تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ - ۰۷:۰۲ کد مطلب 105632

آمریکا بودجه پیشنهادی سپر موشکی اسرائیل را ۴ برابر کرد

کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا در طرح پیشنهادی خود، بودجه سامانه دفاع موشکی اسرائیل را به رقم بی‌سابقه ۶۰۰ میلیون دلار افزایش داده است. به گزارش مشرق، اعضای کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا در طرح پیشنهادی خود برای بودجه ۲۰۱۷ رقمی را برای کمک به سامانه دفاع موشکی اسرائیل در نظر گرفته‌اند که […]

کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا در طرح پیشنهادی خود، بودجه سامانه دفاع موشکی اسرائیل را به رقم بی‌سابقه ۶۰۰ میلیون دلار افزایش داده است.

به گزارش مشرق، اعضای کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا در طرح پیشنهادی خود برای بودجه ۲۰۱۷ رقمی را برای کمک به سامانه دفاع موشکی اسرائیل در نظر گرفته‌اند که در صورت تصویب نهایی رکورد تازه‌ای در حمایت‌های بی‌دریغ واشنگتن از تل‌آویو خواهد بود.

بر اساس این پیش‌نویس که روز سه‌شنبه در دسترس عموم قرار گرفت، اعضای این کمیته مبلغ ۶۰۱,۷۳۵,۰۰۰ دلار بودجه برای کمک به توسعه سپر دفاع موشکی رژیم‌صهیونیستی پیشنهاد کرده‌اند. این در حالی است که رقم پیشنهادی وزارت دفاع آمریکا ۱۴۵٫۸ میلیون دلار بوده و این یعنی اعضای مجلس نمایندگان در اقدامی بی‌سابقه این رقم را ۴ برابر افزایش داده‌اند. 

این بودجه برای توسعه سپر دفاع موشکی چند لایه اسرائیل شامل «گنبد آهنین»، «فلاخن داوود» و «پیکان» که به ترتیب برای مقابله با راکت‌های کوتاه برد، موشک‌های کوتاه‌برد و موشک‌های میان‌ و دوربرد طراحی شده‌اند، تخصیص خواهد یافت. 

بودجه نهایی بعد از رایزنی با دولت و سنا تصویب می‌شود و به همین جهت احتمال تغییر این ارقام وجود دارد. 

کاربری بودجه (دلار)
گنبد آهنین ۶۲,۰۰۰,۰۰۰
سامانه دفاع موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد (SRBMD) ۲۶۶,۵۱۱,۰۰۰
پیکان ۳ ۲۰۴,۸۹۳,۰۰۰
توسعه سامانه پیکان ۶۷,۳۳۱,۰۰۰

آمریکا بر اساس توافقنامه‌ای ده ساله با اسرائیل که دو سال دیگر به پایان می‌رسد، سالانه ۳٫۱ میلیارد دلار به تل‌آویو کمک نظامی می‌کند. پروژه مشترک سپر دفاع موشکی از این بسته مجزا است. 

تل‌آویو به بهانه توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، تلاش می‌کند تا واشنگتن را متقاعد کند که بسته حمایت نظامی بعدی به میزان قابل توجهی تقویت شود.

گفته می‌شود کاخ سفید به دنبال توافق بر سر بسته‌ای ۴۰ میلیارد دلاری برای یک دهه است، اما اسرائیل خواستار افزایش این رقم به ۵۰ میلیارد دلار است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: