تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ - ۱۰:۱۷ کد مطلب 106445

روحانی و القای دو قطبی سیاسی در کشور

این حسن روحانی بود که با حرف‌های معنادارش، خوراک رسانه‌های بیگانه را فراهم کرد و کار را به جایی رساند که آنها از دو قطبی رهبری-ریاست‌جمهوری سخن گفتند.

هاشمی رفسنجانی در ابتدای سال جاری، با انتشار متنی در حساب توئیتری خود جنجال زیادی به راه انداخت. او مدعی شد که «دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست نه موشک‌ها» اما به فاصله‌ی کوتاهی پس از انتقادات جدی مقام معظم رهبری نسبت به این قبیل حرف‌های جاهلانه و خائنانه، او اعلام کرد که اصلا حساب توئیتری ندارد و حتی مدعی شد که آغاز پیشرفت‌های موشکی و نظامی در دوران ریاست جمهوری او صورت گرفته است تا دامن خود را از «جهل» و «خیانت» مبرّا کند.

این اقدام هاشمی دو پیام به همراه داشت:

اول آنکه او پس از کسب رتبه‌ی اول خبرگان تهران، در صدد آن بود که بتواند پایگاه‌های اجتماعی کشور را محک بزند که آیا نسبت به چنین حرف‌هایی که ریشه در «انقلاب زدایی» دارند واکنش نشان خواهند داد یا نه؟ که در صورت بروز واکنش‌های مثبتِ مردمی و نخبگانی، بتواند از این امتیاز در القای فضای دو قطبی در کشور یعنی دو قطبی اسلام انقلابی و اسلام غیر انقلابی بهره بگیرد. اما این اقدام هاشمی، هر چند با سکوت اکثر محافل نخبگانی همراه بوده، اما با واکنش‌های تند و تیز بدنه‌های اجتماعی مواجه شد که در نهایت کفه‌ی ترازو به نفع نظام و رهبری سنگین‌تر شد و هاشمی مجبور شد برای بازسازی شخصیت از دست رفته، مواضع توئیتری خود را به شدت تکذیب نماید.

دوم آنکه این ماجرا نشان داد که در جمهوری اسلامی، یک مسئول بلند پایه می‌تواند جمله‌ای و یا سخنی بگوید که در تعارض حداکثری با سیاست‌های نظام باشد و حتی از سوی رهبر انقلاب، جاهل و خائن نیز لقب بگیرد، اما دو روز بعد خود را یک انقلابی تمام‌عیار جا بزند و مدعی شود که اصلا چه کسی آن توئیت زشت و کثیف و مسخره را منتشر کرده است!؟

حکایت این روزهای حسن روحانی نیز این‌گونه است. او تاکتیک القای دو قطبی در جامعه را مانند هاشمی اجرا نموده و در سخنرانی‌های مختلف، مواضعی مقابل مواضع رهبر انقلاب اتخاذ می‌کند و بعد از مدتی به جای اعلام برائت از مواضع خود، از رسانه‌هایی انتقاد می‌کند که رفتار پراگماتیستی رئیس‌جمهور را در شأن نظام اسلامی نمی‌بینند.

در واقع حسن روحانی به جای پرداختن به ریشه‌ی مسأله، صورت آن را پاک می‌نماید و می‌گوید: «یکی از توطئه‌هایی که دشمنان علیه ملت ایران دنبال کرده و در رسانه‌های خود تبلیغ می‌کنند که متأسفانه برخی رسانه‌ها در داخل نیز عمداً یا سهواً آن را پیگیری می‌کنند، القاء دو قطبی بودن در ایران است.»

حال آن‌که این حسن روحانی بود که با حرف‌های معنادارش، خوراک رسانه‌های بیگانه را فراهم کرد و کار را به جایی رساند که آنها از دو قطبی رهبری-ریاست‌جمهوری سخن گفتند.

روحانی نباید نمره‌ی ضعیف دولت در اقتصاد را با بیان چنین حرف‌هایی کم‌رنگ جلوه دهد؛ بهتر است او به «اقدام و عمل» بیندیشد نه موضوعاتی که وی تخصصی درباره‌ی آنها ندارد.

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: