تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ - ۲۳:۱۰ کد مطلب 104883

دهقان: ایران هیچ تعامل و سازشی با نظام سلطه نخواهد داشت

به گزارش مشرق، عصر امروز همایش «در مدار ماه» با موضوع نکوهداشت شهدای مدافع حرم در ۲ بخش شعر و داستان با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان مدافع حرم، چهره‌های فرهنگی، ادبی و شعرا از جمله علیرضا قزوه، مرتضی امیری، مصطفی محدثی خراسانی، […]

به گزارش مشرق، عصر امروز همایش «در مدار ماه» با موضوع نکوهداشت شهدای مدافع حرم در ۲ بخش شعر و داستان با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان مدافع حرم، چهره‌های فرهنگی، ادبی و شعرا از جمله علیرضا قزوه، مرتضی امیری، مصطفی محدثی خراسانی، اسماعیل امینی و فاضل نظری  در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این همایش حجت الاسلام ابراهیم کلانتری رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم درباره مجاهدت‌های خاموشی این شهدای عزیز گفت: امروز افرادی از ۶۰ ملیت جهان در سوریه و عراق دور هم جمع شده و جبهه کفر و نفاق را برای به زانو در آوردن اسلام ناب تشکیل داده‌اند.

وی در همین زمینه افزود: از طرفی برای مقابله با این جبهه باطل، رزمندگانی عاشق و دلباخته اسلام و اهل بیت گرد هم آمده و جبهه مقاومت اسلامی را برای مقابله با دشمنان اسلام به وجود آورده‌اند.

حجت الاسلام کلانتری خاطر نشان کرد: ملت مظلوم سوریه و عراق بیش از ۵ سال است که در محاصره داعشیها، و تکفیری‌ها بوده و جبهه استکبار با تمامی امکانات و دلارهای نفتی به کمک آنها آمده و اوضاع منطقه را آشفته‌ کرده‌اند. بنابراین مدافعان حرم عاشقانه برای دفاع از اسلام و حرم اهل بیت با مجاهدت‌های خاموشی خود تلاش در بیرون راندن این جبهه کفر را دارند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که شهدای مدافع حرم مظلوم و غریب هستند تاکید کرد: شهادت این افراد، شهادت خاص است که اجر والایی نزد پروردگار متعال دارد. مجاهدت‌های آنها استمرار راه شهدای کربلا است. ما هم به سهم خود در دانشگاه تهران و مجموعه‌های مختلف که امکانات آن فراهم است باید فداکاریها و مجاهدتهای مدافعین حرم را در جامعه ترویج بدهیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران افزود: شاعرانی که در این عرصه قدم برداشته و اشعاری را در رسای شهدای مدافع حرم عرضه می‌کنند بدانند ثواب و اجر این کار کمتر از شهادت نیست.

در ادامه سعید حدادیان دبیر همایش «در مدار ماه» با اشاره به بازتاب اینگونه همایش‌ها در جامعه عنوان کرد: این همایش از سال ۱۳۸۰ با نکوهداشت مقام جانبازان شیمیایی کار خود را آغاز کرد و از همان لحظه مواجه شدیم با یک دنیا اخلاص و قریه‌های سرشار که آمده بودند برای سوژه‌های ناب سرایش داشته باشند. از آن سال به بعد همایش ما هر ساله برگزار شده و با استقبال بسیار خوب و چشمگیری همراه بوده است.

وی افزود: معقوله‌ داستان نویسی را از همایش دوم به موضوع شعر سرایی اضافه کردیم و تقریباً در تمام برنامه‌ها پذیرای شاعرین و نویسندگان در ۲ بخش شعر و داستان بوده‌ایم.

دبیرهمایش این همایش با توجه به همایش‌های گذشته که به ترتیب عنوان و موضوع از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران به آنها پرداخته شد خاطر نشان کرد: همایش‌های قاصدک‌های سوخته (شهدای تفحص، فصل صبوری «آزادگان و ایثارگران»، پشت پلک‌های آسمان «شهدای مفقودالاثر»، اگر قلم لشگر برانگیزد «همسران جانبازان»، مسیر عشق«راهیان نور»، سیر و سلوک آسمان «جانبازان شهید»، راز منور «شهدای علمی»، آب و آئینه «نکوهداشت مقام پدران و مادران شهید» و الف دزفول «ایثار مردم شهر دزفول» ) تا به امروز که چهاردهمین همایش ما با عنوان «در مدار ماه» است برگزار کرده‌ایم.

حدادیان بیان کرد: امسال ۶۰۰ و ۲۰۰ اثر در موضوعات شعر و داستان به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد ۴۰ اثر در شعر سرایی و ۱۰ اثر در داستان نویسی مورد احترام و تجلیل به عنوان برگزیده همایش قرار گرفت. همچنین قابل ذکر است در سال ۱۳۹۴ رشد خوبی در زمینه نثر و داستان نویسی داشته‌ایم، که امید است این مسیر در سال‌های آتی هم ادامه پیدا کند.

در بخش مهم این همایش سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران درباره دخالت‌های نظام سلطه و حضور آنها در سوریه و عراق گفت: امروز نظام سلطه به سرکردگی آمریکاییها آرامش منطقه را به هم ریخته و با همکاری بعضی از کشورهای اسلامی از جمله عربستان که حاکمیتی از شهوت، ظلم و پایکوبی دارند در امورات داخلی ملت سوریه و عراق دخالت می‌کنند.

سردار دهقان افزود: جریانی که در حال حاضر با کشتار، انهدام، بی‌رحمی، خشونت و افتراع مقابل اسلام قرار گرفته‌اند ساخته شده دست نظام سلطه بوده که با هدایت و پشتیبانی عربستان تلاش در تامین امنیت اسرائیل غاصب را دارند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فداکاریهای جوانان ایران و سایر کشورهای اسلامی اظهار کرد: بایستی در همه شرایط از حریم اسلام و اهل بیت دفاع کرد هر جایی از این نقطه خاکی که بخواهند به اعتقادات ما تعرض کنند نظام و ملت ایران در کنار ملت‌های مظلوم برای مقابله با دشمنان ایستادگی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: فرزندان ما در کنار مردم سوریه و عراق حضور یافته و آن‌ها را در جهت آموزش و طراحی‌های نظامی سازماندهی و کمک می‌کنند.

سردار دهقان در پایان سخنان خود تصریح کرد: افتخار ملت ما جوانانی هستند که با نیت خالص برای دفاع از حرم عصمت و طهارت جان خود را فدا می‌کنند، شهادت آنها عزت و ماندگاری اسلام است و نظام سلطه بداند ما هیچ تعامل و سازشی با آنها نخواهیم داشت.

در پایان این همایش از ۲۲ جلد کتاب که در ۲ بخش شعر و داستان تهیه شده است با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران و مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران رونمایی شد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: