تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ - ۱۰:۰۷ کد مطلب 105776

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛

فهم رهنمود آیت‌الله جوادی آملی/ غیرت ملی و نوامیس سیاسی و اقتصادی

انتظار می‌رفت دفتر آیت الله جوادی آملی در توضیح این مطلب از آن عبور کند و به نوعی آن را رُفت و روب نماید اما در توضیح این تعبیر بیش از ۸ بار کلمه «دیاثت» و «دیوث» را به شرح زیر تکرار کرد.

********

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛رفت و بازگشت «خان طومان»

سعدالله زارعی در سرمقاله امروز کیهان نوشت:‌

مقابله با «تروریزم تکفیری»، مبارزه‌ای از نوع «سهل و ممتنع» است و از این رو پیچیدگی‌هایی دارد که آن را از انواع دیگر متمایز می‌کند در عین حال می‌توان گفت در چنین مبارزه‌ای، هیچ نظامی به اندازه جمهوری اسلامی توان مقابله و کسب موفقیت در مقابل آن ندارد.

«خان طومان» یک صحنه از پرونده «تروریزم تکفیری» است که می‌تواند تا حد زیادی از یک سو پیچیدگی‌ها و از سوی دیگر موفقیت ایران و بطور کلی جبهه مقاومت را تبیین کند. برای بررسی این موضوع توجه به نکات زیر ضروری است:
خان‌طومان یک منطقه خاص در جنوب غرب شهر استراتژیک حلب است که حدود ۱۲ کیلومترمربع مساحت دارد و اطراف آن را کوهها و تپه‌هایی فرا گرفته‌اند و این شهرک با حدود ده هزار نفر جمعیت – که مدت‌هاست محل زندگی خود را ترک کرده‌اند –  در واقع یک دره به حساب می‌آید. اهمیت این منطقه عمدتا به قرار داشتن در مجاورت مهمترین اتوبان سوریه است که حلب را به دمشق و بقیه مناطق جنوبی سوریه وصل می‌کند.

خان‌طومان در اوایل ۱۳۹۲ به تصرف «جبههًًْْ‌النصره» درآمد و به نقطه بارانداز تجهیزات تروریستی و مدیریت نیروهای این گروه تبدیل شد و از آنجا که به‌طور کامل خالی از سکنه مردمی بود، نقش مهمی در تثبیت موفقیت آنان داشت. تروریست‌های جبههًْ‌النصره از طریق اشراف بر اتوبان «اعزاز» عملا بر منطقه وسیعی از حلب تا زبدانی سیطره داشتند در این مدت چند مورد عملیات نظامی از سوی ارتش سوریه صورت گرفت ولی همه آنها بی‌نتیجه ماند تا اینکه قرارگاه شمالی سوریه به مرور یک طرح پیچیده و در عین حال شجاعانه‌ای  را آماده کرد پیچیدگی‌های این عملیات به این نکته بازمی‌گشت که در چهارطرف این منطقه به گروههای تروریستی آلوده شده بود.

عملیات آزادسازی این منطقه حساس بالاخره از اول محرم- نیمه آبان – سال گذشته آغاز شد و مرحله به مرحله تا نیمه بهمن‌ماه پیش رفت. در این عملیات که به نصر۱ و ۲ موسوم بود رزمندگان اسلام نزدیک به ۳۰۰۰ کیلومترمربع از دل منطقه دشمن را آزاد کردند که آزادی خان‌طومان بخشی از این عملیات بود. در عملیات رزمندگان اسلام در واقع منطقه‌ای آزاد شد که اطراف آن هنوز در دست دشمن باقی مانده بود و از این جهت تاثیر تعیین‌کننده‌ای در تقویت روحیه نیروهای خودی و تضعیف روحیه دشمن داشت به گونه‌ای که دشمن در بخش‌های شمالی، غربی و جنوبی منطقه عملیاتی پا به فرار گذاشته و یا تسلیم شد. در واقع در عملیات نصر۱ و ۲ که حدود ۳ ماه به درازا کشید دست کم ۱۵۰۰ نفر از تروریست‌ها کشته شدند و رقم زخمی‌های آنان هم از مرز ۳۰۰۰ نفر گذشت  که بعضی از فرماندهان برجسته آنها مثل «عبدالله ممیسنی» فرمانده تروریست عملیات حلب از جمله آنان بود.

کشته شدن فرماندهان تاثیر زیادی در فروپاشی درونی نیروهای موسوم به «جیش‌الفتح» داشت. از آن طرف هم این عملیات روحیه کشورهای حامی تروریست‌ها را بشدت تضعیف کرد در چنین فضایی آمریکایی‌ها با زیرکی خاصی روسیه را پای میز مذاکره آورده و با طرح این مسئله که قبلا روسیه طرحی با محوریت آتش‌بس ارائه کرده و الان زمینه اجرایی شدن آن فراهم شده است، مسکو را واداشت که به مذاکره پیرامون آینده سیاسی سوریه تن دهد. روسیه درست در زمانی که نیروهای مدافع دمشق در بهترین وضعیت بودند، «آتش‌‌بس» را پذیرفت و آمریکایی‌ها و کشورهایی نظیر ترکیه و عربستان که تا پیش از این حاضر به مذاکره درباره بشاراسد نبودند و اعلام می‌کردند که سرنوشت  اسد در میدان جنگ تعیین می‌شود، بعد از عملیات بسیار موفق حلب، از لزوم حل پرونده امنیتی سوریه از طریق سیاسی حرف زدند و میز مذاکرات «وین» را چیدند. در دور اول مذاکرات، طرفین روی یک فرمول که آمریکایی‌ها از آن به «فرمول جایگزینی» در سوریه یاد می‌کردند و روس‌ها آن را «آسان‌سازی» غلبه بر تروریزم می‌خواندند، به توافق رسیدند. در این بین یک مقام ارشد روسیه از تبدیل سوریه واحد به یک سوریه فدرالی صحبت کرد و پس از آن آمریکایی‌ها اگرچه با فدرالی موافقت نکردند اما بر بازگشت مخالفان اسد و کنار رفتن بشار اسد تاکید نمودند که خود این می‌تواند دولت دمشق را به دولتی تحت حاکمیت جدایی‌طلبان و فدرالی تبدیل نماید.

آرام‌آرام روس‌ها باور کردند که آمریکا و جبهه منطقه‌ای  آمریکا به توافق می‌اندیشند که تداوم حضور نیروهای حزب بعث در قدرت و حاکم بودن آنان و نیز تا حد زیادی باقی ماندن بشار در قدرت را پذیرفته‌اند. آمریکایی‌ها در مذاکرات مفصل بعدی روی برقراری آتش‌بس صحبت کردند. نمای ظاهری آتش‌بس این بود که وقتی مخالفان آتش‌بس را می‌پذیرند به معنای آن خواهد بود که کاهش تنش علیه دمشق تا حد زیادی به دولت این کشور کمک می‌کند تا حاکمیت خود را تثبیت نماید. بر این اساس روسیه با جدیت تمام از موفق شدن آتش‌بس صحبت می‌کرد و این در حالی بود که ایران با نگاه شناختی به تجربه خود، چنین امتیازی را غیرقابل تحقق ارزیابی می‌کرد.

آتش‌بس که برقرار شد دولت سوریه و نیروهای سوری و غیرسوری بطور طبیعی به آن پایبند بودند هر چند این نیروها برای تثبیت موقعیت خود به زمان احتیاج داشتند چرا که فاصله چندان میان زمان غلبه بر جبههًْ‌النصره و زمان آتش‌بس وجود نداشت از آن طرف گروههایی مثل احرارالشام، فیلق‌الشام زیر ورقه آتش‌بس را امضا کردند در حالی که هیچکس بطور رسمی اجرای آتش‌بس توسط این گروهها را تضمین نکرد حتی داعش و جبههًْ‌النصره با صراحت علیه مذاکرات سیاسی صحبت و اعلام کردند آتش‌بس را به رسمیت نمی‌شناسند. از آن طرف دولت‌های عربستان، قطر و ترکیه روی حضور نیروهایی در مذاکرات وین تاکید می‌کردند که مذاکره با دولت را نپذیرفته و آن را قانونی نمی‌دانستند! کاملا واضح بود که طرف مقابل – چه گروههای تروریستی و چه دولت‌های حامی آنان – به آتش‌بس پایبند نخواهند ماند.

در این بین دولت سوریه بر سر دو راهی قرار داشت از یک طرف می‌دانست که این آتش‌بس دست او و متحدانش را می‌بندد و از سوی دیگر موقعیت تضعیف شده گروههای تروریستی را ترمیم می‌کند با این جمعبندی دولت و متحدان آن نباید آتش‌بس را می‌پذیرفتند نتیجه نپذیرفتن این بود که پیروزی‌های نصر۱ و ۲  محفوظ می‌ماندند اما در عین حال از اعتبار خارجی دولت بشدت کاسته می‌شد و مناسبات دمشق مسکو هم بهم می‌ریخت و این در حالی بود که بخشی از موفقیت‌ها در عملیات‌های سه ماهه نصر محصول همکاری نزدیک نظامی-امنیتی ایران، روسیه و سوریه بود. دولت سوریه بعد از بررسی‌های زیاد پذیرفت که با طرح سیاسی که دو وجه امنیتی و سیاسی داشت، همراه شود. دولت آتش‌بس و تشکیل دولت وحدت ملی به گونه‌ای که بعضی از مخالفان هم در آن حضور داشته باشند را پذیرفت و گفت‌وگوها را آغاز کرد. ایران از همان آغاز نسبت به آتش‌بس و میز وین بدبین بود و آن را در نهایت به ضرر دولت سوریه ارزیابی می‌کرد. یک بار در حین مذاکرات وین، وزیر امور خارجه ایران وقتی صحبت از توافق بر سر آتش‌بس جلو آمد، پرسید ما از طرف همه متحدین خود تضمین می‌دهیم که آتش‌بس رعایت شود اما حالا چه کسی قرار است از طرف داعش، جبههًًْْ‌النصره و گروههای دیگر تضمین بدهد که آتش‌بس رعایت خواهد شد. جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفته بود ترکیه و عربستان هم از سوی این گروهها تضمین می‌دهند. این اگرچه یک اعلان رسمی مبنی بر نقش محوری عربستان و ترکیه در تقویت و مدیریت این گروههای تروریستی بود در عین حال آشکار می‌کرد که اگر شکسته شدن آتش‌بس به ضرر دولت سوریه باشد چرا که نه؟

آتش‌بس از نیمه فروردین‌ماه به اجرا درآمد. چند روز پس از آن یعنی در روز ۱۸ فروردین گروهک تروریستی «جیش‌الفتح» که در واقع همان جبههًْ‌النصره است روستاهای منطقه «العیس»  را تصرف کرد و درست دو روز پس‌از آنکه نمایندگان آمریکا و روسیه روی «خان طومان» به عنوان منطقه آتش‌بس موافقت کردند خان‌طومان به تصرف درآمد.

اما آنچه در این ماجرا پیش آمد تاکیدی بر چند موضوع می‌باشد:

۱- آمریکایی‌ها حسن‌نیتی در چیدن میز مذاکره نداشته‌اند چرا که اگر حسن‌نیت ‌داشتند، همزمان فکری برای ناقضین آتش‌بس می‌کردند ولی در واقع هم  در العیس و هم در خان‌طومان آمریکایی‌ها در عمل دست دولت سوریه را بستند.

۲- استفاده بسیار گسترده تروریست‌ها از سلاح‌های پیشرفته‌‌ای مثل «موشک‌ تاو» که همه به آمریکایی‌ها تعلق دارند و نقل و انتقال این سلاح‌ها از مناطق دیگر به سمت منطقه خان‌طومان و در عین حال عدم واکنش آمریکا- با وجود اشراف اطلاعاتی آن- بیطرفی آمریکا و صداقت آن در مبارزه با تروریزم را بشدت زیر سؤال می‌برد.

۳- همان‌گونه که رزمندگان اسلام خان طومان را در نیمه آبان سال قبل از دست تروریست‌ها آزاد کردند امروز قادرند بار دیگر این منطقه را آزاد نمایند و این در حالی است که آزادسازی خان‌طومان امروز آسان‌تر از دیروز است.

۴- خان‌طومان آئینه‌ای است که نشان می‌دهد امکانات جهانی برای به شکست کشاندن یک دولت بسیج شده است. به عنوان مثال اسرائیلی‌ها که خیلی سعی می‌کنند، دخیل در پرونده سوریه دیده نشوند، دو روز پیش با صراحت اعلام کردند نمی‌خواهیم سوریه‌ای وجود داشته باشد به این معنا که شرایط ناامنی باید تداوم یابد تا دولتی و جنبشی ضدصهیونیستی را در خود پرورش ندهد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛غیرت ملی و نوامیس سیاسی و اقتصادی

محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت نوشت:‌

در این میان دیدار عارف و همراهان با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی به دلیل طرح بحث دیاثت سیاسی و اقتصادی، سر وصدایی ایجاد کرد.

معظم له در این دیدار صریح و بی‌پرده فرمودند: «کسانی که راه نفوذ بیگانگان را در فضای اقتصادی و سیاسی به روی کشور می‌گشایند، دیوث هستند.»
برخی خبرگزاری‌ها به جای واژه «دیوث» فقط به واژه «بی‌غیرت» اکتفا کردند و از این مبحث گذشتند اما برخی خبرگزاری‌ها این واژه را عیناً آوردند.

انتظار می‌رفت دفتر آیت الله جوادی آملی در توضیح این مطلب از آن عبور کند و به نوعی آن را رُفت و روب نماید اما در توضیح این تعبیر بیش از ۸ بار کلمه «دیاثت» و «دیوث» را به شرح زیر تکرار کرد؛ «آنچه در فهم درست رهنمودهای حضرت استاد حائز اهمیت است، کاربرد اصطلاح «دیاثت» در دانش فقه و اخلاق است که با کاربرد عرفی آن، تفاوت زیادی دارد.توضیح اینکه فقیهان شیعه، در ابواب قضاء، حدود و شهادات، بر اساس روایات معتبر امامان معصوم (علیهم السلام) احکام متعددی برای «دیوث» و «دیاثت» مطرح کرده‌اند. همان‌طور که در کتاب شریف مجمع البحرین آمده در اصطلاح ایشان، «دیوث» به مرد بى‌غیرتی گفته می‌شود که مردان بیگانه را بر همسرش وارد مى‌کند. دیاثت از گناهان کبیره است به‌گونه‌ای که در روایتی از وجود مقدس رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است که دیوث بوى بهشت را استشمام نمى‌کند.

امام صادق (علیه السلام) نیز مى‌فرماید: «بهشت بر دیوث حرام است». از این رو شهادت دیوث نیز در محاکم شرعی پذیرفته نیست.در فرهنگ قرآنی غیرت را معرفت هویت و غیرزدایی  تشکیل می‌دهد و غیرزدایی هم به این معناست که اولاً اجازه ندهیم بیگانه به حریم ما نفوذ کند و ثانیاً خودمان هم در کار دیگران تجسس نکنیم. بیگانه را در حریم خود راه دادن و وارد حریم غیر شدن با غیرت سازگار نیست. بر اساس چنین معنای فقهی و اخلاقی معظم‌له با بیان اینکه کشور ما، کشوری غنی و برخوردار از نعمات و مواهب الهی است، اظهار داشتند: با وجود این‌همه منابع غنی در داخل کشور، واردات برخی کالاها که در کشور امکان تولید آن وجود دارد، دلیلی جز سوء مدیریت و در برخی موارد بی‌غیرتی ندارد.حضرت استاد (دام ظله) در چنین فضایی بحث غیرت دینی را مطرح نموده و با توسعه مفهومی نسبت به کلمه دیاثت و دیوث فرمودند: کسانی که راه نفوذ بیگانگان را در فضای اقتصادی یا سیاسی به‌روی کشور می‌گشایند از غیرت اقتصادی یا سیاسی برخوردار نبوده و دیوث هستند.» (۱)

اصرار معظم له و دفتر وی در کاربرد این واژه حکایت از یک جسارت و شجاعت در معرفی یک جریان مسموم و خائن در نهضت‌های یکصد سال اخیر دارد. به جرأت می‌توان گفت هیچ مرجع تقلید و فقیهی در تفسیر سیاسی خود از این جریان، شجاعت طرح این موضوع و بازشناسی و عیارسنجی فعل آن را نداشته است. در نهضت‌های یکصد سال اخیر ما با رجال سیاسی برخورد می‌کنیم که وابستگی خود را به اجانب و بویژه روس و انگلیس پنهان نمی‌کردند.

این جماعت هر وقت بحرانی رخ می‌داد با زدن پرچم انگلیس یا پرچم روس بر سردر خانه خود از هر گونه تعرض مصونیت پیدا می‌کردند. آن شب که مشروطه‌خواهان انگلیسی تهران را تصرف کردند به مرحوم شهید شیخ فضل الله نوری گفتند کافی است پرچم روس یا انگلیس را بر سردر خانه‌ات برافرازی تا از هرگونه تعرضی مصون بمانی. او گفت: «یک عمر برای اسلام و ملت کار کردم، آخر عمری برای نجات جان خود بروم زیر پرچم کفر؟ هرگز چنین نخواهم کرد.» او قهرمانانه ایستاد و زیر بار چنین ننگی نرفت و حلاج‌وار طناب دار را بوسید.

در جریان به توپ بستن مجلس، عده‌ای به سفارت انگلیس پناهنده شدند و در فتح تهران هم عده‌ای به سفارت روس پناه بردند. مفهوم این عمل آنان چه بود؟ این جماعت روسیاه راه نفوذ بیگانگان را در فضای سیاسی کشور باز می‌کردند. ماموریت جریان فراماسونری که هر کدام سر در آخور یک کشور اجنبی مثل انگلیس، فرانسه و آمریکا طی یکصدسال اخیر داشتند در حوزه سیاست و اقتصاد، قراردادهای ننگینی بود که یکی پس از دیگری بیرون آمد. قرارداد توتون و تنباکو و قرارداد دارسی از آن جمله بود.  آیت‌الله جوادی آملی یک حکیم متأله و یک فیلسوف و فقیه مبرز است. او معلم اخلاق و یک عارف بزرگ است.

زشتی و شناعت کاربرد واژه یاد شده را در یک دیدار سیاسی می‌داند. هیچ سیاستمداری حاضر نیست در نطق‌های خود از این واژه استفاده کند، اما او حیا را در بیان این حقیقت کنار نهاد و چهره واقعی این جماعت بی‌غیرت را که منافع و مصالح ملی را در معرض تاراج بیگانگان قرار می‌دهند و نوامیس ملی را در ازای دریافت پول ناچیزی به حراج می‌گذارند، نشان داد. فلسفه اخذ پورسانت در یک خرید خارجی چیست؟ فرد پورسانت بگیر مامور می‌شود منافع یک شرکت تولیدی در خارج را به ضرر همان واحد تولیدی در داخل حفظ کند و در ازای آن پول بگیرد. شعار رهبران کره جنوبی و ترکیه در گام نهادن در وادی توسعه اقتصادی این بود؛ «واردات ممنوع، صادرات آزاد! »در این معرکه تمامی قدرت دولت پشت این شعار ملی قرار گرفت.

چین و ژاپن هم مسیر توسعه را از همین راه طی کردند. با آنکه در این باره قوانین قرص و محکمی در کشور داریم اما عزمی برای اجرای آن وجود ندارد. حضرت آیت‌الله جوادی آملی در همین دیدار با اظهار تاسف می‌گوید: «کشور را از واردات کالاهای خارجی پر کردیم، بعد سخن از تولید ملی به میان می‌آوریم!» در حوزه سیاست، در فتنه ۱۸ تیر ۷۸ و نیز فتنه انتخابات سال ۸۸ با عناصری برخورد می‌کنیم که بی‌پروا منتظر حمایت امپریالیسم خبری جهانی از مواضع خود بودند، به طوری که با افتخار تمام می‌گفتند: «یک بیانیه صادر می‌کنیم، به فاصله چند ثانیه بی‌بی‌سی آن را زیرنویس می‌کند.» به این هم اکتفا نکردند، کادرهای رسانه‌ای خود را به لندن، پاریس و واشنگتن فرستادند تا از طریق بوق‌های آنها پیام‌های خود را بارگذاری کنند. آنها اقتدار ملی و امنیت ملی را پیش‌فروش کردند و از این شنیع‌تر کسانی را به کنگره آمریکا فرستادند و پیام دادند تحریم‌ها را تشدید کنید تا دولت و ملت ایران به زانو درآید. آنقدر وقیح عمل کردند و اصراری هم بر پنهان‌کاری این وقاحت، نه آنها و نه آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها نداشتند! مخاطب آیت الله جوادی آملی در این دیدار چه کسانی هستند؟ آنها باید به خود بیایند.

کسانی که در نیمه آخر دهه ۷۰ و نیمه اول دهه ۸۰ سمفونی خروج از حاکمیت و خروج بر حاکمیت را از درون حاکمیت به رهبری ارکستر سمفونیک سرویس‌های امنیتی آمریکا و انگلیس اجرا کردند. باید بدانند به حکم یک فقیه و حکیم، مسیر بی‌غیرتی سیاسی و اقتصادی را طی می‌کردند و نام این کار آنها نوعی دیاثت است. هیچ رجل سیاسی و روحانی طی یکصد سال اخیر جرأت نکرد این فعل زشت آنها را بی‌پروا و بدون حیای سیاسی بازگو کند و از عواقب آن نهراسد. آنها که حضرت آیت‌الله جوادی آملی را به خاطر کاربرد این واژه مورد ملامت قرار می‌دهند درک درستی از مفهوم نفوذ، آن هم در ساحات سیاسی و اقتصادی ندارند. عامل اصلی عقب‌ماندگی کشور و خطراتی که در راه استقلال نظام سیاسی و اقتصادی کشور است همین کسانی هستند که راه نفوذ بیگانگان را در فضای اقتصادی و سیاسی باز می‌کنند و از این فعل زشت خود هم ابایی ندارند و با افتخار از آن یاد می‌کنند.  آنها منشأ فساد ملک و ملت هستند. با وجود این جماعت، اقتصاد مقاومتی قوام نمی‌یابد و مشکلات مردم به‌ویژه محرومان و مستضعفان، حل نمی‌شود.
پی نوشت:
۱- روزنامه رسالت ۲۱/۲/۹۵

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛آرزویی که توهم بود

شهاب‌الدین سینایی در نگاه روز روزنامه وطن امروز نوشت:

در تاریخ ایران روزهایی بود که برخی سران آرزو داشتند به هر طریقی که شده پای ایالات متحده را به ایران باز کنند. آن روزها و براساس دکترین «مونروه» ایالات متحده به حیاط خلوت خود بسنده کرده بود و حاضر نبود از قاره آمریکا پا بیرون نهد. در آن برهه تاریخی، ایالات متحده که خود برای مدتی مستعمره انگلستان بود، شعار آزادی ملت‌ها از چنگال استعمار و امپریالیسم را سر می‌داد. بگذریم از اینکه خود در دهه ۱۸ و ۱۹ میلادی در حیاط خلوت خود چه بلاها که بر سر ملل آمریکای لاتین نیاورده بود.

شاهان و رجال سیاسی عصر قاجاریه بی‌خبر از واقعیت‌های سیاسی ایالات متحده و مدهوش سیاست‌های اعلانی این کشور درباره دفاع از ملل تحت استعمار و استثمار دنیا و روایت و خوانش اخلاقی‌ای که آمریکایی‌ها از روابط دولت‌ها در عرصه بین‌الملل ایراد می‌کردند، به تکاپو افتادند تا به هر قیمتی که شده پای این کشور را به ایران باز کنند. هدف آنان آن بود که در مقابل نیروهای روس و انگلیس که ایران را مورد تاراج و غارت خود قرار می‌دادند، نیروی سومی را جهت حفظ تعادل وارد کنند.

آمریکایی‌ها بسیار دیرتر از توقع ایرانیان وارد عرصه سیاست ایران شدند و این زمان تا دوره حکومت «محمدرضا پهلوی» به تأخیر افتاد. اما روابط آنان با محمدرضا آنچنان پیچیده شد که دوگانه استعمار  مکمل استبداد برای  غارت ثروت ایران شد. آنچنان که مردم ایران همچنان که از شاه منزجر شدند، از آمریکا نیز نفرت یافتند. پروفسور «روح‌الله رمضانی» تاکید می‌کند انقلابیون ایرانی میان آمریکا و شاه هیچ تفاوتی نمی‌دیدند و آن را ۲ روی یک سکه می‌دانستند. از همین رو بود که انتظار آمریکایی‌ها برای حضور ایران در زیر لوای ایالات متحده در سال‌های پس از انقلاب را باید خواسته‌ای گزاف و غیرمعقول دانست.

بحران گروگانگیری نشانه‌ای از بی‌اعتمادی ایرانی‌ها به آمریکایی‌ها بود. انقلابیون از آن‌رو پا به سفارت ایالات متحده گذاشتند که بیم  آن را داشتند که همچون سال ۳۲ که سفارت آمریکا محل طرح کودتا علیه «محمد مصدق‌السلطنه» شد، این بار کودتایی علیه حکومت انقلابی رقم بخورد.

جالب آنکه آمریکا به جای آنکه تلاش کند این بی‌اعتمادی را از میان بردارد، در همان سال‌ها بر آن افزود. از جمله آنکه پس از امضای قرارداد الجزایر که برای پایان دادن به بحران گروگانگیری منعقد شد، به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرد. براساس این قرارداد، ایران متعهد شد گروگان‌های آمریکایی‌ را به ایالات متحده تحویل دهد. امری که محقق شد و ایران به وعده خود وفا کرد. در مقابل این تعهدات ایران، آمریکا نیز تعهداتی را بر عهده گرفت. از جمله تعهداتی که ایالات متحده پای آن را امضا کرد این بود که از آن پس، در امور داخلی ایران هیچ‌گونه مداخله نظامی و سیاسی نداشته باشد.

امری که البته هرگز تحقق پیدا نکرد. در عرصه نظامی آنها تمام همّ خود را صرف تجهیز «صدام» کردند و حتی در مقاطعی از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به ضرر ایران وارد نبرد شدند. شلیک به هواپیمای غیرنظامی ایران از سوی ناو جنگی آمریکا، برای فشار به ایران جهت پذیرش آتش‌بس، نمونه‌ای دردناک در این زمینه است. در عرصه سیاسی نیز وضعیت بهتر از آن نبود. آمریکایی‌ها تا همین امروز از هیچ سیاستی برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی و یا تغییر رفتار آن فروگذار نبوده‌اند. نوع کنش‌ ایالات متحده با همسایگان ایران، تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشورمان و جنگ‌های رسانه‌ای که علیه ایران به راه می‌اندازند، از جمله این موارد است.

از جمله تعهدات دیگری که آمریکاییان در برابر ایران در قرارداد «الجزایر» بر عهده گرفتند این بود که اموال ایران را که به‌واسطه بحران گروگانگیری، پس از انقلاب اسلامی بلوکه کرده بودند به کشور ما بازگردانند.

اموالی که بازگشت آنها مشمول اما و اگرهای بسیاری شد و هر بار دادگاه‌ها و طلبکاران آمریکایی(!) به دلایلی تلاش کردند به آن دست‌درازی و مخارج دشمنان جمهوری اسلامی را از آن محل تامین کنند! آنگونه که تاریخ به ما روایت می‌کند مسؤولیت مدیریت قرارداد الجزایر را «بهزاد نبوی» بر عهده داشت؛ فردی از جریانی که بعدها خواستار توسعه رابطه با آمریکا شدند، بدون آنکه تاریخ توافقات خود با آمریکا و بد‌عهدی‌های آمریکایی‌ها را به یاد بیاورند.

حال بر این اساس و با مرور این مورد از بدعهدی‌های ایالات متحده بیشتر می‌توان تاکیدات رهبر حکیم انقلاب در این‌باره را درک کرد. سخنان ایشان در اسفند سال گذشته در دیدار مردم آذربایجان‌شرقی بخوبی روشنگر واقعیت‌های سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران است: «سیاستمداران آمریکایی اعتراض می‌کنند که چرا در راهپیمایی‌های ایران و در اجتماعات ایران، مردم می‌گویند «مرگ بر آمریکا». خب! [وقتی] شما اینجوری عمل می‌کنید، می‌خواهید مردم ایران چه بگویند؟…. دشمنی شما حتی بدون پرده‌پوشی است. بله! در دیدارهای خصوصی لبخند می‌زنند، دست می‌دهند، حرف‌های چرب ‌و نرم می‌زنند، زبان خوش به کار می‌برند؛ [اما] این مربوط به دیپلماسی دیدارهای خصوصی است؛ اهمیتی ندارد، ارزشی ندارد، تأثیری در واقعیت ندارد. واقعیت این است که قرارداد را ببندند، مذاکرات را بکنند، ۲ سال چک‌ و چانه بزنند، بعد که قضایا تمام شد بگویند حالا ما نمی‌گذاریم و تهدید کنند که می‌خواهیم تحریم جدید بگذاریم برای اینکه سرمایه‌گذار خارجی بترسد، واهمه کند و نزدیک نیاید؛ تصریح هم می‌کنند به این! آمریکا این است؛ در مقابل این دشمن نمی‌شود انسان چشم خود را ببندد، نمی‌شود انسان حمل بر صحت بکند. این [درباره‌] وفای به عهدشان و قابل اعتماد نبودن‌شان». قطعا رجال سیاسی عصر قاجار اگر اینچنین درک و تصوری از نیروی سوم داشتند، عطای آن را به لقایش می‌بخشیدند.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛سپاه، ‌از عسلویه تا حلب

جعفر تکبیری  در سرمقاله روزنامه جوان نوشت:‌

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حالی در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی با هدف نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن و کوشش در راه تحقق آرمان‌های الهی و گسترش حاکمیت قانون خدا تشکیل شد که امروز دامنه فعالیت‌های این نهاد براساس مأموریت‌های محوله، گسترشی چشمگیر داشته است؛ گستره‌ای که در حوزه‌های مختلف از جمله دفاعی، اقتصادی و اجتماعی- فرهنگی طبقه‌بندی می‌شود.

اما در کنار این گستره باید وظیفه‌ای دیگر نیز به مجموع وظایف سپاه پاسداران اضافه کرد؛ وظیفه‌ای که روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع مردم کرمان به آن اشاره کرد؛ وظیفه کمک به کشورهایی که از جمهوری اسلامی ایران برای تأمین امنیت خود مساعدت می‌خواهند.

رئیس‌جمهور در سخنان خود با تمجید از تلاش‌های سپاه در عرصه‌های مختلف تصریح کرد که سپاه پیشتاز حل مشکلات در کشور بوده و امروز نه تنها بار امنیت کشور را بر دوش دارد بلکه مسئولیت امنیت در کشورهایی را که از جمهوری اسلامی ایران طلب مساعدت دارند نیز بر عهده گرفته و در آن میدان‌ها هم با کمال رشادت حضور دارد.

دکتر روحانی افزود: سپاه برای فداکاری و دفاع از عتبات عالیات و حرم‌های مطهر در عراق و سوریه و دفاع از مظلومان در فلسطین و لبنان و سایر کشورهایی که از ایران درخواست کمک دارند، پیشگام است.

اما برای درک بهتر موضوع پیرامون دستاوردهای سپاه پاسداران باید خدمات این نهاد مقدس را در سه دوره زمانی طبقه‌بندی کرد.

دوره نخست
نخستین دوره از فصل خدمات سپاه پاسداران را باید در بدو تأسیس این نهاد جست‌وجو کرد؛ جایی که در عنفوان شکل‌گیری جمهوری اسلامی و بروز تهدیدات شدید علیه نهال نوپای انقلاب اسلامی، در دوم اردیبهشت سال ۵۸ به دستور امام خمینی(ره) سپاه پاسداران شکل گرفت. سپاه در آن زمان مسئول بازگرداندن آرامش به کشوری شد که در هر گوشه‌اش گروه‌های تجزیه‌طلب قصد جدا کردن بخشی از خاک ایران را داشتند. کردستان، خوزستان، گنبدکاووس و آذربایجان نقاطی بود که سپاه در روزهای نخست پیروزی انقلاب با حضور در این مناطق ضمن مقابله با گروه‌های تجزیه‌طلب، آرامش را به شهرهای درگیر ناآرامی بازگرداند. این در حالی بود که در پایتخت و شهرهای بزرگ نیز گروه‌های تروریست با سوءاستفاده از فضای ناآرام پس از پیروی انقلاب، اهداف مختلفی را پیگیری می‌کردند که سپاه وظیفه برخورد با این گروه‌ها و ایجاد امنیت در سراسر کشور را به خوبی انجام داد.

اما سپاه پاسداران هنوز رخت مقابله با گروه‌های تروریستی را از تن بیرون نیاورده بود که هجوم یک‌باره ارتش بعثی به خاک کشور نهاد سپاه را وارد وظیفه‌ای تازه برای تأمین امنیت کشور کرد؛ وظیفه‌ای که برای این نهاد و ملت ایران هشت سال به طول انجامید و خون پاک شهدای زیادی برای تحقق آن به زمین ریخته شد.

دوره دوم
دومین دوره از تلاش‌های سپاه برای کشور، به دوره پس از جنگ تحمیلی باز می‌گردد. جایی که تن زخم خورده کشور از جنگی ناخواسته و اقتصادی فروپاشیده ناشی از تحمل هزینه‌های گزاف جنگ تحمیلی نیاز به مرهم داشت. درست در این زمان بود که سپاه پاسداران رخت جنگ را از تن در آورد و رخت سازندگی به تن کرد تا زخم‌های جنگ را التیام ببخشد. در این زمان بود که سپاه پاسداران بخشی از توان خود را به ترمیم زیرساخت‌های کشور و توسعه توان اقتصادی ایران معطوف کرد که در پیشانی این حرکت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا قرار داشت. این قرارگاه در سال ۱۳۶۸ با دستور مقام معظم رهبری در حوزه «آبرسانی، صدور نفت و گاز، پروژه‌های سدسازی، انتقال آب و نیرو و راهسازی» تأسیس شد. مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با نگاه رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی و با محور قراردادن روحیه جهادی، به عنوان یک مجموعه تخصصی مجرب، زبده و توانمند توانست ضمن به‌کارگیری پیمانکاران داخلی و تربیت مدیران لایق در اجرای پروژه‌های ملی در رشته و گرایش‌های مختلف از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، صنعت و معدن، خطوط انتقال گاز، راه وباند، ساخت بنادر، سد و سازه‌های دریایی و غیره چهره‌ای موفق و بی‌نظیر از خود به نمایش بگذارد و به رقیبی سرسخت برای پیمانکاران خارجی تبدیل شود. این در حالی بود که کشور در تمامی این دوران تحریم‌های ظالمانه و سنگینی را تجربه می‌کرد و دشمنان می‌کوشیدند با کمک این تحریم‌ها عملاً جمهوری اسلامی را از مسیر اقتصادی زمینگیر کنند. اوج این دستاوردها پروژه‌های پیشرفته در مجموعه پارس‌جنوبی بود که به ثمر نشستن آن، باعث بهت و حیرت بسیاری از دشمنان کشور شد.

تمامی این دستاوردها در حالی بود که سپاه در این روزگار نیز از حوزه توسعه توانمندی‌های دفاعی غافل نشد و با بهره‌گیری از تجربیات گرانسنگ دفاع مقدس ایران را به کشوری نفوذناپذیر در حوزه دفاعی تبدیل کرد. بر این اساس، جنگ نابرابر تحمیلی به دانشگاهی بزرگ برای سپاه پاسداران تبدیل شد که در آن فرزندان ایران اسلامی با احساس نیاز خود بتوانند به تکنولوژی ساخت انواع و اقسام تجهیزات نظامی سبک و سنگین از جمله موشک‌ها، جنگنده‌ها، بالگردها و تانک‌ها دست پیدا کنند؛ تکنولوژی‌ای که در بسیاری از موارد کاملاً بومی و اختصاصی جمهوری اسلامی ایران است و توسط بزرگمردانی نظیر شهید تهرانی‌مقدم پایه‌گذاری شد.

دوره سوم
دوره سوم از تلاش‌های سپاه نیز در حوزه حفظ هویت جمهوری اسلامی از مسیر حضور در عرصه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و گسترش عمق استراتژیک کشور خلاصه می‌شد.

در این دوره دشمنان که پی به قدرت درونی جمهوری اسلامی ایران برده بودند، می‌کوشند هویت جمهوری اسلامی را در جبهه‌های مختلف مورد هدف قرار دهند تا این قدرت درونی دچار خلل و اضمحلال شود.

این روند از مسیر ایجاد تحریم‌های ضدانسانی علیه کشور آغاز شد و به برهم زدن عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه رسید.  درست در همین‌جا بود که بار دیگر سپاه پاسداران پا در عرصه گذاشت و با بسیج کردن توان داخلی به جنگ تحریم‌ها رفت، به گونه‌ای که در طول ۱۲ سال که ایران سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ بین‌الملل را تجربه می‌کرد، فشار ناچیزی به مردم وارد شد و تحریم‌ها به ساخت درونی نظام منجر شد. روندی که حالا به طرح اقتصاد مقاومتی رسیده و به دنبال آن است با ساختن پل از همین تحریم‌ها، ‌ایران را در عرصه‌های مختلف خودکفا جلوه دهد.

در سوی دیگر میدان نیز سپاه پاسداران با درک دقیق از برنامه‌ریزی دشمن برای برهم زدن عمق استراتژیک کشور و ایجاد فشار از طریق گروه‌های تروریستی برای به زانو در آوردن نظام، کمک‌های مستشاری خود را به سمت کشورهای دوست درگیر با پدیده شوم تروریسم روانه کرد تا از این طریق ضمن استحکام بخشیدن به دولت‌های دوست کشورمان، عملاً به دفاع از عمق استراتژیک کشور بپردازد و مانع از گسترش این ناآرامی‌ها به داخل ایران شود.

بنابراین با مرور تمامی اقدامات سپاه پاسداران در طول ۳۷ سال گذشته، باید این نهاد انقلابی را نهادی چهار فصل برای نظام جمهوری اسلامی ایران دانست که در موقعیت‌های حساس با درک صحیح از شرایط به یاری انقلاب اسلامی شتافته و آنچه که امروز در مدح این نهاد عنوان می‌شود، گفته‌ای بیراه نیست.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛سیاسی کاری در مصوبه بانکداری

مسعود روغنی زنجانی در بخش یادداشت اول روزنامه ایران نوشت:‌

آنچه در قالب طرح بانکداری جمهوری اسلامی در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است، ضرر مطلق به نظام پولی و بانکی کشور است. مجلسیان باید توضیح دهند که چرا در یک اقدام شتابزده و در حالی که تنها ۳ هفته دیگر به پایان عمر مجلس نهم باقی است، کلیات این طرح را تصویب کرده و آن را به کمیسیون ارجاع دادند! این طرح در صورت تصویب برای مجموعه کشور بسیار خطرناک است و دولت را در عمل انجام شده قرار خواهد داد. دولت بارها اعلام کرده است که این طرح مجموعه نیازها و خواسته‌های نظام پولی کشور را تأمین نخواهد کرد و پیشنهاد داده است در قالب یک لایحه جدید که بزودی ارائه خواهد داد، نقطه نظرات و دغدغه‌های مشترک دستگاه اجرایی و تقنینی کشور را پوشش خواهد داد. با وجود این مجلسی‌ها وقعی به این نظر دولت ننهادند!

مجلس باید توضیح دهد که چگونه دولتی که بر اساس این مصوبه از ابزارهای لازم برای مدیریت حوزه پولی و بانکی کشور برخوردار نخواهد بود، بتواند سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی خود را پیاده کند؟ طبق این طرح یک شورای فقهی در رأس سیستم بانکی کشور، همه مصوبات و سیاستگذاری‌ها را کنترل کرده و مواردی را که مغایر شرع باشد وتو خواهد کرد. این مسأله به خودی خود اقدام بدی محسوب نمی‌شود اما در حوزه عمل چالش‌های زیادی در حوزه اجرایی ایجاد خواهد کرد. چرا که تمام تصمیمات حوزه بانکی و پولی کشور از رئیس کل بانک مرکزی گرفته تا تمام مدیران عامل بانک‌ها و مدیران میانی بخش‌های بانکی و پولی تحت کنترل این شورای فقهی درخواهد آمد که کاملاً از حوزه عمل دولت منفک است. جدای از اینکه درگیری بیش از حد متولیان شرعی در سیاست‌های اقتصادی و مخصوصاً سیاست‌های بسیار تخصصی بانکی و پولی، نیازمند تدقیق بیشتر است، چالش‌هایی که در حوزه عمل ایجاد می‌شود، به نفع خود این قشر هم نیست.

بسیاری از سیاستگذاری‌های حوزه پولی به لحاظ تخصصی با بخش‌های وسیعی از اقتصاد از جمله بازار و بخش خصوصی پیوند خورده است و ثبات وضعیت کلی این بخش‌ها در معرض چالش جدی قرار خواهد گرفت و هر مشکلی که از این پس در این حوزه رخ دهد به این شورای فقهی ربط داده خواهد شد. ضمناً اگر دغدغه تطبیق برنامه‌ها و اقدامات حوزه پولی و بانکی با شرع وجود دارد، باید گفت که وجود شورای نگهبان قانون اساسی به نحو احسن این دغدغه را تأمین می‌کند.

این شورا با نظارت بر همه ابعاد تقنینی کشور می‌تواند در زمینه سیاست‌های پولی و بانکی هم ابزارهای نظارتی شرعی خود را لحاظ کند.
به موجب این طرح دولت ابزارهای سیاست‌های پولی و بانکی خود را از دست خواهد داد و استقلال عملش در این حوزه‌ها به چالش کشیده می‌شود. وجود چنین شورایی در ارکان بانک مرکزی که موضوعات متفاوتی مانند تنظیم سیاست‌های پولی، کمک به رشد اقتصادی، ایجاد ثبات اقتصادی و تنظیم تراز ارزی کشور را دنبال می‌کند، به صلاح نخواهد بود. چرا که سیاست‌های این حوزه را هم بسیار پیچیده خواهد کرد و هم اختلافات جدی در حوزه اجرایی به وجود خواهد آورد.

لایحه‌ای که دولت در این زمینه تهیه کرده جامع است و به همه نقطه نظرات و دغدغه‌های مجلس نیز اشاره کرده است. این لایحه در بانک مرکزی ماه‌ها مورد بررسی مطالعاتی و کارشناسی قرار گرفته است و از این نظر یک زمینه مطالعاتی تخصصی مناسبی در پشت خود دارد. ضمن اینکه طرح مجلس این نقطه ضعف را دارد که نظرات بخش خصوصی در آن لحاظ نشده است. با توجه به تأثیراتی که این طرح در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور بر جای خواهد گذاشت، تأمین نظرات همه ارکان بخش خصوصی لازم است!

به نظر می‌رسد مجلس با این اقدام شتابزده، دچار سیاسی کاری شده و در صدد است که پیش از آغاز به کار مجلس بعدی، هر جور شده این طرح را به تصویب برساند.

نقطه ضعف دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که در فاصله ۳ هفته مانده به پایان عمر مجلس فعلی، مطمئناً جلسات کمیسیون هم به نحو نامنظمی دنبال می‌شود و هم نمایندگان وقت کافی را برای بررسی جامع آن نخواهند داشت! چگونه می‌توان در مدت کمتر از ۳ هفته این طرح کلیدی حوزه بانکی و اقتصادی کشور را تصویب نمود به نحوی که نه نظرات کارشناسی بخش بانکی و دولت در آن لحاظ شده است و نه بررسی‌های جامعی در خصوص ابعاد مختلف آن انجام شده باشد!

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ترامپ، نامزد ۴ درصدی!

دکترعلیرضارضاخواه در سرمقاله روزنامه خراسان نوشت:‌

“ترامپ به اندازه داعش برای دنیا خطرناک است”، این برآوردی است که گروه تحقیق بریتانیایی «واحد اطلاعاتی اکونومیست» از چشم‌انداز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اخیراً از مردم خواست در انتخاب‌های خود دقت کنند. او با اشاره به حساسیت پست ریاست جمهوری و شرایط خاص دنیا در حال حاضر به ترامپ هشدار داد: ” ورود به کاخ سفید شبیه اجرای یک شوی تلویزیونی نیست.”

تراژدی پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آن قدر ترسناک است که نه تنها دموکرات‌ها بلکه جمهوری خواهان را هم نگران کرده است. برخلاف آن چه تصور می‌شد قطعی شدن ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوری خواه نتوانسته شکاف‌های درون حزبی را پر کند. موج انتقادها از ترامپ میان اعضای حزب جمهوری خواه در کنگره رو به افزایش است تا آن جا که دیگر این انتقادها جنبه رسانه‌ای به خود گرفته است. گویی ترامپ عضوی غیرخودی بوده که خود را بر حزب تحمیل کرده است. پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان کنگره روز پنجشنبه به شبکه سی ان ان گفت: فعلا آماده حمایت از ترامپ نیست. جان مک کین و میت رامنی دو نامزد پیشین حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری و دو رئیس جمهور سابق جمهوری خواه یعنی جورج بوش پدر و جورج بوش پسر هم اعلام کرده‌اند که از ترامپ حمایت نخواهند کرد. سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام هم عدم حمایتش از ترامپ را رسانه‌ای کرده است.

واسازی و بازسازی حزبی
واقعیت این است که الگوی عملکرد درون حزبی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از دو بخش« واسازی»  Deconstruct و «بازسازی»  Reconstruct تشکیل شده است. دو گانه ای که عدم توجه به آن معمولا باعث شکست و ناکامی یک حزب می شود. معمولا با شروع رقابت های درون حزبی، حزب دچار شکاف شده و نامزد ها سعی می کنند با قطبی کردن فضای داخلی حزب، شانس پیروزی خود را افزایش دهند اما این وا سازی حزبی دارای حد و مرز مشخصی است زیرا به دنبال مشخص شدن نامزد نهایی حزب او باید بتواند همه اعضای حزب را متحد ساخته و دست به باز سازی درونی حزب بزند. وا سازی بیش از حد، باز سازی حزبی را با مشکل مواجه خواهد کرد، دقیقا همین اتفاقی که برای حزب جمهوری خواه بر سر نامزدی ترامپ رخ داد و حتی بزرگان حزبی حاضر به حمایت از او نشده اند. دونالد ترامپ که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به رهبر حزب جمهوری خواه نیز بدل خواهد شد در جریان رقابت‌های درون‌حزبی بارها به سران این حزب حمله کرد و آنها را فاسد و متقلب خواند. این موضوع موجب شد تا برخی از جمهوریخواهان سرشناس علیه او موضع بگیرند. از اینجا باید دید که حزب زخم خورده و چند پاره جمهوری خواه چگونه می‌تواند پشت سر کسی متحد شود که با اظهارنظرهای آتشین، لقب منفورترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دهه‌های اخیر را به دست آورده است.

منفورترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری
دونالد ترامپ بعد از دوایت آیزنهاور، دومین فردی است که بعد از جنگ دوم جهانی، بدون داشتن سابقه پیروزی در هیچ انتخاباتی، نامزد نهایی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری می‌شود. با این تفاوت که آیزنهاورِ یک ژنرال پنج‌ستاره بود که فرماندهی نیروهای متفقین را در جبهه اروپا در جنگ جهانی دوم در کارنامه داشت و هفت سال بعد از آزاد کردن فرانسه و فتح آلمان، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد. در مقابل ترامپ مدعی است که سرمایه میلیونی پدرش را از راه خرید و فروش املاک به یک ثروت میلیاردی تبدیل کرده است و صاحب زنجیره‌ای از هتل و قمارخانه و زمین گلف در سراسر جهان است. او تا پیش از شرکت در رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان، شهرتش را مدیون شرکت در برنامه‌های عامه‌پسند «ریالیتی شو» بود و موفق شده بود با جنجال بر سر محل تولد باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نظر رسانه‌ها را به خود جلب کند. ترامپ در جریان کمپینش نیز بارها به دلیل عقاید غیرمتعارفش خبرساز شد. او تا امروز با اظهارنظرهایش گروه بزرگی از مهاجرین به آمریکا، به ویژه لاتین‌تباران و مکزیکی‌ها را از خود رنجانده، مسلمانان را – حتی مسلمانان آمریکا را – با ایده‌ ممنوعیت ورود آنها به آمریکا وحشت زده کرده و میزان محبوبیتش در میان زنان در سراسر آمریکا زیر ۳۰ درصد است. اما این همه ماجرا نیست برای درک این که چرا ترامپ منفورترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است توجه به این دو نکته نیز حائز اهمیت است.

پیروزی تنها با ۴ درصد آرا
اول اینکه دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان برنده شده، اما نظرسنجی‌ها درباره میزان محبوبیت او در سراسر آمریکا انجام می‌شود. در انتخابات درون حزبی، در برخی از ایالت‌ها تنها کسانی که با عنوان جمهوری خواه یا دموکرات ثبت نام کرده‌اند اجازه شرکت دارند که همیشه اقلیتی از واجدین شرایط هستند. حتی در ایالت‌هایی که شرکت در انتخابات درون حزبی برای عموم آزاد است، معمولا تنها هواداران جدی احزاب در انتخابات شرکت می‌کنند و اکثریت کسانی که در انتخابات اصلی رای می‌دهند، در انتخابات درون حزبی شرکت نمی‌کنند. نکته دوم آرای دقیق کسانی است که به نامزدها رای داده‌اند. در این انتخابات تا امروز ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به ترامپ رای داده‌اند. در مقابل حدود ۱۸ میلیون نفر به دیگر نامزدها رای دادند. به بیان دیگر در درون خود حزب جمهوری‌خواه، اکثریت قابل توجهی از شرکت‌کنندگان در نهایت به ترامپ رای نداده اند! با این حال چون آن ۱۸ میلیون رای میان بیش از ۱۰ نامزد پخش شد، هیچ کس به تنهایی نتوانست با ترامپ رقابت کند. حالا این رای ۱۰ میلیونی به ترامپ چه معنایی دارد؟ جمعیت آمریکا (بر اساس آمار سال ۲۰۱۴) ۳۱۸ میلیون نفر است. از این تعداد تخمین زده می‌شود که حدود ۲۲۶ میلیون نفر در انتخابات امسال حق رای داشته باشند. قطعا همه آنها در انتخابات شرکت نمی‌کنند. متوسط مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حدود ۵۵ درصد است. با این توضیحات اگر مشارکت۵۵ درصد باشد، بیش از ۱۲۴ میلیون نفر در انتخابات نوامبر رای خواهند داد. کسانی که تا امروز ترامپ را به نامزد انتخابات تبدیل کرده‌اند، هشت و نیم درصد این جمعیت هستند! و مهمتر این که ترامپ اصولا تا امروز رای چهار درصد واجدین شرایط رای دادن را کسب کرده است.

از تراژدی ترامپ تا انقلاب درون حزبی
پیشتازی ترامپ که تاکنون هیچ گونه پیشینه سیاسی نداشته است، حزب جمهوری خواه را در شرایط ویژه‌ای قرار داده است. برخی از انشعاب درون حزبی سخن گفته اند، امری که با توجه به ساختار نظام سیاسی آمریکا بعید به نظر می‌رسد. با این حال جیمز ثاربر، مدیر مرکز مطالعات کنگره و ریاست جمهوری در دانشگاه امریکن می‌گوید که نامزدی ترامپ عملا حزب جمهوری خواه را در گیر یک انقلاب کرده است. ثاربر تاکید می‌کند:”چه او در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و یا نشود، حزب جمهوری خواه در حال گذار از یک انقلاب درون حزبی است، زیرا این حزب از یک سو با اعضای تی پارتی، افراطی‌های راست  گرا مواجه است که تعدادی از آن‌ها در مجلس نمایندگان نیز حضور دارند و از سوی دیگر با جمهوری خواهان سنتی که بر آرمان‌های کلاسیک محافظه کاری تاکید دارند.” واقعیت این است که پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حضورش در کاخ سفید نه تنها برای حزب جمهوری خواه و آمریکا بلکه برای دیگر کشورهای دنیا نیز یک تراژدی ترسناک خواهد بود.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛خط قرمزها در تحولات منطقه

جاوید قربان‌اوغلی در سرمقاله امروز روزنامه شرق نوشت:

تحولات موسوم به بهار عربی در کشورهای درگیر بحران با نتایجی متفاوت به خط پایان رسیده است. تونس که آغازگر این تحولات و تغییرات در جهان عرب بود، به دلیل عقلانیت رهبران جدید تا حد امکان از نتایج زیان‌بار آن مصون ماند و به تک شاخه گل این تحولات تبدیل شد.

مصر پس از ساقط‌شدن مبارک و کارنامه ناموفق اخوان‌المسلمین در حکمرانی، چرخه دیکتاتوری نظامیان را بازتولید کرد. لیبی رهاشده از دست قذافی، گرفتار آنارشسیم و به جولانگاه گروه‌های افراطی مسلح تبدیل شده است. مطالبات برحق مردم بحرین در سکوت خبری جهان سرکوب شد و این کشور عملا به اشغال نظامی عربستان در آمد. فجیع‌ترین نتیجه بهار عربی اما گریبان‌گیر سوریه شد و سرزمینی را که از سپیده‌دم تاریخ، گهواره تمدن بشریت بود به یکی از فعال‌ترین مراکز تروریستی جهان تبدیل کرد.

جنگ در این کشور در حالی پنجمین سال خود را پشت سر گذاشته است که پیامدهای فاجعه‌بار آن تا دهه‌های آینده گریبان‌گیر مردم مظلوم این کشور و منطقه خواهد بود. در آغازین روزهای بهار عربی، برخی از تحلیلگران بی‌آنکه اصالت جنبش و مطالبات برحق مردم علیه نظام‌های توتالیتر و دیکتاتورهای مادام‌العمر این کشورها را نفی کنند، در مورد مدیریت غرب بر این تحولات و هدایت آن در مسیری که در جهت منافع آنها باشد، هشدار داده بودند. امروز پس از گذشت چند سال و مشاهده نتایج این تحولات به‌خصوص در سوریه، درستی آن هشدارها پیش‌ روی ماست. در بیان علل نتایج تحولات بهار عربی یا بیداری اسلامی تأکید بر نقش آمریکا و غرب در تغییر مسیر و ممانعت از دستیابی مردم این کشورها به اهداف جنبش برحق و مطالبات مشروعشان کافی نیست.

ما نیازمند واکاوی این تحولات، دستیابی به تعریف و تحلیلی مشترک و تعیین مسیر و نقشه راه سیاست خارجی منطقه‌ای هستیم که سیاست‌گذاران و نخبگان در آن اتفاق‌نظر داشته باشند. تحولات اخیر عراق و سردادن شعارهایی علیه ایران در جریان ورود طرفداران مقتدی‌صدر به منطقه سبز، اشغال مجلس این کشور با توجه به سرمایه‌گذاری و نقش انکارناپذیر کشورمان در تحولات چندساله اخیر این کشور، بحران یمن و رویارویی با عربستان با زعامت حاکمان جدید که در مقابله با ایران شمشیر را از رو بسته‌اند، همچنین نقش ایران در سوریه و افزایش سربازان و سرداران شهدای حرم، تحلیل و تبیین آینده این بحران‌ها در پرتو تغییرات و تحولات غافلگیر‌کننده منطقه و صف‌بندی‌های اخیر از مواردی است که غفلت از آن ممکن است آفاتی را در پی داشته باشد. این سخن بدان معنی نیست که ایران چشمان خود را بر این تحولات ببندد و از دور نظاره‌گر آن باشد. چنین ادعایی از جانب هرکس مطرح شود دور از واقعیت و نادیده‌گرفتن منافع کشور در این تحولات است. سخن در میزان مداخله در این تحولات و چگونگی تعامل با دیگر بازیگران آن است.

تحولات اخیر سوریه و بده‌بستان روسیه و آمریکا برای پایان‌دادن به این بحران در چارچوب توافقات ژنو و براساس اهداف و منافع خود از جمله مواردی است که به بررسی عمیق و حصول اجماع در راهبرد ایران در قبال این بحران نیاز دارد. سیاست روسیه در بحران سوریه برخلاف برخی برداشت‌های ناصواب در داخل، کاملا پراگماتیک و براساس اهدافی است که ایدئولوژی نقش و جایگاهی در آن ندارد. مسکو برای پیشبرد اهداف خود به هیچ خط قرمزی جز منافع روسیه پای‌بند نیست.

برای آمریکا نیز حل بحران سوریه پس از توفیق اوباما در پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به توافق برجام، به‌عنوان دومین دستاورد در سیاست خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است. از قراین چنین بر می‌آید که این دو کشور در این نکته به توافق رسیده‌اند که پایان جنگ سوریه مستلزم کناره‌گیری اسد از قدرت است. لاوروف هفته گذشته به صراحت اعلام کرد «بشار اسد متحد ما نیست و ما در جنگ علیه تروریسم و برای حفظ یکپارچگی سوریه از او حمایت می‌کنیم». سیاست آمریکا درباره بشار اسد نیز از اولین ماه‌های بحران به صورتی کاملا روشن بیان شده است. ایران قبلا طرحی چهارماده‌ای را برای حل بحران سوریه ارائه داده بود که به دلیل انطباق‌نداشتن با واقعیت‌های میدانی سوریه چنانچه دیدیم در مسیر اجرا عملا غیرممکن شد.

اکنون در شرایطی که آمریکا و روسیه در حال پیشبرد اهداف مذاکرات ژنو هستند، دکتر ولایتی از خط قرمزی سخن گفته است که به‌ظاهر چندان انطباقی با اوضاع کنونی سوریه امروز ندارد و کشورهایی که در مراحل اول جنگ سوریه و جلوگیری از فروپاشی نظام و نیفتادن آن در دام نیروهای افراطی با ایران همراه بودند، در فاز جدید و تأمین این راهبرد لزوما با ایران همراه نخواهند بود. در پرتو توافق آمریکا و روسیه و نقش‌آفرینی عربستان و ترکیه تضمینی به موفقیت این راهبرد در چشم‌انداز قرار ندارد. پیشنهاد نگارنده این است که به جای اصرار بر بقای شخص به فکر راه حل‌هایی باشیم که تضمین‌کننده حفظ تمامیت ارضی سوریه، تشکیل دولتی فراگیر متشکل از همه اقوام و گروه‌ها و حامی مقاومت باشد. تأمین این هدف سهل‌الوصول‌تر از اصرار بر چنین طرح‌هایی است.

ضمن اینکه در این راهبرد ایران می‌تواند همچنان به نقش محوری خود در سوریه ادامه دهد و دیگر بازیگران فعال در بحران سوریه را به دنبال خود بکشاند. تجربه موفقیت ایران در تأمین اهداف خود در توافق هسته‌ای با مذاکره با غول‌های دنیا نمایانگر این است که دیپلماسی جایگاه ویژه‌ای در حل‌وفصل پیچیده‌ترین بحران‌ها دارد. این تجربه حتی در بحران‌های به‌شدت نظامی و امنیتی سوریه، عراق و یمن نیز تکرارشدنی است، منوط به اینکه در کنار استفاده از ابزار سخت قدرت که اکنون در حال اجراست، به دیپلماسی و دیپلمات‌ها نیز فرصت بازیگری داده شود.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ انتخاب «رییس» بدون چالش

احمد شیرزاد در سرمقاله امروز روزنامه اعتماد نوشت:‌

«مدیریت مجلس» این روزها به مبحث اصلی محافل سیاسی کشور تبدیل شده است. موضوعی که بر محوریت دو تن از چهره‌های برجسته دو طیف سیاسی راه یافته به دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است، در یک حدس قابل انتظار بود که در پی خود دلخوری‌هایی را به همراه داشته باشد. این امر در ادوار مجلس هم مسبوق به سابقه است.

مهم‌ترین آن در دوره ششم روی داد و در میان اصلاح‌طلبان بحث‌هایی بر سر این موضوع که ریاست مجلس به چه کسی تعلق یابد، اتفاق افتاد. حال مشکلی که در این بین وجود دارد فرصت یک هفته‌ای از زمان تشکیل مجلس تا زمان انتخاب رییس آن است. این انتخاب در حالی صورت می‌گیرد که نمایندگان هنوز یکدیگر را نمی‌شناسند و حتی تا آن روز موضعگیری خاصی هم از سوی برخی نمایندگان صورت نمی‌گیرد.

اما اگر روال دموکراسی جاافتاده‌ای همچون سایر کشورها داشتیم، می‌شد پس از اعلام نتایج انتخابات به راحتی مشخص کرد که ریاست مجلس سهم چه کسی است. اما اکنون در این دوره و با احتمال وجود ٧٠ کرسی پارلمان که هنوز گرایش نامعلومی دارند، وجود اینگونه چالش‌ها کاملا طبیعی است و چه بهتر که به راحتی از آن بگذریم. این چالش‌ها و کدورت‌ها تنها برای دوران انتخاب رییس است و با پایان یافتن آن خیلی ادامه‌دار نخواهد بود. اما اینکه چگونه می‌شود این مشکل را با تعامل حل کرد، به یک عامل اصلی بستگی دارد و آن اینکه خود نمایندگان راه یافته به مجلس هستند که باید به دقت و جدیت به مسائل مختلف در ارتباط با انتخاب رییس بپردازند.

ما که بیرون گود هستیم اگر در این مساله دخالت نکنیم، قطعا نمایندگان تصمیم بهتری خواهند گرفت. هرچه احزاب بیرونی و رسانه‌ها و صاحبان نظرگاه سیاسی کمتر وارد بازی مدیریت مجلس شوند، نمایندگان فرصت بیشتری برای تصمیم‌گیری خواهند داشت. اظهارنظر در مورد مدیریت داخلی مجلس، از سوی هر فردی صورت بگیرد، احساس تحمیل و فشاری است که به‌طور برعکس عمل خواهد کرد. این موضوع باید زیر سقف مجلس حل شود. آن وقت اگر تنها یک نفر کاندیدای ریاست شود و با رای قاطع به عنوان رییس قوه مقننه انتخاب شود، بسیار حایزاهمیت بوده و هیچ چالشی را به صحن علنی مجلس نخواهد کشاند.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ اولویت اصلی مجلس دهم

علی صوفی در سرمقاله امروز روزنامه آرمان نوشت:

اولویت مجلس آینده همان طور که در برنامه ۱۲۸ ماده‌ای شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات آمده است، توجه به مسائل اقتصادی و معیشت مردم خواهد بود. این ‌امر با توجه به اقتصاد مقاومتی لازم است در دستورکارمجلس آینده قرارگیرد. وضعیت اقتصادی چالش بزرگی است که دولت با آن روبه رو است لذا اولویت کاری دولت باید مسائل اقتصادی باشد.

طبیعی است که با همکاری دولت و مجلس وحتی برخی ازنهاد‌های دیگر باید دراجرایی شدن برجام کمک صورت گیرد تا زمینه برای رشد اقتصادی و ازمیان رفتن تحریم‌ها وهمچنین باز شدن فضای اقتصادی بین‌المللی فراهم شود. رکود موجود رکود بی‌سابقه‌ای است بنابراین دولت نیازدارد برای خروج از رکود، مجلسی هماهنگ با خود داشته باشد.

همچنین برای ریشه کن‌کردن فسادی که درتمامی ساختارهای کشور جانمایی کرده نیاز است میان دولت و مجلس هماهنگی صورت گیرد. واقعیت این است که بدون کاهش فساد نمی‌توانیم اعتماد عمومی سرمایه‌گذاران داخلی وخارجی را جلب کنیم. درنتیجه دولت نیاز به خانه تکانی شدید درمدت زمان کوتاهی داردکه هماهنگی دولت و مجلس در این زمینه لازم به نظر می‌رسد. البته تغییر و تحولات باید در رده‌های مدیریتی دولت صورت بگیرد و در این زمینه هم مجلس توصیه‌های لازم را به دولت داشته باشد تا دولت بتواند برمسائل ومشکلات اقتصادی فائق آید. البته تغییر درکابینه بیش از اینکه اولویت کار مجلس باشد وظیفه دولت و شخص آقای روحانی است.آقای روحانی عزم خود را در دو سال ابتدائی براین موضوع قرار داده بود که مسائل بین‌المللی را حل کند تا از این طریق تحریم‌ها لغو شود و خروج از وضعیت تحریم موفقیت بزرگی برای دولت بوده است.

فشارهای ناشی از تحریم درداخل‌کشور در این سال‌ها برمعیشت مردم متمرکز شده بود و باید این فشار شدید رفته رفته از دوش مردم برداشته شود. دولت به دلایل مختلف ازجمله کاهش درآمد‌ها نتوانسته درزمینه اقتصادی حتی به رقم توافق صورت گرفته کارهای بزرگی برای خروج از رکود انجام دهد. البته هنوز سه ماه از آغاز لغو تحریم‌ها گذشته است. توافق با غرب ولغو تحریم‌ها آینده مثبتی برای دولت بوده است اما موانع بزرگی هم هنوز در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی وجود دارد.

بنابراین برای عبور از بحران مالی فعلی به نظر می‌رسد تغییردرکابینه لازم است، احتمالا خواست دولت روحانی هم بر همین اساس باشد ولی هنوز تصمیم در این مورد اتخاذ نشده است و دریکسال باقی مانده باید به این مورد پرداخته شود. دولت در زمینه کاهش تورم دستاورد محسوسی داشته است، کاهش تورم و تک رقمی شدن آن غیر قابل انکار است، تا زمانی که روند اقتصادی ایران اصلاح نشود و به رونق اقتصادی نرسیم این دستاورد محسوس نخواهد بود.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛آرزوئی که تروریست‌ها به گور خواهند برد

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون سرمقاله امروز خود نوشت:

نیروی هوائی ارتش سوریه با حملات سنگین خود علیه مواضع تروریست‌های تکفیری در «خان طومان» زمینه‌ را برای پیشروی نیروی زمینی در جهت بازپس گیری این شهر استراتژیک فراهم می‌کند. همزمان، حملات مداوم توپخانه‌ای نیز علیه مواضع تروریست‌ها شدت گرفته است.

در روزهای گذشته علیرغم برقراری آتش بس در حلب، ۸ گروه تروریستی به استعداد ۸ هزار نفر با سوءاستفاده از فرصت آتش بس به «خان طومان» حمله ور شده و با توسل به خودروهای بمب‌گذاری شده و تهاجمات انتحاری، تلفاتی را بر نیروهای مقاومت وارد ساختند و عده‌ای را شهید یا مجروح ساختند و نفراتی را به اسارت گرفتند.

برخی گزارش‌ها حاکی است آنچه در سوریه به ویژه در روزهای اخیر صورت می‌گیرد، اگرچه به نام تروریست‌ها به ثبت می‌رسد ولی «مدیریت میدانی» با نیروهای ویژه آمریکائی مستقر در سوریه است. پایگاه اینترنتی «گلوبال ریسرچ» در یک مقاله پا را فراتر گذاشته و معتقد است: «جنگ سوریه، پس زمینه حقیقتی است که در ژنو در جریان است، جائی که دیپلمات‌های آمریکائی بر عملیات مشترک و مخفی سیا و پنتاگون در سوریه سرپوش می‌گذارند و برای اجرای آن «زمان» می‌خرند.»
این تلاش واشنگتن در سوریه، با تاکید بر مواضع مسکو توجیه می‌شود که پوتین برای حفظ اسد اصرار دارد پس آمریکا هم باید از مخالفین اسد حمایت کند. حتی اگر آنها مشتی تروریست باشند!

با بررسی فهرست مخالفین اسد در مذاکرات ژنو و مقایسه آن با فهرست ائتلاف تروریست‌های فعال در سوریه بهتر می‌توان دریافت که به وضوح آمریکا و متحدانش به حمایت سیاسی – تبلیغاتی از فهرستی بر روی کاغذ تظاهر می‌کنند، اما در میدان عمل، حامی مشتی تروریست خونخوار و جنایت پیشه در عرصه میدانی هستند که حتی افشای عملکرد آنها و انعکاس کارنامه سیاه آنها آبروئی برای واشنگتن و متحدانش باقی نمی‌گذارد.

گلوبال ریسرچ، از جزئیات همدستی آمریکا، انگلیس و برخی رژیم‌های منطقه سخن می‌گوید که با حمایت مالی و لجستیکی در مقیاس آموزش، تجهیز نظامی و تدارک نیازهای پشت جبهه تروریست‌ها، نقش درجه اول در تامین،‌ حمایت و هدایت ماشین جنگی فعال علیه جبهه مقاومت را ایفا می‌کنند. جمع بندی گلوبال ریسرچ در این زمینه بسیار تکان دهنده و افشاگرانه است که می‌نویسد: «به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که جنگجویان مخالف مورد حمایت غرب در سوریه متشکل از تروریست‌های شبه نظامی فرقه گرا هستند. در واقع واشنگتن به «مدیریت عملیات میدانی» در سوریه و هدایت القاعده و جبهه النصره و دیگران سرگرم است و بدین ترتیب موجب طوفانی شدن جنگ و خونریزی‌ها می‌شود».

این، کشف تازه‌ای نیست ولی افشای این مطلب درخصوص ورود مستقیم آمریکا به جنگ در سوریه ماهیت فریبکارانه عملکرد اوباما و دستیارانش در این زمینه را بازگو می‌کند که هنوز هم ادعا می‌کند ورود آمریکا به جنگ سوریه را به مصلحت نمی‌داند ولی واقعاً در جبهه و پشت جبهه جنگ سوریه حضور دارد و نقش آفرینی می‌کند با این تفاوت که نیروهای خط مقدم را مزدورانی از ۸۵ کشور جهان تشکیل می‌دهند که در یک جنگ نیابتی، مجری سیاست‌های شوم آمریکا و انگلیس هستند و از جیب گشاد قارونهای نفتی عرب تغذیه مالی می‌شوند.

اگرچه ورود مستقیم آمریکا و انگلیس به این بازی رسوا باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع شده ولی تا همین مرحله به منزله اعتراف صریح به شکست و ناکامی تروریست‌ها در عملیات میدانی بر روی زمین است که در تامین اهداف و برنامه‌های جبهه غربی – عبری – عربی در سوریه و حتی عراق به کلی ناکام بوده‌اند و نتوانسته‌اند کار زیادی از پیش ببرند، چرا که از ابتدا هم برنامه و ماموریت آنها کسب و تحکیم سلطه بر دمشق و بغداد و تشکیل محور حاکمیت عراق و شام بود که هرگز محقق نشد.

اگرچه این روزها از پشت پرده ماجرا کمترین سخنی به میان نمی‌آید ولی آنچه امروز شاهد آنیم، دست پخت کمیته چهارجانبه تحت مدیریت «تونی بلر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس است که تلاش می‌کند مقاومت در منطقه را به حاشیه براند و آنچه ارتش صهیونیستی با حمایت محور غربی – عربی در جنگ ۳۳ روزه علیه حزب‌الله لبنان و در جنگ ۲۲ روزه علیه حماس و جهاد اسلامی موفق به اجرای آن نشد، از طریق جنگ در سوریه و عراق و تخریب زیرساخت‌ها در پشت جبهه حزب‌الله و حماس، تامین و اجرا شود. این یک تحلیل سیاسی و یا گمانه زنی رسانه‌ای نیست بلکه عیناً جزو اعترافات ژنرال «وسلی کلارک» فرمانده سابق ارتش‌های ناتو محسوب می‌شود که با صراحت گفت: کاخ سفید به همراه متحدان خود در خلیج فارس، داعش را برای مقابله با حزب‌الله ایجاد کرد».

این اعتراف تکان دهنده ژنرال کلارک نشان می‌دهد که ادعای امروز آمریکا و رژیم‌های فاسد منطقه در برخورد با داعش تا چه اندازه فریبکارانه و خلاف واقعیت است. حتی اردوغان حاکم شیاد ترکیه که می‌گوید در مقابله با داعش «تنها» مانده، سعی دارد با این جملات عوام فریبانه بر نقش و ماموریت خود برای آموزش،‌ تجهیز و هدایت داعش در پشت جبهه‌های سوریه و عراق سرپوش بگذارد درحالی که خط مقدم حمایت از تروریست‌های داعش را در اختیار دارد.

اعترافات این فرمانده ارتش‌های ناتو به خوبی گواه آنست که حتی بیانیه‌های رنگارنگ شورای همکاری، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی در معرفی حزب‌الله قهرمان لبنان به عنوان «مظهر تروریسم» از کجا صادر و به رژیم‌های فاسد منطقه دیکته شده است. از همین دیدگاه بهتر می‌توان دریافت که ادعای آمریکا برای اعزام نیروهای ویژه به منظور سرکوب داعش و القاعده در یمن و سوریه دروغ حیله‌گرانه‌ای بیش نیست و آنها عملاً برای نجات داعش و ممانعت از سقوط آخرین سنگرهای تروریستی در منطقه وارد عمل شده‌اند.

اما آیا ماموریتی که از هزاران تروریست خون آشام در طول سال‌ها بر نیامد، ممکن است مشتی جنایتکار آمریکائی موفق به اجرای آن شوند؟ البته با درک این اقدام مشترک آمریکا و رژیم‌های فاسد منطقه‌ای به نظر می‌رسد پاسخ آنها به این سوال مثبت باشد ولی آنها در عین آنکه ممکن است دردسرهائی برای ملت‌ها و دولت‌های مستقل فراهم کنند ولی این آرزو را برای همیشه به گور خواهند برد که بتوانند اهداف و برنامه‌های شوم خود برای به حاکمیت رسانیدن تروریست‌ها در منطقه را عملیاتی نمایند و چون آنها آخرین نفس‌ها را می‌کشند و اقدامات شتابزده آمریکا و مزدورانش در منطقه نیز اعتراف عملی به شکست محور تروریستی را بازگو می‌کند.

منبع : مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: