تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ - ۱۶:۲۴ کد مطلب 105890

اپراتورها در فکر رسیدن به اینترنت افغانستان باشند +جدول

امروز هر کاربر ایرانی می‌تواند به آنچه اپراتورها اینترنت می‌گویند، نامی دیگر دهد.   به گزارش مشرق، دیروز یکی از مدیران صحبت از ارزان بودن اینترنت موبایل کرده و گفته بود با هزار تومان می‌شود یک فیلم دانلود کرد! خوب این بندگان خدا حق‌دارند چون با تکنولوژی آشنایی کافی ندارند و به هر چیزی هم اینترنت […]

امروز هر کاربر ایرانی می‌تواند به آنچه اپراتورها اینترنت می‌گویند، نامی دیگر دهد.

  به گزارش مشرق، دیروز یکی از مدیران صحبت از ارزان بودن اینترنت موبایل کرده و گفته بود با هزار تومان می‌شود یک فیلم دانلود کرد!
 
خوب این بندگان خدا حق‌دارند چون با تکنولوژی آشنایی کافی ندارند و به هر چیزی هم اینترنت می‌گویند!
 
اما اینترنت یعنی چه؟
 
آیا در کشوری که پهنای باند ۱ مگ موبایل را بین ۲۰۰۰ نفر تقسیم می‌کنند اینترنت معنی دارد؟ آیا در کشوری که آنتن دائما بین ۳ جی و ۲٫۵ جی و ۲ جی و… سوئیچ می‌شود و موبایل‌ها به دلیل معماری غلط اپرتورها داغ می‌کند و باتری موبایل به همین دلیل زودتر از حد معمول خالی می‌کند، اینترنت معنی دارد؟
 
آیا در کشوری که دانلود غیرقانونی فیلم از طریق سرورهای.ir و به‌صورت local  انجام می‌شود اینترنت معنی دارد که با افتخار دزدی فیلم و نقض کپی‌رایت را افتخار دانسته و بگوییم با هزار تومان فیلم دانلود می‌کنیم؟
 
آیا در کشوری که حجمی حساب کردن دیتای دریافتی که مصداق بارز کم‌فروشی است، اینترنت نام می‌گیرد و کنتوری برای محاسبه اینترنت و اینترانت وجود ندارد و کاربر با یک کلیک حجمش تمام می‌شود؛ می‌توان از اینترنت باکیفیت نام برد؟
 
اپراتورها که نمی‌توانند سرعت استاندارد ۳ جی را برای یک کاربر معمولی فراهم کنند، چطور می‌توانند از ۴ جی حرف بزنند و چطور برخی مغزهای نابغه!!! در حال بحث روی ۵ جی در کشور هستند؟
 
چرا وزارت ارتباطات در زمین اپراتورها افتاده و برای آنها بازی می‌کند؟ مگر وزیر محترم اولین شعارش کیفیت خدمات نبود؟ که امروز فقط درباره کف قیمت صحبت می‌کند؟
 
اگر واقعاً می‌خواهید معنای اینترنت را بدانید لطفاً سایت یوتیوب را بازکنید تاکمی به سرورهایتان فشار بیاید تا شاید کمی معنی اینترنت را درک کنید. البته پرواضح است اپراتورها ترس دائمی از سایت‌هایی مانند یوتیوب دارند و هرگز حاضر به باز شدن آن نیستند. به همین خاطر پشت فیلترینگ خیمه زده‌اند! تعریف اینترنت نه در یک کشور پیشرفته بلکه در کشوری که اینترنتش را از ما می‌گیرد(عراق) شبیه ماست؟ یا در افغانستان شبیه ماست؟
 
۳ گیگ اینترنت موبایل در افغانستان با سرعت دانلود ۱۵۱ مگابیت که تعریف استاندارد شبکه‌های ۳ جی است ۴۰۰ افغانی قیمت دارد (لینک) یعنی ۲۰ هزار تومان! آیا سرعت دانلود ما ۱۵۱ مگابیت تضمین‌شده برای هر کاربر است؟ آیا این درست است که سر مردم خود را کلاه بگذاریم و صحبت از ارزان‌ترین کنیم درحالی‌که کیفیت زیر صفر است وهیچ کاربری از این وضعیت راضی نیست؟
 
اینترنت ۳ جی در افغانستان(تصویر زیر)
 
 اپراتورها به فکر ارتقاء کیفیت در حد افغانستان باشند

 
اصلاً چرا اپراتورها به‌جای کم‌فروشی و زدن جیب مردم بانام «کف قیمت» و «دامپینگ» و … به فکر کیفیت اینترنت ایران در حد افغانستان نیستند؟ افغانستانی که درآمد متوسط اش کمتر از ایران است. بگذریم از یک کشور غربی که درآمد ماهیانه ۲ هزار دلار (۷ میلیون تومان) دارد و برای اینترنت نامحدود موبایل باکیفیت بالا و ۴ جی در کنار ۲۰۰ دقیقه مکالمه رایگان فقط ماهی ۲۰ پوند ۱۰۰ هزار تومان می‌پردازد که ۱۰۰ هزار تومان هزینه در کنار درآمد ۷ میلیون تومانی ماهانه، رقم ناچیزی است.
 
اینترنت ۴ جی شرکت three (چند برابر سریعتر از ۳ جی افغانستان و هزاران بار سریعتر از اینترنت ایران) با مکالمه رایگان از ۲۰۰ دقیقه در ماه به بالا (تصویر زیر)
 

 اپراتورها به فکر ارتقاء کیفیت در حد افغانستان باشند

 
لطفاً استاندارد و کیفیت اینترنت ایران را در حد افغانستان بالا ببرید!

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: