تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ - ۲۳:۴۹ کد مطلب 105506

تدارکات گسترده برای آزادی رطبه عراق

به گزارش مشرق، فرمانده پلیس ‘عامریه’ فلوجه در اظهاراتی خبری گفت که دو زن در روستای ‘البوهری’ در جنوب شهر فلوجه به خاطر رفتار های گروه تروریستی داعش در انتقال خانواده های این روستا به مرکز شهر فلوجه، خودکشی کردند. سرهنگ ‘عارف الجنابی’ گفت: این دو زن که حاضر نبودند به داخل شهر فلوجه منتقل […]

به گزارش مشرق، فرمانده پلیس ‘عامریه’ فلوجه در اظهاراتی خبری گفت که دو زن در روستای ‘البوهری’ در جنوب شهر فلوجه به خاطر رفتار های گروه تروریستی داعش در انتقال خانواده های این روستا به مرکز شهر فلوجه، خودکشی کردند.

سرهنگ ‘عارف الجنابی’ گفت: این دو زن که حاضر نبودند به داخل شهر فلوجه منتقل شوند، در مخالفت با خواست داعش از فراز ساختمانی مسکونی، پایین پریده و جان خود را از دست دادند.

تروریست های داعش برای استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، تلاش دارند تمامی خانواده های روستاهای اطراف را به مرکز شهر فلوجه منتقل کنند، تا از حمله احتمالی نیروهای عراقی به شهر جلوگیری به عمل آورند.

در بغداد پایتخت عراق نیز دو بمب در مناطق جنوبی و غربی منفجر شد که سه کشته و ۱۰ زخمی برجای گذاشت که دو نفر از کشته ها و سه تن از آسیب دیدگان از نیروهای عشایری مبارزه با تروریسم هستند.

براساس این گزارش، بمب اول در منطقه محمودیه در جنوب بغداد منفجر شد که یک نفر شهروند کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند اما بمب دوم در حین عبور کاروان نیروهای عشایری مبارزه با تروریسم در منطقه ابوغریب در غرب پایتخت منفجر شد.

در بعقوبه مرکز استان دیاله نیز منابع امنیتی آخرین آمار تلفات انسانی انفجار روز گذشته را در روستای ‘شفته’ در دو کیلومتری شرق شهر بعقوبه ۱۴ کشته و ۳۸ زخمی ذکر کردند.

منابع امنیتی عراق پیشتر اعلام کرده بودند که براثر انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در این روستا، دستکم ۱۰ نفر کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شدند که در بین قربانیان زنان و کودکان نیز بودند.

گزارش ها از این منطقه حاکی است که اهالی این روستا امروز به نشانه اعتراض به نابسامانی اوضاع امنیتی اقدام به بستن جاده اصلی به جانب مرکز استان دیاله کردند.

در همین راستا براثر انفجار بمب در روستای ‘ابوخنازیر’ در ۲۸ کیلومتری شمال شرق بعقوبه یک شهروند آسیب دید.

این بمب در حین عبور یک خودرو شخصی از منطقه منفجر شد و نیروهای امنیتی تحقیقات را در باره علت وقوع این انفجار آغاز کرده اند.

در حالی که انفجارهای بمب و خودروهای بمب گذاری شده در بغداد و بعقوبه طی دیروز و امروز عامل قتل شهروندان بی گناه بوده است در بصره در جنوب عراق، یک نزاع عشیره ای باعث شد، حداقل یک نفر کشته و یکی هم، زخمی شود.

منابع امنیتی دربصره گفتند که نزاع عشیره ای در منطقه ‘حی الحسین’ در شهر بصره بین دو خانواده اتفاق افتاد که منجر به کشیدن سلاح به روی همدیگر شد و نیروهای امنیتی عراق را ناچار به مداخله نظامی برای آرام کردن اوضاع کرد.

استان بصره در سال های اخیر شاهد چند مورد نزاع های عشیره ای بوده که در یکی از این موارد، مرجعیت دینی عالی عراق ناچار به مداخله و حل و فصل اختلافات شد.

از سوی دیگر یکی از فرماندهان تشکیلات مردمی ‘الحشد الشعبی’ امروز از نزدیک شدن زمان آزادسازی شهر مرزی ‘رطبه’ در غرب شهر رمادی خبر داد.

‘واثق الفرطوسی’ به خبرگزاری ‘الفرات نیوز’ ارگان خبری مجلس اعلای اسلامی عراق گفته است که تجمع نیرو در ۱۶۰ کیلومتری غرب رمادی به منظور آزادسازی رطبه از تصرف داعش آغاز شده است.

وی به زمان شروع عملیات و یگان و تشکیلات نظامی که قرار است در این عملیات شرکت کنند اشاره نکرده است.

همزمان با این تمهیدات، فرمانده عملیات نظامی در استان الانبار امروز از کشته شدن چهار تروریست داعشی در منطقه ‘دولاب ‘ در شمال غربی رمادی خبر داد.

‘علی دبعون’ گفته است که بر اثر خمپاره باران مواضع داعش در منطقه دولاب، چهار عنصر داعش به قتل رسیدند.

وی همچنین افزود که هواپیماهای ائتلاف بین المللی امروز یک خندق زیر زمینی تروریست ها را در ‘الکصیرات’ در غرب رمادی و یک انبار سلاح و مهمات را در منطقه ‘ جبه ‘ از توابع الانبار منهدم کردند.

گروه تروریستی داعش در ماه های اخیر قدرت هجومی خود را از دست داده و به تاکتیک دفاعی روی آورده و به همین دلیل بیشتر عملیات نیروهای عراقی در ماه های اخیر در مدت زمان های کوتاهی منجر به پیروزی و آزادسازی مناطق از تصرف داعش شده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: