تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۱۲:۲۹ کد مطلب 104044

نمایشگاه کتاب از مصلا تا شهر آفتاب

به گزارش مشرق، استقبال نکردن مخاطبان از محل جدید به دلیل دوری مسافت ازجمله اظهارات منتقدان برگزاری نمایشگاه کتاب در این محل بوده که این سخن دستکم در روزهای نخست برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه کتاب و استقبال بازدیدکنندگان درست در نیامد. مراسم گشایش بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح سه شنبه […]

به گزارش مشرق، استقبال نکردن مخاطبان از محل جدید به دلیل دوری مسافت ازجمله اظهارات منتقدان برگزاری نمایشگاه کتاب در این محل بوده که این سخن دستکم در روزهای نخست برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه کتاب و استقبال بازدیدکنندگان درست در نیامد.

مراسم گشایش بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح سه شنبه هفته گذشته با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در سالن ملل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب مقابل میدان فرهنگ برگزار شد.

در این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، سیدعباس صالحی رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، جمعی از مسئولان کشوری، ناشران و اهالی رسانه حضور داشتند.

** نگاهی به نمایشگاه کتاب
از سال ۱۳۶۶ محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران ۱۹ سال میزبانی بازدید کنندگان در نمایشگاه کتاب را برعهده داشت و ۹ سال هم در مصلی تهران این رویداد بزرگ فرهنگی برپا شد.
طی ۲۸ سال گذشته تعداد ۱۰ نفر از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عهده دار برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب بوده اند که از آن جمله می توان به ترتیب سالهای برپایی نمایشگاه به ‘صباح زنگنه’ چهار دوره ، ‘محمد مهدی کرباسچی’ یک دوره ، ‘احمد مسجد جامعی’ شش دوره ، ‘علیرضا برازش’ دو دوره ، ‘علی اصغر رمضان پور’ سه دوره ، ‘محمد علی شعاعی’ دو دوره ، ‘احسان الله حجتی’ یک دوره ، ‘محسن پرویز’ سه دوره ، ‘بهمن دری’ سه دوره و ‘سید عباس صالحی’ به عنوان معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سه دوره اخیر و امسال نمایشگاه بین الملی کتاب جمهوری اسلامی تهران در شهر آفتاب اشاره کرد.

طی ۲۸ دوره گذشته از تاریخ برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در مجموع بالغ بر ۳۳هزارو ۲۲۷ ناشر داخلی با بیش از ۲ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۰۶ عنوان کتاب های داخلی و همچنین تعداد ۲۳ هزار و ۱۴ ناشر خارجی با یک میلیون و ۸۴۰ هزار و ۱۹۳ عنوان کتاب خارجی در این رویداد فرهنگی حضور یافته اند.

بر همین اساس بیشترین ناشر شرکت کننده داخلی نمایشگاه کتاب در سال ۹۰ با تعداد ۲۳۷۶ ناشر و کمترین آن ۲۰۰ ناشر در نخستین سال برپایی آن به سال ۶۶ باز می گردد.

بیشترین ناشر شرکت کننده خارجی در نمایشگاه بین اللمی کتاب تهران به سال ۱۳۹۴ با ۲۸۰۰ ناشر و کمترین ناشر شرکت کننده خارجی به سال ۶۶ باز می گردد.

در نمایشگاه کتاب سال گذشته تهران بالغ بر ۶۶۰ میلیارد و چهار میلیون ریال از طریق بن های بانکی ، ‌خرید کتاب انجام شد.

** نگاهی به محموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
براساس تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شهرداری تهران ، نمایشگاه بین المللی کتاب تا دو سال آینده در محل شهر آفتاب و طی این مدت برای حضور ناشران و نویسندگان و همچنین غرفه داران رایگان خواهد بود.

سالن‌های نمایشگاهی به مساحت تقریبی ۱۲۰ هزار مترمربع و در سه تیپ طراحی شده‌اند. یک عدد سالن بزرگ (سه قلو) به مساحت ۲۵ هزار مترمربع، چهار عدد سالن متوسط (۲ قلو) هرکدام به مساحت ۱۵ هزار مترمربع و چهار عدد سالن کوچک (تکی) هرکدام به مساحت هشت هزار مترمربع.

این سالن‌ها محل اصلی غرفه‌های نمایشگاهی است. هرکدام از سالن‌ها فضایی یکپارچه و بزرگ است که با سقفی عظیم و زیبا فضایی منحصر به فرد و فاخر را پدید آورده است.

سالن ملل نیز در بخش نمایشگاهی در دو طبقه با زیربنای ساختمانی هشت هزار مترمربع و به ارتفاع ۲۴ متر ساخته شده است .

بدنه‌ها و ستون‌های این ساختمان از جنس بتنی و شیشه و سقف آن با پوشش سازه فضا کار ساخته شده است .

سالن ملل به عنوان هال اصلی ورودی مجموعه نمایشگاه است و با الهام از تالار تاریخی صد ستون پرسپولیس در شیراز طراحی شده است.

نمایشگاه‌های روباز نیز به مساحت تقریبی ۳۲ هزار مترمربع شامل فضایی باز است که در برخی از نمایشگاه‌ها کاربرد دارد. ساختمان مرکز تجارت ۱و۲ هر کدام با زیربنایی حدود ۷۶ هزار مترمربع و در پهنه‌های جنوبی سایت پیش‌بینی شده است.

مرکز تجارت به عنوان نمایشگاه دائمی برخی از برگزارکنندگان (برندهای مشهور) و مکانی برای سازماندهی و پاسخگویی پس از هر نمایشگاه در نظر گرفته شده است و شامل فضاهایی مانند نمایشگاه‌های تجاری، مدیریت خدمات تجاری نمایندگی‌ها، دفاتر بازرگانی، پارکینگ‌های اختصاصی و غیره است.

مراکز اقامتی با مساحت تقریبی ۱۶۰ هزار متر مربع در پهنه جنوبی سایت شامل دو هتل پنج ستاره ۳۵۰ اتاقه و یک هتل آپارتمان با امکانات و فضاهای جانبی مناسب است که محل اسکان برگزارکنندگان نمایشگاه و بازدیدکنندگان خواهد بود. همچنین به منظور رونق بیشتر مرکز تجارت، این بخش، امور مرکز تجارت را تسهیل خواهد کرد.

بخش خدمات و پشتیبانی نیز شامل کاربردهای مختلف است و در این بخش بازدیدکنندگان بعد از عبور از دروازه‌های کنترل ورود و خروج، به سمت سالن ملل هدایت می‌شوند .

مدیریت اداری مجموعه نمایشگاه در این ساختمان مستقر شده و ضمن سازماندهی فعالیت‌های نمایشگاه، امکان ملاقات‌های تجاری و سمینارهای کوچک را فراهم می‌آورد. همچنین این ساختمان نیازهای خدماتی و رفاهی کارمندان نمایشگاه را برآورده می‌سازد.

ساختمان ورودی جنوبی، اداری و سمینار با متراژ حدود ۳۷ هزار متر مربع در شمال میدان مرکزی مجموعه مابین سالن ملل و میدان در راستای شمالی جنوبی قرار دارد.

در اغلب نمایشگاه‌ها، برگزاری همایش‌های بزرگ، اصلی‌ترین دستاورد علمی آن محسوب می‌‌شود. سالن همایش ساختمانی است برای برگزاری سمینارها، سخنرانی‌ها و مراسم ویژه.

این ساختمان در منتهی‌الیه غربی محور گودال باغچه و در تراز سالن‌های نمایشگاهی قرار گرفته است. مساحت تقریبی آن ۳۲ هزار متر مربع است که دارای دسترسی نزدیکی به رینگ پیرامونی سواره و پد هلی کوپتر است.
ساختمان‌های خدمات جنبی به تعداد هشت عدد و در طرفین سالن‌های نمایشگاهی قرار دارند. هر کدام از ساختمان‌های جنبی حدود۲۰۰ مترمربع شامل فضاهای خدماتی همچون نمازخانه، رستوران، چایخانه و سرویس‌های بهداشتی است که نیازهای خدماتی بازدیدکنندگان را برطرف می‌کند.

علاوه بر وجود پارکینگ ،ایستگاه وسایل نقلیه عمومی نیز برای بازدیدکنندگان دایر شده ،این ایستگاه‌ها مجاور هردو ورودی اصلی مجموعه بوده و امکان تردد بازدیدکنندگان با وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی را فراهم می‌کنند.

ایستگاه مترو نیز بصورت اختصاصی در ورودی شرقی مجموعه واقع شده و امکان تردد بازدیدکنندگان را از خطوط متروی تهران و بالعکس فراهم می‌کند و به عنوان اصلی‌ترین مبدأ تردد مجموعه در نظر گرفته می‌شود.

محور چهارباغ به عنوان شاهراه اصلی مجموعه، مسیر تردد تفکیک شده سواره و پیاده در مجموعه است که با اتصال دو ورودی مجموعه، قسمت جنوبی مجموعه (مراکز تجاری و اقامتی) را از قسمت شمالی (بخش نمایشگاهی و خدماتی) جدا کرده و در مرکز ثقل خود با یک میدانگاهی بزرگ، ورود به بخش نمایشگاهی را تعریف می‌کند. این محور با برخورداری از فضای سبز و آب‌نماهای ویژه، ضمن ایجاد یک جلوه بصری زیبا در سایت مجموعه، مسیر اصلی توزیع جمعیت در پروژه است و استخوان‌بندی هندسی مجموعه محسوب می‌شود.

محور گودال باغچه نیز به عنوان یک مسیر فرعی تردد، بازدیدکنندگان را درون بخش نمایشگاهی هدایت می‌کند و با اتصال به دو ورودی فرعی شرقی و غربی، امکان جابه‌جایی افراد را بین بخش‌های اصلی نمایشگاه (سالن‌ها) فراهم می‌کند.
این مسیر نیز دارای جلوه‌های بدیع باغسازی ایرانی بوده و فضایی دلپذیر را در قلب نمایشگاه به‌ وجود می‌آورد.

اغلب فضای تردد عابران پیاده در کل مجموعه و به‌ویژه در محور چهارباغ و گودال باغچه از داخل رواق‌هایی است که با سازه‌ای نسبتاً سبک، مسیر پیاده را مشخص کرده است و عبور و مرور عابران را تسهیل می‌کند. به دلیل بزرگی مجموعه و مسیرهای طولانی پیاده، این رواق‌ها امکان تردد آسان افراد پیاده را فراهم می‌کنند.

میدان‌گاهی اصلی مجموعه که در محور چهارباغ قرار دارد از یک سو به ورودی نمایشگاه و از سوی دیگر به مسجد ختم می‌شود. مسجد، مجموعه با هویتی مستقل در نقطه عطف پروژه قرار دارد و دسترسی به آن برای همگان آسان خواهد بود.

ساختمان‌های خدماتی و تاسیساتی نیز به عنوان تامین‌کننده نیاز نمایشگاه در بخش‌های خدمات جنبی و تاسیساتی مجموعه در مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار متر مربع طراحی و ساخته می‌شوند که شامل موتورخانه‌های اصلی و فرعی، پست‌های برق، ایستگاه تقلیل فشار گاز، منابع آب، تصفیه‌خانه فاضلاب و همچنین خدماتی شامل گمرک، انبارها، ساختمان‌های مدیریت و حراست، آتش‌نشانی، مهدکودک و مرکز اورژانس است که کاربری پروژه را تکمیل می‌کند. این ساختمان‌ها در دو محدوده مشخص و به صورت خطی در سایت جانمایی شده‌اند.

بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای خواندن دیر است…» از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس (عوارضی اتوبان تهران – قم) ، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: