تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۱۰:۴۳ کد مطلب 104189

فراهانی: دولت احمدی نژاد دولت انحلال بود/ داوری: روحانی وکیل مدافع شیطان بزرگ است

کتاب روحانی از وضعیت پرونده هسته ای ملی ۸۴ تا ۹۴: چون تا حالا به نحوه ی پرونده نپرداختیم و فقط توطئه آمریکایی هاست. آمریکایی ها نقطه ی ضعف پرونده ی هسته ای را فهمید اند. ۵ تا صلح نامه در دولت خاتمی زمینه ی ورود پرونده ی ایران به شورای امنیت را در پی داشت.

به گزارش میدان ۷۲ مناظره “اعتدال یا عدالت” با حضور مجید فراهانی، دبیر کل حزب اصلاح طلب ندا و عبدالرضا داوری، مشاور وزیر کشور در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد برگزار شد.

lاین همایش که در آمفی تاتر مرکزی دانشگاه یزد برگزار شد، مهمانان این برنامه به بررسی برنامه و عملکرد اقتصادی و سیاسی جریانات سیاسی و دولت های مطبوع خود پرداختند.

عبدالرضا داوری در ابتدای اظهارات خود گفت: از نیمه دوم سال ۵۷ جریان انقلاب شتاب گرفت. یک جریان همگرا در غرب، رسانه های آن دوره در جریان ملی انقلاب پیروز و جریان میانه ایجاد شد که همگرایی و همسازی با جهان غرب را در دستور کار خودش داشت. ۱۳ آبان ۵۸ منقطع شد در سال سه یا دو بار باز تولید شود. خاطرات آقای هاشمی با محوریت آقای روحانی پروژه ی خاتمه جنگ و ارتباط با غرب ایجاد شد.

وی ادامه داد:‌روند جریان اعتدال در ۴ دهه ی اخیر در سال ۶۸ سکان کشور را به دست گرفت. این مجموعه در دولت هفت یا هشت حوزه ی امنیتی و دیپلماتیک و پرونده هسته ای را مدیریت کردند. روند قبل از ۸۴ روندهای آتی را شکل داد.

ملتی هستیم که حافظه ی تاریخی را نداریم
در ادامه مجید فراهانی که مشاور محمدرضا عارف را نیز برعهده دارد، گفت: ما ملتی هستیم که حافظه ی تاریخی را نداریم. سند چشم انداز ۲۰ ساله ی کشور در سال ۸۳ آخرین سال آقای خاتمی تصویب و به مجلس رفته با امضای رهبری تایید شد؛ تا از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۴ این سند مبنای عمل دولت و رفتار کشور قرار گیرد و همه ی صف گیری ها و همه ی نهادها ذیل این رفتار تعیین می شود. بر اساس این سند ایران در افق ۲۰ ساله قدرت اول منطقه در ۱۸ کشور خاورمیانه، آسیای جنوب غربی و شاخ آفریقا قرار گرفت. ما در دولت خاتمی بالای ۸% را تجربه کردیم؛ پس این رشد غیر منطقی نبود.

در ادامه داوری با بیان این مطلب که “یک دولت همه ی تلاش خودش و ظرفیت های خودش را در دیپلماسی قرار میدهد”، اظهار داشت: اگر کارنامه ی این ها را در دیپلماسی مورد ارزیابی قرار بدهیم؛ کسانی که در دولت روحانی سکان اداره ی جامعه و دولت را در دست دارند؛ همان کسانی هستند که در اواخر جنگ و روند اجرایی کارنامه حضور داشتند و متاسفانه امپراطوری رسانه ای اجازه ی تحلیل آن دوره را حذف کرده است.

وی افزود: در سال ۶۶ قطع نامه ی ۵۹۸ به تصویب شورای امنیت رسید و باید غرامت به ایران را بدهند کسی که قطع نامه ی ۵۹۸ را مدیریت کرد (همان کسی که الان هستند در دیپلماسی) در بند ۶ قطع نامه باید متجاوز تعیین شود. از تابستان ۶۷ تا ۱۷ اذر ۱۳۷۰ اعلام شد عراق متجاوز است ولی تصویب نشد. آقای ظریف گفت: دیپلمات های آمریکایی در لبنان آزاد شوند؛ آن ها گفتند: دبیر کل سازمان ملل هم عراق را متجاوز اعلام میکند. ۲۸ سال گذشت ۱۰۰ میلیارد دلار پرداخت شد. در همان جنگ عراق و کویت حدود ۸۰ میلیارد دلار از عراق دریافت شد. بسیاری از بحران های دیپلماتیک ناشی از جریان اعتدال بود.

معاون هدفمندی یارانه ها در دولت احمدی نژاد گفت: در پرونده ی هسته ای قبل از سال ۸۴ صحبت می کنند ولی در کتاب دیپلماسی هسته ای و امنیت ملی، بحران پرونده ی هسته ای ناشی از بی لیاقتی و نا کارآمدی دولت خاتمی را در این قضیه اعلام می کند.

در ادامه فرهانی در پاسخ به اظهارات داوری گفت: احمدی نژاد را یک آدم نمی دانم او را یک تفکر احمدی نژادیسم می دانم. در دوران احمدی نژاد ۷ قطع نامه علیه ما به خاطر جنگ طلبی چهره ی خشن احمدی نژاد ایجاد شد. او می گفت: آنقدر قطع نامه بدهید تا قطع نامه دانتان پاره شود.

وی افزود: در دولت آقای احمدی نژاد منحنی رشد اقتصاد منحنی نزولی است. در رشد اقتصادی از ۱۸ کشور منطقه ۱۶ام هستیم. در رشد اقتصادی روش غیر کارشناسی احمدی نژاد به جای اینکه خود را بدنه ی کارشناسی بداند خود را کارشناس می دانست. می گفت: من فقط می دانم. مثلا با قاطعیت می گفت: اوباما رای نمی آورد.

داوری در ادامه در پاسخ به اظهارات فرهانی گفت: کتاب روحانی از وضعیت پرونده هسته ای ملی ۸۴ تا ۹۴: چون تا حالا به نحوه ی پرونده نپرداختیم و فقط توطئه آمریکایی هاست. آمریکایی ها نقطه ی ضعف پرونده ی هسته ای را فهمید اند. ۵ تا صلح نامه در دولت خاتمی زمینه ی ورود پرونده ی ایران به شورای امنیت را در پی داشت.

وی افزود:‌ شماره ی صفحه ی ۳۶،۱۲۴،۱۳۴،۲۰۷ اشاره می کند در دولت آقای هاشمی سانتریفیوژهای فاسد و آلوده را وارد ایران کردند. سوء مدیریت ۵۷،۶۷،۷۶ دولت خاتمی ضوابط آژانس را بررسی و لحاظ کنید. روحانی به خاتمی گفته است در عرصه ی فنی ۱۲۷،۱۲۹،۱۳۰ به جای اینکه به نزد ما بیاید به نزد دیگری می رود. جمع نیروی شورای حکام، علیه ما گزارش هسته ای را دروغ می گفتند. جاسوسان ایران می گویند: در دوره ی خاتمی همه ی اطلاعات را داشتند. البرادعی بر همه ی اطلاعات ما تسلط داشت. بی سوادی فنی حقوقی در هسته ای در دولت ۷ و ۸ بود که آمریکایی ها در دولت خاتمی شوی تبلیغاتی داشتند.

در ادامه فرهانی گفت: مجبور بودیم برجام را بپذیریم. دولت احمدی نژاد دولت انحلال بود؛ سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور را منحل کرد. خانه ی سینما تعطیل شد. روزنامه های زیادی تعطیل شد. دانشجویان ستاره دار و اساتید اثرگذار اخراج شدند. برای چه احمدی نژاد بعد از ریاست جمهوری سفراستانی می رود؟

در ادامه داوری در پاسخ به این اظهارات گفت: کتاب روحانی یک مجموعه است. دولت آقای روحانی، هاشمی، خاتمی یک دیپلماسی محرمانه است. اول فروردین ۹۵ گفت: این فرجام نافرجام است. آقای ظریف گفتند: خیر! خط قرمزها را نتوانستیم نگه داریم. روحانی وکیل مدافع شیطان بزرگ است. تحریم پتروشیمی از تابستان ۹۰، سی و دو تحریم در دولت روحانی اند. ۸۰ % واردات از چین را این دولت (روحانی) نمایندگی می کند. نرخ بیکاری در دولت آقای روحانی و همه ی رییس جمهور ها ثابت بوده است.

در ادامه این مناظره جنجالی فرهانی نیز ادامه داد:‌دو میلیادر دولار توقیف شده اوراق قرضه بوده است. سفیر ایران در ایتالیا گفت: ما با این فرد مخالفیم. ۱۰۰۰ میلیارد دلار نفت فروختیم که ۵۱۲ تا از آن در دولت احمدی نژاد فروخته شده و مابقی در دولت های دیگر. کاسبی تحریم دارد تحریم می شود. با مبادله دانش صنعتی می توانیم پیشرفت کنیم. در دولت انحلال و اختلاس هم بود. محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور زندانی شد و بقایی رییس میراث فرهنگی به دلیل نامعلوم بازداشت شد.

منبع : خبرنامه دانشجویان

  1. امین :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    دم بچه های انجمن اسلامی دانشگاه یزد گرم واقعا.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: