تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ - ۱۳:۳۴ کد مطلب 105113

آخرین خبر از طرح‌جایگزین «شبنم» و «ایران‌کد»

معاون برنامه ریزی،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از آغاز طرح کد رهگیری به عنوان جایگزین “شبنم” و “ایران‌کد” از سال ۹۵ خبر داد و گفت: روند رو به رشد قاچاق کالا متوقف شده و رو به کاهش است. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از تسنیم: گلستانی زاده با […]

معاون برنامه ریزی،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از آغاز طرح کد رهگیری به عنوان جایگزین “شبنم” و “ایران‌کد” از سال ۹۵ خبر داد و گفت: روند رو به رشد قاچاق کالا متوقف شده و رو به کاهش است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از تسنیم: گلستانی زاده با اشاره به اینکه قاچاق یکی از عوامل اخلال در اقتصاد مقاومتی است افزود: قاچاق از ۶ میلیارد دلار در سال ۸۴ با روند رو به رشد به ۱۹ میلیارد در سال ۸۷  و ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ رسید.

وی گفت: این آمار شامل ۱۷٫۲ قاچاق ورودی و حدود۷٫۸ میلیارد دلار قاچاق خروجی است.

گلستانی زاده افزود: با آسیب شناسی و برنامه ریزی که انجام شد در سال  ۹۳ توانستیم ضمن مهار رشد قاچاق درحوزه کنترل و کاهش  قاچاق هم اقدامات خوبی انجام دهیم به نحوی که قاچاق در پایان سال ۹۳ ، با حدود ۵ میلیارد دلار کاهش به ۱۹٫۸ میلیارد دلار رسید.

وی با اشاره به اینکه بخش  عمد ای از این قاچاق مربوط  به قاچاق خروجی است گفت:  با کنترل خروج سوخت توانستیم بیش از ۴ میلیارد دلار از قاچاق سوخت را کاهش دهیم.

معاون برنامه ریزی ،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق  کالا و ارز افزود: کشورمان ۱۰۰ میلیارد دلار حجم تجارت، ۱۴۴ گمرک داریم در حالی که در اقتصاد هایی بزرگتر از اقتصاد ما مانند کره جنوبی با ۱۰۰۰ میلیارد دلار حجم تجارت، ۵۹ گمرک وجود دارد که این تعدد گمرک ها منافذی برای ورود و خروج کالا  می شود.

گلستانی زاده با بیان اینکه بیشترین حجم واردات و صادرات ما از ۲۸ گمرک انجام می شود ادامه داد: از این تعداد تنها در ۱۱ گمرک ،‌دستگاه ایکس ری داریم و کنترل دستی و چشمی ،‌ کامل و کافی نیست.

وی گفت: پارسال ۵۲ کانتینر حامل یخچال قاچاق ، ۶۲ کانتینر باتری خودرو، ۴۹ هزار قلم کالا خانگی،‌ ۹ کانتینر لوازم خانگی آلمانی، ۵۰۰ هزار قلم تجهیزات پزشکی به ارزش بیش از ۷۳ میلیون دلار، لنج حامل ۳۲ هزار گوشی موبایل ، ۱۵۰ تن پوشاک قاچاق کشف شد.

معاون برنامه ریزی ،‌ نظارت و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق  کالا و ارز با بیان اینکه امسال هم‌ ۹ کانتینر پوشاک قاچاق کشف شد افزود: برنامه ریزی برای برخورد با  قاچاق های کلان و سازمان  یافته، پیگیری تسهیل تجارت فرامرزی ، رفع موانع تجارت سالم و مدیریت تقاضا از رویکرد های این ستاد برای  مبارزه با قاچاق است.

گلستانی زاده افزود: برای کنترل کالاها طرح کد رهگیری، مطرح و آئین نامه آن نوشته شده است و اجرای آن امسال در برخی کالاها آغاز می شود.

وی گفت: این طرح جایگزین طرح های “شبنم” و “ایرا ن کد” می شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: