تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ - ۰۸:۲۹ کد مطلب 105019

حزبی که یک بهایی رئیسش بود

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ از جمله مهم‌ترین کسانی که همواره نسبت به دبیر‌کل شدن هویدا بر حزب ایران نوین به شدت احساس نگرانی می‌کرد، اسدالله علم وزیر دربار و خصم دیرپای هویدا بود که در خاطرات روز چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۵۳ در این باره چنین نوشته بود: «هویدا نخست‌وزیر شخصاً‌ در هفته گذشته دبیر‌کل […]

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ از جمله مهم‌ترین کسانی که همواره نسبت به دبیر‌کل شدن هویدا بر حزب ایران نوین به شدت احساس نگرانی می‌کرد، اسدالله علم وزیر دربار و خصم دیرپای هویدا بود که در خاطرات روز چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۵۳ در این باره چنین نوشته بود:

«هویدا نخست‌وزیر شخصاً‌ در هفته گذشته دبیر‌کل حزب ایران‌نوین شد. به نظر من حائز کمال اهمیت است یعنی یک زمینه‌سازی است که به اعتقاد من و خدا کند هرگز این عقیده صحیح نباشد. زبانم لال و قلمم شکسته باشد، خطر جدی برای رژیم است، نه تا وقتی که شاهنشاه زنده است ولی بعد از آن نمی‌دانم چه می‌شود. البته فقط یک مسئله باقی است که خوشبختانه این مسائل حزبی و خیلی مسائل دیگر به طور کلی پایه و مایه ندارد و چون این حزب ابزار دست طبقه فاسد بالاست. مگر آنکه دست خارجی از آن به موقع حمایت و بهره‌برداری بکند. نگرانی من فقط از این نکته است.»

هویدا

*هویدا در رأس دولت و حزب

اینک قدرت و جایگاه هویدا در رأس حزب و دولت، بلامنازع به نظر می‌رسید. پیش از او حسنعلی منصور اولین دبیر‌کل حزب ایران‌نوین هم در دوران نخست‌وزیری، مقام دبیر‌کلی حزب را برای خود حفظ کرده بود. هویدا رسماً از بیست‌ویکم دی ۱۳۵۳ که کنگره او را به این سمت برگزید تا بعد از ظهر روز یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۵۳، که شاه یک باره به عمر نظام چند‌حزبی خودساخته‌اش پایان داد، به مدت پنجاه روز دبیر‌کل حزب ایران‌نوین بود. ناظران بر امور هشدار می‌دادند که با دبیر‌کل شدن نخست‌وزیر موقعیت حزب و دولت بسیار حساس و شکننده شده است و هویدا باید از حضور فاسدان و سودجویان در سطوح مختلف مدیریتی و رهبری حزب ممانعت به عمل آورد.

هویدا در اواسط بهمن ۱۳۵۳ در جلسه مشترک وزرا و مسئولان حزب، به‌ویژه تشکیلات حزب در شهرستان‌ها را بسیار ناکارآمد دانست و اعتراف کرد که برخلاف تظاهری که صورت می‌گیرد حزب ایران‌نوین گویا در شهرستان‌ها تقریباً هیچ تشکیلات و سازمانی ندارد. هویدا اضافه کرد که باندبازی‌ها و قوم و خویش‌نوازی‌ها بنیان تشکیلات حزب اکثریت را به ویژه در شهرستان‌ها به نابودی سوق داده است.

در این میان هویدا از همان ‌آغاز کوشید به دفتر سیاسی،‌ هیأت اجرایی و شورای مرکزی حزب تحرک تازه‌ای بخشیده و میان این سه رکن رهبری حزب هماهنگی و ارتباط مستقیم‌تری ایجاد کند و برای این منظور طرح تشکیل دبیرخانه‌ای را پیش‌بینی کرد و از هیأت اجرایی خواست تا با تأسیس کمیته‌هایی ویژه بر دامنه کیفی و کمی فعالیتش بیفزاید. رهبری شورای مرکزی حزب از این دوره اخیر به منوچهر کلالی سپرده شده بود. هویدا همچنین مدعی شد که با توسعه کمی و کیفی فعالیت حزب ایران‌نوین، در آینده‌ای نزدیک همه «سی‌ودو میلیون مردم ایران» عضو این حزب خواهند شد.

بر طبق اساسنامه جدید، ‌هویدا در بیست‌وچهارم دی ۱۳۵۳ اعضای دفتر سیاسی حزب را از یازده تن به پانزده تن افزایش داد و پنج چهره جدید وارد دفتر سیاسی شدند که عبارت بودند از: غلامرضا کیانپور وزیر اطلاعات و جهانگردی؛ حبیب‌ دادفر نماینده مجلس شورا و رئیس تشکیلات شهرستان‌های حزب؛ ضیاءالدین شادمان مسئول تشکیلات تهران؛ شوکت‌الملوک جهانبانی؛ جواد منصور رئیس بیمه مرکزی ایران «که هویدا او را نفر دوم کانون مترقی و حزب نام داد». سایر اعضای دفتر سیاسی عبارت بودند از: منوچهر کلالی رئیس شورای مرکزی؛ هویدا، مصطفی الموتی و محمد‌علی صفار لیدرهای فراکسیون حزب در مجلسین شورا و سنا؛ جواد سعید قائم‌مقام دبیرکل عبدالمجید مجیدی وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه؛ عزت‌الله یزدان‌پناه وزیر مشاور و معاون پارلمانی نخست‌وزیر؛ رضا صدقیانی وزیر تعاون و امور روستاها؛ احمد هوشنگ‌شریفی وزیر آموزش و پرورش؛ و امیر‌قاسم معینی وزیر کار و امور اجتماعی.

در بیستم بهمن ۱۳۵۳ هویدا از ضرورت اعطای آزادی عمل و در عین حال انتظار مسئولیت بیشتر از کمیته‌های حزب در شهرستان‌ها سخن به میان آورد. هویدا همچنین مدعی شد که سیاست گفت و شنود با مردم کشور را در حزب پیاده خواهد کرد و به اصطلاح از مشی‌ درهای باز تبعیت خواهد نمود تا بیش از پیش مردم کشور را نسبت به فعالیت‌های حزبی و مشارکت در امور اجتماعی تربیت و تشویق کند. برخی بر این تصور قرار گرفتند که هویدا قصد دارد در رفتار و فعالیت کلی حزب تحولی قابل اعتنا به وجود آورد، که البته چنین نبود. چنان که همان نخستین اقدام هویدا در آغاز رسمی دبیر‌کلی‌اش که انتخاب اعضای دفتر سیاسی بود، به سرعت با مخالفت و نارضایتی شدید اعضایی از حزب مواجه شد که آن را نه براساس شایستگی و صرفاً در راستای همان مشی باندبازانه و رفیق‌نوازانه ارزیابی می‌کردند. ساواک در بیست‌وپنجم دی ۱۳۵۳ در این‌‌باره چنین گزارش کرده بود:

«روز گذشته آقای نخست‌‌وزیر با آوردن جواد منصور ـ دکتر ضیاءالدین شادمان ـ‌حبیب‌دادفر ـ کیانپور به دفتر سیاسی حزب با عکس‌‌العمل شدید افراد صحیح‌العمل و زحمت‌کش حزبی روبه‌رو گردید و برای افراد علاقمند و فعال حزب مسلم شده که اشخاص فعال به خاطر لیاقت و شایستگی به جایی نخواهند رسید مگر اینکه به دسته‌بندی گرایش پیدا نمایند. حبیب‌ دادفر دفتر کارش در حزب محل مراجعه مرغداران است و تمام وقت او صرف شرکتها و سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود و ضیاءالدین شادمان هزار و یک آلودگی دارد و کیانپور هنوز درگیر پرونده اصفهان می‌باشد که خاطره آن فراموش مردم نشده است و جواد منصور که سالها نسبت به حزب متارکه کرده ولی به خاطر رابطه دوستی وارد دفتر سیاسی حزب می‌‌شود. از طرفی دیگر آقای هویدا در سخنان دیروز خود گفته است من باید بقیه دوستان را که در بخش خصوصی کار می‌کنند ولو برای چند ساعت هم که شده بیاورم که در دولت و حزب مجدداً مشغول کار شوند. از طرفی دیگر باند جواد سعید قائم‌مقام دبیر‌کل، حزب را قبضه کرده و او با همکاری دکتر شادمان و سایر عوامل خود کوشش می‌کند با نزدیک کردن خودشان به نخست‌وزیر و خراب کردن افراد دیگر و حتی مرعوب نمودن دیگران اعمال قدرت کنند.»

غلامرضا کیانپور عضو جدید دفتر سیاسی حزب از حضور حبیب دادفر و ضیاءالدین شادمان در این دفتر ابراز نارضایتی کرده و آنان را افرادی «بدنام و نادرست و شارلاتان» دانسته بود که با حضور خود از شأن دفتر سیاسی خواهند کاست.

هویدا

*مقدمات شرکت در انتخابات

در هفتم اردیبهشت ۱۳۵۳ شاه تصریح کرده بود که از آن پس وزیر کشور باید غیر‌حزبی باشد تا در انتخابات گوناگون بتواند بی‌طرف بماند. تأکید کرد که استانداران هم که در واقع نماینده شخص او در استان‌ها هستند، باید غیر‌حزبی باشند تا با کمال بی‌طرفی به تمام اقشار مردم حوزه مأموریت خود خدمت کنند. در بیستم مهر ۱۳۵۳ شاه بار دیگر تأکید کرد که انتخابات آتی مجلس «کاملاً آزاد» برگزار خواهد شد و بدین ترتیب هر یک از دو حزب باید برای کسب رأی بیشتر به امکانات، مقدورات و ظرفیت‌های خود تکیه کنند.

با ‌آنکه هنوز بیش از یک سال به آغاز صدور فرمان انتخابات مجلسین وقت باقی بود، نشریات و روزنامه‌های ارگان و حامی حزب اکثریت و نیز سایر بخش‌های تبلیغاتی این حزب بر تنور انتخابات ‌دمیدند و در محافل حزبی و سیاسی مباحث مربوط به انتخابات رونق روزافزونی پیدا کرده بود. از اواسط خرداد ۱۳۵۳ خبر می‌رسید که علاوه بر دو حزب ایران‌نوین و مردم (که گمان می‌رفت انتخابات آتی را در انحصار نخواهند گرفت) افراد و دستجاتی کوچک‌تر مشغول تهیه فهرست‌‌هایی برای انتخابات دوره بیست‌وچهارم مجلس شورا هستند. شاه در بیستم مهر ۱۳۵۳ در ملاقات با هیأت رئیسه مجلسین سنا و شورا بار دیگر از برگزاری کاملاً آزادانه انتخابات پیش رو سخن به میان آورد و از احزاب دوگانه خواست تا خود را برای مشارکتی اصولی و کاملاً رقابتی و آزاد در انتخابات آینده ‌آماده کنند.

ساواک در هفتم آبان ۱۳۵۳ درباره گمانه‌زنی‌های نمایندگان مجلس درباره انتخابات آینده چنین گزارش کرده است:

«به مناسبت نزدیک شدن برگزاری انتخابات سراسر مملکت به طور کلی بیشتر نمایندگان مجلس احساس تزلزل می‌نمایند و می‌گویند انجام انتخابات آزاد با توجه به مسائلی که در انتخابات شهسوار گذشت برای مملکت زود است زیرا عده‌ای پولدار رأی می‌خرند و موفق می‌شوند. به طور کلی از انجام انتخابات به طور آزاد و متکی به رأی مردم دو دسته ناراضی هستند و به صورت ضمنی این تز را تخطئه می‌نمایند.

۱ ـ دسته اول نمایندگان فعلی مجلس شورای ملی که عموماً طی یک یا چند دوره بدون توجه به تعداد آرا به مجلس راه یافته‌اند.
۲ ـ عده‌ای هستند که چند سال منتظر مانده‌اند تا فرصتی پیش آید و نوبت به آنان برسد و مانند دوستان خود به مجلس بروند. این گروه در عین حال به عناوین مختلف برای نمایندگان فعلی نیز مطالبی در نفی می‌گویند.»

طی روزهای بعد نمایندگان وقت مجلس و نیز سایر منتظرالوکاله‌‌ها که نگران وضعیت آینده خود بودند بر دامنه آمد و شدها و ملاقات‌هایشان با رهبران احزاب و دولت افزودند و به ویژه اعضای پرشمار فراکسیون اکثریت نگران‌تر از سایر همکارانشان پی‌گیر اوضاع بودند. در این میان هویدا در اجتماع چندصد‌ نفری اعضای شورای مرکزی حزب اکثریت در تبریز تأکید کرد که دولت او و نیز حزب ایران‌نوین از برگزاری انتخابات آزاد قاطعانه حمایت می‌کنند و تردیدی ندارند که باز هم با اکثریتی قاطع‌تر بر رقبا پیروز خواهند شد و حزب ایران‌نوین سالیانی طولانی بر سر کار و قدرت باقی خواهد ماند و اضافه کرد که «حزب ایران‌نوین با یک باد نیامد که با یک باد هم برود».

در یازدهم اسفند ۱۳۵۳ هیأت اجرایی حزب ایران‌نوین چارچوب کلی شیوه و گستره شرکت این حزب در انتخابات آینده مجلسین را که مقرر بود در تابستان سال ۱۳۵۴ برگزار شود، تعیین کرد و از همه واحدهای ریز و کلان حزبی در سراسر کشور خواست تا خود را برای حضوری تعیین‌کننده در انتخابات آماده کنند. ضمن ‌آنکه دولت هویدا تأکید کرد تمهیدات لازم را برای برگزاری انتخاباتی کاملاً آزاد فراهم خواهد آورد. فعالیت‌های انتخاباتی احزاب و به‌ویژه حزب ایران‌نوین که تا واپسین ساعات روز یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۵۳ ادامه داشت، به دنبال اعلام تشکیل حزب رستاخیز و انحلال احزاب پیشین به یک‌ باره متوقف شد و نمایندگان احزاب که در تدارک انتخابات بودند «به دستور حزبشان مأموریت یافتند کوشش‌های خود را در راه توجیه فرمان رهبر مملکت و بسیج همه نیروها و متمرکز کنند».

هویدا

*حزبی در سراشیبی سقوط و ناکامی

حزب ایران‌نوین، یک حزب واقعی نبود. مرام و مسلک و عقیده حزبی در آن جایی نداشت. به همین دلیل خیلی زود به کانونی برای تجمع فرصت‌طلبان و مقام‌پرستان فاسد تبدیل شد و روز به روز هم گسترش یافت. در آستانه دهه ۱۳۵۰ حزب چنان حجیم و نابسامان شده بود که اصلاح آن غیرممکن می‌نمود. فساد مدیران ارشد و درجه اول حزب در صدر تمام مشکلات دامنگیر حزب واقع بود. اکثریت قریب به تمام این افراد هیچ‌گونه علاقه و اعتنایی به حزب و امور و وظایف محوله در آن نداشتند و با برخورداری از امکانات مالی و مدیریتی و ده‌ها مزیت نان و آب‌دار حزبی و دولتی، نقشی جز ناراضی‌‌تراشی در مجموعه حزب ایفا نمی‌‌کردند. در ارتقای شغلی و مدیریتی در سطوح و شئون مختلف حزب تقریباً هیچ ضابطه‌‌ای وجود نداشت و فاسدان و بدکاره‌گان با بهره‌گیری از روابط باندی و فامیلی و دیگر امتیازات خلاف قاعده، در مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مدیریت‌‌های حزب و نیز دولت حزبی قرار می‌گرفتند. این روند مشمئزکننده در اوایل دهه ۱۳۵۰ بسیار محسوس و زننده‌تر از سالیان گذشته شده بود و به گفته یکی از اعضای بلند‌پایه این حزب، وضع حزب به کلی «خر تو خر شده» بود و «کثافت‌کاری‌های» رهبران و کارگردانان و دست‌اندرکاران ریز و کلان حزب دیگر حد و حصری نمی‌شناخت و باندهای توطئه‌‌گر به شدت در پی از میان برداشتن رقبا بودند. ساواک در پانزدهم مهر ۱۳۵۰ عقیده یکی از اعضای حزب را درباره اوضاع کشور و حزب چنین نقل می‌کند:

«مملکت خراب است و رجال ما فاسد و دزد هستند. نام‌برده ادامه داد به دلیل وجود همین فساد من از حزب ایران‌نوین استعفا کرده‌ام و افسوس می‌‌خورم چرا مدتی از وقت خود را در حزب مزبور صرف فعالیت کرده‌ام.»

داستان اعمال نفوذ و تقلبات گسترده حزب ایران‌نوین در انتخابات ‌حدیث مفصل دیگری از ناکارآمدی و فساد زاید‌الوصف این حزب بود. در عین حال کاندیداهای اساساً فاسد این حزب که تقریباً همگی به مجلس و انجمن‌ها راه پیدا می‌کردند، جلوه دیگری از فساد حزب و دولت حزبی بودند. برخی اعضای حزب بر این باور بودند که رهبران و دست‌اندرکاران آن در جریان انتخابات «نهایت وقاحت را به خرج» می‌دهند. فساد دامنگیر در آن چنان گسترش یافته بود که حتی گاه در نشریات طرفدار رژیم نیز در حدی که ممکن بود به آن اشاره می‌شد:

«بعد از انقلاب [سفید] سیستم حکومت حزبی کم‌کم در ایران برقرار شد و عده‌ای عضویت احزاب اکثریت و اقلیت را پذیرفتند که با نهایت تأسف بایستی گفت که در بین آنها اشخاص ناباب و غیرمؤمن به اصول حزبی و دموکراسی وجود دارد و این عده فقط و فقط به خاطر به دست ‌آوردن مقام یا کرسی در پارلمان و انجمن‌های مختلف روی به احزاب آورده‌اند.»

اکثریت کادر رهبری و کارگردانان حزب ایران‌نوین دارای فساد مالی و اقتصادی و گاه اخلاقی بودند. مبالغ اختلاس و سوء استفاده‌های مالی برخی از آنان بسیار بالا بود؛ از جمله نظیر منوچهر ‌آزمون که در یک مورد به بیش از یک میلیون و هشتصد‌هزار تومان می‌رسید که هیچ‌گاه هم حاضر نشد این مبلغ را کارسازی کند. بسیاری از وزرا و رهبران درجه اول حزب و دولت در صدر تمام فاسدان و بدکاره‌گان جای داشتند و مبنای ترقی شغلی و اشغال مناصب حزبی و دولتی جز رابطه نبود. وقتی کلالی در اواخر سال ۱۳۵۱ معاونان جدیدی برای تشکیلات عریض و طویل‌تر شده حزب برگزید، جواد سعید در این باره گفت:

«جواد سعید معاون دبیر کل حزب ایران‌نوین در یک مذاکره دوستانه در تاریخ ۳/۱۲/۵۱ اظهار داشت منوچهر کلالی دبیر‌کل حزب قرار نبود هر چه افراد بیکاره و ناتوان است به سمت معاون خود انتخاب کند فقط قرار بود دو نفر معاون دیگر برای خود انتخاب کند. سعید اضافه کرد شهرستانی و نجیمی معاون دبیر‌کل شده‌اند ولی نمی‌توانند حرف یومیه خودشان را بزنند یا بلوری و شادمان معاون دبیر‌کل هستند ولی نتوانسته‌اند کارگران و کمیته استان را اداره کنند و حتی روزی نیم‌ساعت از وقت خودشان را صرف کار حزبی نمی‌کنند. به چه عنوان باید معاون دبیر‌کل بشوند. سعید اضافه کرد کلالی و معینی این کارها را صرفاً روی رفیق‌بازی خود کرده‌اند و با این رویه وضعیتی به وجود آورده‌اند که ایمان حزبی افراد را از بین برده‌اند و همه اعتقاد پیدا کرده‌اند اگر به دبیر‌کل و قائم‌مقام وی نزدیک باشند در حزب ترقی خواهند کرد.

نظریه چهارشنبه: وجود پنج نفر معاون دبیر‌کل حزب در ایران‌نوین مطلبی است که از بدو اعلام تاکنون با تمسخر افراد حزبی و خارج از حزب مواجه شده است و آن را جز رفیق‌بازی و پست‌تراشی برای دوستان به چیز دیگری نمی‌توان تعبیر کرد. »

بسیاری از مدیران و رؤسای پایین‌دست‌تر حزب برای بقا یا ارتقا در مشاغل و موقعیت‌‌‌های خود از پرداخت هرگونه رشوه، هدیه، چاپلوسی و بعضاً ارائه خدمات غیر‌اخلاقی به مقامات بالاتر از خود ابا نمی‌کردند:

«۱ـ هفته گذشته فخرا‌لدین نبوی سبد گل بسیار زیبایی به مناسبت اینکه محل ساختمان دبیر‌کل حزب ایران‌نوین تغییر کرده برای وی فرستاده است. نبوی مدیرکل فرهنگ تهران که می‌گوید مورد حمایت شدید مقامات امنیتی است مدتی پیش هم برای حفظ مقام فعلی و یاگرفتن مقام بالاتر به سفارش خانم فرخ‌رو پارسای با دبیر‌کل ملاقات کرده است.
۲ـ در هفته گذشته خانم حشمت … که از افراد فوق‌الذکر متظاهر حزبی است به مناسبت سالگرد حزب با جمع‌آوری مبالغی پول از مسئولان حوزه‌ها (هر نفر ۲۰۰ ریال) هدایایی به خانم وزیر آموزش و پرورش و منوچهر کلالی و ضیاءالدین شادمان رئیس کمیته استان حزب داده است، جهانبانی که مسئول قسمت زنان است در همین مورد اظهار داشته که چرا به این قبیل افراد بدنام میدان می‌دهند زیرا این دو خواهر یعنی حشمت و فرزانه … معروف هستند که دخترها را برای مقامات می‌برند.
۳ـ بدرخانی اظهار داشته که دانشمند [رئیس‌ دفتر دبیر‌کل] دبیر‌کل را پشت دیوار نگه داشته و هیچ‌کس را نمی‌گذارد با دبیرکل ملاقات کند. مشارالیه اضافه نموده که [عملاً] دانشمند دبیر‌کل حزب است و بدبخت‌ترین و بیچاره‌ترین اعضاء حزب هم دکتر نجیمی است که زیردست دانشمند است. »

به گزارش ساواک، درباره رئیس دفتر دبیر‌کل حزب نیز گفته می‌شد که وی «علناً جاک‍… می‌کند و دفتر کار او در حزب محل تردد زنان بدکاره است… زنانی را که با او دست هستند به دامن بعضی از مقامات حزبی می‌اندازد». درباره سابقه وی در محافل حزبی چنین گفته می‌شد:
«کیهانیان عضو دبیرخانه حزب در یک صحبت خصوصی اظهار می‌داشت که اصغر …. منشی دبیر‌کل یک اغذیه فروش بود و زن زیبایی دارد که خوب‌ آواز می‌خواند و می‌رقصد و در جلساتی که معینی، کلالی و فضل‌‌الله معتمد داشتند، می‌رقصیده و آواز می‌خوانده است و هم‌اکنون نیز منوچهر کلالی گاه و بیگاه به خانه وی می‌رود و با زن …. ارتباط دارد.»

همچنین به گزارش ساواک:

«در مورد روابط مهندس… رئیس دبیرخانه و رضا …. رئیس تشریفات حزب با خانم‌های عضو حزب ایران‌نوین که حقوق بگیر از حزب نیز می‌باشند مطالبی در راهروها و اطاق‌‌های حزب عنوان می‌شود مبنی بر اینکه دو نفر مورد بحث با استفاده از موقعیتی که در حزب دارند بعضی از زنان و دختران حزبی را به عناوین مختلف تحت‌تأثیر قرار داده و بعضی را به صورت تطمیع کردن و بعضی را به صورت تهدید کردن، ‌آنان را وادار می‌نمایند که از جاده عفت خارج شوند و آنان را به اعمال منافی عفت وادار می‌سازند.»

حزبی که افراد بلند‌پایه‌اش غرق در فساد باشند و دفتر مرکزی‌اش نیز محل انواع و اقسام فسادها باشد، خیلی طبیعی است اگر افراد سطح پایین‌ترش نیز به توسعه شیره‌کش‌خانه‌ها در منطقه مهر‌آباد جنوبی بپردازند. در سیزدهم بهمن ۱۳۵۲ فردی که خود را سرهنگ بازنشسته رضا شاکری معرفی می‌کند در نامه‌ای خطاب به رئیس ساواک منطقه غرب تهران درباره هنرنمایی یکی از اعضای حزب پاسدار انقلاب چنین خبر می‌دهد:

«اخیراً شخصی به نام اسدالله صادقیان که خود را را وابسته به حزب پاسدار انقلاب می‌داند و با حمایت چند نفر از اعضای سازمان انجمن‌های محلی حزب ایران‌نوین به ریاست مهرآباد جنوبی رسیده است با استفاده از موقعیت حزبی و انجمن خود عده‌ای از شیره‌خانه‌داران باسابقه تهران را در مهر‌آباد جنوبی جمع‌آوری و با حمایت کردن از آنان شیره‌خانه‌های متعدد دایر که علاوه بر اینکه عده‌ای از جوان‌های محل را معتاد نموده با حق سکوت و حق‌حسابی که ازآن می‌گیرد مهمانی‌‌ها و ضیافتی‌‌های مجللی برای چند نفر از اعضای سازمان انجمن‌های محلی حزب ایران‌نوین داده و می‌‌دهد و در قبال آن از وجود آنان در حزب به نفع خود بهره‌برداری می‌نماید. با اینکه دولت شدیداً با بسط و توسعه این قبیل اماکن مبارزه می‌کند یکی از اعضای حزب پاسدار انقلاب خود مبادرت به تشکیل شیره‌خانه نمود که جای بسی تأسف برای مملکت و حزب است. لزوماً به عنوان یک فرد ایرانی خود را موظف دانستم که مراتب را به اطلاع آن مقام محترم برسانم.»

در گزارش دیگری ساواک از آرایش‌های آنچنانی بعضی از اعضای حزب برای جلب توجه بلند‌پایگان حزبی خبر می‌دهد. ساواک برخی از زنان عضو حزب اکثریت را که در مجلس سمت نمایندگی داشتند و یا در سطوح بالای حزب و دولت دارای سمت و مدیریت بودند،‌ نام می‌برد که به فساد اخلاقی و جنسی آلوده بودند و نسبت به پیامدهای آن هشدار می‌دهد. درباره کلالی، دبیر‌کل حزب هم گزارش‌ها حاکی از آن بود «که خیلی بی‌باکانه در جهات مختلف فساد می‌کند». فساد فقط در این زمینه‌ها نبود؛ بلکه در همه زمینه‌ها و بالا و پایین حزب و کشور را فراگرفته بود. با استفاده از موقعیت و فرصت حضور در مناصب و محافل کلیدی و تأثیرگذاری چون شورای مرکزی حزب ایران‌نوین بود که فردی می‌توانست میلیون‌ها متر مربع زمین‌های باصاحب و بدون‌صاحب را به نام خود ثبت کند. کارمندی از اداره اصلاحات ارضی که خود را عضو قدیمی حزب ایران‌نوین معرفی کرده بود در نامه مبسوطی که در اول دی ۱۳۵۳ برای هویدا نوشته درباره زمین‌خواری لطف‌الله حی عضو شورای مرکزی حزب اکثریت جزئیات بسیاری را فاش می‌کند. در چنین حزبی البته جایی برای «افراد روشنفکر و معتقد» نیست؛ جای آنها را وابستگان به دبیر‌کل و قائم‌مقام وی و دیگر مقامات بلند‌پایه پر می‌کنند:

«وضع حزب ایران‌نوین واقعاً تأسف‌آور شده و غیر‌قابل تحمل می‌باشد. برای افراد مستعد و باشخصیت، حزب به صورت یک سلاخ‌خانه درآمده است. علناً در تمام زمینه‌ها فامیل‌بازی می‌شود و محلی برای افراد روشنفکر و معتقد وجود ندارد. ارزش معنوی و مهارت و استعداد افراد در این تشکیلات مورد نظر نیست. هر کس در آنجا به فکر خود و فامیل و حتی نوکر و کلفت‌های خود می‌باشد چنانچه از فامیل مهندس معینی قائم‌مقام دبیر‌کل بیش از پنج‌نفر در حزب حقوق می‌گیرند و از فامیل منوچهر کلالی دبیر‌کل و سناتور بلوری چندین نفر حقوق‌بر حزب هستند. در حزب گفته می‌شود که تمام هزینه‌های دکوراسیون خانه دبیرکل و هزینه‌ سفرهای وی به خارج از کشور از محل بودجه حزب تأمین شده و بدرخانی مسئول تدارکات حزب مأمور این کار است.»

هویدا

ساواک در بیستم آبان ۱۳۵۱ در گزارش دیگری موضوع انتصاب و ارتقای افراد فاسد و فاقد صلاحیت را (صرفاً به خاطر باندبازی و رفیق‌نوازی دستگاه رهبری حزب) در مدیریت‌های ریز و کلان حزب ایران‌نوین مورد شماتت قرار داده و با هشدار این موضوع که تبعات سوء این‌گونه خلافکاری‌ها و فاسدپروری‌ها در حزب اکثریت بسیار سنگین و جبران‌ناپذیر خواهد بود، می‌نویسد:

«دستگاه حزب درست به منزله تجارتخانه و یا مؤسسه‌ای انتفاعی شده که عده‌ای صرفاً منافع خویش را در نظر گرفته و با حمایت منافع فردی منافع اجتماعی را در نظر نمی‌گیرند، مثلاً فعلاً‌کلیه امور انتخابی و انتصابی حزب با نظر آقای مهندس معینی قائم‌مقام دبیر‌کل حزب انجام می‌شود و نام‌برده در کلیه اعمالی که می‌شود بی‌نظر نیست و نسبت به کسانی که دارای سوابق و شخصیتی باشند مثل اینکه دارای عقده روانی می‌باشند و معتقد است کسانی که در کارترها قرار می‌گیرند یا از دوستان و کسان او مانند اخوی خود که بدون دارا بودن سابقه کامل حزبی به صرف عضویت گمرک به نمایندگی مجلس انتخاب شده و یا رفقای او مثل آقای مهندس بلوری سناتور و رئیس شیروخورشید تهران و رشید نادرخانی رئیس فعلی انجمن شهر، منتخبین و منتصبین را از بین کسان و افراد مطیع خود انتخاب می‌نماید و از طرفی کادرهای حساس حزب بین همین دسته آقایان که سمت نمایندگی مجلس را دارا می‌باشند تقسیم شده که اکثراً مانند امیر‌حسین شیخ‌بهایی که عهده‌دار امور اصناف در حزب می‌باشد و یا ناصر اولیایی‌شیرازی عهده‌دار امور قسمت‌های بازرگانی می‌باشند نه تنها عقیده عمومی را سست نموده بلکه اصولاً به احزاب بدبین کرده است در حالی که در مورد دو نفر مذکور گفته می‌شود علاوه بر اینکه داعیه حزب و دوستی با مقامات دولتی دارند با حاج‌آقا بزرگ ابوحسین (تاجر بازار) و دار و دسته‌های او که سابقه تحریک در موارد مختلف داشته همکاری نموده و جلساتی در شهر کرج دارا می‌باشند.»

آنچه گفته شد، شمّه‌ای و بخش کوچکی از فساد دامنگیر حزب ایران‌نوین بود. فسادی که بر اساس انبوه اسناد و مدارک بر جای‌مانده از ساواک و دفتر ویژه اطلاعات، از چشم مسئولان و کارشناسان ساواک نیز دور نبوده است و آنان به درستی درباره عواقب چنین فسادی هشدار می‌داده‌اند. پس عجبی نیست اگر مأموران و کارشناسان نهادی که وظیفه‌شان «شناسایی آسیب‌های امنیتی» رژیم بوده، از اینکه به فاسدترین عناصر رژیم نشان افتخار داده شود، برآشفته شوند:

«چندی است در ستون اخبار روز روزنامه‌های کثیر‌الانتشار خبرهایی راجع به اعطای نشان از درجات و انواع مختلف به اشخاص درج می‌گردد. در بین کسانی که مفتخر به دریافت نشان گردیده‌‌اند نام اشخاصی نظیر علی‌اصغر دانشمند منشی منوچهر کلالی دبیر‌کل حزب ایران‌نوین ـ محمد بدرخانی نماینده مجلس شورای ملی از کرج و مسئول کارپردازی حزب ایران‌نوین و مظهری نماینده مجلس و رئیس روابط عمومی حزب ایران‌نوین و چند نفر دیگر از این قبیل به چشم می‌‌خورد.

نظریه چهارشنبه: چون اعطای نشان توأم با صدور فرمان همایونی می‌باشد و کسانی که مفتخر به دریافت نشان می‌گردند بایستی دارای آنچنان موقعیت و حسن شهرت و سوابق اجتماعی درخشان باشند که قابلیت و برازندگی دریافت نشان و استفاده به موقع از آن را داشته باشند. لکن با بررسی سوابق اجتماعی افرادی که اخیراً مفتخر به دریافت نشان گردیده‌اند روشن است که اکثریت این افراد دارای شخصیت اجتماعی و حسن شهرت لازم نبوده و اطلاع افراد روزنامه‌خوان و مطلع که آشنایی کامل با سوابق اجتماعی این قبیل افراد را دارند موجب تفسیر و تعبیرهای مختلفی گردیده است از جمله اظهار می‌دارند که چنانچه بایستی نشان همایون و سایر نشان‌ها به افرادی که در خدمت به مملکت مجاهدت می‌نمایند اعطا گردد پس چرا باید افرادی نظیر علی‌اصغر دانشمند که به خاطر بعضی مسائل به دبیر‌کل حزب ایران‌نوین نزدیک می‌باشد و بنا به درخواست دبیر‌کل به این افتخار نایل گردد یا اینکه محمد ‌بدرخانی به صرف اینکه کارپرداز حزب بوده و به خاطر خوش‌خدمتی یا تسهیلات شخصی که برای مسئولین حزبی فراهم می‌نماید موفق به دریافت نشان و فرمان همایونی گردد. چنانچه فردفرد مفتخرین به دریافت نشان‌های اخیر را برای بررسی کنیم نه تنها خدمت ارزنده نکرده‌اند بلکه توفیق آنها در این باب نظیر دو نفر فوق‌الذکر بوده است.»

هویدا

*داستان انحلال

شاه از مدت‌ها قبل از بعد‌ازظهر آن روز سرنوشت‌ساز یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۵۳ درباره نظام حزبی موجود در کشور و اینکه ضرورتاً باید تغییراتی جدی در آن ایجاد کند، در حال تفکر و به اصطلاح سبک‌سنگین کردن اوضاع بود.

مصطفی الموتی از رهبران حزب ایران‌نوین ضمن اینکه انحلال یکباره احزاب را تقبیح و تصریح می‌کند که آن همه تشکیلات گسترده و عریض و طویل به سرعت از هم فروپاشیده و از میان رفت، تأکید دارد که تا آن هنگام تقریباً هیچ‌کس از رهبران این حزب اطلاعی از این قصد شاه نداشت و هویدا هم اگر مطلبی را درک کرده بود، با کسی در میان ننهاده بود.

اعلام انحلال احزاب چندگانه و تأسیس حزب رستاخیز در یازدهم اسفند ۱۳۵۳ انعکاس قابل توجهی در محافل داخلی و خارجی پیداکرد و تعبیر و تفسیر‌ها پیرامون ‌آن فراوان شد. در این میان مردم بی‌اعتنای کشور و نیز مخالفان سیاسی حکومت این اقدام شاه را گامی دیگر در راستای گرایش بیشتر او به شیوه‌ استبدادی‌تر حکومت ارزیابی کردند. مطرح‌ترین مخالف رژیم شاه، آیت‌الله خمینی(ره)، عضویت در این حزب را از نظر مذهبی تحریم کرد.

انحلال احزاب و تأسیس حزب واحد رستاخیز، یکی از سوژه‌های شاعران ادبیات زیرزمینی ایران شد و درباره آن شعرها سرودند. به عنوان نمونه:
جانشیــــــن (حــــزب ایران‌نوین)
حزب نــــوبنیاد (رسـتاخیـــــز) شد
حزب مردم هم به حکــــم شهـــریار
شـد بــرون از گود و حلق‌آویــــز شد
از دو حزبی چون نشد کاری درسـت
رســــم تک‌حـزبی بشارت‌‌خیــز شد
چون هوس گل کرد شاهنشـــــاه را
غـــرس این تک‌بــوته در پالیــــز شد
شاه گفت آن کو بود بیرون ز حــــزب
بایــدش بیــرون ز کشـور نیــز شـد
زانکه این حزب فراگیــــر بــــــــزرگ
از «ارس» گسـترده تــا «نیریـز» شد
عده‌‌ای را نیــــز دندان طمـــــــــــــع
بهـــــر صید مال و منصــب تیـز شد
بی‌خبر کایـــن حزب خلق‌الســاعه نیز
داســــتانــش جملــه هـزل‌آمــیز شد
حزب شاهی هیچ‌گـه چیــــــزی نشد
یــــا دو روزی چیـــزکی ناچیــــز شد
روزی از حزبی ز ملـت پـــا گرفت
شــــاه دفعش را به جـد، پـی‌ریــز شد
در سیاست رشـــــد ملت را نخواست
واندریـــن ره طـــالب پــرهیـــز شد
کاسه صبــر وطــن‌‌‌خـــواهــان دگر
از فضـــولی‌هـای شــه لبریـــــز شد
عنقریب این شعله هم خواهــــــد فسرد
چـند روزی گر شرارانگیــــــــــز شد
زانــــــکه واریز حســـاب جوجه‌ها
فی‌المثـــــــــل در آخــــر پاییز شد

با انحلال حزب ایران‌نوین و تأسیس حزب رستاخیز، در محافل سیاسی نزدیک به رژیم این امید پیدا شد که بلکه این فرصتی برای رها شدن از فساد حزب ایران‌نوین باشد. همین‌ها هشدار می‌دادند که مبادا در ساختار حزب جدید‌التأسیس باز هم ایران‌نوینی‌ها نفوذ کنند که در این صورت رستاخیز از اول محکوم به شکست است.

اسدالله علم با خوشحالی آشکار در یادداشت‌های شامگاه یازدهم اسفند ۱۳۵۳ خود می‌نویسد: در پشت این مصاحبه تاریخی چه نکته‌هایی که نهفته است. اولاً شاهنشاه بلندپروازی‌های بی‌ربط حزب اکثریت را که تمام کارهای شاهنشاه را به اعتبار حساب خودش می‌گذاشت از بین بردند و همچنین به خردوانی‌های بی‌ربط حزب اکثریت که باعث ناراحتی و عقده عده زیادی از مردم شده بود [خاتمه دادند]. به علاوه حزب اکثریت امسال نمایش مضحک عجیبی را به راه انداخت [اشاره علم به برگزاری کنگره سوم حزب اکثریت بود] که از تمام احزاب سیاسی دنیا از کشورهای سرمایه‌داری و کمونیستی نماینده به کنگره خواست. یک دفعه به او گفته شد فضولی موقوف! حساب خود هویدا هم با آنکه به او گفته شد که فعلاً دبیر‌کل است به نظر من به ‌آخر رسید. شاهنشاه باید به یک صورتی خودشان و کشور را از این مخمصه نجات می‌دادند».

یک روز پس از اعلام انحلال احزاب شاه به علم گفته بود که «من حالا چهار پنج ماه است در این زمینه فکر می‌کنم و جز این راهی نبود اما به هیچکس نگفته بودم». علم از این تصمیم نابخردانه‌تر شاه بسیار شادمان و این اقدام او را «شاهکار سیاسی بزرگ» خوانده و او را بسیار ستوده بود. علم که سخت کینه دیرینه هویدا و حزب ایران‌نوین را بر دل داشت مدعی بود که انحلال احزاب و تشکیل حزب رستاخیز با استقبال عمومی مواجه شده و این همه را به دلیل این می‌دانست که «از بس که از حزب اکثریت دل پردردی داشتند». علم طی همان چند روز نخست تأسیس حزب رستاخیز طی مصاحبه‌ای از انحلال احزاب گذشته بسیار ابراز خرسندی کرد و اوضاع حزبی سابق را اسفبار خواند. شاه در بیست‌ویکم اسفند ۱۳۵۳ سربسته به اسدالله علم اظهار کرده بود که ترس او از بلندپروازی‌های حزب ایران‌نوین و هویدا باعث انحلال احزاب گذشته و تشکیل حزب واحد رستاخیز شده است. علم در این باره چنین نوشته بود:

«باز هم صحبت حزب جدید شد. عرض کردم نخست‌وزیر هم خیلی پکر است. فرمودند چرا؟ عرض کردم ‌آخر حزب ایران‌نوین ادعای اکثریت قاطع بین مردم ایران داشت و شاید هم حساب‌های دیگر، کسی چه می‌داند. فرمود او البته آدم باهوشی است و مطمئن هستم که می‌داند هیچ گهی نمی‌تواند بخورد. ولی یک هزارم هم ممکن بود برای خودش خیال‌های بپروراند. این اولین دفعه است که این فرمایش را از شاهنشاه می‌شنوم. حتی فرمودند در داخل این تشکیلات وسیع وقتی فراکسیون‌های قوی بودند البته می‌توانند با هم ائتلاف کرده دولت با اکثریت درست کنند.»

علم با شنیدن این سخنان از شاه البته در پوست خود نمی‌گنجید که بالاخره پس از سال‌ها توانسته او را نسبت به نیات احتمالی حزب اکثریت و هویدا مردد ببیند. او در جای‌جای خاطرات خود هم این خشم و کین دیرپا و فراموش‌ناشدنی‌اش را پنهان نکرده است. چنان که در خاطرات روز پنجشنبه بیست‌وهشتم فروردین ۱۳۵۴ خود در این باره باز هم متذکر شده است: ‌

«شاهنشاه واقعاً به حق باید متوجه همه جهات باشند. چنان که بلند‌پروازی‌ها و گُه‌خوری‌های دولت و حزب اکثریت را نقش بر آب کردند. آخر به حزب ایران‌نوین چه ربطی دارد که در کنگره خود از تمام احزاب پیش‌رو و پس رو و کمونیست و غیر‌کمونیست و لیبرال و چنین و چنان دعوت کند؟ شاهنشاه آنچنان هوشیار هستند که حدی بر آن متصور نیست. »

دکتر حسین خطیبی از اعضای برجسته حزب ایران‌نوین و نایب‌رئیس وقت مجلس به روزمره‌گی افتادن احزاب پیشین که جز تکرار بسیاری از مسائل و مباحث کلیشه‌ای و غیر‌قابل اعتنا، برنامه و ایده قابل‌توجهی را در چنته نداشتند از دلایل انحلال آن احزاب و تأسیس حزب رستاخیز ارزیابی می‌کند. به عقیده خطیبی این احزاب از برآوردن خواست‌های برنامه انقلاب سفید و ساختن و تربیت کردن رجال و دولتمردانی که بتوانند در آینده این طرح را به مورد اجرا بگذارند ناتوان بودند و جز وقت‌گذرانی و نمایش‌های بیرونی و تظاهر که با فساد و بی‌اعتقادی توأم بود، خود پایه‌گذار بحران اجتماعی و سیاسی جدیدی شده بودند که خطیبی آن را «فئودالیزم حزبی» لقب می‌‌دهد. خطیبی اضافه می‌کند که رویگردانی و عدم اعتقاد مردم کشور به این احزاب، عرصه فعالیت اجتماعی احزاب را به حد هیچ تنزل داده بود. پل یالتا مفسر روزنامه لوموند در همان زمان ناتوانی حزب ایران‌نوین از تقویت و توسعه برنامه‌‌های انقلاب سفید شاه که اساساً برای مجرا داشتن آن بنا شده بود و نیز بی‌اعتباری بسیار شدید و غیر‌قابل التیام این حزب در نزد مردم ایران را از دلایل اصلی انحلال این حزب و سایر احزاب موجود ارزیابی می‌کرد.

جواد صدر از کارگزاران برجسته آن روزگار، اقدام شاه در انحلال احزاب چندگانه (ایران‌نوین، مردم، ایرانیان، پان‌ایرانیست) را به بازی کودکانه او با سربازانی سربی روی میز (به خیال میدان واقعی جنگ) تشبیه می‌کند که گویی پس از مدت‌ها بازی با احزاب سابق اینک حوصله‌اش سرآمده و قصد داشت با جابه‌جا کردن این سربازان سربی (در واقع هم احزاب آن روزگار جز خواسته و میل شاه هیچ‌گونه حرکت و ابتکار عملی از خود نداشتند) به آن وضعیت خستگی‌آور پایان دهد. صدر میان احزاب منحل‌شده و حزب رستاخیز تفاوتی نمی‌بیند و هر دو این احزاب را ابزارهایی برای تثبیت و تحکیم موقعیت شاه در رأس قدرتها و حاکمیت ارزیابی و اضافه می‌‌کند که «پدرم (صدرالاشراف) گاه‌گاه می‌گفت شاه مثل کودکانی است که از بازی با سربازهای سربی لذت می‌برد و وقتی از نوع ‌آرایشی جنگی خسته می‌شود آرایش دیگری به آنها می‌دهد».

مارک گازیوروسکی ناتوانی حزب ایران‌نوین را در برآوردن خواسته‌ها و آرزوهای شاه که عمدتاً در بسیج مردم کشور در راستای حمایت از انقلاب سفید بود و نیز عدم توانایی حزب اقلیت در ایفای نقشی حزب منتقد مورد عنایت شاه را از دلایل انحلال این احزاب و تأسیس حزب واحد رستاخیز ارزیابی می‌‌کند. به گفته او همان حزب ایران‌نوین در جامه حزبی جدید ظاهر شد و گردآمدگان در آن هم همان فاسدان و فرصت‌طلبان حزب ایران‌نوین دیروز بودند.

اشرف پهلوی صراحتاً اعتراف کرده که میل فزاینده‌تر شاه به روش‌های مستبدانه و دلخواهانه در حکومت و اینکه او نمی‌خواست کورکورانه از شیوه حکومت دموکراتیک غربی تقلید کرده و به اصطلاح منافع کشور را زیر پا نهد، باعث شد تا احزاب چندگانه را منحل کرده و برای کارآمد ساختن حکومت حزب واحد رستاخیز را بنیان نهد. رابرت گراهام (در کتاب: سراب قدرت) خسته شدن شاه از دو حزب وفادار سابق و اینکه تا حدی هم نگران شده بود مبادا در آینده یکی از همین دو حزب (و اساساً حزب ایران‌نوین) به پایگاهی برای مخالفت با حکومت او تبدیل شود، دست به انحلال این احزاب زده و حزب رستاخیز را تأسیس کرد.

بسیاری از نشریات آن روزگار در تحلیل دلایل انحلال احزاب سابق، عمدتاً همان حرف‌های شاه را که در یازدهم اسفند ۱۳۵۳ اظهار کرده بود، تکرار کردند که در هر حال بازی کردن نقش اقلیت در این کشور دشوار شده بود و در حالی که زعمای این حزب هم جز آنچه حزب اکثریت می‌خواست، هدف دیگری دنبال نمی‌کردند، بنابراین تضاد و غرض‌ورزی میان دو حزب ایران‌نوین و مردم با این اقدام از میان رفت. با این حال حتی در میان حاکمیت و دولت، عده‌ای بر این باور قرار گرفتند که با انحلال همان احزاب به شدت ناتوان‌شده و فروپاشیده، شاه گام دیگری در راستای تبعیت از شیوه‌‌‌های‌ خشن‌تر و مستبدانه‌تر حکومت و حکمرانی برداشته و به اصطلاح «به حکومت مشروطه پشت کرده است».

سفارت آمریکا در تهران هم در نوزدهم تیر ۱۳۵۴ طی گزارشی که برای وزارت امور خارجه آن کشور در واشنگتن فرستاد میل و عطش روزافزون شاه به پیروی از مشی مستبدانه و خودکامه‌تر در حکومت را از دلایل اصلی انحلال حزب ایران‌نوین و مردم ارزیابی می‌کند و می‌افزاید که او دیگر حتی راغب نبود وجود حزب به شدت ضعیف و غیر‌قابل اعتنایی مانند حزب مردم را در جایگاه حزب مخالف و منتقد تحمل کند. سفارت آمریکا در تهران روند رو به افزایش انتقادات شاه از نظام دموکراسی حاکم بر غرب و ناکارآمدی آن حتی در کشورهای اروپای غربی و آمریکا را از دلایل دیگری می‌داند که شاه را متقاعد ساخته بود به همان قالب تمسخر‌آمیز شیوه به اصطلاح دموکراتیک سیاسی و حزبی حاکم بر کشور پایان دهد.

منوچهر کلالی که تا حدود آذر و دی ۱۳۵۳ دبیر‌کل حزب ایران‌نوین بود، بعدها گفت که قدرت‌یابی رو‌زافزون حزب ایران‌نوین که به‌ویژه در انتخابات میان‌دوره‌‌ای شهسوار رقبا و مخالفان درون‌حاکمیتی حزب اکثریت را به شدت عصبانی و نومید ساخته بود و مجموعه این عوامل باعث شد تا روز به روز سوء ظن شاه نسبت به حزب ایران‌نوین و قدرت مهارناپذیرش افزایش یافته و نهایتاً جز انحلال مجموعه احزاب پیشین چاره‌ای دیگر پیش‌روی خود نبیند.

هویدا

کلالی بر این باور بود که نارضایتی شاه از عملکرد و جایگاه حزب مردم از اولین انگیزه‌های شاه برای بر هم زدن نظم حزبی موجود بود. به همین دلیل شاه در آغاز امر قصد داشت حزب مردم را ضمیمه حزب ایران‌نوین کرده و خود هدایت عالیه آن را بر عهده بگیرد. اما رقبای پرنفوذ حزب ایران‌نوین در بخش‌های مختلف حاکمیت، مانند اطرافیان و مشاوران فرح‌ پهلوی، نهاوندی و گروه اندیشمندان او، و دیگران و نیز مجموعه گزارش‌هایی که پی‌در‌پی از سوی ساواک و غیره به شاه می‌رسید، باعث شد تا او نهایتاً انحلال احزاب چند‌گانه را تنها چاره رهایی از وضعیت موجود ارزیابی کند. کلالی نقش سعایت‌کنندگان، رقبا و دشمنان حزب ایران‌نوین را از اصلی‌ترین دلایل انحلال حزب ایران‌نوین و البته دیگر احزاب می‌داند.

دکتر منوچهر شاهقلی از اعضای بلندپایه حزب ایران‌نوین و نیز از وزرای کابینه هویدا از خود او شنیده بود که شاه به‌یژه پس از پیروزی در جریان انتخابات میان‌دوره‌ای شهسوار از قدرت حزب ایران‌نوین به شدت نگران شده و همین معنا را به هویدا هم (به تلویح و ریشخند) تذکر داده و اضافه کرده بود که «حزب ایران‌نوین خیلی قوی شده و کم‌کم می‌خواهد نخست‌وزیر را هم خودش انتخاب کند». هویدا این گفته شاه را بسیار برای آینده حزب ایران‌نوین نگران‌کننده یافته بود. هویدا نقش سعایت‌های افرادی مانند اسدالله علم وزیر دربار و نیز ساواک را در نگران شدن شاه از قدرت حزب ایران‌نوین بسیار تعیین‌کننده ارزیابی می‌نمود. مصطفی الموتی از رهبران درجه اول حزب ایران‌نوین که ریاست کنگره بزرگ (سوم) حزب ایران‌نوین را بر عهده داشت به تلویح عظمت و قدرت شکننده حزب ایران‌نوین را از دلایل ترس شاه و نهایتاً تأسیس حزب رستاخیز برمی‌شمارد. او به ویژه از این نکته متعجب است که شاه موضوع برگزاری پرشکوه کنگره را با نظر مساعد پذیرفته بود و هیچ علامتی هم وجود نداشت که نشان دهد از وضع موجود ناراضی است. الموتی انحلال یک‌باره احزاب چندگانه را بسیار تأسف‌آمیز خواند. او به عنوان رئیس کنگره سوم فرصت نیافته بود پاسخ نامه بسیاری از شرکت‌کنندگان خارجی در کنگره حزب را تهیه و ارسال کند و این حادثه البته خود بهترین پاسخ به نامه‌های آنان بود که دریافته بودند حزبی با ‌آن همه خدم و حشم و قدرت و عظمت ظاهری «با یک نطق و مصاحبه شخص شاه به کلی از هم پاشید». گروهی دیگر بر این باور بوده‌اند که ناتوانی حزب ایران‌نوین از برآورده ساختن ‌آنچه شاه از آن انتظار داشت، از دلایل انحلال احزاب چندگانه و تأسیس حزب رستاخیز بوده است. برخی دیگر ترس شاه از توطئه نفوذ عوامل خارجی در احزاب سابق، فساد گسترده حاکم بر حزب ایران‌نوین، طرح پایان دادن به حکومت حزبی هویدا، نارضایتی کسانی از عوامل حاکمیت که هیچ‌گاه امید دست‌ابی به قدرت و دولت را نداشتند و نهایتاً قدرت بلامنازع حزب اکثریت ایران‌نوین را از دلایل انحلال احزاب و تشکیل حزب واحد رستاخیز دانسته‌‌اند.
به دنبال اعلام تشکیل حزب رستاخیز، تمام ساختمان‌ها، تجهیزات، و تشکیلات حزب ایران‌نوین در سراسر کشور در اختیار حزب جدید‌التأسیس قرار گرفت. همچنین تمام کارمندان و کارکنان حزب ایران‌نوین هم مستقیماً حقوق‌بگیر و کارمند این حزب جدید شدند.

ساواک هشدار می‌داد مبادا مدیریت‌ها و مناصب کلیدی حزب رستاخیز، در اختیار مدیران و اعضای عمدتاً فاسد حزب ایران‌نوین قرار گیرد.

علاوه بر ساواک، علی‌اصغر امیرانی، مدیر نشریه خواندنیها که تحولات سیاسی داخلی را با دقت و علاقه دنبال می‌کرد، دلسوزانه هشدار می‌داد: ‌

«استفاده از تجارب حزبیِ حزب به حزب شدگان حرفه‌ای که اثر انگشت و ردپای آنها و فاسدکاری‌شان حتی در صورت‌جلسات رسمی منعکس می‌باشد، غلط است و به این می‌ماند که ما از تجارب آدم‌کشان حرفه‌ای در نجات جان بی‌گناهان استفاده کنیم. اجازه تظاهر و خودنمایی و به طور کلی نشو و نما به این قبیل میکروب‌ها که خود داغ باطله بر پیشانی خویش زده رسوای عام و خاص کرده‌اند، آن هم بارها، ستمکاری بر سایران است، تا چه رسد به ارجاع کار و سمت و مأموریت حزبی آن هم حزبی، در مقام و موقعیت حزب رستاخیز، این است آفتی که این بنای در شرف بنیان را از داخل تهدید می‌کند. از همین ابتدا و ضمن ساختن پی‌ها به مبارزه با ‌آن پرداخت.»

اسدالله علم به شاه پیشنهاد می‌کرد از کارگردان شدن رهبران سابق حزب ایران‌نوین در حزب رستاخیز جلوگیری کند «تا مردم بدانند که وضع سابق تغییر کرده است». اما پاسخ شنید که «خوب ما که نمی‌توانیم آن‌هایی را که تاکنون جان کنده و زحمت کشیده‌اند به این جرم از همه چیز محروم کنیم». «اعلیحضرت همایونی» به چنان نخوت و غروری دچار شده بود که نه هشدارهای سازمان امنیت و اطلاعاتش (ساواک) را جدی می‌گرفت؛ نه تذکرهای دلسوزانه روزنامه‌نگاری را که از طرفداران جدی او بود (امیرانی) را می‌خواند؛ و نه به پیشنهادهای وزیر دربار وفادارش (علم) وقعی می‌‌گذاشت.

چو تیره شود مرد را روزگار
همه آن کند کش نیاید به کار

منبع:مظفر شاهدی، سه حزب، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، ص ۹۹۳ تا ۱۰۱۳

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: