تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ - ۰۱:۵۵ کد مطلب 104932

دکتر نافذ کلام به رحمت ایزدی پیوست

دکتر محمد صادق نافذ(نافذ کلام)، یکی از اساتید حوزه و دانشگاه و اولین رئیس پژوهشگاه علم و دین درگذشت. به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ دکتر حاج محمد صادق نافذ(نافذ کلام)، اولین رئیس پژوهشگاه علم و دین درگذشت. وی که در زمره اساتید حوزه و دانشگاه به حساب می‌آمد، سالیان عمر خود را در ترویج محبت […]

دکتر محمد صادق نافذ(نافذ کلام)، یکی از اساتید حوزه و دانشگاه و اولین رئیس پژوهشگاه علم و دین درگذشت.

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ دکتر حاج محمد صادق نافذ(نافذ کلام)، اولین رئیس پژوهشگاه علم و دین درگذشت. وی که در زمره اساتید حوزه و دانشگاه به حساب می‌آمد، سالیان عمر خود را در ترویج محبت اهل البیت(ع) گذراند.

محمد صادق نافذکلام در سال ۱۳۱۰ در تهران به دنیا آمد. پدرش حاج محمد کیلانی از جمله افراد مبارزی بود که به دلیل درگیری با خوانین دماوند به تهران مهاجرت کرد. پس از گذراندن دوره دبیرستان به سال ۱۳۳۰ در دانشکده الهیات دانشگاه تهران پذیرفته شد و توانستند تا مقطع دکترای الهیات و فلسفه اسلامی تحصیلات خود را ادامه دهند. موضوع رساله دکتری وی؛ قوای مدرکه و بیان حقیقت ادراک از نظر ابن سینا و ملاصدرا بود. 

نافذ کلام

مرحوم نافذ کلام در کنار طی نمودن مراحل و مدارج دانشگاهی، پای دروس و کلاس‌های اساتید علوم دینی نشسته و توانستند دروس حوزوی و عرفانی را نزد اساتید چون آیت الله خوانساری(کفایه، رسائل و شرح لمعه)، آیت الله سید ابوالحسن رفیعی(اسفار ملاصدرا)، آیت الله شعرانی(شرح اشارات، تحقیقات)، آیت الله حاج میرزا عبدالعلی تهرانی(تصور و تصدیق ملاصدرا)، آشیخ محمدحسین زاهد(مقدمات و همچنین سیرو سلوک اخلاقی)، دکتر شیخ الاسلام(فصوص الحکم محی الدین عربی، منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری) درک کردند.
همچنین حضور در جلسات اخلاق بزرگانی همچون مرحوم آیت الله حق شناس و آیت الله ضیاء آبادی از ایشان یک انسان وارسته ساخته بود.

گفتنی است زمانی که آیت الله طباطبایی(صاحب تفسیر المیزان) نزدیک به سه سال، هر دو هفته یکبار جلسات خصوصی در تهران برگزار می‌شد پای اصلی حضور در این جلسات بود.

همچنین در جلسات استاد شهید مرتضی مطهری که پیش پیروزی انقلاب اسلامی در روزهای جمعه برگزار می‌شد، حضور فعال داشتند. همین امر باعث گردید که شهید مطهری به ایشان اعتماد کامل داشته و حتی زمانی که یکبار به دلیل پاره‌ای از مشکلات نتوانستند بر سر کلاس درس حاضر نشوند، از آقای نافذ کلام برای تدریس در این کلاس دعوت کرده بودند. کلاسی که در آن افراد سرشناسی همچون ناطق نوری و محقق داماد نیز حضور داشتند.

دکتر نافذکلام پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشکده الهیات نیز همکاری نزدیک و صمیمانه‌ای با شهید مفتح داشتند. به طوری که پس از ترور ایشان جزو اولین نفراتی بودند که بر بالای پیکر آن شهید جلیل‌القدر رسیدند.

نافذ کلام

دکتر نافذکلام بالای سر پیکر شهید مفتح

در اوایل دهه شصت نیز در کانون فارغ التحصیلان که اکثر مسئولین جمهوری اسلامی حضور داشتند، درس احکام و اخلاق می گفت.

مراسم تشییع پیکر این استاد حوزه و دانشگاه امروز دوشنبه از مقابل مدرسه عالی شهید مطهری برگزار گردید. مراسم ختم این مرحوم نیز فردا سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۵ از ساعت ۱۸ الی ۱۹و ۳۰ در مسجد اعظم قلهک (ابتدای خیابان دولت) برگزار خواهد شد.

نافذ کلام

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: