تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ - ۰۹:۱۲ کد مطلب 105107

دکتر فرشته روح افزا در گفتگو با میدان 72:

طرح های شهیندخت مولاوردی یعنی تبدیل کردن زنان به سطل زباله!

عقیم سازی بانوان کارتن خواب یعنی حق زن را لگد مال کردن، یعنی له کردن زنی که کارتن خواب است. بنده به عنوان زنی که در این جامعه حضور دارم به این اظهارات و شخص آقای رئیس جمهور اعتراض دارم، این حرف یعنی یک ابزاری در خیابان هست و در کارتن میخوابد، بروید به سراغش، عقیمش هم کردیم خیالت راحت باشد!

طرح عقیم سازی زنان کارتن خواب، افزایش آمار طلاق، رسیدگی به مسائل دست چندم بانوان، بی توجهی به حقوق اصلی زنان مهمترین مواردی میباشد که در چند سال دولت یازدهم مطرح شده است.در خصوص چگونگی عملکرد دولت و برنامه هایی که برای تقویت بنیان خانواده در چند سال اخیر پیاده کردند با دکتر فرشته روح افزا به گفت و گو نشستیم.

دکتر فرشته روح افزا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص عملکرد دولت در رابطه با کاهش آمار طلاق به خبرنگار میدان ۷۲ گفت: آمارها اینطور نشان میدهد که اگر دولت کاری در زمینه کاهش طلاق صورت داده باشد موفق نبوده است، البته کاری هم صورت نگرفته است برای کاهش طلاق کار منسجم و برنامه ریزی شده که بتواند این مشکل را حل کند از سوی دولت نداشتیم.

وی افزود: دغدغه دولت کاهش طلاق نیست و اصلا رویکرد ها و اظهار نظر های خانم مولاوردی در خصوص این موارد نیست بلکه یک سری بحث هایی در مورد خشونت علیه زنان و پیوستن به سازمان های بین المللی داشته اند نه مسائل مربوط به زنان ایرانی.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: خانم مولاوردی موضع مشخص و کار برجسته ای که با بحث حل مشکل طلاق مرتبط باشد نداشتند البته هیچ برنامه ای از هیچ دستگاهی برای حل این مشکل ندیدم. این موضوع به برنامه منسجم و متقن نیازمند است، به برنامه ریزی و ریشه یابی نیاز دارد

وی در خصوص پرداختن به اولویتهای حقوق زنان توسط معاون زنان رئیس جمهور گفت: خانم مولاوروی بیشتر به مسائلی مثل حضور زنان در ورزشگاه اهمیت می دهد و برای تن فروشان سمینار برگزار می کند، در واقع بیشتر مواضع ایشان صرف این قبیل مسائل می شود نه خانواده.

این استاد دانشگاه اولویتهای مشکلات زنان را مسائل مهمتری از استادیون رفتن آنان مطرح کرد و گفت: مثلا در حال حاضر تمامی مشکلات زنان و ازدواج دختران و… حل شده است و مشکلی نیست و فقط این موضوع مطرح است که به ورزشگاه بروند؟ مسئله ی مسکن دختران و خوابگاه های دانشجویی آنان حل شد؟ خانه های دانشجویی و هزینه های بالا، مسئله ی فرزند آوری و مرخصی زایمان، بیمه ی زنان و … حل شده است ؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به بی توجهی به موضوع جمعیت اشاره کرد و افزود: در خصوص مسئله ی جمعیت نه تنها هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته است بلکه آن را از کارگروههای تخصصی خود حذف کرده اند. حضرت آقا چندین بار اعلام کرده اند و دستور به حل این موضوع دادند اما این افراد مسئله ی جمعیت را به کل حذف کردند.

وی اعتیاد را از جمله مسائل خانمان سوز برشمرد و اضافه کرد: مسئله ی اعتیاد خانمان سوز است و باعث از بین رفتن زندگی افراد شده است یکی از دلایل مهم طلاق همین مسئله اعتیاد است.اولین رقم طلاق بعلت اعتیاد است. این مسئله چگونه باید تشخیص داده شود؟ کارگاه های آموزشی برای این مسئله صفر است اما کارگاه آموزشی برای بچه دار نشدن الی ماشاالله! کارگاه آموزشی برای اینکه چرا باید اجازه همسر را بگیریم؟ خب اجازه همسر را نگیریم، مرد چه نقشی در زندگی دارد و نقش پدری را چگونه ایفا میکند؟ مرد فقط برود و پول بیاورد در خانه؟ شخصیت مرد اینگونه ارزیابی می کنید؟ وقتی نظام خانواده را بهم میریزیم و مرد را از جای خود برمی داریم و یک ابزار می کنیم برای رسیدن به خواسته های همسر و فرزندان، این باعث لطمه و ضربه به نظام خانواده می شود، اصول تربیتی هم کشته می شود و فرزندان حرف شنوی از والدین ندارند.

وی به بقا و منزلت نظام خانواده اشاره کرد و گفت: “قوامون علی النساء” یعنی زن به مرد تکیه میکند و تامین معاش خانواده توسط مرد صورت می گیرد با این حرف ها بنده به عنوان متحجرترین آدم و عقب مانده فکری مطرح میشوم، چرا که اعتقاد دارم مرد باید در خانواده جایگاه خودش را داشته باشد زن جایگاه خودش و فرزند جایگاه خودش،چون می گویم افراد نباید از یکدیگر استفاده ابزاری کنند.

روح افزا در خصوص بی توجهی به مشکلات اصلی بانوان افزود: خانوم مولاوردی دغدغه هایی که دارند دغدغه های واقعی ما نیست،الان متاسفانه چندین خانم داریم که همسران آنها در سوریه و عراق به عنوان مدافعان حرم به شهادت رسیدند؟چه قدمی برای اینها برداشته شده است؟ چه کسی برای اینها کاری کرده است ؟ حدود پانصد خانواده در مکه و منا داغدار شدند، چه کاری برای اینها صورت گرفته است؟ دغدغه های ما اینها نیست؟ اینها آدم نیستند؟

وی به انتقاد از مواضع مولاوردی پرداخت و ادامه داد: از نظر خانم مولاوردی زنان جامعه ما آن دخترانی هستند که در خیابان طوری راه می روند که اگر نیروی انتظامی به آنها حرفی بزند مادران آنها دلشان مثل سیر و سرکه می جوشد و البته قبل از نیروی انتظامی هم چند اراذل و اوباش متلک بارش می کنند! اگر واقعا با این رویکرد به جامعه نگاه کنیم نه تنها مشکلی را حل کردیم بلکه به مشکلات اضافه هم کردیم مگر غرب برای زنان خودش به دستاوردی داشته است و چه حقوقی را احقاق کرده است که حالا برای ما بخواهد انجام دهد؟

روح افزا افزود: ما بحث نفقه را داریم که مسئله ای است که موجب میشود زنان دغدغه مالی نداشته باشند و کسی به زنان در محیط کار نگاه ابزاری نکند، زنان میتوانند حضور اجتماعی داشته باشند، اموال و دارایی هایشان برای خودشان باشد، اما وقتی با اجازه همسر است موجب میشود توسط همسرش تامین شود، این قاعده را میشکنند و میگویند بانوان باید خود کسب درآمد کنند،حق بانوان است که اشتغال داشته باشند، بانوان هر کاری میلشان میکشد انجام دهند چون که اینها حقوق زن است و از طرفی رابطه ی سردی با همسرشان داشته باشند.

وی در خصوص ارزش و شان زن در اسلام گفت: زن ریشه ی تربیتی دارد! مثال قرآنی برای تمام زنان مسلمان آسیه و مریم هستند، مریم (س) در زمینه ی فرزند پروری و آسیه(س) در موضوع همسرداری.جهادی که آسیخ در خانه فرعون خود را حفظ کرد! مدل اسلامی نظام خانواده کمک خوبی برای زنان است و اگر هم در پی طرح الگویی هستیم باید الگوی زهرایی معرفی کنیم!

روح افزا در خصوص ارائه طرح عقیم سازی زنان کارتن خواب که توسط شهیندخت مولاوردی مطرح شده بود گفت: عقیم سازی بانوان کارتن خواب یعنی حق زن را لگد مال کردن، یعنی له کردن زنی که کارتن خواب است، این حمایت نیست بنده به عنوان زنی که در این جامعه حضور دارم اعتراض میکنم به این اظهارات و شخص آقای رئیس جمهور. این حرف یعنی یک ابزاری در خیابان هست و در کارتن میخوابد، بروید به سراغش، عقیمش هم کردیم خیالت راحت باشد.

وی افزود: این دولت اگر خیلی به فکر حقوق زنان است و ادعاهایش را واقعی میداند یک مسکن و جای خوابی برای این زنان فراهم کند، به آنها آموزش دهد، حق مادری به آنها بدهد، بتوانند ازدواج کنند و مادر بشوند، این حق یک زن هست در اجتماع ما نه یک کثافت و آشغال و زباله دان.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: خانم مولاوردی با عقیم کردن این بانوان، آنها را به یک زباله دان تبدیل می کند اینها دستورات غرب است که در حال اجرای آن هستند.

روح افزا اعتراض خود را به طرح عقیم سازی زنان کارتن خواب اعلام کرد و گفت: من به عنوان یک خانم از این بانوان کارتن خواب حمایت می کنم این چه طرحی است که خانم مولاوردی مطرح کرد؟ عقیم سازی زنان تنها یک معنی دارد و اینکه هرکس میخواهد به سراغ زنان کارتن خواب برود.

وی افزود: تصور میکنند اینگونه به امنیت جانی این بانوان کمک میکنند یا به امنیت اجتماعی کمک میکنند، آیا این اطمینان هست که مردانی که زنان خوب و نجیبی دارند به دنبال هوسرانی و این زنان کاران خواب نمی روند؟ چه اطمینانی هست که در این صورت ایدز افزایش پیدا نکند؟ و هزاران بدبختی و مشکل دیگر؟

وی در انتها خاطر نشان کرد: چرا بنیان خانواده را اینگونه بهم میریزند؟ خانم مولاوردی اصلا تخصصی در حوزه زنان ندارد که این حرفها را می زند به نظر من بسیار غیر متخصصانه صحبت کرده است. اصلا اگر یک جایی بخواهند به وضع این زنان کارتن خواب رسیدگی شود اولین جا برای شکایت توسط همین زنان کارتن خواب باید صورت بگیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: