تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ - ۱۴:۱۳ کد مطلب 104592

شهری که به داد نمایشگاه کتاب رسید

بازدید از نمایشگاه کتاب تهران امسال شکل خانوادگی‌تری گرفته و در کنار شلوغ‌تر شدنش، اما توانسته در ارائه خدمات، سیمای بهتری از یک رویداد فرهنگی جذاب به خود بگیرد. به گزارش مشرق، تا همین چند روز پیش خیلی‌ها نگران بودند که مبادا کتابخوانان از «شهر آفتاب» که جنوب تهران افتاده، استقبال آنچنانی نکنند که عمده […]

بازدید از نمایشگاه کتاب تهران امسال شکل خانوادگی‌تری گرفته و در کنار شلوغ‌تر شدنش، اما توانسته در ارائه خدمات، سیمای بهتری از یک رویداد فرهنگی جذاب به خود بگیرد.

به گزارش مشرق، تا همین چند روز پیش خیلی‌ها نگران بودند که مبادا کتابخوانان از «شهر آفتاب» که جنوب تهران افتاده، استقبال آنچنانی نکنند که عمده دلیلش نیز مسافت و بی‌تجربگی بود، اما این روزها و حتی امروز که روز ششم از نمایشگاه کتاب تهران باشد اگر سری به آنجا بزنید، خلافش را به چشم می‌بینید. بالاخره ترس از تجربه اول، خودش استرس‌زاست، اما مردم برای کتاب، ارزش قائلند بی‌آنکه شعار بدهند؛ فضای چند روزه نمایشگاه که این را گواهی می‌دهد.

بهترین زمان قضاوت نیز الان است که دیگر از بی‌نظمی یکی دو روز اول خبری نیست و تا چشم کار می‌کند، خانواده یا مخاطبانی را می‌بینی که لیست به دست، مشغول کتاب خریدن هستند. چیزی از جمعیت بازدیدکننده کم نشده اتفاقاً حضور خانواده‌ها حتی پررنگ‌تر است. خصوصاً غرفه‌های کودک که مثل شهربازی می‌ماند. بچه‌ها مشغول عکس سلفی گرفتن با عروسک‌ها هستند و یا حتی خرید کتاب‌های رنگارنگ خودشان. سالنی که در اختیارشان هست نیز اینقدر جذابیت دارد که کسی را خسته نکند.
  
تنبلی ناشر و ارشاد هم حدی دارد
این بخش مثل غرفه‌های دانشگاهی و آموزشی در چادر اسکان داده شده است، اما چادرهای امسال کجا و مصلی کجا؟ سازه‌های این بخش‌های شهرآفتاب دسته‌کمی از ساختمان‌سازی ندارد. فضای داخلی‌شان نیز چیدمان بدی ندارد و کسی اذیت نمی‌شود. تا چشم کار می‌کند اینجا نیز بچه‌کنکوری‌ها و دانشجویان حتی با ساک و کیف کولی پُر، سرشان توی کتاب است. ناشران عمومی نیز تکانی نخورده‌اند و درون‌غرفه‌هایشان مشغول کتابفروشی‌اند؛ متأسفانه دریغ از کمی خلاقیت؛ این همه فضا و بی‌سلیقگی در زیباسازی اینها توی ذوق می‌زند. برخی که فقط کتاب را ریخته‌اند جلوی مشتری در همین حد! یادشان باشد که اینجا قرار نیست مصلای کوچک و بی‌نظم باشد.

البته نبود المان‌های اطلاع‌رسانی کمی در روزهای اول، بازدیدکنندگان را با مشکل مواجه می‌کرد. فعلاً گویا اوضاع بهتر است. کاش ارشاد کمی نظارت و تحرک بیشتری به خودش بدهد، چون همچنان آمار تخلف ناشران را می‌بینیم. حالا چه در کتاب‌های عرضه شده، باشد و چه در تنبلی‌شان که حال ندارند ذره‌ای نما به غرفه‌بندی‌شان بدهند.
  
دو عملکرد متفاوت از شهرداری و ارشاد
خوشبختانه تیم «شهر آفتاب» حساب‌شده‌تر کار کرده است و این را می‌شود در انضباط فضا دید. انتقال بازدیدکنندگان روبه‌راه ا‌ست مثل اغذیه‌فروش‌ها و کانکس‌هایی که مختص نمازخانه و دیگر امکانات هستند نیز به اندازه کفایتند. خانواده‌ها نیز ترجیح می‌دهند از فضاهای طبیعی اطراف استفاده کنند و این به یمن همت شهرداری هست نه ارشاد. همینطور که هر گوشه را می‌بینیم، هرچند نفر دور هم نشسته؛ عکس می‌گیرند، استراحت می‌کنند یا کتاب‌هایشان را ورق می‌زنند. حتی اگر عملکرد داخل غرفه‌ها کپی سال‌های قبل باشد، اما تمیز بودن صورت شهرآفتاب و خدمات نصفه و نیمه‌اش، میزان رضایت را بالاتر از قبل می‌برد. لااقل می‌شود ادعا کرد که اینجا نمایشگاه بین‌المللی‌ است آن هم برای کتابی که انگار زیادی مشتری دارد، بی‌آنکه ادعایی داشته باشد.

قیاس کنیم اینکه این دوره از نمایشگاه کتاب به میزبانی شهر آفتاب، نسبت به قبل‌ترها عملکردش بهتر است و این به‌خاطر ترکیب فضایی‌ است که برای بازدیدکننده سرگرمی و خرید را با هم قاطی کرده است، در واقع نمایشی از فروشگاه را به چشم می‌بینیم. اینجا حتی برای چند ساعت تفریح و دور هم بودن نیز ایده‌آل است. ضعف‌هایش را هم باید از دریچه وزارت ارشاد دید که حواسش باشد خودش را کمی به روز کند. اطلاع‌رسانی‌اش را صرفاً به تلگرام و سایت خودش خلاصه نکند. به نظر جای مردم در برنامه‌های جانبی نمایشگاه خیلی خالی‌ است!

منبع : روزنامه جوان

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: