تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ - ۱۰:۰۹ کد مطلب 106426

وقتی یک رسانه خودش را به ندیدن بزند!

عراقچی درمصاحبه با خبرگزاری دولت گفته بود :«ماجرا مربوط به پولی است که در «سال ۲۰۰۳» سپرده‌گذاری شده است؛ سال ۲۰۰۸ به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می‌شود، تا الان بانک مرکزی طی روال قضایی چند بار فرجام خواهی کرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف آمریکایی و مصادره اموال شده است».

 به گزارش میدان ۷۲ روزنامه شرق نوشت : موضوع بلوکه‌شدن دو میلیارد دلار ایران توسط آمریکا از دو جهت در حال پیگیری است.
 جهت اول، در سطح مجامع بین‌المللی از طریق شکایت از آمریکا و دادگاه؛ جهت دوم در سطح داخلی از طریق تشکیل کمیته پیگیری و تهیه گزارش برای شناسایی مقصران در بی‌احتیاطی صورت‌گرفته. در دو روز گذشته هم این پیگیری‌ها در سخنان «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری آشکار بود؛ پیگیری‌هایی که به گفته رئیس‌جمهوری به اطلاع عموم خواهد رسید تا مردم ایران از «اهمال گذشتگان» باخبر شوند؛ اما این پایان ماجرا نخواهد بود، چراکه به گفته رئیس‌جمهوری گزارش به قوه قضائیه هم خواهد رفت. «اهمال گذشتگان» و «فرصت طلایی» دو کلیدواژه سخنان رئیس‌جمهوری در سفر استانی به کرمان بود؛ «اهمال» در استفاده از «فرصت طلایی» برای نجات دو میلیارد دلار بلوکه‌شده. گذشتگانی که طبق سخنان روحانی به دولت احمدی‌نژاد مربوط می‌شود.اوایل اردیبهشت بود که به رأی دیوان‌عالی آمریکا دو میلیارد دلار از اموال ایران با ادعای مشارکت ایران در انفجار پایگاه تفنگداران دریایی آن کشور در بیروت بلوکه شد.

«غلامرضا مصباحی‌مقدم» نماینده مجلس شورای اسلامی هم روایتی از برخوردهای احمدی‌نژاد گفته بود: «با توجه به اقدامات ستاد تدابیر ویژه اقتصادی که می‌خواستند تحریم‌ها را دور بزنند، احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که ما به آخر خط رسیدیم و با توجه به قطع‌نامه‌های شورای امنیت درباره انرژی هسته‌ای، باید‌ آن را امضا کنیم، ولی رهبری با این گزارش مخالفت کردند که بعد از این مخالفت، احمدی‌نژاد با رهبری دیدار کردند و گفت اگر شما این دیدگاه را قبول ندارید، من دیگر مسئول این پرونده نیستم و رهبری با صراحت و قاطعانه فرمودند خودم این مسئولیت را قبول می‌کنم».

این در حالی هست که پیش از این عراقچی  درمصاحبه با خبرگزاری دولت گفته بود :«ماجرا مربوط به پولی است که در «سال ۲۰۰۳» سپرده‌گذاری شده است؛ سال ۲۰۰۸ به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می‌شود، تا الان بانک مرکزی طی روال قضایی چند بار فرجام خواهی کرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف آمریکایی و مصادره اموال شده است».
معاون وزیر خارجه در توضیحات خود به صراحت زمان این سپرده‌گذاری را سال ۲۰۰۳ میلادی (یعنی بین سال‌های ۸۱ و ۸۲ و دوران دولت اصلاحات) عنوان می‌کند؛ اظهاراتی که با  با مطلب  روزنامه شرق و برخی اعضای دولت و جریانان دوم خرداد  مبنی بر مقصر بودن دولت قبل در این دست‌اندازی به اموال ایران، در تناقض است.(!)

 البته در ادامه و با شفاف‌سازی مسئولان اقتصادی دولت‌های قبل هم زوایای دیگری از این موضوع آشکار شد. در همین رابطه رئیس کل سابق بانک مرکزی درباره رای دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران اظهار داشت: سابقه خریداری اوراق قرضه دلاری به قبل از سال ۸۵ باز می‌گردد.
محمود بهمنی در گفت‌وگو با مهر تصریح کرد: این اوراق بخشی از ذخایر ارزی متعلق به بانک مرکزی بوده نه دولت، ضمن اینکه اوراق قرضه دلاری در کشورهای اروپایی و نه آمریکا نگهداری می‌شد.
وی افزود: از اواسط سال ۸۶ که انجام مبادلات دلاری برای ایران ممنوع شد، اداره بین‌الملل بانک مرکزی و ادارات مربوطه دیگر، اقدامات زیادی برای فروش اوراق قرضه انجام دادند ولی امکان فروش بخشی از این اموال که «کد دلار» داشتند، به علت تحریم‌های مربوط به مبادلات دلاری، میسر نشد.بهمنی با تاکید بر اینکه کلیه مستندات این موضوع در بانک مرکزی موجود و قابل دسترسی است، این پرسش را مطرح کرد که چرا در مذاکرات برجام موضوع به این مهمی دیده نشده و چرا این دارایی‌ها پس از اجرای برجام آزاد و منتقل نشده است؟!
گروگان ۷/۵ میلیارد دلاری
در همین حال، طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی نیز با تأیید ضمنی سخنان بهمنی گفت: این اوراق در دوران ما نیز بلوکه بود؛ به این معنا که همواره ذخایر بانک مرکزی در بانک‌های مختلف و به اشکال متفاوتی نگهداری می‌شد و از زمانی که آمریکا اعلام کرد تحریم دلار را اعمال می‌کند، بانک مرکزی تلاش کرد تا هرچه دارایی به شکل دلار و یا اوراق و ذخایر ارزی با واحد دلار داشت را به واحدهای دیگر ارزی تبدیل کند تا از دستبرد آمریکا مصون بماند.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی افزود: بخشی از این کار انجام شده ولی بخشی از ذخایر و اوراق دلاری تحریم شد و در نهایت، بانک مرکزی بخشی از آن را آزاد کرده و بخش دیگری هم در تحریم آمریکا ماند. به هرحال، رقمی که به صورت ذخایر دلاری تحت اختیار آمریکا متوقف است، نزدیک به ۷/۵ میلیارد دلار است

میدان ۷۲ ، بیشتر از هر جریان سیاسی و شخصی  دولت ایالات متحده در این دزدی و راهزنی آشکار محکوم می نماید و درخواست پیگیری  این راهزنی علنی را طریق مجامع بین المللی می نماید

همچنین امیدوار است مسولان و رسانه های جمعی به جای جنگ های جناحی بی فایده  با صداقت  و عزم راسخ به فکر حل مسایل و مشکلات کشور باشند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: