تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۴ - ۰۳:۱۲ کد مطلب 106812

عربستان: مانع حج ایرانی‌ها نیستیم

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، عربستان سعودی امروز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور مانع سفر حجاج ایرانی نبوده و نیست و دولت ایران است که مانع حجاج ایرانی می‌شود. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، وزارت حج و عمره عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای در خصوص مذاکرات هماهنگی‌های حج امسال با […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، عربستان سعودی امروز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور مانع سفر حجاج ایرانی نبوده و نیست و دولت ایران است که مانع حجاج ایرانی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، وزارت حج و عمره عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای در خصوص مذاکرات هماهنگی‌های حج امسال با طرف ایرانی توضیحاتی ارائه کرد.

وزارت حج عربستان می‌گوید که هیأت مذاکره کنند ایرانی حاضر نشده است که صورت جلسه مذاکرات انجام شده را امضا کنند.

این وزارتخانه اعلام کرد که از «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج ایران خواسته است برای بررسی هماهنگی‌ها و موارد مربوط به درخواست‌های حجاج ایرانی برای حج سال ۱۳۹۵، به عربستان سفر کند.

به گفته وزارت حج عربستان، این ارگان سعودی با مقامات مربوطه، اقدام به بررسی راهکار سفر هیأت ایرانی کرده و این هیأت از طریق نمایندگی عربستان سعودی در دبی امارات، ویزای ورود به عربستان را دریافت کرد.

در این بیانیه آمده است: وزارت حج و عمره عربستان با هیأت امور حج جمهوری اسلامی ایران به ریاست سعید اوحدی دیدار کرده و دو طرف طی این دیدار، در مورد همه امور مربوط به سفر حجاج ایرانی به بحث و تبادل آرا پرداخته‌اند.

وزارت حج عربستان توضیح داد که امکان دریافت الکترونیکی ویزای ورود به عربستان وجود دارد.

به گفته این وزارتخانه عربستان، برگزاری مراسم دعای کمیل و مراسم‌های دیگر از قبیل برائت از مشرکین، مانع حرکت حجاج می‌شود.

پیشتر، رئیس سازمان حج و زیارت در مورد برگزار شدن یا نشدن حج تمتع ۹۵ گفته بود، برگزار شدن حج منوط به پذیرش ۴ شرطی است که ایران برای سعودی‌ها گذاشته و این سازمان همچنان تلاش خود را برای اقامه این واجب شرعی ادامه می‌دهد(جزئیات بیشتر).

وزیر حج عربستان:  ایران تنها کشوری است که هنوز توافقنامه حج را امضا نکرده

محمد بنتن، وزیر حج و عمره عربستان نیز در گفت‌وگو با شبکه الاخباریه عربستان گفت که ایران تنها کشوری است که هنوز توافقنامه حج امسال را امضا نکرده است.

بنا بر ادعای او، هیأت ایرانى از عربستان خواسته تا جهت صدور ویزاى حجاج ایرانى به تهران بروند اما طرف عربستانی گفته که نیازى نیست چون سیستم الکترونیک وجود دارد.

 

این وزیر که بتازگی در این منصب تعیین شده گفت که «از میان درخواستهاى هیأت ایرانى مجوز براى گردهمایى حجاج در مکان مشخص و اقامه مراسم براءت و غیره بود».

بنتن ادعا کرد که «ما از حضور حجاج ایرانى استقبال مى‌کنیم به شرطی که همانند بقیه حجاج قوانین کشور را رعایت کنند».

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: