تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۱۷:۳۰ کد مطلب 104301

پیش‌بینی رشد سالانه ۸ درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه

به گزارش مشرق،‌ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پیش از ظهر امروز (یکشنبه) طی سخنانی در همایش فرایند «قانون‌گذاری؛ الزامات و راهکارها» که در محل مجلس قدیم در حال برگزاری است، اظهار داشت: قبل از پایان جنگ جهانی دوم موضوعی تحت عنوان رشد اقتصادی داشتیم، رشد اقتصادی ارزش مجموع تولیدات یک دوره […]

به گزارش مشرق،‌ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پیش از ظهر امروز (یکشنبه) طی سخنانی در همایش فرایند «قانون‌گذاری؛ الزامات و راهکارها» که در محل مجلس قدیم در حال برگزاری است، اظهار داشت: قبل از پایان جنگ جهانی دوم موضوعی تحت عنوان رشد اقتصادی داشتیم، رشد اقتصادی ارزش مجموع تولیدات یک دوره است، اما بعد از جنگ جهانی دوم مأموریت‌ها پدید نشد بلکه پدیده کمال یافته ‌ای در مأموریت دولت‌ها قرار گرفت.

نوبخت ادامه داد: رشد اقتصادی همراه با عدالت مبنای توسعه است، بعد از جنگ جهانی دوم مسئله توسعه و برنامه‌ریزی وارد ادبیات ما شد و از سال ۵۷ پس از پیروزی انقلاب تا سال ۶۷ دستگاه‌های کشور فاقد برنامه بودند اما از سال ۶۷ به بعد تدوین برنامه‌های توسعه آغاز شد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: نهایتا برای اینکه این برنامه‌ها عینیت یابند، بودجه‌های سنواتی بار برنامه را بر عهده گرفتند، این برنامه‌ها برای اجرایی شدن نیازمند بودجه بودند،‌البته همزمان با ما کشورهای دیگر هم این کار را آغاز کردند، آنان به مرزهای توسعه یافتگی دست یافتند ولی ما هنوز دست نیافته‌ایم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: رهبر انقلاب با سند چشم‌انداز ۲۰ سال افق پیشرفت کشور را احیا کردند و سال ۸۴ برنامه چهارم توسعه در راستای اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله آغاز شد و تاکنون برنامه‌های چهارم و پنجم تا پایان سال ۹۴ در راستای سند چشم‌انداز بیست ساله اجرایی شدند.

وی با بیان اینکه احتمالاً نمایندگان مجلس دهم باید برنامه ششم توسعه را تدوین کنند، گفت: تعدادی از منتخبان مجلس دهم به ما مراجعه کرده و گفتند برنامه ششم توسعه در واقع ریل‌گذاری برای ۵ سال آینده کشور است و مجلس دهم در ۴ سال ابتدایی آن فعالیت‌ خواهد کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بر همین اساس گفت: برنامه ششم توسعه در واقع سومین برنامه در راستای اهداف ۱۴۰۴ است، ۶ برنامه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارائه شده است و ما تجاربی از ۱۰ برنامه‌‌ای که تاکنون اجرایی شده و ۴ برنامه مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بوده، کسب کرده‌ایم و برنامه ششم را با استفاده از تجارب برنامه‌های گذشته و جامع نگر تدوین کرده‌ایم.

نوبخت اضافه کرد: قرار است در سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ که برنامه ششم اجرایی خواهد شد، چند مسئله اصلی را دنبال کنیم. ما به دنبال رشد اقتصادی مبتنی بر دانش بهره‌وری با محوریت اقتصاد مقاومتی و فرهنگ اسلامی – ایرانی و رویکرد سازنده،‌ تعامل سازنده هستیم.

نوبخت ادامه داد: اگر ما به مسئله آب توجه نکنیم، به بحران می‌رسیم، باید محیط زیست را هم مدنظر قرار دهیم . فاجعه‌ای که برای دریاچه ارومیه یا هامون اتفاق افتاده واقعیاتی است که به آنان می‌پردازیم، همین الان دولت به شاغلان صندوق بازنشستگی لشکری پول می‌دهد،‌ بعد از بازنشسته شدن هم دولت باید پول بازنشسته‌ها را بدهد چرا که صندوق بازنشستگی لشکری قادر به پرداخت نیست،‌روز ۲۷ اسفندماه که همه حقوق و عیدی‌هایشان را دریافت کرده بودند اما هنوز بازنشستگان صندوق بازنشستگی لشکری حقوق‌شان را دریافت نکرده بودند. ما اگر در ۵ سال آینده به موضوع بازنشستگی و صندوق‌هایشان توجه نداشته باشیم قطعا دچار مشکل می‌شویم.

نوبخت با بیان اینکه همه شما از مشکلات صندوق فولاد هم باخبرید، دولت در حال پرداخت حقوق بازنشستگان صندوق فولاد است، ما به کجای ایران بپردازیم، به البرز، زاگرس، شرق یا سواحل جنوبی کشور؟ برنامه ششم توسعه برای سواحل جنوبی کشور طرح‌هایی را مدنظر دارد.

وی با بیان اینکه اهداف مشخصی را در برنامه ششم توسعه برای دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد در نظر گرفته‌ایم، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه بر اساس ابلاغ مقام معظم رهبری، به رشد متوسط ۸ درصدی اقتصاد به طور سالانه توجه کرده‌‌ایم.

نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم جمعیت ایران در ۵ سال آینده به ۸۴ میلیون نفر افزایش یابد، با این وضعیت برای آنکه نرخ جایگزینی ۲٫۱ دهم جمعیت را داشته باشیم برای اینکه بتوانیم جمعیت کشور را از پیری نجات دهیم،‌به میزان رشد اقتصادی توجه داشته‌ایم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: