تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۱۲:۵۵ کد مطلب 104286

معاون زنگنه: مالیات بر نفت خام را قبول نداریم

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: ما بدهی خود را که ماهیانه ۶۰۰ میلیارد تومان است به اداره امور مالیاتی پرداخت می‌کنیم و ادعایی که سازمان امور مالیاتی مبنی بر مالیات بر نفت خام مطرح می‌کند واقعیت ندارد.

به گزارش میدان۷۲، عباس کاظمی در حاشیه روز پایانی برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران اظهار داشت: پس از بهره‌برداری از طرح‌های جدید پالایشی مانند طرح توسعه پالایشگاه بندرعباس از اوایل سال آینده نیاز کشور به واردات رفع و صادرکننده بنزین خواهیم شد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری به طور میانگین ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است که نیاز کشور برای واردات ۸٫۵ میلیون لیتر بیشتر نیست که با تولیدات پالایشگاه‌ها و ذخیره‌سازی بنزین عملا نیازی به واردات بیشتر بنزین نخواهد بود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون مذاکرات با شرکتهای خارجی برای اجرای طرحهای توسعه ای در پالایشگاههای تهران، تبریز و بندر عباس ادامه دارد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: کیفیت محصولات تولیدی از جمله بنزین مطابق با  استانداردهای روز است به طوری که تنها برای بنزین یک استاندارد تکلیفی ۴۸۰۴ وجود دارد که باید براساس این استاندارد بنزین خود را تولید و عرضه کنیم که خوشبختانه بنزین تولیدی در کشور از این استاندارد تبعیتت می‌کند.

وی ادامه داد: پس از بهره‌برداری از طرح‌های جدید مانند پالایشگاه اصفهان ۸ کلانشهر دیگر به تعداد کلانشهرهای فعلی کشور به منظور افزایش عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ افزوده می‌شود و از ماه آینده شهرهای قم، رفسنجان، بندرعباس و چابهار به مابقی شهرهایی که بنزین یورو ۴ دریافت می‌کنند اضافه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های مهمی که در دست اجرا داریم طرح کاهش تولید مازاد در کشور است که در پالایشگاه‌‌های تهران، بندرعباس و اصفهان اجرا می‌شود که با اجرای این طرح‌ها کیفیت  تولید محصولات پالایشگاه‌‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: پیشنهاد دو نرخی شدن بنزین پیشنهاد دولت نبود و پیشنهاد مجلس است که اگر ابلاغ شود تبعیت خواهیم کرد.

کاظمی با تاکید بر اینکه دولت در سال گذشته تلاش کرد با تک نرخی کردن بنزین عرضه این فرآورده پرمصرف را شفاف کند اظهار  داشت: به نظر می‌رسد فلسفه مجلس برای مصوبه اخیر خود ادامه استفاده از کارت سوخت باشد.

معاون وزیر نفت در شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: ۹۰ درصد از مصرف کنندگان از بنزین سهمیه‌ای با نرخ اول استفاده می‌کردند و تجارب گذشته نشان می‌دهد که مصرف ‌کنندگان از نرخ دوم بنزین با اکراه استفاده خواهند کرد.

وی افزود: یکی از فعالیت‌هایی که قرار است انجام دهیم برند سازی محل‌های عرضه بنزین است که توقع داریم بیشتر صاحبان پالایشگاه به این عرصه وارد شوند.

کاظمی در خصوص تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی گفت: از اسفند ماه سال ۹۳، پتروشیمی بندر امام توانست با تغییر فرایند و خوراک خود بنزینی را با استاندارد یورو ۵ تولید کند که پس از بررسی‌های صورت گرفته عملا از مرداد ماه سال ۹۴، ما این بنزین را مورد استفاده قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: من چیزی درمورد اینکه مسئولان پژوهشگاه صنعت نفت مبنی بر بالا بودن آروماتیک این بنزین نشنیده‌ام و نمی‌دانم آنها در این مورد چه چیزی را اعلام کرده‌اند و این را می‌دانم که بنزین تولیدی پتروشیمی بندر امام از بنزن پایین و عدد اکتان بالا برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به سوالی در خصوص بسته شدن حساب‌های این مجموعه به دلیل بدهی مالیاتی گفت: ما بدهی خود را که ماهیانه ۶۰۰ میلیارد تومان است به اداره امور مالیاتی پرداخت می‌کنیم و ادعای اینکه سازمان امور مالیاتی مبنی بر مالیات بر نفت خام مطرح می‌کند واقعیت ندارد چرا که عملا ما چنین مالیاتی را قبول نداریم و این موضوع باید برطرف شود.

وی افزود: تا اواخر هفته آینده تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه اصفهان به روزانه ١٢ میلیون لیتر خواهد رسید، از این رو با اتکا به تولید ١۶ میلیون لیتری بنزین یورو ۴ در پالایشگاه شازند نیز توزیع این نوع بنزین از هشت کلانشهر به ١۵ شهر همچون رفسنجان، قم، چهابهار و بندر عباس خواهد رسید.

منبع : فردا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: