تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۴ - ۱۶:۳۶ کد مطلب 106922

رونمایی از ربات اوریگامی

محققان از یک ربات اوریگامی کوچک قابل بلعیده شدن رونمایی کردند که می تواند باتری های بلعیده شده را از بدن خارج کرده و به ترمیم زخم های کوچک بپردازد.   به گزارش مشرق، محققان تا کنون از چند ربات اوریگامی رونمایی کرده اند اما این هفته از نسخه قابل بلعیده شدن این گونه ربات […]

محققان از یک ربات اوریگامی کوچک قابل بلعیده شدن رونمایی کردند که می تواند باتری های بلعیده شده را از بدن خارج کرده و به ترمیم زخم های کوچک بپردازد.

  به گزارش مشرق، محققان تا کنون از چند ربات اوریگامی رونمایی کرده اند اما این هفته از نسخه قابل بلعیده شدن این گونه ربات ها پرده برداشتند. این ربات اوریگامی کوچک با همکاری یک گروه بین المللی از محققان موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه شفیلد و موسسه فناوری توکیو ساخته شده است.

دانیل روس مدیر آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی موسسه فناوری MIT می گوید: مشاهده اینکه ربات های اوریگامی کوچک می توانند اقداماتی با پتانسیل مهم برای مراقبت از سلامتی انسان انجام دهند، بسیار هیجان انگیز است. وی افزود: برای انجام اقداماتی در داخل بدن ما به یک سیستم کوچک، قابل کنترل و بدون افسار نیاز داریم چرا که کنترل و قرار دادن ربات متصل به یک افسار در داخل بدن واقعا دشوار است.

محققان در جریان آزمایش هایی بر روی مری و معده شبیه سازی شده انسان نشان دادند که این ربات که به شکل یک کپسول بلعیده می شود، در معده انسان باز شده و به یک ربات کوچک تبدیل می شود. سپس این ربات با هدایت میدان های مغناطیسی بر دیواره معده می خزد و باتری های بلعیده شده را از معده خارج کرده و یا به ترمیم زخم های کوچک می پردازد.
خارج کردن باتری بلعیده شده از مری و معده کار کوچکی نیست. در آمریکا سالانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ مورد باتری بلعیده شده گزارش می شود که بیشتر این موارد از سوی کودکان نوپا صورت می گیرد.

باوجود اینکه بیشتر این باتری های به گونه ای طراحی شده اند که هضم آنها بی خطر باشد اما برخی اوقات می توانند نشت کرده و به سوختگی بافت، خونریزی و حتی مرگ منجر شوند. محققان این ربات جدید را هفته جاری در کنفرانس بین المللی در زمینه روباتیک و اتوماسیون ارائه می دهند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: