تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ - ۱۸:۲۳ کد مطلب 104741

نگرانی پاکستان از آزمایش موشکی مخفی هند

پاکستان در واکنش به اقدام اخیر هند در انجام آزمایش مخفیانه موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای از طریق زیردریایی در آب های اقیانوس هند، نسبت به این اقدام ابراز نگرانی و اعلام کرد که این اقدام می تواند ثبات راهبردی در جنوب آسیا را تحت الشعاع قرار دهد. به گزارش مشرق، ماه […]

پاکستان در واکنش به اقدام اخیر هند در انجام آزمایش مخفیانه موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای از طریق زیردریایی در آب های اقیانوس هند، نسبت به این اقدام ابراز نگرانی و اعلام کرد که این اقدام می تواند ثبات راهبردی در جنوب آسیا را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش مشرق، ماه گذشته هند تایید کرد کرد که اقدام به آزمایش موشکی دوربرد با قابلیت حمل کلاهک هسته ای کرده است؛ موشکی با برد سه هزار و پانصد کیلومتر که می تواند از زیردریایی های غول پیکر شلیک شود. گزارش ها حاکی است که هند دو ماه پیش و بطور مخفیانه اقدام به انجام این آزمایش های موشکی کرده بود اما یک ماه بعد از انجام این آزمایش موشکی، اخبار آن را اعلام کرد.

انجام این آزمایش موشکی بدون اطلاع قبلی و بطور مخفیانه، بر نگرانی های پاکستان از تحرکات موشکی و تسلیحاتی هند افزوده است.

روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه این کشور بدون ذکر نام وی نوشت: انجام این گونه آزمایش های موشکی یک اقدام و تحول جدی است. از سال ۱۹۸۸، روال به این شکل بوده است که هند و پاکستان بطور رسمی یا غیررسمی یکدیگر را از انجام آزمایش های موشکی خود مطلع می کردند اما این بار هند به گونه ای دیگر عمل کرده است.

پاکستان و هند در سال ۲۰۰۵ قراردادی امضا کردند و به موجب آن توافق کردند که هرگونه آزمایش موشکی خود را قبل از انجام آن، به اطلاع طرف مقابل برسانند تا از بروز هرگونه سوءتفاهم و برهم خوردن ثبات و صلح منطقه ای جلوگیری شود.

این مقام وزارت خارجه پاکستان گفته است که حتی قبل از امضای این قرارداد هم، دو کشور به دلیل حساسیت فوق العاده مسئله تسلیحات هسته ای، یک تفاهم نامه جامع در زمینه ضرورت اطلاع دادن به یکدیگر درخصوص آزمایش های موشکی داشتند.

وی اعلام کرد که پاکستان مسئله اخیر یعنی انجام آزمایش موشکی هند بدون اطلاع قبلی را از طریق مجاری دیپلماتیک با طرف هندی مطرح کرده و خواستار توضیح هند در این باره شده است.

هند و پاکستان به عنوان دو قدرت هسته ای جنوب آسیا و دو همسایه ناسازگار که دهها سال است نتوانسته اند اختلاف های سیاسی و مرزی میان خود را حل و فصل کنند، در سال های اخیر همواره در حال رقابت تسلیحاتی از جمله تولید سلاح های هسته ای بوده اند که رشد سریع تسلیحات هسته ای از سوی این دو کشور باعث نگرانی های جهانی نیز شده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: