تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ - ۰۷:۳۲ کد مطلب 106309

کمبود برنج در بازار نداریم

نائب رئیس انجمن برنج گفت:با توجه به تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی و واردات ۶۰۰ هزار تنی برنج هیچ کمبودی در بازار داخل نداریم . به گزارش مشرق، علی اکبریان نائب رئیس انجمن برنج با اشاره به نرخ خرید تضمینی برنج اظهار داشت: دولت در آبان ماه سال گذشته نرخ خرید تضمینی برنج را […]

نائب رئیس انجمن برنج گفت:با توجه به تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی و واردات ۶۰۰ هزار تنی برنج هیچ کمبودی در بازار داخل نداریم .

به گزارش مشرق، علی اکبریان نائب رئیس انجمن برنج با اشاره به نرخ خرید تضمینی برنج اظهار داشت: دولت در آبان ماه سال گذشته نرخ خرید تضمینی برنج را تعیین و چند روز گذشته به سازمان تعاون روستایی ابلاغ کرد و می توان گفت که با اعلام این قیمت هدف نخریدن است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۴، نرخ خرید برنج پر محصول شیرودی ۶۵۰۰ ریال بود، گفت: براساس مصوبه مجلس در سال ۸۴ نرخ خرید تضمینی باید همه ساله براساس نرخ تورم بانک مرکزی افزایش می یافت که متاسفانه با گذشت ۱۱ سال  این امر صورت نگرفت و درحالیکه قیمت باید  ۷ الی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان باشد، دولت ۳ هزار و۸۰۰ تومان را گذاری کرده است. 

اکبریان با اشاره به خرید توافقی ۲۰ هزار تنی برنج از سوی دولت گفت: با توجه به آنکه دولت در سال ۹۳ ، ۲۰ هزار تن برنج خریداری کرده در نهایت توانسته بازار را کنترل کند که اگر در پاییز ۹۴ نیز دولت ۳۰ الی ۴۰ هزار تن برنج خریداری می کرد شاهد افزایش قیمت در بازار نبودیم.

وی ادامه داد: اکنون هزار الی ۲ هزار تومان حباب قیمت شکسته شده  و گفتنی است که با نزدیک شدن به آستانه فصل برداشت قیمتها کاهش پیدا خواهد کرد.

اکبریان با اشاره اینکه تاثیر کمبود برنج داخلی بر افزایش قیمت، گفت: با توجه به تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی و واردات ۶۰۰ هزار تنی برنج هیچ کمبودی در بازار داخل نداریم .

نائب رئیس انجمن برنج با اشاره به اینکه کاهش قیمت خرید تضمینی به ضرر بخش کشاورزی است، بیان کرد: فلسفه نرخ خرید تضمینی بدان معناست که اگر بازار خریداری نکند، این خرید از سوی دولت انجام می شود اما نباید فراموش کرد که نخریدن ها به ضرر بخش کشاورزی است چرا که اگر دولت حمایت های لازم را داشته باشد نیاز به واردات برنج کاهش می یابد و به عبارتی با افزایش تولید برنج پر محصول به خود کفایی می رسیم کما اینکه اکنون به خود اتکایی رسیده ایم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: