تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۲۳:۱۵ کد مطلب 104490

تحقق تمدن اسلامی؛ پیشران مطلوب در استحکام درونی نظام

جامعه ایران اسلامی که آمیزه ‏اى از دو عنصر «ایرانى» و «اسلامى» است از نقادان جدى تمدن مادی، بلکه از داعیان و مدعیان تمدنى نوین با صبغه اسلامى است. این تمدن نوین به آرامى، اما پیوسته و مستحکم، با شعارهایى نو و البته برخاسته از فرهنگى عمیق و ریشه ‏دار در حال احیا شدن است. […]

جامعه ایران اسلامی که آمیزه ‏اى از دو عنصر «ایرانى» و «اسلامى» است از نقادان جدى تمدن مادی، بلکه از داعیان و مدعیان تمدنى نوین با صبغه اسلامى است. این تمدن نوین به آرامى، اما پیوسته و مستحکم، با شعارهایى نو و البته برخاسته از فرهنگى عمیق و ریشه ‏دار در حال احیا شدن است. بدیهی است که برای ساخت تمدن نوین اسلامی اقتباس کردن از علم سکولار و تمدن مادى، با این همه اختلاف در مبادى (مقدمات)، مبانى (زیربناها، زیرساخت ها) و نتایج (محصولات، خروجی ها) نمى‏ تواند تصمیمى عقلانى و درست باشد. مدرنیته محصول تمدن سکولار است که با آرمانشهر تمدن الهى فرسنگ ها فاصله دارد. لذا پذیرش تمدن موجود که شامل علوم، ساختارها و محصولات آن می باشد در هر حال، اقتباس محض از تمدن مادی و علم برخاسته از آن، به ‏غایت خطرناک است و همین امر است که ضرورت بحث درباره مهندسى تمدن نوین اسلامى بعنوان پیشروان مطلوب در استحکام و ساخت درونی قدرت در جمهوری اسلامی ایران را تمام مى‏ کند. در غیر این صورت، انفعال، بلکه انحلال، در نظام ارزشى بیگانه و دست کشیدن از شعارهاى محورى خود در نظام اسلامى اجتناب‏ ناپذیر خواهد بود؛ حقیقتى که در صدر اسلام و در واقعه عاشورا رخ داد و دیروز در بخش عمده ‏اى از جهان اسلام رخ نشان داد و اگر امروز اندیشمندان نظام نوپاى اسلامى در ایران، از گذشته عبرت نگیرند، فردایى روشن‏تر از آنچه بر امت اسلامى رفته است، در انتظار جامعه ما نخواهد بود.

ـ «باید مراقب باشیم. اگر مراقب نباشید آن وقت جامعه همین طور بتدریج از ارزش تهیدست می شود و به نقطه ای می رسد که فقط یک پوسته ظاهری باقی می ماند. ناگهان یک امتحان بزرگ پیش می آید. امتحان قیام اباعبدالله آن وقت این جامعه در این امتحان مردود می شود!»

تحقیر همه‏‌ جانبه توحید در روش و منش تمدن مادى‏

از عمده دلایل دیگر براى پرداختن به بحث علم دینی و مهندسى تمدن اسلامی در پیشران ساخت و قدرت، هجوم همه‏ جانبه تمدن مادى با صور و اَشکال گوناگون، به هیمنه تمدن اسلامى است. در واقع توحید محورى به‏ عنوان ویژگى اصلى جوامع الهى، از صدها سال پیش – خصوصاً هزاره سوم میلادى – مورد تهاجم همه ‏جانبه نظام مفاهیم، معادلات و محصولات مادى قرار گرفته است.

تمدن مادى از سال ها پیش با طرح شعار جهانى‏ سازى رویکرد هجومی را در توسعه و بسط قدرت در دنیا آغاز کرده و عملاً گام هایى را در برخورد با شالوده تفکر توحیدگرایى برداشته است. ساده‏ لوحانه است اگر دایره این برخورد را صرفاً در گستره ضیق امور اقتصادى، محدود بدانیم و از هجوم اصلى دشمن در دو عرصه سیاست و فرهنگ، خصوصاً نظام ارزش، بینش و دانش، غفلت کنیم.

مشابه‏ سازى، از شگردهاى اصلى دشمنان نظام توحیدى در طول تاریخ – به‏ویژه سده‏ هاى اخیر – بوده است. دفاع موذیانه و هم‏زمان از «استبداد و آزادی» «تحجر و روشنفکرى» و تلاش براى اشاعه این افکار در میان مللى که به آنها «جهان سوم» مى‏ گویند، در غالب اوقات مؤثّر افتاده است، زیرا جوامع اسلامى با غفلت یا تغافل از فرهنگ کهن خود، مسحور شعبده ‏هاى فناورى مادى گشته و با فراموش کردن پیشینه درخشان خویش در عرصه علم و ادب و فرهنگ، ریزه ‏خوار این خوان شده‏اند. ظهور نظام هاى بشرساخته‏اى همچون بهائیت، وهابیت، طالبانیزم و داعشیزم در سده‏ ها و دهه های اخیر، نشان از آن دارد که برنامه‏ریزى تمدن مادى براى شکستن پایه‏هاى اعتقادات تحت‏سلطه، کارگر افتاده است و شعار «جهانى‏ سازى» نیز با همین ابزار و شیوه‏ ها، حاکمیت نظام الحادى را بر جوامع اسلامى تضمین مى ‏کند.

در این حال، طبیعى است که قرآن ، کتاب تروریست ها، و اسلام مکتب ضدحقوق بشر قلمداد شود! بدنبال پیاده سازی این ایده هستند که با حذف آخرین لوح دعوت پیامبران الهى (یعنى اسلام) از لوح قلوب اهل توحید، منشور ماده ‏پرستى مدرن را سرلوحه رفتار اجتماعى ملل دنیا قرار دهند و این بار نه تنها سوسیالیزم، بلکه اسلام و مکاتب توحیدى را هم باید تنها در موزه تاریخ جستجو کرد.

از طرفی وقوع انقلاب اسلامی ایران مانع جدی بر سر راه توسعه نظام سرمایه داری بوده و از این رو نمی ‏توان انتظار سازگارى تئوری و عملی بین انقلاب اسلامى ایران و شعارهایى همچون «جهانى شدن، هماهنگ‏سازى اعتقادات بشرى» و امثال آن را توقع داشت؛ زیرا اینها پدیده‏ هایى متفاوت و برخاسته از چند خاستگاهِ متفاوت هستند.

امروز انقلاب اسلامى ایران پرچم دفاع از اسلام، بلکه کلیه مکاتب ناب توحیدى، را در دنیاى مادى برداشته است تا مانع از تحقیر دوباره ادیان الهى شود. شعار محورى انبیاء(ع) نیز در جریان تاریخ چیزى جز عدالت ‏گسترى در کره خاک نبوده است، و امروز این شعار را با جدیت تمام تهدید و تحدید مى ‏کنند. همین شیوه برخورد، همِّ ما را براى تفکر و اقدام عملی پیرامون رفع موانع و ایجاد راه کارهاى وصول به تمدن نوین اسلامی ، دوچندان مى ‏کند.

ناکارآمدى مدل هاى مادى در پاسخ‏گویى به نیازهاى فطرى بشر

مدل هاى مادى موجود گرچه توانسته ‏اند به صورت بخشى، نیازهاى فردى و اجتماعى جوامع را براساس چارچوب های مادی پاسخ دهند؛ اما قطعاً از پاسخ‏گویى به نیازهاى تکاملی و فطرى بشر، ناتوان‏اند. این واقعیتى است که هیچ‏گاه به‏ صورت جدى، چه در مقام نظر و چه در عمل، طراحان و معماران تمدن مادى آن را دنبال نکرده‏اند. اصولاً تفسیر آنان از تکامل و فطرت ناب بشرى با آنچه مکاتب توحیدى معرفى مى ‏کنند بسیار متفاوت است.

همین ناکارآمدى مدل هاى مادى و ارائه تفسیرِ نامتناسب با فطرت بشرى دلیل روشنى بر ناتوانى این مدلها در تحقّق و پیشرفت اهداف جامعه الهى است. توانمندى این الگوها قطعاً در حاکمیت بخشیدن به نظام ارزش مادى، قابل انکار نیست، اما هرگز این روش ها براى گسترش تعالی و عدالت در جوامع الهی طراحى نشده‏ اند. این واقعیت نیز مى ‏تواند عزم اندیشمندان جامعه اسلامى را براى تدوین علم اسلامی بیشتر کند؛ علم اسلامی که بتواند نیازهاى فطرى بشر را با هدفِ حاکمیت ارزش هاى ناب توحیدى پاسخ دهد.

تنزل درجه جذابیت شعارها در تمدن مادى‏

از دیگر دلایل نیاز به تمدن نوین اسلامی، اشباع شدنِ روح بشر معاصر از شعارهاى تمدن مادى است؛ شعارهایى که تا دیروز از جذابیت زیادى برخوردار بود، اما هنگامى که انسان توحیدى و غیرتوحیدى آنها را تجربه کرد، پوچ بودن غالب آنها ثابت شد. طبیعى است تنزل این جذابیت ها ، گزینش شعارى نو را ضرورى مى‏ کند؛ شعارى که نواقص موجود را در بر نداشته باشد و بتواند روح تشنه بشر را سیراب کند. در غیر این صورت، ناامیدى از کمال شعارهاى پیشین و نبود شعارهاى نوین، جوامع را به مرز انتحار اجتماعى سوق خواهد داد. البته ارائه شعارهاى جدید امرى است که باید تحقق آن را در فراسوى حکومت اسلامى جستجو کرد.

اهداف تمدن نوین اسلامی

ایجاد زمینه تحقق آرمان های دینی از طریق تمدن سازی

اصولاً تحقق شعارها و آرمان هاى دینى در گرو تولید علم دینی و ایجاد تمدن نوین اسلامى است و این تمدن نیز به نوبه خود منوط به شاملیت و جامعیت دین بر روابط فردى، خانوادگی و اجتماعى است. مکتبى که نتواند کارآمدى خود را در قالب سرپرستى تکامل الهى به اثبات برساند و احکام خود را در بستر جامعه و تمدن جریان دهد و وظایف یک شهروند جامعه را از مهد تا لحد ساماندهى کند، حتماً از جامعیت لازم برخوردار نیست. در این صورت چنین مکتبى نخواهد توانست سه حوزه «اعتقاد» «تفکر» و «عمل» اجتماعى را به یکدیگر پیوند زند.

البته در میان مذاهب اسلامى، تنها تشیع از قدرت نظام‏ سازى و ایجاد تمدن توحیدى برخوردار است. مهم‏ترین نمونه عینى این توانمندى، حکومت ده‏ ساله نبوى و حاکمیت پنج‏ ساله علوى است که الگویى کامل از یک دولت قدرتمند اسلامى را به جامعه و تاریخ بشرى معرفى کرد. بدون‏ شک، اگر انحرافاتِ پس از رحلت نبى ‏اکرم(ص) به‏ وقوع نپیوسته بود، این دو حکومت مى‏ توانست در قالب یک تمدن نوین الهى رخ نشان دهد و بشر را از رنج تاریخى ظلم و ناسپاسى رهایى بخشد؛ اما فلسفه تاریخ و سنت الهى چنین است که این دو الگوى کامل به‏ دست با کفایت آخرین ذخیره الهى حضرت مهدی(عج) و در زمان موعود، به ‏صورت مستمر، حیاتى دوباره یابد تا همگان از حاکمیت احکام الهى در عینیت بهره‏مند شوند.

ضرورت طراحی تمدن سازی اسلامی از پایگاه نیازهای انقلاب اسلامی

از دیگر ادلّه‏ اى که ضرورت طراحی تمدن‏سازى اسلامى را تمام مى ‏کند، وجود نیازهاى اساسى انقلاب اسلامى است که امروز توانسته است پرچم دین‏ محورى را در اداره عینى جامعه به اهتزاز درآورد. گرچه قدرت سیاسى، فرهنگى و اقتصادى نظام اسلامى ایران هیچ‏گاه قابل‏ قیاس با حکومت موعود جهانى به رهبرى حضرت مهدى(عج) نیست و هیچ ‏یک از رهبران انقلاب اسلامى نیز چنین داعیه ‏اى در سر نداشته ‏اند، اما چون این حرکتِ مؤثّر در ساختارها و روابط موجود جهانى، با نام «دین» به وقوع پیوسته است و هدف اصلى خود را زمینه‏ سازى براى اقامه تمدن اسلامى مطرح کرده است، عملاً رسالت اندیشمندان مسلمان را در ارائه بحث «مهندسى تمدن اسلامى» مضاعف مى‏ سازد.

جهانی سازی اسلامی در برابر جهانی شدن غربی

آخرین دلیل در نیاز به طرح بحث تمدن نوین اسلامی را مى ‏توان در «حکومت جهانى» به ‏عنوان محورى ‏ترى شعار هر دو تمدن مادى و الهى جستجو کرد. به بیان بهتر، هر دو تمدن مادی و الهی داعیه سرپرستى تکامل اجتماعى بشر را در طول تاریخ داشته‏اند و به شعار «جهانى‏ سازى و جهانى‏ شدن» بر پایه نظام ارزشى خود، اعتقاد جدى دارند. این شعار الزاماتى را براى طرفین ایجاد مى‏ کند که کمترینِ آنها بحث جدى درباره تمدن‏ سازى و ترسیم دکترین نظامات اجتماعى بر پایه دین دنیاپرستى یا خداپرستى است. گرچه تمدن مادى قرن هاست این بحث را به ‏صورت نظرى و عملى دنبال کرده است، کماکان طرح این بحث بنیادین براى داعیه‏ داران تمدن الهى حیاتى است. تبیین شاخصه ‏ها و چارچوب تمدنِ نوین اسلامی، گام نخست در تجدید حیات قدرت دین در دو صحنه عمل اجتماعی است و عملى شدنِ این مهم تنها از عهده اندیشمندان دردآشناى اسلام، مورد انتظار است.

لزوم فلسفه تکامل تاریخ و فلسفه شدن برای تمدن سازی اسلامی

برای دستیابی به تمدن اسلامی نیازمند تبیین عوامل «درونزا» و «برونزا» هستیم

مهم‏ترین عامل بیرونى که مى‏تواند حدود و ثغور یک تمدن را ترسیم کند همان فلسفه تکامل تاریخی است که با نگاه به جریان تاریخى حرکت بشر و نوع تفسیرى که از این حرکت ارائه مى ‏دهد، عملاً چارچوب تمدن را به تصویر مى ‏کشد. طبیعى است هر اندیشه ‏اى که فاقد فلسفه تکامل تاریخ باشد، نخواهد توانست سیماى تمدن موجود خود را براى خود و دیگران رسم کند.

اما این عاملِ بیرونى تنها در کنار فلسفه ‏اى دیگر به نام فلسفه شدن (یا فلسفه چگونگى) که ترسیم‏ کننده تغییرات عینى یک پدیده (همچون تمدن) است مى‏ تواند تعریف کاملى از موضوع ارائه کند. نبود فلسفه شدن، به معناى باقى ماندن فضاى بحث در مفاهیم نظرى محض است که البته نمى‏ توان از چنین فضاى ضیقى انتظار معجزه عملى داشت؛ همچنان که اگر هر دو فلسفه تکامل تاریخ و چگونگى در ذهن معماران یک مکتب طراحى شده باشد اما این اندیشه فاقد منطق و متدولوژى تغییرات عینى باشد، باز نمى ‏توان از عهده تفسیر مراحل پیدایش، تغییرات و تکامل کل (جامعه و انسان) شى‏ء متغیر و متحرک برآمد. تنها در این حال است که سخن گفتن از مهندسى تمدن اسلامى جایگاهى منطقى و واقعى خواهد داشت.

فلسفه شدن، محور هماهنگى سه منطق‏

مهم‏ترین عامل درونزا در مهندسى تمدن اسلامى نیاز به فلسفه شدن یا چگونگى در کنار فلسفه چرایی و چیستی است که براساس آن مى ‏توان تغییرات یک پدیده را دائماً ترسیم کرد؛ اما فلسفه شدن گرچه فلسفه عمل محسوب مى ‏شود، به ‏خاطر روح حاکم بر آن (و هر فلسفه مادى یا الهى) نمى‏ توان آن را بدون واسطه، در عینیت جریان داد. سرپل ارتباطى مفاهیم نظرى یک فلسفه (حتى اگر فلسفه عمل باشد) «منطق و متدلوژى» است. در واقع با این واسط مى ‏توان به «مفاهیم، معادلات و برنامه‏ هاى» عینى دست یافت.

روشهایى که به ‏عنوان سه منطق مهندسى تمدن اسلامى، قابل‏ طرح‏ اند و حول محور فلسفه شدن یا چگونگى، هماهنگ مى ‏شوند عبارت‏اند از:

روش استنباط احکام اجتماعى‏ (مفاهیم مکتبی)
روش تولید معادلات کاربردى‏ (مفاهیم علمی)
روش طراحى برنامه ‏هاى اجرایى‏ (مفاهیم اجرایی)

طبیعى است چون هر سه منطق، موضوع مهندسى تمدن اسلامى به‏شمار مى‏روند، به‏ناچار باید از متن جهان‏بینى الهى استخراج شوند.

سه دیدگاه موجود در خصوص علم اسلامى‏

یکى دیگر از سرفصل هاى این مباحث، بررسى نظریه ‏هاى موجود در خصوص علم اسلامى است. در این خصوص سه دیدگاه اساسى وجود دارد.

دیدگاه اول) ضرورت اداره جامعه اسلامى براساس فقه فردى

رایج‏ترین نظریه موجود که طرف‏داران و منتقدان بسیارى نیز دارد، دیدگاهى است که فقه فردى را ابزار کارآمد اداره جامعه اسلامى معرفى مى ‏کند.

دیدگاه دوم) ضرورت اداره جامعه اسلامى براساس فقه پویا

از دیگر نظریاتى که پس از تشکیل حکومت اسلامى در ایران توسط جناح هاى مختلفى از اندیشمندان جامعه مطرح شد ضرورت تمسک به فقه پویا براى اداره جامعه اسلامى است. این گروه با محدود دانستن فقه موجود به ضیق بودن محدوده موضوعات آن و لزوم توسعه در موضوعات فقهى به‏ گونه‏ اى که بتواند ابزار اداره حکومت اسلامى و پاسخ‏گوى مسائل مستحدثه باشد، از اندیشه خود در این مورد دفاع مى‏ کنند. این دیدگاه قائل به ضرورت احصاى موضوعات فقهى و استنباط احکام موضوعات جدید از طریق توسعه موضوعات است.

دیدگاه سوم) ضرورت اداره جامعه اسلامى براساس فقه فقه اجتماعى

دیدگاه سوم که خود مشتمل بر دو نظریه است، کارشناسى اسلامى را محور اداره جامعه اسلامى و ضرورت مدیریت اجتماعى مى‏ داند. اما در عین حال طرف‏داران این دیدگاه در تحدید دایره کارشناسى اسلامى عملاً به دو نظریه ذیل گرایش پیدا مى ‏کنند:

نظریه نخست: «گرچه کارشناسى اسلامى» اصل ضرورى در امر حکومت است، نفش کارشناسى را باید به حوزه علوم انسانى محدود کرد. تنها در این حیطه است که مى‏ توان از دین، نقشِ محورى را انتظار داشت و دو حوزه «موضوعات» و «احکام» را در این راستا مورد بررسى و بحث کارشناسى قرار داد.

نظریه دوم: باید از نقشِ محورى دین در تمامى گستره علوم، اعم از علوم انسانى، علوم تجربى و علوم پایه دفاع کرد و معناى کارشناسى دینى را به تمامى حوزه ‏ها تعمیم داد. اصولاً مجموعه علوم نقشى اساسى در ایجاد تمدن الهى دارند. از این رو تنها با دینى کردن خاستگاه، جایگاه و پایگاه علوم مى ‏توان متوقّع بود که کارشناسى نیز صبغه دینى پیدا کند. البته پیش از این مهم باید فقاهت (یا اصول فقه) موجود را که به‏ عنوان روش استنباط احکام الهى مورد استفاده علماى اسلامى قرار مى ‏گیرد، توسعه داد و بر این اساس، «فقه اداره» را، که همان «فقه اجتماعی و حکومتى» است، به جامعه عرضه کرد.

براساس این دیدگاه، توسعه روش فقاهت باید در کنار تصرف در بنیان فلسفى و روش علوم کاربردى، مدنظر اندیشمندان حوزه و دانشگاه قرار گیرد تا مجموعه اصول فقه، فقه حکومتى، علوم پایه (فلسفه فیزیک، فلسفه ریاضى و فلسفه زیست‏ شناسى)، علوم تجربى و علوم انسانى عملاً در خدمت گسترش دین قرار گیرند. تنها بر این اساس مى ‏توان پیشرفت در روش برنامه ‏ریزى و اداره حکومت را بر پایه کتاب و سنت الهى تعریف کرد.

در هر حال، اگر نظام اسلامى فاقد چنین فلسفه‏ ها و روش هایى باشد و نتواند فلسفه شدن یا چگونگى را به‏ عنوان محور هماهنگى سه روش تولید حکم، معادله و برنامه براساس دین تعریف کند، حتماً تضمینى براى ساخت، استمرار و توسعه قدرت حکومت اسلامى در کار نخواهد بود؛ چه رسد به اینکه پرچمداران این حرکت عظیم اسلامى داعیه اقامه تمدن نوین الهى را در قرن معاصر مطرح کنند. تمامى اینها سرفصل هاى مباحثى ‏اند که باید تدریجاً در اندیشکده ها با دقت موشکافانه بررسى شوند. این سرفصل ها به مادى بودن مبادى، مبانى و نتایج تمدن موجود و ضرورت شناخت ارکان و ساختار این تمدن و محصولات و فرآورده ‏هاى آن اِشعار داشت و نقدى از برون قلمداد مى ‏شد، و نیز سرفصل هایى که به نقش حوزه‏ هاى علمیه امروز در مهندسى تمدن نوین اسلامى و ضرورت تأسیس فلسفه‏ هاى تکامل، تاریخ، جامعه‏ شناسى، چگونگى (شدن) و برنامه ‏ریزى با هدف آسیب‏ شناسى در فرهنگ حُجیّت حاکم بر حوزه‏ ها و نیز نقش دانشگاه ها در این مهندسى و نقد فلسفه تکامل، تاریخ علم و جامعه‏ شناسى موجود با هدف آسیب‏ شناسى مدل حاکم بر فرهنگ مدیریت کلان اجتماعى و امر برنامه‏ ریزى اشاره داشتند و عملاً نقدى از درون قلمداد مى‏ شدند. البته آنچه مکمّل نقد درونى محسوب مى ‏شود بررسى مبادى، مبانى، مواضع و موانع مهندسى تمدن اسلامى در سه سطحِ «توسعه، کلان و خُرد» است.

الزامات قطعى مهندسى تمدن اسلامى‏

ذکر این نکته ضرورى است که امروزه در ایران اسلامى شواهد بسیارى از وجود یک اراده قوى براى اقامه تمدن نوین اسلامى وجود دارد که در جغرافیای کشور ایران سکنی گزیده است. البته نباید از این واقعیت نیز غافل شد که این ترکیب از مدنیت ایرانى اسلامى داراى لوازم خاص خود است. در محور مدنیت، اسلام کامل‏ترین دین توحیدى خواهد بود و شریعت مقدس، سلسله‏ جنبان این خیزش نوین اجتماعى در جهان هستی محسوب مى‏ شود. در نظام مخلوقات، هر وحدت کل داراى نسبت و عناصر خاص خود است که اگر نسبت محورى تغییر پیدا کند و ضرائب کمّى و کیفى آن دگرگون شود، دیگر سخن گفتن از آن وحدت مجموعه و کل پیشین ، ناصواب خواهد بود. این لوازم عبارت ‏اند از:

ضرورت تأسیس مفاهیم جدید به‏ عنوان سرپل حضور ارزش ها در جامعه‏

در حقیقت تمدن به ‏عنوان مهد و نماد تبلور عینى مفاهیم نظرى رخ مى‏ نماید. اگر مفاهیم از قدرت لازم براى ایجاد روابط و ساختارهاى اجتماعى برخوردار باشند، با یک مبنا و روش کارآمد (در قالب فلسفه و منطق چگونگى) مى‏ توان نظام ارزشى یک مکتب را متبلور کرد. به بیان دیگر، مفاهیم، سرپلِ حضور ارزش ها در عینیت‏ اند. چه بسیارند ارزش هاى والاى انسانى که به سببِ ضعف در زیرساخت ها در حوزه مفاهیم نظرى، از حضور در روابط اجتماعى و فردى بشر محروم مى ‏شوند. همچنان که بسیارند ارزش هاى منحطى که به علت قوت مفاهیم و معادلات، بخش عمده‏اى از نظام معیشت و سعادت بشرى را اشغال کرده و وجود ناهمگون خود را بر پیکره روابط جهانى تحمیل کرده ‏اند.

فلسفه و منطق، بستر تولد مفاهیم و معادلات

بنابراین وجود فلسفه و منطق کارآمد، که بستر تولید مفاهیم و معادلات روزآمد باشد، از لوازم قطعى تمدن‏سازى است. ضرورت تولید وجود فلسفه شدن اسلامی که کامل‏ترین حد فلسفى از یک سلسله مبانى زیرساختى است در کنار «روش عام تولید مفاهیم» به ‏عنوان متدولوژى علوم حوزوى و دانشگاهى، نویدبخش جنبش عظیم نرم ‏افزارى با هدف ارائه معادلات کاربردى جدید در عرصه سرپرستى اجتماعى و تولید فناورى نوین بر پایه ارزش ها و باورهاى دینى است.

این حرکت قرن ها پیش در مبانى و مفاهیم مادى به‏ وقوع پیوست و ثمره آن فناورى و تمدن مادى موجود شد که با تفاخر، جایگاه الوهیت را در نظام معیشت و سعادت بشرى تا حدِّ روابط فردى میان خالق مخلوق تنزل داده است و با حاکم کردن مفاهیم اومانیستى، روح انسان‏ محورى را در تار و پود ساختارهاى اجتماعى چنان دوانده است که دیگر مجالى براى خداپرستى حتى در دیر و صومعه باقى نگذارده است. وجود بى ‏شمار ترسایان منفعل در برابر مظاهر فناورى مادى که عنوان تعبد و خداخواهى را نیز یدک مى‏ کشند یکى از چندین دلایل و شواهد بر این مدعاست.

باید بر این واقعیت تلخ اذعان کرد که دستگاه عریض و طویل مادى توانسته است با اتکا بر همین توانمندی ها، تمامى اجزاىِ دستگاه را با یکدیگر هماهنگ کند. البته این سیستم کماکان از نبود یک فلسفه و روش عام رنج مى ‏برد؛ اما فلاسفه مادى تا حدودى توانسته‏ اند تصویرى از مبانى فلسفى و متدولوژى علوم خود را به تصویر بکشند. آنها هنوز در تکمیل چرخه تولید اندیشه، از مبنا تا بنا و از زیربنا تا روبنا، به‏ صورت سیستماتیک و شفاف، توفیق کامل پیدا نکرده‏ اند، ولى با همین چارچوب نیز خلق و توسعه فناورى مادى را بارها و بارها جشن گرفته و توانمندى نسبى آن را دلیلى بر حقانیت روش و منش خود فرض کرده ‏اند؛ غافل از آنکه معیار صحت یک روش نمى ‏تواند به کارآمدى در جهت رفع نیاز با تعریف مادى بازگشت نماید بلکه مشروط به تناسب داشتن با حق و باطل است. در هر حال، اقدام برای تأسیس فلسفه و روش عام براى‏ تولید مفاهیم و معادلات کاربردى اسلامى، نویدبخش آینده‏اى روشن براى دانشمندانى است که اندیشه اقامه تمدن نوین را در سر مى ‏پروانند و براى احیاى جنبش نرم ‏افزارى و سخت‏ افزارى در فضایى متفاوت، کمر همّت بسته‏ اند.

مطلب دیگر آنکه: این فلسفه موجود تنها مى ‏تواند «چرایى»ها و «چیستى»ها را توضیح دهد، اما یقیناً از تبیین «شدن»، «تغییر» و «چگونگى» پدیده ‏ها خود را ناتوان مى‏ بیند؛ امرى که در فلسفه جدید اسلامى (فلسفه شدن) بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

روش تأسیسى جدید نیز باید مبتنى بر فلسفه‏ شدن باشد، شایسته است روش، متدلوژى و منطق شدن یا چگونگى نامیده شود؛ روشى که باید قادر باشد سه روش استنباط احکام اجتماعى، تولید معادلات کاربردى، و برنامه‏ هاى عینى را در سه عرصه حوزه، دانشگاه و دولت، هماهنگ نماید. این روشهاى سه‏ گانه در حکم فونداسیون و زیربناى آرمانشهر اسلامى است که از آن به مدینه فاضله تعبیر مى ‏شود.

ضرورت هماهنگى سه نهاد حوزه و دانشگاه و دولت در اقامه تمدن نوین‏

اما هنوز تا رسیدن به یک نقطه ملموس عینى لازم است گام هاى مؤثر دیگرى برداشته شود. اسکلت‏ بندى و نماساز این آرمانشهر از جمله آنهاست که در قالب تولید احکام، معادلات و برنامه ‏هاى اجتماعى تعریف مى ‏شود این امور را باید سه نهاد حوزه، دانشگاه و دولت ساماندهى کنند.

به بیان بهتر، با استفاده از فلسفه و روش هاى سه گانه، جهات حاکم بر نظام مدیریت اجتماعى باید از متن کتاب و سنت استخراج شود و آنگاه علماى حوزوى با استفاده از روش فقاهت بالنده و نوین که ناظر به موضوعات جدید است، احکام کیفى را در قالب فقه حکومتى (اجتماعى)، استنباط کنند و در اختیار خیل عظیم دانشگاهیان متعهد قرار دهند تا ایشان نیز با استفاده از روش جدید، به تولید معادلات کاربردى اسلامى مبادرت کنند و در نهایت، کارشناسان نظام اسلامى آن معادلات را در تولید برنامه‏ هاى اسلامى با استفاده از روش نوین تولید برنامه به کار گیرند. این مجموعه هماهنگ و پویا مى‏ تواند بنیان منطقى یک جامعه برخوردار از رفاه مادى و معنوى را براساس «فلسفه تکامل الهى» تعریف و جریان توسعه تعبد را در جامعه دنبال کند.

ضرورت تأسیس بانک توسعه اطلاعات اسلامى‏

براى تولید و جریان منطقى و روان سه روش تولیدِ احکام و معادلات و برنامه‏ ها در ساختارهاى اجتماعى، نیازمند بانک توسعه اطلاعات اسلامى نیز هستیم. این بانک از یک‏سو، باید دائماً در حال افزایش اطلاعات درونى خود باشد و از سوى دیگر، ضمن تعامل با جامعه، کاستی ها و بایدهاى مربوط به ساختار اجتماعى را پاسخ دهد. هدف غایى این بانک ساماندهى نظام اطلاعات و داده ها در تمامى زمینه‏ هاست. طبیعى است طراحى «سازمان، برنامه و اجرا» براى چنین بانکى از ضروریات است که بخش هاى مختلف باید در هر سه عرصه حوزه، دانشگاه و حکومت عهده ‏دار ساماندهى این امر شوند.

ضرورت طراحى مدل انتقال براى گذر از وضع موجود به مطلوب‏

بعد از ترسیم سیمای مدل مطلوب از مهندسى تمدن اسلامى براى رسیدن به این مهم، ناچار از طراحى «مدل انتقالى» نیز هستیم؛ مدلى که خود مشتمل بر چندین مدل کوچک‏تر و واسط است تا رفته ‏رفته فاصله «وضع موجود» را با «وضع مطلوب» کمتر کند. این مدل انتقالى عمدتاً در قالب منطق نظامند اسلامى قابل ‏تعریف است که به لحاظ پایگاه نظرى، جریان تبدیل و تغییر ساختارها و روابط اجتماعى را به ‏صورت ثابت ارزیابى نمى‏کند. از این رو براى تبدیل جامعه آلوده به مبانى و مظاهر کفر و الحاد، به جامعه اسلامى، لازم است مراحلى از «التقاط» را به‏ ناچار پذیرا بود.

در واقع به لحاظ پایگاه فلسفى، باید از نظام و منطق تبدیل و تغییر مناسبات بهره برد که این نیز به نوبه خود وابسته به وجود یک مدل ریاضى مناسب است. این مدل اجازه مى دهد که نسبیتها و منزلت هاى مختلف در جاى ‏جاى روابط و ساختارها به ‏خوبى تعریف شوند؛ چه اینکه در هنگامه عسر و حرج علمى که هنوز جامعه دینى به مرحله تولید معادله اسلامى نرسیده است، باید به ‏گونه‏اى متفاوت، مناسبات علمى ‏اجتماعى را براساس الگوى تخصیصى، تعریف کرد. حال آنکه اگر همین جامعه به مرحله تولید معادله مطلوب برسد، ولى به تفاهم اجتماعى نائل نشود، باید به شیوه ‏اى دیگر، مناسبات را طراحى کرد. به بیان بهتر، اگر «نظام علوم اسلامى» تنظیم شود، ولى جامعه پذیراى آن نباشد، همین عدم‏ تفاهم علمى در بین متخصصان، باعث عدم ‏مقبولیت اجتماعى و جریان نیافتن این معادلات در ساختارهاى اجتماعى مى‏ شود. طبعاً براى ارتقاى ظرفیت اجتماعى باید شیوه‏ هاى دیگرى برگزید تا این تفاهم علمى جامه عمل بپوشد.

ضرورت مدل انتقال در تبدیل وضعیت مطلوب به موجود

در یک کلام، تعریف یک شیب منطقى در دوران گذر از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب ضرورى است. این امر با هدف ایجاد ظرفیت پذیرش جوامع صورت مى ‏گیرد. اگر امروز شاهد بیدارى و اسلامی تدریجى در ملل جهانیم، باید حضور اراده الهى و اولیا او را، به‏ عنوان محور سرپرستى تاریخ، در ارتقاى این ظرفیت جستجو کنیم. اگر اندیشمندان جوامع اسلامى نیز توانستند براساس یک مدل کارآمد، تناسبات نظام اجتماعى را براساس این اراده غالب به ‏دست آورند، آنگاه مى ‏توان از تهیه مقدمات مهندسى تمدن اسلامى سخن گفت؛ گرچه بخشى از ضریب خطاى این تلاش نیز قابل‏ اغماض خواهد بود.

طبعاً مدل انتقالى نیز باید از ظرفیت لازم براى ملاحظه عوامل برونزا که همان عوامل تاریخى است برخوردار باشد. اگر نتوانیم ظرفیت تاریخى و اجتماعى و نسبت بین آنها را به ‏دست آوردیم و آنها را به ‏صورت کمّى به تفاهم اجتماعى برسانیم، حتماً تصمیمات عرصه نظر، در مقام عمل خواهد شکست و با جزم ‏نگرى و غفلت یا تغافل از ملاحظه نسبت ها و شرایط زمانی و مکانی، نسخه‏ هایى واحد براى جوامع متفاوت نتیجه ‏اى جز شکست در پى نخواهد داشت.

جمع بندی:

بنابراین در طراحی زیرساخت های مورد نیاز در تمدن سازی به عنوان پیشران مطلوب در استحکام درونی قدرت جمهوری اسلامی ایران نیاز به نظام سازی در حوزه مفاهیم و ساختارها ، محصولات است و این نظام سازی بر پایه دین انجام می شود.

فرآیند پنجگانه تمدن سازی اسلامی از منظر مقام معظم رهبری

بحث نظام سازی بر اساس قرآن و دین، با فرآیند پنجگانه ای که مقام معظم رهبری چندسال پیش در چند سخنرانی مطرح فرمودند درهم آمیخته است. لذا بهتر است که بحث خود یعنی تمدن سازی دینی را با توجه به این فرآیند پنجگانه پیگیری کنید. فرآیند پنجگانه ای که دو مرحله اش محقق شده است، یک مرحله از آن، به صورت کامل در زمان ظهور حجت موعود سلام الله علیه محقق خواهد شد و دو مرحله میانی هم دارد که الان در حال تحقق است. این فرآیند پنجگانه عبارتند از:

تذکر دو نکته مهم ضروری است:
اولا تمامی هویت انقلاب اسلامی به عنوان یک حقیقت و جوهره و نه یک واقعیت یا پدیده- امری تمام شده و محصور در هیچ زمان و مکانی نیست. لذا گاهی از انقلاب و تمدن سخن می گوییم ولی زمان و مکان تحقق را از آنها مفهوما سلب می کنیم. ثانیا تحقق و اتمام یک مرحله – براساس وجه حقیقی آن- هم چنان جاری و زنده است. لذا اتمام مرحله ای همچون نظام اسلامی به معنای میرایی و تاریخ مصرف گذشتن آن نیست.بله به عنوان یک پدیده، مرز زمانی ومکانی دارد اما به عنوان یک حقیقت همچنان حضور تکاملی آنرا درسایر مراحل باید دید و دنبال کرد. کسانی که با ادبیات دینامیک تحول و تکامل آشنا هستند ادعای فوق را سنگین و نامفهوم تلقی نمی کنند گرچه باید اذعان داشت که این مباحث نیازمند بیان دقیقتری در جای خود است که در اینجا به اجمال، هر پنج مرحله از منظر رهبری معظم تبیین می شود.

انقلاب اسلامی

ایشان می فرمایند ما یک مرحله انقلاب اسلامی داشتیم که با تکیه بر نفی طاغوت (لا اله) و تمامی مظاهر مادی و غیربومی آن، از سال۱۳۴۲ کلید خورد و سال ۱۳۵۷ هم پیروز شد. گرچه صبغه این انقلاب عمدتا در حوزه سیاسی بوده است اما نفی طاغوت را در ابعاد علمی و فرهنگی و اقتصادی نیز دنبال می کرده است. چه اینکه اگر انقلاب در گرایش ها و بینش های برخی از نخبگان و عموم مردم ایجاد نمی شد انقلاب، در بعد سیاسی و فروپاشی نظام طاغوت روی نمی داد. اما آنچه روی داد عمدتا تحول فرهنگی همراه با انقلاب سیاسی بود ولذا هنوز تا انقلاب علمی و فرهنگی و اقتصادی جامع و عمیق و دگرگونی سبک زندگی و وجه تمدنی جامعه اسلامی فاصله داریم. در هر حال این مرحله تمام شد.

نظام اسلامی

بعد وارد مرحله نظام اسلامی شدیم که استقرار نظام جمهوری اسلامی وعمدتا در زمان حضرت امام(ره) بود. تقنین بر اساس دین و مبانی نظام ولایت فقیه و نهایتا تاسیس قانون اساسی، مهمترین مولفه این مرحله است که انجام شد. اصولا هیچ حرکت عمیق انقلابی جز بر اساس نقشه راه جدیدی تحقق پذیر نیست. این مرحله نیز تمام شد گرچه تقنین برمبانی دین ، به صورت تکاملی ادامه دارد و یک فرآیند-و نه یک برآیند- است.

دولت اسلامی

بعد از این دو مرحله وارد مرحله سوم یعنی دولت سازی اسلامی شدیم که بی وجه نیست اگر ادعا شود عبارت اخرای نظام سازی است. منتها دولت سازی که دراینجا مد نظر بوده است.بیشتر، نهادهای رسمی و بخش خصوصی است. در یک کلام، منظور از دولت سازی این است که ساختارها ونهادهای ارزشی که مورد نیاز نظام جمهوری اسلامی است را بتوان برمبنای دین و رویکرد قرآنی استخراج و تاسیس کرد. تغییر تدریجی در روش و منش نخبگانی (یعنی حاکمان و حکیمان) هدف اصلی از این مرحله جاری و کنونی است که با تشکیل نهادهای اساسی کشور مثل مجلس خبرگان، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، سپاه ، بسیج ، بسیج سازندگی وکمیته امداد و.. آغاز شد و البته این حرکت عظیم نهادسازی دینی، با فراز و نشیب هایی –گاهی به نفع رقیب و گاهی به نفع رفیق- هم چنان ادامه دارد.

کشور اسلامی

مرحله چهارمی که ایشان می فرمایند بعد از اینکه دولت سازی صورت گرفت ما باید جامعه سازی یا کشورسازی کنیم. به عبارت دیگر یعنی امت ساخته شود و نگاهمان از رویکرد ساختاری و سخت افزاری، باید بر روی نگاه نرم افزاری جامعه سازی و کشورسازی (سبک زندگی) در سطح آحاد و خانواده ها و تکامل روش و منش عمومی جامعه منتقل شود با این هدف که در نهایت، کشور اسلامی در قالب ایران اسلامی شکل گیرد. این مرحله نیز درحال گذار است.

تمدن اسلامی

و بالاخره مرحله پنجمی هم داریم که جهان اسلامی است و منظور همان تمدن اسلامی و تحول در روابط بین الملل بر اساس مغزافزار و نرم افزار و سخت افزار های ساخته شده در مراحل قبل است. غایت اصلی این فرآیند، ایجاد تمدن نوین اسلامی است. کافی است که به ارزش های خود و قرآن و ظرفیت-هایی که در سنت است و ظرفیت های تمدنی که همانا تراث ملی و دینی ماست، برگردیم و فرهنگ اسلامی و ایرانی خود را با ابتنا بر میراث سلف صالح احیا کنیم. البته جهان سازی دینی بر اساس آموزه ها، تنها توسط حجت موعود (ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) صورت می گیرد اما جهانی سازی که بیانگر یک حرکت زنده و هدفمند است از همان اوان شکل گیری انقلاب اسلامی همواره مدنظر امامین انقلاب و انقلابیون بوده و هست. صدها پیام ریز و درشت از امام راحل و حاضر انقلاب اسلامی، دلیلی بر این مدعاست.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: