تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ - ۱۳:۴۹ کد مطلب 106410

حقوق‌های میلیونی جوسازی مخالفان دولت بود!/ کسی خبر ندارد وزرا چقدر حقوق می‌گیرند/ چانه‌زنی خودروسازان برای گرانی/ وزارت جهادکشاورزی در برابر فشار واردکنندگان کوتاه آمد/ تکرار رکوردزنی معکوس بورس/

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت؛ به گزارش مشرق، جنجال بر سر حقوق‌های کلان مدیران ارشد دولتی با واکنش‌های متفاوت روزنامه‌ها روبرو شده، در حالی که اکثر روزنامه‌ها خواستار انتشار فیش حقوقی سایر مدیران دولتی هستند، برخی حامیان دولت نیز اصل ماجرا را منکر شده‌اند. * آرمان – کنترل تورم به چه […]

‌‌گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت؛

به گزارش مشرق، جنجال بر سر حقوق‌های کلان مدیران ارشد دولتی با واکنش‌های متفاوت روزنامه‌ها روبرو شده، در حالی که اکثر روزنامه‌ها خواستار انتشار فیش حقوقی سایر مدیران دولتی هستند، برخی حامیان دولت نیز اصل ماجرا را منکر شده‌اند.

* آرمان

– کنترل تورم به چه قیمتی

این روزنامه حامی دولت درباره سیاست‌های اقتصادی دولت نوشته است: آیا انتظارما از دولت تنها این بوده و این نهاد اجرایی نمی‌توانست دستاوردهای بهتری داشته باشد. در پاسخ باید گفت که قطعا دولت می‌توانست دستاورد بهتری داشته باشد. اگر دولت از همه نیروها و ظرفیت‌ها بهره‌برداری می‌کرد، به طور حتم می‌توانست وضعیت مطلوب‌تری برای اقتصاد ایران رقم زند. اکنون بحث یارانه مهم‌ترین چالش است که دولت کنونی با آن مواجه است. انتظار این است که دولت یازدهم بحث یارانه را به سرانجامی برساند. با این شیوه پرداختی یارانه‌ها و منابعی که برای دهک‌های ثروتمند جامعه هدر می‌رود دولت باید هرچه سریع‌تر با مکانیسم‌هایی جلوی این روند را بگیرد و یارانه به معنای واقعی به دهک‌های پایین جامعه و به جامعه هدف تعلق گیرد.

نکته دیگر اینکه دولت باید در جذب سرمایه‌گذاری خارجی قدم‌های جدی‌تری بردارد. درست است که تورم کنترل شده اما کنترل تورم نباید به قیمت رکود بازار و فضای کسب و کار مردم باشد. دولت باید راهکاری پیش گیرد که حداقل شاهد رشد پنج تا شش درصد در اقتصاد کشور باشیم. گرچه نهادهای بین‌المللی و داخلی پیش بینی کرده‌اند که در سال ۹۵ به این میزان رشد اقتصادی خواهیم رسید. بنابراین انتظار این است که دولت حرکت جدی در ایجاد رونق اقتصادی و رسیدن به رشد قابل قبول انجام دهد.

* اعتماد

– کسی خبر ندارد وزرا چقدر حقوق می‌گیرند

این روزنامه حامی دولت درباره حقوق‌های نجومی نوشته است: این نخستین باری نیست که موضوع حقوق و دستمزد در ایران به قضیه‌ای جنجالی و پرسر‌وصدا تبدیل می‌شود. موضوع حقوق بالای برخی مدیران رده بالا و حقوق اندک نیروی معمولی شاغل در ایران همواره از موضوعات حساس‌برانگیز و مورد توجه افکار عمومی بوده است.

ارقامی که در فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی درج شده است در حالی تعجب افکار عمومی را بر می‌انگیزد که حداقل دستمزد در ایران در حدود ۸۱۰ هزار تومان است و شاغلان متاهل از امسال دریافتی در حدود یک میلیون تومان دارند.

ماجرای سر به مهر حقوق‌ها در ایران سال‌هاست که به قوت خود باقی است. کسی اطلاع دقیقی از میزان حقوق رییس‌جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس و مقامات عالیه کشور ندارد. در این میان اما می‌توان از لابلای بخشنامه‌های صادره در خصوص میزان حقوق و دستمزد اطلاعی از میزان دریافتی‌ها داشت. نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیش از این وقتی با این سوال مواجه شد که رییس‌جمهور در ایران چقدر حقوق می‌یگرد، توضیح داد که: دکتر روحانی رییس‌جمهور محترم، عضو هیات علمی دانشگاه هستند و از نظر مرتبه علمی استاد تمام محسوب می‌شوند به همین علت ایشان صرفا حقوق استادی خود را دریافت می‌کنند و تاکنون حقوقی از ریاست‌جمهوری دریافت نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: عدد درج شده در مورد میزان حقوق رییس‌جمهور را در ذهن ندارم و خود من هم به عنوان معاون رییس‌جمهور صرفا حقوق عضویت هیات علمی دانشگاه خود را دریافت می‌کنم.

افزایش حقوق وزرا و دریافتی‌های آنچنانی نیز در این زمینه هر از چندی سر و صدای رسانه‌ای ایجاد کرده است. داستان اما این‌بار بر سر حقوق وزرا ورییس‌جمهور کلید نخورده است. ضربه اول را بانک‌ها و بیمه‌ها بر این طبل کوبیدند. توکلی پیش‌تر از حقوق ۵۰ میلیونی برخی مدیران بانکی خبر داده بود و انتشار فیش‌های بیمه‌ای جنجال‌هایی فراوان را برانگیخت.

تداوم جنجال به پا شده بر سر حقوق‌های چند ده میلیون تومانی در بیمه مرکزی اما در نهایت منجر به استعفای رییس کل بیمه مرکزی شد که در متن بیانیه‌اش صراحتا اعلام کرد از آنچه رخ داده شرمنده است.

* ایران

– حقوق‌های میلیونی جوسازی مخالفان دولت بود!

روزنامه دولت ادعای عجیبی درباره حقوق‌های نجومی مدیران بیمه مطرح کرده است: طی روزهای اخیر انتشار فیش‌های حقوقی چند تن از مدیران بیمه مرکزی باعث شد منتقدان دولت جبهه جدیدی برای حمله به دولت یازدهم بازکنند و این موضوع درنهایت به استعفای رئیس کل بیمه مرکزی منجرشد.

هرچند که اصل انتشار فیش‌های حقوقی مدیران دولتی درجهت شفاف‌سازی مغتنم و ارزشمند است، ولی هجمه شدید برخی رسانه‌ها و ارتباط دادن آن به مسائل دیگر پیش از آنکه نهادهای ناظر ذیربط نتایج بررسی‌های خود را اعلام کنند، جای تأمل دارد. این درحالی است که به محض انتشار تصاویر این فیش‌های حقوقی علاوه بربیمه مرکزی ایران، وزیراقتصاد نیز با تشکیل یک کمیته دستوررسیدگی فوری آن را صادرکرد و بلافاصله اعضای کمیته یادشده درمحل بیمه مرکزی مستقر شدند و با بررسی فیش حقوقی تمام مدیران و اعضای هیأت عامل نظر رسمی خود را اعلام کردند که این نظرات درقالب یک بیانیه ازسوی وزارت اموراقتصادی و دارایی منتشر و مشخص شد که تخلفی صورت نگرفته است، ولی با این وجود مبلغی درحدود ۲۱۰ میلیون تومان از مبالغ دریافتی اسفند ماه سال گذشته مدیران بیمه مرکزی به بیت المال برگشت داده شد.

براین اساس روزگذشته در ساعات نخست محمد ابراهیم امین، رئیس کل بیمه مرکزی استعفای خود را خطاب به علی طیب نیا وزیرامور اقتصادی و دارایی درپایگاه اینترنتی این شرکت منتشر و دلیل اصلی کناره‌گیری خود را خدشهدارشدن اعتماد مردم به این نهاد ناظر بر صنعت بیمه اعلام کرد. این درحالی است که وی اتفاقات اخیر را پیشامدی ساماندهی شده برای هجمه به بیمه مرکزی و دولت می‌داند…

هفته گذشته به دنبال گزارش‌های واصله درباره فیش‌های حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی با دستور فوری وزیر امور اقتصادی و دارایی کمیته ویژه‌ای تشکیل و مأمور بررسی این موضوع شد.بنا به دستور وزیر به سبب همزمان شدن این موضوع با انتشار فیش‌های یادشده در رسانه ها، کمیته مأمور شد طی بیانیه‌ای نتایج حاصله را برای اطلاع افکارعمومی منتشر کند. برهمین اساس نتایج بررسی‌های این کمیته درقالب یک بیانیه رسمی اعلام شد.

کمیته با نشست‌ها و بررسی‌های فشرده طی روزهای گذشته تمام فیش‌ها و پرداخت‌های صورت گرفته به کارکنان، مدیران و هیأت عامل بیمه مرکزی را بررسی کرد. مستندات موجود نشان می‌دهد آنچه در رسانه‌ها به عنوان حقوق «چند ده میلیون تومانی» از آن یاد شده است، برداشتی نادرست بوده و در تمام سال‌ ۱۳۹۲ تا کنون متوسط پرداخت مدیران بیمه مرکزی رقمی معادل یکپنجم تا یک دهم مبلغی بوده که در فیش اسفندماه ۱۳۹۴ منظور شده است، لذا اطلاق عناوینی چون «حقوق ۸۰ میلیون تومانی» و «چند ده میلیونی» برداشت‌هایی نادرست و شتابزده بوده است.

بر اساس بررسی‌های انجام شده آنچه سبب ایجاد این سوء تفاهم در فضای رسانه‌ای شده، توجه نکردن به عناوین پرداختی مشتمل بر سه دسته پرداخت برای فیش حقوقی اسفندماه ۱۳۹۴ است. بخش اول شامل حقوق واقعی و ماهانه ایشان است که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کل مبلغ را شامل می‌شود. بخش دوم شامل معوقات ۸۴ ماهه (از فروردین ماه ۱۳۸۷تا اسفندماه ۱۳۹۴) مربوط به معوقات «ارتقای شغلی» و سایر مزایای مرتبط بوده که پرداخت آن مستظهر به رأی دیوان عدالت اداری است وبخش سوم مربوط به پرداخت بابت اضافه کار فوق‌العاده خاص بوده که در برخی فیش‌های حقوقی منتشره تا ۵۰درصد کل مبلغ پرداختی را شامل می‌شود، لذا تصریح می‌نماید که پرداخت‌های دسته دوم و سوم یک باره و به شرحی که گفته شد صورت گرفته و درهیچ فیش حقوقی دیگری – در دوره زمانی اشاره شده – چنین پرداختی مشاهده نشد.

به دنبال گزارش اولیه کمیته یاد شده به وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر تشکیک ایجاد شده درباره درست یا نادرست بودن پرداخت‌های صورت گرفته بابت فوق العاده ویژه اعضای هیأت عامل بیمه مرکزی (شامل ۵ عضو)، با دستور فوری وزیر اقتصاد و هماهنگی دیوان محاسبات تمام مبلغ دریافتی (مجموعاً ۲۱۰ میلیون و ۶۷۱ هزار تومان) برای اثبات حسن نیت اعضای هیأت عامل و رفع شبهات احتمالی به حساب بیمه مرکزی برگردانده شد که موضوع مورد تأیید دیوان محاسبات کشور نیز قرار گرفت.کمیته ویژه، ضمن قدردانی از دیوان محاسبات کشور که همواره همکاری نزدیک و سازنده‌ای با این وزارتخانه داشته است، با احترام به بیانیه صادره از سوی آن نهاد نظارتی اعلام می‌دارد، نسبت به رأی نهایی صادره آن نهاد درباره وقوع یا عدم وقوع تخلف در این پرداخت تابع قانون بوده و قطعاً پس از صدور رأی نهایی و ابلاغ به اعضای هیأت عامل بیمه مرکزی نسبت به سطح مواجهه با آن تصمیم‌گیری خواهد کرد. لازم به تصریح است که بر اساس بیانیه رسمی دیوان محاسبات درباره اینکه تخلفی محرز شده باشد، رأیی از سوی دادسرای مربوطه صادر نشده است.

* جام جم

– چانه‌زنی خودروسازان برای گرانی

روزنامه جام جم نوشته است: چند هفته پیش، شورای رقابت مجوز افزایش یکی دو درصدی قیمت خودرو را به تولیدکنندگان داخلی داد، اما گویا این ارقام به مذاق خودروسازان خوش نیامده و آنها به‌دنبال اخذ مجوز از سطوح بالاتر در دولت هستند تا محصولاتشان را در سال جاری با قیمت بیشتری به فروش برسانند.

بــراســاس گزارش‌های موجود، خودروسازان کشور پس از اعلام نظر شورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت ۴ دهم تا ۸/۱درصدی محصولاتشان درحال چانه‌زنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند تا بتوانند حداقل برای نیمه دوم سال مجوز افزایش بیشتر از آنچه را که شورای رقابت برایشان تعیین کرده است، دریافت کنند .

این موضوع باعث شده تا بسیاری از کارشناسان نسبت به قیمت خودرو در بازار ایران دوباره واکنش نشان داده و بگویند در شرایط فعلی و پس از برطرف شدن تحریم‌ها که قرار بود هزینه تولید خودرو را در کشور کاهش دهد، این روند غیراصولی بوده و خودروسازان زیاده‌خواهی می‌کنند که دوباره دنبال افزایش قیمت محصولاتشان که از نظر کیفی هم زیر سوال است، می‌روند. این درحالی است که برخی فعالان صنفی درباره دلایل این درخواست با اشاره به افزایش برخی هزینه‌های تولید، مانند افزایش دستمزد یا بیمه این خواسته را نه تنها جزو حقوق قانونی تولیدکنندگان خودرو می‌دانند بلکه معتقدند اصلاً شورای رقابت نباید در این زمینه وارد می‌شد.

علی علیلو، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در این زمینه با تاکید بر نبود ضرورت افزایش قیمت خودرو، به خبرنگار ما گفت: به‌طور کلی خودروسازان با استفاده از لابی‌هایی که در اختیار دارند همواره در حال بهره‌برداری از شرایط موجود به نفع خود بوده و می‌خواهند صرفا به منافع زودگذر خود یعنی افزایش قیمت‌ها دامن ‌بزنند. حال پرسش این است که مگر دولت اعلام نکرده تورم اکنون در محدوده ۱۰ درصد قرار گرفته پس چطور باید شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم؟ مگر نه این که کاهش تورم و گرانی محصولات ارتباط غیرمستقیم دارد و حداقل باید یک‌سوم تأثیر قیمتی را شاهد می‌بودیم؟

وی با اشاره به این‌که تاکنون هیچ‌گاه قیمت تمام شده خودرو شفاف اعلام نشده و به همین دلیل است که هرسال نسبت به تعیین قیمت خودرو مشکلاتی را داریم و بهتر است اگر واقعا این بار خودروسازان به دنبال افزایش قیمت هستند، بیلان مالی شفافی از قیمت تمام شده خودرو برای تعیین قیمت ارائه کنند.

این عضو کمیسیون صنایع افزود: گروهی برای این‌که اذهان عمومی را از اصل موضوع منحرف کنند، قیمت تمام‌شده خودرو را به اضافه حقوق و دستمزد و سود متعارف، به‌عنوان قیمت واقعی اعلام می‌کنند، اما در عمل بیش از ۱۶ درصد هزینه‌های مالی را در قیمت تمام‌شده اضافه می‌کنند، چون از گذشته زیان انباشت شده داشته‌اند.

به اعتقاد این نماینده مجلس، نباید خریدار تاوان سوء‌مدیریت‌های گذشته خودروسازان را بدهد و اکنون خودروسازان برای جبران مشکلات اقتصادی قبلی خود به دنبال افزایش قیمت بوده و همواره می‌خواهند تمام ضرر و زیان خود را با استفاده از شرایط موجود برطرف کنند که این شیوه اصولی و صحیحی نیست و صرفا با اعلام قیمت تمام شده کاذب سعی در تحمیل قیمت و محصولات به مردم دارند.

دکتر علی خاکساری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، درباره افزایش قیمت خودرو به خبرنگار ما گفت: شورای رقابت با یکسری بازارگرمی‌هایی که انجام داده سرانجام به افزایش قیمت خودرو در بازار مهر تائید زد و به نوعی همسویی خود را با سیاست‌های خودروسازان اعلام کرد تا با این روش به انحصار خودروسازان کشور کمک کرده باشد.

وی با اشاره به انتظار روانی مردم از پسابرجام افزود: حداقل پس از انتشار اخبار مربوط به توافق هسته‌ای، مردم این انتظار را داشتند که قیمت خودرو و برخی کالاهای دیگر واقعی شود (کاهش داشته باشد) نه‌این‌که برای افزایش قیمت به خودروسازان مجوز داده شود، اما متاسفانه رانت‌های موجود و حمایت‌های گوناگون از خودروسازان، باعث شد تا بازهم خودرو با وجود تمام شرایط موجود برای افزایش قیمت خیز برداشته و شورای رقابت هم تیر خلاص را به این امید زد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این‌که شورای رقابت به مجمعی برای پیگیری خواسته‌های ناحق خودروسازان و اجحاف به حق و حقوق ایرانیان تبدیل شده، تصریح کرد: همه می‌دانیم هزینه‌های تولید خودروسازان در دوران پسابرجام کاهش یافته و باید در قیمت تمام شده تأثیر داشته باشد، اما نکته اساسی این است که باید سابقه دو دهه گذشته این خودروسازان را بررسی کنیم. چون اگر به این موضوع توجه کنیم، می‌بینیم هیچ عاملی مثل ارزان شدن دلار یا گران شدن آن و تغییرات قیمت نفت یا حتی تصویب برجام به کاهش قیمت خودرو منجر نشده است و هر اتفاقی افتاده ،همواره آنها به دنبال افزایش قیمت بوده‌اند.

وی با اشاره به این‌که خودروسازان اصلاً هیچ اهمیتی به نظر مردم درباره محصولاتشان نمی‌دهند، خاطرنشان کرد: فضای انحصاری موجود در بازار خودرو باعث شده تا تولیدکنندگان بدون این‌که به‌دنبال دریافت نظرات متقاضیان خرید خودرو یا در واقع همان مخاطبانشان باشند، فعالیت خودشان را برای تأمین منافع درنظر گرفته‌اند و به نوعی دور از ذهن نیست که بگوییم این تولیدکنندگان از مخاطبانشان طلبکارند.

دکتر خاکساری درباره قیمت خودرو در بازار ایران به جام‌جم گفت: اگر واقعاً بخواهیم قیمت واقعی خودرو را در بازار ایران بدانیم، باید یک خودروی متعارف (نه آنچه اکنون در ایران تولید می‌شود) را در نظر بگیریم و ببینیم قیمت این خودرو چه تناسبی با درآمد خریداران دارد. به عنوان مثال یک خودروی متوسط با تجهیزات ایمنی کامل و قابل قبول از نظر استانداردهای بین‌المللی باید قیمتش معادل شش تا ۹ ماه حقوق یک کارمند باشد نه این‌که امروز می‌بینیم قیمت خودروهای فعلی کشورمان با تمام اما و اگرهایش اینچنین تعیین شده و فاصله معناداری با میزان حقوق کارمندان دارد.

به اعتقاد این کارشناس صنعت خودرو، به‌طور کلی بحث قیمت خودرو در بازار ایران به انحراف رفته است چون جلسات و گفت‌وگوها برسر قیمت خودرویی مثل پراید است که چند صد هزار تومان گران‌تر یا ارزان‌تر باشد، درحالی که اصل موضوع یعنی خود پراید زیر سوال است که آیا خودروی ایمن و قابل‌اعتمادی هست که تولید کنیم یا خیر؟

* تعادل

– وزارت جهادکشاورزی در برابر فشار واردکنندگان کوتاه آمد

این روزنامه اصلاح‌طلب از واردات محصولات کشاورزی خبر داده است: وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته در نامه‌یی به وزیر ‌اقتصاد اعلام کرد که با واردات موقت ۳کالای اساسی گندم، شکر و روغن با هدف صادرات مجدد مخالفتی ندارد. در همین راستا وی در جلسه‌ای که در چند هفته اخیر با فعالان بخش خصوصی داشت، گفته بود به‌شدت تحت‌فشار است تا واردات این کالاها را آزاد کند. وقتی این دو گزاره را کنار هم قرار دهیم به یک نتیجه ضمنی می‌رسیم که نامه جدید در جهت کاهش فشارهاست.

اگر گفته‌های وزیر جهاد کشاورزی در این خصوص درست باشد که سودجویان زیادی برای باز کردن درهای کشور به او فشار آورده‌اند، موافقت وی با واردات این ۳کالا که به ادعا و اعتقاد وزارت کشاورزی در تولید آنها خودکفا هستیم تنها یک راه جدید برای برآورده کردن آرزوی سودجویان است نه واردکنندگانی که به نیم نگاهی هم به صادرات دارند.

حال با این اوصاف آیا باید باور کرد که واردات‌های آینده دوباره در فرآینده صادرات مجدد قرار خواهد گرفت؟ اگر آنان که قبلا برای واردات، فشار وارد کرده بودند دغدغه صادرات داشتند و متولیان امر نیز دغدغه صادرات دارند پس چرا هر روز یک مصوبه جدید در این حوزه صادر می‌شود و از محدودیت به ممنوعیت و… تغییر چهره می‌دهد. اگر هم قرار است صادرات مجدد تنها پوششی برای واردات باشد و به صورت ضمنی باور دارند که نهایتا محصولات وارد شده به بازار داخلی نشت خواهد کرد محدودیت زمانی ۳ماهه چه معنایی دارد. واقعیت این است که بازارها را هرگز نمی‌توان به‌صورت جزیره‌یی اداره کرد و مدیریت آنها براساس احساسات نشأت گرفته از اندیشه‌های چپ یا نگاه‌های طبقاتی تنها مسیر رانت و فساد را بازتر خواهد کرد. اقتصاد ایران امروز در شرایطی نیست که عمر مصوبه‌ها ۳ماه باشد و نیاز به یک استراتژی بلندمدت دارد.

سوال از اینکه آزادی ۳ماهه واردات بر چه اساسی تعیین شده و چرا نمی‌تواند ۲ماه یا ۴ماه باشد، جواب ساده‌یی دارد. چون قرار است امتیازی به برخی داده شود و برای کاهش تبعات، حصارهای زمانی دور آن کشیده می‌شود.

دولت‌ها یا قادرند واردات یک کالای خاص را به کلی ممنوع کنند که البته متاسفانه نه در ایران و نه در کشورهای دیگر تجربه موفقی وجود ندارد که بتوان محدودیت‌ها را برای همه رعایت کرد یا بازار را به معنای واقعی آن و در کنار پازل دیگر بازارها به رسمیت می‌شناسند و به همه اجازه فعالیت می‌دهند.

آسیب‌ تغییر موضع‌های پی‌درپی وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص نیاز دولت را باید وادار کند تا در سیاست‌های حمایتی خود بازنگری جدی صورت دهد.

اقتصاد ایران تا همین جای کار نیز به اندازه کافی از عدم پیش‌بینی‌پذیری ضربه خورده و ادامه روند موجود با هیچ کدام از اصول اقتصادی بالادستی کشور همخوانی ندارد. خودکفایی حتی اگر روزی به واقعیت هم تبدیل شود تنها کمیت را تحت پوشش خود دارد و قادر نیست متر مناسبی برای کیفیت‌سنجی محصول تولید شده داخل مرزهای یک کشور باشد.

– شائبه‌های دستیابی به نرخ بیکاری تک‌رقمی

روزنامه اصلاح‌طلب تعادل درباره هدف‌گذاری نرخ بیکاری تک‌رقمی گزارش داده است: هدفگذاری دستیابی به نرخ بیکاری تک‌رقمی تا پایان سال ۱۳۹۶ این روزها شائبه‌های زیادی را در میان کارشناسان برانگیخته است. اوضاع نه چندان مناسب رشد اقتصادی، محدودیت منابع مالی، نامساعد بودن وضعیت تقاضا در بازار مصرف و ورشکستگی و راکدبودن واحدهای تولیدی، همه از موانعی هستند که توفیق دولت در رساندن نرخ بیکاری به زیر ۱۰درصد را با اما و اگر مواجه می‌کند.

در این میان، کارشناسان بر این باورند که ایجاد اشتغال رابطه مستقیم با میزان سرمایه‌گذاری دارد و تا زمانی که دولت نتواند سرمایه قابل توجهی را در بخش‌های مختلف صرف ایجاد پروژه‌های جدید به کار بگیرد، در تک‌رقمی کردن نرخ بیکاری هم موفق نخواهد بود. اما این هم پایان ماجرا نیست، چراکه نوک پیکان انتقادات گروهی دیگر از کارشناسان به سمت حوزه‌هایی است که پیش‌تر از سوی دولت به عنوان اولویت‌های حمایت و سرمایه‌گذاری انتخاب شده بود. به اعتقاد این گروه از کارشناسان، دولت بیشترین تمرکز خود را معطوف به رشد اقتصادی کرده است تا ایجاد اشتغال و بر این مبنا، سرمایه‌گذاری‌های جدید را نیز روانه بنگاه‌های بزرگی خواهد کرد که هر چند می‌توانند افزایش رشد اقتصادی را رقم بزنند اما سهم آنها در ایجاد اشتغال بسیار اندک است.

در این میان، بنگاه‌های کوچک و متوسط که می‌توانند سهم خوبی در ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری داشته باشند، از چشم دولت دور مانده‌اند و همچنان با رکود دست به گریبانند….

به نظر می‌رسد دولت برای سر و سامان دادن به مقوله اشتغال و کاهش نرخ بیکاری باید رویکرد جدیدی را اتخاذ کند و در انتخاب بنگاه‌ها برای حمایت و شغل‌آفرینی هوشمندانه‌تر عمل کند…

تعریف دو ساعت کار در هفته برای شاغل در نظر گرفتن فرد تنها در دولت‌های مخرب معنا دارد و باید بازتعریفی درخصوص افراد شاغل و بیکار صورت گیرد تا آمار صحیحی از تعداد اشتغال مورد نیاز در اختیار داشته باشیم.

– کاهش نگران‌کننده شاخص‌های بورسی

روزنامه تعال از سقوط بورس خبر داده است: روز گذشته اغلب شاخص‌های بازار سرمایه قرمزپوش بودند. شاخص قیمت با کاهش ۲۴۴واحدی، شاخص هم وزن با افت ۱۱۴واحدی و شاخص آزاد شناور با تنزل ۸۱۹واحدی معادل ۰٫۹۷درصد، وارد فاز نگران‌کننده‌یی شدند که ادامه این روند می‌تواند شاخص کل را به سمت کانال ۷۲هزار واحدی به عنوان سطح حمایتی مهمی سوق دهد.

علاوه‌بر این، در هفته‌های اخیر سهام شناور آزاد بازار سرمایه افت چشمگیری را تجربه کرده که نشان از سخت‌تر شدن روند معاملات در بورس دارد. شاخص سهام شناور آزاد در سال ۹۵ به دلیل روند نزولی بازار از رقم ۹۳هزار و ۲۶۳واحد به رقم ۸۴هزار و ۸۲۳واحد رسید. در این شاخص ۳۲۰شرکت وجود دارد که بر اساس ترکیب سهامداران و روند صعودی و نزولی میزان سهام شناور آن تعیین می‌شود.

به گزارش «تعادل»، سهام شناور آزاد نسبتی از سهام یک شرکت است که در بازار دادوستد می‌شود و با اهداف مدیریتی توسط سهامداران کنترل‌کننده نگهداری نمی‌شود. در واقع عرضه و تقاضای سهام شناور، نقدشوندگی سهام را نشان می‌دهد و بخش بلوکه شده به‌دلیل عدم حضور در فرآیند عرضه و تقاضای روزانه، در نوسان و تعیین قیمت سهام تاثیری ندارد.

بنابراین، کاهش ۸۴۴۰واحدی شاخص آزاد شناور در سال ۹۵ نشان از افت ارزش سهام قابل معامله در بازار است، زیرا با روند منفی بازار سهام شناور بر حسب قیمت کاهش می‌یابد، چون در فرمول شاخص سهام آزاد شناور، تعداد سهام موجود در مجموعه شاخص کل بازار، قیمت سهام و ضریب شناورآزاد کلیه شرکت‌ها محاسبه می‌شوند؛ بنابراین قیمت سهام تاثیر مستقیمی بر روند کاهشی شاخص سهام آزاد شناور دارد. لذا می‌توان گفت که با کاهش شاخص سهام شناور، بازدهی سهام شرکت‌ها کاهش یافته است.

* جوان

– بانک‌ها تورم را بازمی‌گردانند

جوان نوشته است: مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به تحقیقات انجام شده در پژوهشکده می‌گوید: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی نشان می‌دهد که فعالیت‌های کلینیکی و سرپایی نمی‌تواند موجب بهبود وضعیت سیستم پولی و بانکی شود و حتماً نیازمند یکسری اصلاحات جدی و زیربنایی و زیر‌ساختی هستیم و اگر این تحولات رخ ندهد مهم‌ترین دستاورد دولت که کاهش تورم بود را از بین می‌برد، لذا حتماً باید تحول در سیستم بانکی عملیاتی شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جریانی در دولت به طرز عجیبی تمایل به حفظ منافع بانک‌ها دارد و در تلاش است تا نرخ سپرده‌های قانونی بانک‌ها را کم کند و به دنبال جایگزینی سیستم کفایت سرمایه است. درحالی که سیستم غیر شفاف بانکی ما نه فقط کشش این تغییرات را ندارد بلکه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ادامه روند فعلی و تغییرات این چنینی حاصلی جز زایش تورم نیست.

گفته می‌شود در زمان حاضر نیز بخشی از عدم تمایل همکاری بانک‌های خارج با بانک‌های داخلی نیز به همین دلیل باز می‌گردد که در برخی بانک‌ها نسبت سپرده‌ها به تسهیلات آنها غیر‌استاندارد بوده وبه طور کلی اعتبار برخی بانک‌ها قابلیت کافی را برای همکاری با سایر بانک‌ها ندارد.

اما این تمام ماجرا نیست زیرا در روزهای اخیر نیز علما از نحوه عملکرد بانک‌ها شاکی بوده و نارضایتی خود را نسبت به ناکارآمدی سیستم بانکی اعلام کرده‌اند و حتی به طور تلویحی عملکرد سیستم فعلی را از سیستم ربوی بانکداری غربی هم بدتر عنوان کرده‌اند.

اکنون سیستم بانکی اعطای تسهیلات‌دهی برای تولیدی‌‌های کوچک و به خصوص بخش مولد جدید سه قفله است و منابع بانکی در دست صنایع بزرگ ناکارآمدی است که فقط منابع را حبس می‌کنند و هر سال آن را با اصل و فرع بی‌آنکه پرداخت کنند در اسناد کاغذی حسابداری دارایی‌ها و سود بانکی را بالا می‌برند بی‌‌آنکه رشد ناشی از تولید اتفاق بیفتد.

اما این تمام ماجرا نیست زیرا ادامه این روند و رشد غیر‌واقعی پول، سود و توسعه در ادامه تنها به تحمیل فشار بیشتر قیمتی سبد هزینه‌ای مردم منجر خواهد شد و در این باره حتماً مسیر سال‌های گذشته یعنی کاهش قدرت خرید مردم را رقم خواهد زد.

دکتر سید‌علی مدنی زاده مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این باره می‌گوید: از سال ۹۰ که وارد رکود شدید شده‌ایم اقتصاد بیش از ۲۰ درصد منقبض شده و یکی از منشأ‌های اصلی افت تولید هم بحث تأمین مالی است که باید برای بنگاه‌ها محقق شود.

استادیار، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه صنعتی شریف می‌افزاید: در زمینه تأمین و نحوه تخصیص منابع از طریق شبکه بانکی به شدت دچار مشکل هستیم و این مشکل از بعد مقدار، نرخ و کیفیت است.

وی با بیان اینکه این مشکل و جیره‌بندی نامناسب منابع از قبل از دولت فعلی وجود داشته و شکست نحوه تخصیص اعتبارات امری جدید نیست، می‌گوید: در حال حاضر تنگنای اعتباری شدید گریبان ما را گرفته است و حتماً باید یک فکرجدی به حال این موضوع کرد. فارغ‌التحصیل دانشگاه شیکاگو خاطرنشان می‌کند: از ابعاد مختلف توسعه مالی وقتی با کشورهای مشابه در حوزه منا (خلیج فارس، خاورمیانه و…) مقایسه می‌کنیم وضعیت شاخص توسعه مالی ما بسیار پایین است و لازم است یک حرکت جدی برای اصلاح نظام مالی کشور رخ بدهد.

مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به تحقیقات انجام شده در این پژوهشکده می‌گوید: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی نشان می‌دهد که فعالیت‌های کلینیکی و سرپایی نمی‌تواند موجب بهبود وضعیت سیستم پولی و بانکی شود و حتماً نیازمند یکسری اصلاحات جدی و زیربنایی و زیر‌ساختی هستیم. وی ادامه می‌دهد: برای اینکه این اتفاق هم بیفتد یک اجماع حاکمیتی لازم است که خوشبختانه مجموعه سیاستگذاران کشور به این موضوع پی برده‌اند.

دکتر سید‌علی مدنی‌زاده می‌افزاید: نکته جدی با توجه به یافته‌های پژوهشکده این است که در شرایط موجود به وضعیتی رسیده‌ایم که اگر درنظام بانکی تحول زیربنایی اتفاق نیفتد کارکردهای خود را از دست می‌دهد و مشکلات جدی می‌شود. این استاد دانشگاه تأکید می‌کند: ‌تنگناهای مالی و پایداری‌های موجود بالاخره مهم‌ترین دستاورد دولت که کاهش تورم بود را از بین می‌برد، لذا حتماً باید تحول در سیستم بانکی عملیاتی شود. وی ادامه داد:‌در این باره طرحی پیش‌بینی شده که با کمک دستگاه‌های مرتبط تهیه شده و در همایش بانکی ارائه خواهد شد و امیدواریم با عملیاتی شدن آن در نظام بانکی کشور و در سال ۹۵ آثار آن در معیشت مردم دیده شود.

* دنیای اقتصاد

– تکرار رکوردزنی معکوس بورس

این روزنامه حامی دولت نیز از سقوط بورس گزارش داده است: بورس اوراق بهادار تهران در هفته جاری شاهد غلبه عرضه بر تقاضا و افت یکپارچه قیمت سهام بود. موضوعی که منجر به رقم خوردن زیان‌ده‌ترین هفته بازار سهام از هفته پایانی فروردین ماه ۹۴ (پس از ۵۵ هفته) شد. نماگر بازار سهام که معاملات ابتدای هفته خود را در کانال ۷۸‌هزار واحدی شروع کرد، پس از شکستن پیاپی سه کانال و با ثبت افت ۶/ ۲ درصدی (در مقیاس هفتگی) معاملات خود را به پایان برد.

بورس تهران که در سه ماه پایانی سال گذشته شاهد افزایش خریدها در بسیاری از گروه‌های بورسی بود، در جریان معاملات هفته گذشته رفتار هیجانی حقیقی‌ها در صف‌های فروش و حمایت نسبی حقوقی‌ها در صف‌های خرید را به خود دید. این امر دو موضوع را نشان می‌دهد: اول آنکه سطوح فعلی قیمت‌ها برای برخی معامله‌گران، به‌ویژه حقوقی‌ها ارقام جذابی است و این معامله‌گران به دنبال کسب سود وارد معاملات بازار شده‌اند. دوم اینکه معامله‌گران حقوقی به هدف حمایت از بازار سهام اقدام به خرید می‌کنند. اقدام این معامله‌گران با هر هدف و انگیزه‌ای می‌تواند عاملی برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت سهام باشد. موضوعی که در ادوار مختلف در روزهای منفی یا رکودی بازار سهام کشور مشاهده شده است.

همانطور که اشاره شد در جریان معاملات هفته گذشته حقوقی‌ها در سمت خرید فعالیت مناسبی داشتند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در هفته معاملاتی اخیر رقمی بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها منتقل شده است، این موضوع از خروج تدریجی سهامداران حقیقی از بازار سهام حکایت دارد. به نظر می‌رسد با ریزش‌های اخیر، قیمت‌‌های کنونی سهام به سطوح جذابی نزدیک شده‌اند. موضوعی که در تحرکات معامله‌گران حقوقی در هفته معاملاتی اخیر به خوبی مشهود بود.

– بازار خودرو میزبان رکودی جدید

روزنامه دنیای اقتصاد به رکود در بازار خودرو پرداخته است: در شرایطی که چند هفته از مصوبه شورای رقابت مبنی‌بر افزایش قیمت خودروهای داخلی می‌گذرد، بازار همچنان در رکود به‌سر می‌برد و قیمت‌ها نیز چندان دچار تغییر نشده‌اند. بنابر مصوبه شورای رقابت، دو شرکت ایران خودرو و سایپا مجاز هستند به ترتیب چهار دهم و ۸/ ۱درصد به قیمت محصولات خود اضافه کنند، حال آنکه این دو خودروساز ظاهرا هنوز مصوبه شورا را اجرا نکرده‌اند. رکود سنگینی که ماه‌ها است دامان بازار خودرو را گرفته، دلیل اصلی احتیاط خودروسازان در بالا بردن قیمت‌ها به شمار می‌رود، چه آنکه بیم عمیق‌تر شدن رکود فروش را در نتیجه افزایش قیمت، دارند. هرچند رکود بازار خودرو ریشه‌ای چند ماهه داشته و دلایل خاصی نیز پشت آن است، با این حال به گفته فعالان بازار، معمولا در فروردین و اردیبهشت، خرید و فروش کاهش قابل توجهی می‌یابد و امسال نیز این ماجرا تکرار شده است.

به گفته آنها، با توجه به در پیش بودن امتحانات مدارس، بعید است بازار طی دو سه هفته آینده نیز از سایه رکود خارج شود. فعالان بازار در ادامه تاکید می‌کنند با توجه به آغاز ماه رمضان از اواسط خرداد، بازار حداقل تا دو ماه دیگر در شرایط رکودی خود باقی خواهد ماند. با این حساب، اگر قرار بر رونق خرید و فروش در بازار خودرو باشد، این اتفاق در اواسط تیر ماه به بعد رخ خواهد داد. این البته در حالی است که کارشناسان معتقدند بازار علاوه بر رکود مقطعی فعلی، از یک رکود کلی با دلایل جداگانه نیز رنج می‌برد و در نتیجه رونق گرفتن خرید و فروش پس از ماه رمضان نیز با اما و اگرهایی روبه‌رو خواهد بود.

آن طور که کارشناسان می‌گویند، همچنان دلایل سه گانه معروف شامل «قیمت بالای خودروها»، «قدرت خرید پایین مشتریان» و «امید مشتریان به آینده و احتیاط در خرید»، فرمان بازار را در دست داشته و اجازه سرعت گرفتن را به آن نمی‌دهند. در این اوضاع و احوال اما شورای رقابت اقدام به آزادسازی قیمت دنا و تندر-۹۰ اتوماتیک کرده است، خودروهایی که در بازار، چندان متاثر از این اتفاق نشده‌اند. برخی بر این باورند اقدام اخیر شورای رقابت، مقدمه آزادسازی قیمت خودرو است و شورا به‌تدریج از قیمت‌گذاری کنار خواهد رفت. این در شرایطی است که برخی کارشناسان به دلیل احتمال افزایش قیمت شدید خودروها، مخالف آزادسازی هستند و برخی دیگر نیز معتقدند این اتفاق (به‌دلیل رکود سنگین حاکم بر بازار) تاثیر خاصی روی قیمت‌ها نمی‌گذارد. به اعتقاد آنها، رکود بازار به حدی است که در صورت آزادسازی قیمت نیز دست خودروسازان برای افزایش قیمت چندان باز نخواهد بود.

* شهروند

– مردم خواستار انتشار فیش حقوقی مدیران ارشد دولتی هستند

این روزنامه حامی دولت درباره ماجرای فیش‌های حقوقی نوشته است: انتشار فیش‌های حقوق نجومی مدیران صنعت بیمه این روزها به بحث نخست بیشتر رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی تبدیل شده است. از یک‌سو بسیاری از مردم این انتشار را امری پسندیده برشمرده‌اند و عده‌ای هم این موضوع را دلیلی بر وجود مشکلات عدالتی در پرداخت حقوق و مزایا در بخش‌های دیگر برشمرده‌اند، اما نکته مهم‌تری که دراین حوزه مطرح شده، انتقادهای گسترده منتقدان اقتصادی دولت است که از این فرصت استفاده کرده‌اند تا دولت را زیر فشار ببرند.

انها معتقدند که با این وضع که برخی افراد حقوق‌های چند ١٠میلیونی بگیرند، جفا بر مردمی است که جیبشان پر پول نیست. همین بحث‌ها هم باعث شد تا هجمه‌هایی علیه بیمه مرکزی ساخته شود و درنهایت فشاری که به مدیرعامل این مجموعه آمده بود، دلیلی شود تا او از سمت خود استعفا کند و از وزیر اقتصاد و دولت هم پوزش بخواهد.

با وجود این‌که انتشار حقوق چند ١٠میلیونی مدیران بیمه به انتشار اخباری درخصوص ماهیت این کار منجر شد، اما مروری بر شبکه‌های اجتماعی و نظرات عمومی مردم به خوبی نشان می‌دهد که مردم اقدام وزیر اقتصاد درباره برگرداندن این پول‌ها را ستوده‌اند و حتی در برخی محافل خواستار این شده‌اند که وزیر اقتصاد انتشار سایر حقوق‌هایی که از جیب ملت داده می‌شود را خواستار شده‌اند.حالا با عذرخواهی مدیر مستعفی بیمه مرکزی، یک پرسش دیگر هم مطرح شده که در اصل، این اتفاق خوب بوده است یا بد؟حالا بسیاری از مردم دراین خصوص صحبت می‌کنند که چرا نباید مدیران دولتی و کسانی که از جیب عمومی حقوق می‌گیرند، به مردم پاسخ ندهند که چه میزان حقوق دریافت می‌کنند و در اصل چرا باید برای امری که در شفافیت اقتصادی معنی دارد، مدیری پوزش بخواهد!

* کیهان

– ادعای عبور از رکود؛ از حرف تا عمل

کیهان درباره خروج از رکود گزارش داده است: سخن گفتن از اینکه ما از مرحله رکود عبور کرده‌ایم و افق اقتصاد ایران روشن است، در حالی به کلیدواژه‌های ثابت سخنرانی‌های رئیس‌جمهور تبدیل شده که شرایط ناپایدار اقتصادی و عدم توجه به حمایت از تولید داخلی علی‌رغم تاکیدات چند باره مقام معظم رهبری، مشکلات فراوانی را برای تولیدکنندگان داخلی به وجود آورده است.

سال گذشته هنگامی که لیست بلندبالایی از انواع کالاهای وارداتی به کشورمان در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد منتشر شد، رسانه‌های حامی دولت، این موضوع را به اهرمی جدید برای انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت نهم و دهم تبدیل کرده و لیست را بر سر حامیان دولت قبل کوبیدند و به تمسخر و مزاح و انتقاد در رسانه‌هایشان نوشتند و گفتند که «آخر مگر سنگ پا را هم باید از خارج وارد کنیم؟» این حامیان دلسوز اقتصاد ایران(!) اما گویا خبر نداشتند در دو سالی که از ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذرد و رهبر معظم انقلاب در این دو سال، بیش از همیشه بر روی موضوع «اقتصاد مقاومتی» و «حمایت از تولید داخلی» تاکید فرموده‌اند، از قضا دولت تدبیر و امید، با تدابیری که در این زمینه اندیشیده، تنها راه را برای هرچه وابسته‌تر شدن اقتصاد داخل به خارج هموارتر کرده و عملا «امید» تولیدکنندگان داخلی را ناامید کرده است.

درست در روزهای ابتدایی هفته گذشته و در روزی که به نام پاسداشت «معلم» نامگذاری شده بود، خبر تجمع دامداران در اصفهان و چند نقطه دیگر از کشور از جمله خراسان رضوی، البرز، قم، قزوین و فارس به سرعت در فضای مجازی انتشار یافت. این تجمع از سوی تعدادی از دامداران عضو شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان و مقابل ساختمان استانداری شکل گرفت. دامداران در این تجمع، حمایت مسئولان از تولید شیر و گوشت داخلی را مطالبه کردند. رسانه‌های حامی دولت و وابستگان به این جریان، ترجیح دادند در برابر این اعتراض سکوت و بایکوت خبری را در پیش بگیرند. رویه‌ای که در موارد مشابه قبلی نیز به کار گرفته شده بود. این تجمع این هفته نیز با حضور مقابل اداره جهاد کشاورزی ادامه پیدا کرد. یکی از تجمع‌کنندگان در همین باره، صحبت‌های جالبی داشت: «مگر رهبری نفرمودند واردات هر کالایی که مشابه داخلی دارد، ممنوع است؟ مگر زمان احمدی‌نژاد در بوق و کرنا نکردند که اینها شیرخشک را هم از خارج وارد می‌کنند. حالا که دیگر دولت قبلی سر کار نیست و این دولت هم قرار بوده صد روزه تمام مشکلات را حل کند. حل مشکلات در ۱۰۰ روز پیشکش. لطفا به آقایان بگویید اگر برای مردم ارزش قائل نیستید و هوای تولید‌کننده داخلی را نمی‌خواهید داشته باشید، لااقل به حرف‌های حضرت آقا گوش بدهید. اینکه ما گوشت و شیرخشک و کره را از خارج وارد می‌کنیم، بی‌اعتنایی به فرمایشات رهبری است.»

دامداران اعتقاد دارند که بی‌تدبیری مسئولین دامپروری کشور را نابود کرده است. این موضوع در پلاکاردها و پارچه نوشته‌هایی که به همراه آورده بودند نیز به خوبی دیده می‌شد. روی یکی از همین پلاکاردها نوشته شده بود: «ادامه این بی‌تدبیری، تیشه به ریشه تولید ملی و انقلاب است.»

پیروز علوی‌نیا، عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان، یکی از کسانی است که تدابیر دولت تدبیر و امید را باعث نابودی تولید داخلی می‌داند. علوی‌نیا می‌گوید: «قیمت هر لیتر شیر طبق مصوبه دولت، یک هزار و ۴۴۰ تومان بوده اما در حال حاضر کارخانه‌های شیر هر لیتر را یک هزار تومان از گاوداری خریداری می‌کنند. از طرفی مافیای وارد‌کننده شیرخشک، سال گذشته ۸ هزار تن شیرخشک وارد کشور کرده که ضربه جدی به تولیدکنندگان داخلی زده است. و دیگر اینکه سال گذشته برای تامین نیاز کشور، واردات ۱۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور از برزیل به تصویب رسید اما سندهایی در اختیار داریم که این میزان به ۴۰ درصد افزایش یافته است.»

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که در ابتدای امسال، مقام معظم رهبری با نامگذاری سال ۹۵ به نام «اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل» بار دیگر دغدغه‌های خود در زمینه حمایت از تولید داخل را آشکار کردند. علوی‌نیا اما معتقد است «‌دست‌هایی در کار است تا تولید داخلی را به نابودی بکشاند.»

این موضوع را «موسی رهنمایی»‌؛ رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان در گفت‌و‌گو با «تسنیم» تایید می‌کند. رهنمایی درباره تجمع روز یکشنبه دامداران اصفهانی در اعتراض به عدم حمایت از تولیدات داخلی می‌گوید: «در این میان یک تجارت سیاه مطرح است، مافیای واردات روزگار را برای تولیدکننده و مصرف‌کننده سیاه کرده است.»

رئیس اتحادیه دامداران اصفهانی به آشفته‌بازاری که در این زمینه ایجاد شده، اشاره می‌کند: «قرار بر این بود تا از اول تیر ۹۳ شیر را ۱۴۴۰ تومان بخرند، کارخانه‌‌ها پیشنهاد کردند برای این اقدام به آنها اجازه داده شود که ۶۲درصد قیمت همه محصولات آنها شامل شیر، پنیر، کره و غیره افزایش پیدا کند که دولت این موضوع را نپذیرفت و به نظر من دولت در این مورد اشتباه کرد اما در ادامه، دولت ۱۵ درصد افزایش را پذیرفت.

این موضوع بهانه‌ای شد برای کارخانه‌ها تا شیر را از دامدار با قیمت ۱۴۴۰ تومان نخرند، از آن روز این قیمت را کاهش داده‌اند تا امروز که همچنان شیر را از دامدار خیلی کمتر از این قیمت خریداری می‌کنند…».

اردیبهشت گویا ماه دامداران است. سال گذشته نیز درست در همین ماه بهاری بود که دامداران تهران و اصفهان و چند شهر دیگر مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده و خواستار دیدار با محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور شدند. تجمع سال گذشته در اعتراض به ارزان خریدن شیر از گاوداران و واردات گوشت بوفالوی هندی بود. آن زمان، به دامداران قول داده شد که دولت مشکلات را حل خواهد کرد. یک سال گذشت و به نظر می‌رسد نه تنها مشکلات حل نشد که افزایش هم پیدا کرده است.

اردیبهشت این ماه بهاری، شاید پس از این یادآور خزان زحمت دامدارانی باشد که نمی‌دانند چرا با وجود این همه تاکید مقام معظم رهبری بر «اقتصاد مقاومتی» و «حمایت از تولید ملی»‌؛ دولت همچنان بی‌توجه به تاکیدات رهبری راه خود را می‌رود و رئیس‌جمهور همچنان از «عبور از رکود» سخن می‌گوید! «رکود» را که این روزها از هر طرف بخوانی، «رکود» است!

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: