکنون در تحقق آن توفیقی به دست نیاورده‌اند، در پوشش عملیات جدید محقق سازند، آرزوئی که حامیان تروریسم آن را به گور خواهند برد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛خواب‌های آشفته شیطان در پسابرجام

سیدعبدالله متولیان در سرمقاله امروز روزنامه جوان نوشت:‌

مرور رفتار امریکایی‌ها در ۳۷ سال گذشته نشان می‌دهد که رفتار آنان در قبال ایران در پسابرجام بستگی به دو متغیر اصلی «نقش و حضور مردم در صحنه دفاع از نظام(فارغ از گرایش‌های سیاسی)» و «آمادگی نیروهای مسلح کشور در برابر تهدیدهای دشمن» و دو متغیر تبعی «اطمینان از مؤثر بودن هر یک از تحریم‌ها بر مردم و نظام ایران» و «نگاه جناح سیاسی مسلط بر قوه مجریه و مقننه نسبت به غرب و امریکا» داشته و با توجه به متغیرهای فوق امریکایی‌ها طبق عادت همیشگی، تمام سعی خود را در راستای دوقطبی‌سازی با حمایت از افراد و جریانات غربگرا و غیرانقلابی در ایران به کار خواهند گرفت تا بتوانند مسیر طراحی شده در استراتژی جدید خود را در مواجهه با ایران مبتنی بر نفوذ و استحاله پیگیری کنند؛ بر این اساس پیش‌بینی می‌شود:

۱ – امریکایی‌ها در چارچوب استراتژی نفوذ، به دنبال تقویت غربگرایان غیرانقلابی در ایران از طریق دوقطبی‌سازی و دوگانه‌سازی‌های کاذب و تصنعی (غیرواقعی و دروغین) نظیر «تندرو و معتدل» خواهند بود.

۲ – امریکایی‌ها صرفاً با تعلیق موقتی برخی از تحریم‌ها به عنوان عاملی برای وادار کردن ایران به قبول دومینوی خود کنترلی، با بهره‌گیری از مدل (If and Then اگر… سپس) «رفع هر تحریم مستلزم پذیرش محدودیت‌های معادل آن خواهد بود»، خواهند بود.

۳ – یکی از اهداف امریکایی‌ها از تعلیق موقتی تحریم‌ها(در صورت پذیرش دومینوی خود کنترلی از سوی ایران)، تثبیت و تحکیم موقعیت جریانت غربگرا و غیرانقلابی در جامعه ایران از طریق بزرگنمایی اغراق‌آمیز تحریم تعلیق شده خواهد بود.

۴ – پیشینه رفتاری شیطان بزرگ نشان می‌دهد، نه تنها هیچ تحریمی لغو نخواهد شد، بلکه تحریم‌ها به عنوان مهم‌ترین ابزار برای واداشتن ایران به قبول محدودیت‌های مورد نظر حفظ شده و حتی چند برابر تحریم تعلیق شده به بهانه‌های دیگر(مثل تروریسم، حقوق بشر، موشکی و…) مجدداً اعمال شده و بر حجم و کیفیت تحریم‌ها افزوده هم خواهد شد. نتیجه اینکه به تدریج جمهوری اسلامی ایران سنگرهای کلیدی بسیاری را در مقابله با سلطه‌جویی امریکا از دست خواهد داد.

۵ – ورود ایران در بازی(If and Then اگر… سپس) امریکایی، بر مبنای قبول برجام‌های بعدی بوده و در هر یک از برجام‌ها، ایران مجبور به قبول محدودیت بیشتر و عدول از اصول بنیادین تقکر انقلابی اسلامی برای رفع تحریم خواهد بود.

۶ – مهم‌ترین برنامه‌های چندمنظوره شیطان بزرگ در پسابرجام(بعد از برنامه جامع و پیچیده نفوذ)، تقویت ایران‌هراسی در منطقه و در بین کشورهای مسلمان با محوریت رژیم سعودی حاکم بر حجاز با هدف تنگ کردن محاصره و حلقه فشار بر جمهوری اسلامی ایران، واداشتن ایران به تن دادن به برجام‌های بعدی، تقویت محور تروریسم ضدمقاومت، کم کردن تهدید از رژیم صهیونیستی و… خواهد بود.

۷ – امریکایی‌ها با اعمال فشار بر ایران و رقبای تجاری خود برای کسب سهم خود از بازار ۸۰ میلیونی ایران تلاش خواهند کرد؛ لازمه تحقق این خواسته امریکایی‌ها تقویت جریانات سیاسی غربگرا و غیرانقلابی در حاکمیت ایران است. تشکیل مجلس دهم برخلاف انتظارات امریکا(تشکیل مجلسی در حد و اندازه‌های مجلس برانداز ششم) تا حدودی برنامه‌های پسابرجامی امریکا را با مشکل مواجه ساخته و فرصت مناسبی برای مقابله با برنامه‌های شیطانی دشمن در اختیار ایران قرار داده است. مقابله با نقشه‌ها و برنامه‌های پسابرجامی شیطان بزرگ مستلزم مجموعه‌ای از اقدامات در داخل کشور از سوی نهادها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، تبلیغاتی، امنیتی، سیاسی، دیپلماتیک و… است که ذیلاً به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 ۱ – تقویت نگرش انقلابی در حوزه سیاست خارجی و ضرورت شفافیت و روشنگری وزارت امور خارجه نسبت به تحرکات موذیانه و تحقیرآمیز شیطان بزرگ و انجام اقدامات مؤثر برای مسدود کردن راه‌های نفوذ و خنثی کردن توطئه‌های منطقه‌ای دشمن.

 ۲ – پرهیز از رفتارهای احساسی و اصرار بر بزرگنمایی غیرواقعی و لجوجانه برجام همراه با واقع‌بینی و قبول نقاط ضعف و جنبه‌های خسارت بار فراوان برجام و انجام اقدامات مؤثر در راستای پیشگیری از خسارت‌های آن مبتنی بر حفظ عزت و اقتدار ایران.

۳ – ترجیح منافع ملی بر منافع حزبی و جناحی در برخورد با مسئله برجام و توجه عملی به قلدری‌ها و رفتارهای تحقیرآمیز و ناقض برجام امریکایی‌ها و ضرورت خروج از برجام طبق موافقتنامه مشروط مقام معظم رهبری.

۴ – مسدود کردن راه‌های احتمالی نفوذ در شاخه‌های امنیتی، سیاسی، جاسوسی در دو حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار همراه با بالا بردن بصیرت و آگاهی جامعه.

۵ – توجه ویژه به اقدامات عملی در حوزه اقتصاد مقاومتی و تقویت درونی کشور با هدف بی‌اثر کردن تحریم‌ها و برطرف کردن نیازهایی که ممکن است زمینه‌ساز نفوذ دشمن باشد.

۶ – تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی حول محور ولایت و تقویت روحیه سلحشوری و انقلابی مردم و پرهیز از اقدامات دوقطبی‌ساز در سطح جامعه.

۷ – تقویت بنیه دفاعی و موشکی کشور.

۸ – تمرکز بر تقویت محور مقاومت در کشورهای خط مقدم مبارزه با تروریسم(سوریه، عراق، یمن، فلسطین و…) و تلاش برای جلوگیری از تحقق توطئه ایران‌هراسی امریکایی در منطقه از طریق توسعه دیپلماسی انقلابی.

۹ – مقابله به مثل نسبت به راهزنی و اقدامات گستاخانه امریکا با استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالای نظام.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ اسناد ملی، درس‌آموز و هویت‌بخش

سیدرضا صالحی امیری در بخش دفتر اول روزنامه ایران نوشت:

این یک واقعیت است که اسناد در کشور ما چندان مورد توجه نیست و متأسفانه عمدتاً مورد بی‌مهری هم قرار می‌گیرد، در حالی که باید از اسناد به عنوان یک ظرفیت ملی بهره‌برداری شود و نباید صرفاً ارزش نگهداری برای آن قائل بود، چرا که ارزش بهره‌برداری آن به مراتب افزون‌تر از نگهداری آن است.

«جامعه کوتاه‌مدت»، اصطلاحی است که برخی جامعه‌شناسان برای توصیف ویژگی‌های جامعه ایران به کار برده‌اند و دلالت بر این واقعیت دارد که جامعه ایران جامعه‌ای نزدیک‌بین و زودگذر است و به جای انباشت تجارب و درس‌آموزی از تاریخ، اساساً میل به تکرار تجربه از طریق آزمون و خطا دارد. این ویژگی در سطح مدیریتی هم مطرح است، بدین معنا که از تجارب و سرگذشت پیشینیان، سرمایه‌ای اندوخته نمی‌شود. مثلاً جامعه مدیران میل ندارد از صدر اعظم تقی‌خان فراهانی (امیرکبیر) بیاموزد که راه نجات کشور، توسعه توأم با عدالت، شایسته‌سالاری و رضایتمندی است. یا مدیران دوست ندارند اعتراف کنند که نیازمند کسب تجربه‌های مدیریتی مدیران نسل‌های گذشته می‌باشند.

باید به این پرسش پاسخ داد که چرا از تجارب بزرگ حکومتداری صفویه که علامه مجلسی و شیخ بهایی و بسیاری از بزرگان تاریخ ما در آن دوران با آرامش می‌زیستند، این درس را نمی‌گیریم که وحدت میان حاکمیت و روحانیت می‌تواند به توسعه ملی منجر شود؟

چرا نمی‌خواهیم از حوادث و وقایع تلخ همچون قحطی و اشغال ایران به دست بیگانگان درس بیاموزیم؟

چرا نمی‌خواهیم از منازعات قومی جامعه ایران در یکصد سال قبل درس بیاموزیم و بدانیم که تنها راه تداوم و بقای جامعه ایران، انسجام و وحدت ملی است؟

چرا نمی‌خواهیم بدانیم که به دلیل عدم تحلیل واقع‌بینانه روشنفکران و بزرگان مشروطیت، انقلاب بزرگ ملت به دست رضاخان به انحراف و استبداد کشیده شد؟

چرا نمی‌خواهیم بدانیم و بخوانیم مدرنیته در ایران با زایش ناقص خود و انحراف آن، منشأ چالش‌ها و مشکلاتی شده است که جامعه امروز همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند؟

چرا نمی‌خواهیم بدانیم که پایه‌های مدرنیته در لیبرالیسم، سکولاریسم، فمینیسم و پلورالیسم است، در حالی که پایه‌های جمهوری اسلامی در وحدانیت، شریعت و سیره و سنت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نهفته است؟

پاسخ همه این چراها در یک جمله است و آن اینکه ما برای دانستن، نیازمند دانش و تجربه تاریخی هستیم و بستر تولید و بازتولید این دانش و تجربه تاریخی، همانا «اسناد» هستند. در این راستا باید نگاه خود را به حوزه اسناد در سه سطح نگاه آرمانی، اهداف استراتژیک و برنامه عملیاتی اصلاح کنیم.

یعنی باید اهداف بلندمدت داشته باشیم، ولی برای رسیدن به آن گریزی جز برداشتن گام‌های کوچک، اما محکم و استوار نداریم.  بدانیم که دیده شدن و ارزش یافتن اسناد در وهله نخست نزد نخبگان و در وهله دوم نزد افکار عمومی، انسجام، مشارکت و همیاری دغدغه‌مندان این حوزه است و در این راستا استفاده بهینه از فناوری‌های روز مانند دیجیتال‌سازی اسناد، توجه جدی به مدیریت اسناد الکترونیک و اموری از این دست می‌تواند مسیر پیش رو را تسهیل و کوتاه کند.

این مهم نیازمند هماهنگی مستمر و دائمی همه دستگاه‌ها و نهادهایی است که با امر سند و مستندسازی ارتباط دارند که خوشبختانه در دولت تدبیر و امید و با عزم همکاران سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نهاد مهتاب (مجمع هماهنگی‌های مراکز اسنادی بزرگ کشور) با برگزاری منظم نشست‌های کارشناسی ماهانه و با رویکرد انسجام، هماهنگی و هم‌افزایی مراکز اسنادی گام‌های بلندی برداشته است.

همچنین اهتمام به نگارش تاریخ شفاهی و ثبت و ضبط دقیق رویدادهای تاریخی معاصر از زبان راویان و ناظران بی‌واسطه وقایع، ضرورتی است که در دوره جدید مدیریت سازمان اسناد به آن توجه ویژه شده است. در کنار این موارد، تلاش برای انجام بهتر وظایف ذاتی سازمان، مانند مرمت و نگهداری استاندارد اسناد و ثبت اسناد نادر و ارزشمند در سطوح ملی و بین‌المللی به کمک کمیته حافظه جهانی مورد توجه بوده است.

برای نیل به این اهداف باید خود را به آموزش‌های نوین و تجارب جهانی مجهز کنیم که خوشبختانه در این مورد هم تفاهم‌هایی با کشورهای مطرح و دارای تجربه موفق در زمینه آرشیو داشته‌ایم و از آموزش‌های کارشناسان خبره بهره‌مند گشته‌ایم. سخن آخر اینکه «اسناد» هر کشور سرمایه‌های ارزشمندی هستند که امروز و فردای ما را با گذشته پیوند می‌زنند و مایه انسجام و همگرایی بیشتر جامعه می‌شوند. از این رو توجه به اسناد، ضمن درس‌آموزی و جلوگیری از تکرار خطاهای گذشته، عامل مهم انسجام‌بخش و هویت‌بخش و تداوم حیات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران اسلامی و بقای جامعه است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: