تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ - ۲۳:۴۴ کد مطلب 106190

نمایندگان سنا بار دیگر با طرح ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران مخالفت کردند

قانونگذاران مجلس سنای آمریکا بار دیگر طرح ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران را رد کردند تا این متمم از لایحه بودجه آب و انرژی آمریکا حذف شود. به گزارش مشرق، مجلس سنای آمریکا بعد از سه بار شکست در رأی به «ختم بررسی» (CLOTURE) طرح بودجه آب و انرژی این کشور روز چهارشنبه بار […]

قانونگذاران مجلس سنای آمریکا بار دیگر طرح ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران را رد کردند تا این متمم از لایحه بودجه آب و انرژی آمریکا حذف شود.

به گزارش مشرق، مجلس سنای آمریکا بعد از سه بار شکست در رأی به «ختم بررسی» (CLOTURE) طرح بودجه آب و انرژی این کشور روز چهارشنبه بار دیگر درباره یک متمم الحاقی به این لایحه درباره ایران رأی‌گیری کرد.

عامل عدم تصویب این لایحه در روزهای گذشته، متممی بود که «تام کاتن»، سناتور جمهوری‌خواه به آن اضافه کرده بود. این متمم، دولت آمریکا را از هر گونه اقدام برای خرید آب سنگین از ایران منع می‌کند.

نمایندگان سنا بامداد سه‌شنبه به دلیل وجود این متمم، برای سومین بار از پیشروی لایجه مورد نظر به مراحل بعدی بررسی جلوگیری کرده بودند. پس از رأی‌گیری روز سه‌شنبه، توافقاتی برای رأی‌گیری جداگانه درباره طرح کاتن حاصل شد.

«کاتن»، این طرح را بعد از آن ارائه کرد که مقام‌های کاخ سفید اعلام کردند در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، قصد خرید ۳۲ تن آب سنگین از ایران دارند.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، ایران متعهد شده است که ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از ۱۳۰ تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از ۹۰ تن برسد.

بعد از این اتفاق، «میچ‌مک‌کانل»، رهبر جمهوری‌خواهان سنا با «کاتن» به توافق رسید که در صورت عدم موافقت قانونگذاران با دستور ختم بررسی در رأی‌گیری روز چهارشنبه، متمم مذکور از لایحه بودجه آب و انرژی کنار گذاشته شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: